Կարեն Ճշմարիտյանը՝ Հայաստանի և Արցախի միջև մաքսակետ դնելու մասին
«Ինչի՞ համար պետք է մաքսակետ լինի»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում հարցին, թե արդյոք Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի միջև մաքսակետ դրվելո՞ւ է , թե ոչ, արձագանքեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը:
Ինչ վերաբերում է նախագահ Սերժ Սարգսանի հայտարարությանը, թե ո՞վ է ասել, որ մենք Ղարաբաղով ենք մտնելու Մաքսային միություն, որ նման բան չի եղել և չի էլ կարող լինել, որովհետև Ղարաբաղը գոնե մեր օրենսդրությամբ, գոնե մեր պատկերացումներով Հայաստանի մաս չի այսօր կազմում, Կարեն Ճշմարիտյանը հրաժարվեց մեկնաբանել՝ նշելով, որ ինքը ՀՀ նախագահի ասածները չի  մեկնաբանում: «Նաև Նազարբաևի ասածները չեմ մեկնաբանում»,- հավելեց նա:
Երբ լրագրողները կրկին հարց ուղղեցին, թե արդյոք մաքսակետ դրվելո՞ւ է, Կ.Ճշմարիտյանը պատասխանեց. «Չեմ կարծում... Իսկ մենք ո՞ր կազմակերպության մեջ ենք մտել Արցախի հետ միասին, կարո՞ղ եք ասել։ Մենք ՄԱԿ-ի անդամ ենք Արցախի հետ միասի՞ն, մենք ԱՊՀ անդամ ենք Արցախի հետ միասի՞ն։ Մենք ԼՂՀ հետ վարվելու ենք այնպես, ինչպես վարվել ենք մինչև հիմա։ Այսինքն՝ ԼՂՀ ապրանքները ազատորեն շրջանառվելու են և մեր շուկայում, և ԱՀԿ անդամ երկրների շուկայում, և ԵՄ-ի շուկայում, այսինքն՝ այսքան ժամանակ ոչ մի խնդիր չի առաջացել, ինչի՞ եք այդքան անհանգստանում մի երրորդ-չորրորդ երկրի որևէ նամակ ընթերցելուց։ Ես ձեզ իմ պատգամավորական պրակտիկայիից եմ ուզում հիշեցնել, երևի կհիշեք, երբ որ մենք միջխորհրդարանական նիստի էինք, այնտեղի նախագահը նորից ընթերցել էր Ալիևի նամակն առ այն, որ ինքը հրավիրում է Ադրբեջան, որ հաջորդ ֆորումն այնտեղ կայանա։ Ընթերցեց,  բայց դրանցի հետո չկայացավ, չէ՞։ Այսինքն՝ չեմ կարծում, որ այդքան նշանակություն պետք է տալ։ Պարզապես այստեղ ծանրաբեռնվածությունն է տարբեր: Օրինակ՝ Առևտրի համաշխահարյին կազմակերպության պարագայում: Իսկ ՄԱԿ-ով նշված սահմաններին վերաբերող արտահայտությունը որ արել են, չեմ կարծում, որ դիվանագիտորեն կամ մասնագիտորեն այդքան ճիշտ էր։ Զուտ ես մասնագիտորեն կարող եմ ասել՝ ինչ որակ ունի այդ նամակը, որը որ ընթերցել է այդտեղ»:
Հարցին, թե Եվրասիական միությանը Հայաստանի անդամակցությունից հետո Ղարաբաղում ապրանքները շրջանառվելու են «Արտադրված է Հայաստանում» պիտակո՞վ,  Կ. Ճշմարիտյանը պատասխանեց. «Ընդհանուր առմամբ, մինչև հիմա մոտավոր այդպես էլ գնացել է, և ես այդտեղ մեծ խնդիրներ չեմ տեսնում, համագործակցությունն այնքան խորն է, որ Հայաստանում արտադրված ապրանք, Արցախում արտադրված ապրանք ծագման առումով նրանք բավականին մոտ են։ Այստեղ մի ուրիշ բան կարող եմ նշել, որ, համենայնդեպս, այսօր չկա ոչ մի մաքսակետ և մենք Արցախի հետ ոչ մի գործողություն չենք արել մաքսակետ դնելու համար, չենք անում և կարծում եմ չենք էլ անելու»:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ Հայաստանը չդարձավ Եվրասիական միության հիմնադիր անդամ, թեև ցանկություն ուներ, ապա էկոնոմիկայի նախարարն ասաց, որ Հայաստանը չդարձավ, որովհետև «իրենք էին հիմնադրել»:  Նա նաև հավաստիացրեց, թե այն տեխնիկական 2-3 հարցերը, որոնց մասին խոսեց Սերժ Սարգսյանը, առնչություն չունեն Ղարաբաղի հետ: «Դրանք զուտ մասնագիտական, տնտեսագիտական հարցեր են, տեխնիկականի հետ ԼՂՀ-ի հարցը չկա, կարող եմ երաշխավորել»,- նշեց էկոնոմիկայի նախարարը:
arajin hertin petq e hstakecum mrcnel Rusastan -Krim, Abxazia , haravayin Osia sahmanneri ev maqsaketeri veraberyal. ete ayd harc@ chi uzum barcracnel HH karavarutyun@ apa ayn petq e arvi hasarakakan kazmakerputyunneri , sharjumneri mijocov. te che mez dnum en gorcic antexyak , anhaskacoxi tex. menq petq e i cuyc dnenq polorin, vor menq aracnapes cankutyun chunenq mtnelu EAM kmMM . menq shahagrgrvac enq pahpanelu razma-qaxaqakan, tntesakan ,mshakuytayin kaper Rusastani het vor@ arel enq ev karox enq sharunakel aranc voreve miutyan mej mtnelu. isk ete Rusastan@ chi cankanum ,da arden ayl harc e.
