Ձկնաբույծները դադարեցրել են «պայքարը» կառավարության դեմ. արտահանվել է 800 տ ձկնամթերք
2011-ի սկզբից առ այսօր Հայաստանից արտահանվել է 800 տոննա ձկնամթերք, իսկ մինչև տարեվերջ ձկնաբույծները արտահանման ցուցանիշը մտադիր են հասցնել 1000-1100 տոննայի:
«Հայ ձկնաբույծների միավորում» ՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Արթուր Աթոյանը այսօր մամուլի ասուլիսում հայտարարեց, որ Հայաստանը, լինելով լեռնային երկիր, արտադրում է այնպիսի ձկնատեսակներ, որոնք մրցունակ են միջազգային շուկայում: Հայաստանից արտահանվող ձկնամթերքի համար ամենամեծ շուկան Ռուսաստանն է, որոշակի քանակությամբ ձկնամթերք արտահանվում է նաև Վրաստանը: Հիմնական «ախոյանը» այս ոլորտում Թուրքիան է, որն ավելի էժան արտադրանք է առաջարկում:
«Մեր ձկնամթերքը իր համային հատկանիշներով ավելի պահանջարկ վայելող ձկնամթերք է, և մենք հույս ունենք, որ հաջողություն ունենալու ենք, և մեր հաջողության գրավական է հանդիսանում այն հանգամանքը, որ անցյալ տարվա համեմատ, այս տարի արտահանումը կրկնապատկվել է»,-ասում է Արթուր Աթոյանը:
Արթուր Աթոյանը նախկինում հնչեցրած կոշտ գնահատականներն ու ձկնաբույծների վիճակի վատթարանալու մասին դիտարկումներն այս անգամ մեղմացրել էր: Ինչպես ինքը բացատրեց, իրենց առաջադրած հարցերը բանակցությունների շնորհիվ լուծում են ստանում. պատճառը դա է:
Իրավական խնդիրներ ձկնաբույծները չունեն, դրանք ևս լուծվում են բանակցությունների, համատեղ աշխատանքների ճանապարհով: Արթուր Աթոյանը վստահեցնում է, որ իրենց ձայնը լսելի է իշխանության բոլոր օղակների մոտ. «Մենք անլուծելի խնդիրներ չունենք այսօրվա վիճակով»:
Կառավարության` ձկնաբուծական տնտեսություններում ջրաչափեր տեղադրելու առաջարկը ձկնաբույծներն ընդունել են, և այժմ արդեն 254 տնտեսությունից 108-ում ջրաչափեր են տեղադրվել, ևս 12-ում` ընթացքի մեջ են, իսկ 65 տնտեսություններ, որոնք չեն մտնում «Հայ ձկնաբույծների միավորում» ՀԿ-ի մեջ, նույնպես տեղադրել են: Արթուր Աթոյանը հավաստիացրեց, որ կարողացել են էժան ջրաչափեր ընտրել և տեղադրել տնտեսություններում: 15 %-ի մոտ տեխնիկական խնդիրներ են առաջացել, նրանք էլ համագործակցում են գիտական խմբերի հետ, և համապատասխան լուծում կտրվի նաև այդ տնտեսություններին:
Ձկնաբուծական տնտեսությունների օգտագործած հողերի նշանակության փոփոխության հարցը դեռևս վերջնական լուծում չի ստացել, սակայն նոր օրենք է մշակվել, որով պայմանները, հատկապես նորաստեղծ տնտեսությունների համար, բարենպաստ են: Այստեղ խնդիրը միայն հին տնտեսությունների մասով է մնում, ձկնաբույծները դա էլ բանակցությունների շնորհիվ հույս ունեն լուծել: Իսկ ջրահեռացման համակարգերի ներդրման հարցը դեռևս հետաձգվել է:
Թե երբ կավարտվեն ջրաչափերի տեղադրման գործընթացները, հստակ ժամանակահատված չի սահմանվել, սակայն Արթուր Աթոյանն ասում է, որ կառավարության հետ պայմանավորվել են հնարավորինս արագ ավարտել:

Рыбоводы прекратили “борьбу” с правительством: экспортировано 800 тонн рыбной продукции
С начала 2011 г. по сей день из Армении было экспортировано 800 тонн рыбной продукции, а до конца года рыбоводы намерены довести этот показатель до 1000-1100 тонн.
Исполнительный директор общественной организации “Объединение армянских рыбоводов” Артур Атоян сегодня на пресс-конференции сказал, что Армения, будучи горной страной, производит такие виды рыб, которые конкурентоспособны на международном рынке. Самым большим рынком для экспортируемой из Армении рыбной продукции является Россия, определенное количество вывозится также в Грузию. Основным соперником Армении в этой отрасли является Турция, которая предлагает более дешевую продукцию.
“По своим вкусовым качествам наша рыбная продукция является более востребованной, и мы надеемся, что добьемся успеха. А залогом нашего успеха является то обстоятельство, что в этом году, по сравнению с прошлым годом, объем экспорт удвоился”,- сказал Артур Атоян.
Высказываемые в прошлом жесткие оценки и суждения об ухудшении положения рыбоводов этот раз прозвучали из уст нашего собеседника в более мягков форме. По словам Атояна, в результате переговоров все поднятые ими вопросы получают решение. “На данный момент нерешаемых проблем у нас нет”,- заверил руководитель Объединения армянских рыбоводов.
Предложение правительства установить в рыбоводческих хозяйствах водомеры было принято, и сейчас в 108-ми из 254 рыбных предприятий водомеры уже установлены, еще на 12 предприятиях этот процесс осуществляется.
Вопрос изменения значения земель, используемых рыбными хозяйствами, пока не получил окончательного решения, однако разработан новый закон, который позволит улучшить условия особенно для новосозданных рыбных хозяйств. Что касается вопроса о внедрении водоотводных систем, то его решение пока отложено.