Jack
The question should have been if NKR is not part of Armenia then how come the president of Armenia is Karabakhsy? What qualify s him to be the president?
համո
//արդյոք մաքսակետ դրվելո՞ւ է// - ինքը չգիտի պարզապես: Երեւում է նախագահներն էլ չգիտեն (Արցախի եւ Հայաստանի), բայց հաստատ մտածում են այսպես - որ ստիպեն, կդնենք մի երկու տեղ - բայց «օբխոդնոյ» ճամփա կսարքենք անտառով!

"Why should there be a customs point?" said Armenian Minister of Economy Karen Chshmarityan, speaking to journalists and responding to a question on whether there will be a customs checkpoint between Armenia and Nagorno-Karabakh.
As for Armenian President Serzh Sargsyan's statement "Who said that we will enter the Customs Union with Karabakh", that such a thing hasn't happened and cannot happen because Karabakh, at least according to our legislation and our notions, does not comprise a part of Armenia today, Chshmarityan refused to comment, stating that he does not comment on the Armenian president's remarks. "I also don't comment on [Kazakhstan President Nursultan] Nazarbayev's remarks," he added.
When journalists again asked him whether a checkpoint will be introduced, Chshmarityan said: "I don't think so… What organization have we entered together with Artsakh [i.e. Karabakh] — can you say? Are we a member of the UN together with Artsakh? Are we a member of the CIS together with Artsakh? We will deal with the Nagorno-Karabakh Republic [NKR] as we've dealt with it till now. That is, NKR goods will freely flow in both our markets and those of CIS member countries and EU markets; that is, all this time no problems have arisen — why are you so worried over the reading of a letter of a third, fourth country? I want to remind you of my parliamentary experience: you'll probably remember, when we were at a inter-parliamentary meeting, there the president again read [Azerbaijan President Ilham] Aliyev's letter, his invitation to Azerbaijan, for the next forum to be held there. [The letter] was read, but after that it didn't happen, did it? That is, I don't think it should be given so much importance. It's just that here the load is different. For example, in the case of the World Trade Organization. And the statement that was made referring to the UN-recognized borders, I don't think it was quite right diplomatically or professionally. I can just say professionally the quality of the letter that was read there."
Asked whether after Armenia joins the Eurasian Economic Union, goods produced in Karabakh will be labelled "Made in Armenia," Chshmarityan said: "Generally, it's been more or less like that till now, and I don't see big problems here. The cooperation is so deep that goods produced in Armenia and goods produced in Artsakh in terms of origin — they're pretty close. One other thing I can mention here is that, in any case, there is no checkpoint today and we haven't taken, are not taking, and I think we won't take any action with Artsakh to place a checkpoint."
As for Armenia not becoming a founding member of the Eurasian Economic Union though it wanted to, the economy minister said Armenia didn't become a founding member because "they founded it." He also assured the press that those 2–3 technical issues to which Serzh Sargsyan was referring have nothing to do with Karabakh. "They are purely professional, economic matters; the NKR issue is not with the technical [issues], I can guarantee [it]," said the economy minister.
arajin hertin petq e hstakecum mrcnel Rusastan -Krim, Abxazia , haravayin Osia sahmanneri ev maqsaketeri veraberyal. ete ayd harc@ chi uzum barcracnel HH karavarutyun@ apa ayn petq e arvi hasarakakan kazmakerputyunneri , sharjumneri mijocov. te che mez dnum en gorcic antexyak , anhaskacoxi tex. menq petq e i cuyc dnenq polorin, vor menq aracnapes cankutyun chunenq mtnelu EAM kmMM . menq shahagrgrvac enq pahpanelu razma-qaxaqakan, tntesakan ,mshakuytayin kaper Rusastani het vor@ arel enq ev karox enq sharunakel aranc voreve miutyan mej mtnelu. isk ete Rusastan@ chi cankanum ,da arden ayl harc e.
Jack
The question should have been if NKR is not part of Armenia then how come the president of Armenia is Karabakhsy? What qualify s him to be the president?