«Արի-արի, դու էլ մի քիչ օրորվի, դարդերդ մոռացի»
Երեկ` ՏԻՄ ընտրությունների օրը, իրենց մանկությունն էին հիշել Արագածոտնի մարզի Արագած գյուղի մեծահասակները: Նրանք թիվ 14/02 ընտրատեղամասի դիմաց տեղադրված կառուսելներին նստած` օրորվում էին ու հետեւում համայնքապետի ընտրություններին: «Արի-արի, դու էլ մի քիչ օրորվի, դարդերդ մոռացի»,- դիմելով մեզ` ասաց կարուսելի վրա ճոճվող արագածցիներից մեկը: Քիչ հեռվում այլ խումբ էր կանգնած, նրանք էլ ակտվ քաղաքական քննարկում էին ծավալել:
Վերջիններս դժգոհ են իշխանությունների վարած սոցիալ-տնտեսական քաղաքականությունից եւ իրենց գյուղի օրինակով ցույց են տալիս դրա բացասական հետեւանքները:
«Տվյալ պահին 1000-ից ավել ընտրող բացակայում է գյուղից, թափառում են Ռուսաստանի քուչեքում, էլ ինչի՞ մասին է խոսքը: Գնացեք իշխանություններին հարցրեք, թե ինչպես են պատկերացնում երկրի վիճակը, չնայած նրանք իշխանություն չեն, ուղղակի փաթաթվել են ժողովրդի վզին: Ես հասկացել եմ մեր իշխանությունների նշանաբանը՝ Հայաստանն առանց հայերի: Ինչքան քիչ լինենք, այնքան լավ իրենց համար, ավելի կառավարելի կլինենք: Այս մասին հարցրեք նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին, ինքը ավելի լավ կասի, չնայած` երեւի հիմա Իսպանիայում իր զեյթունի պլանտացիաներն է մշակում»,- ասում է Ռուբեն Երանոսյանը:
Նա նշում է, որ գյուղում ծնելիությունը նվազել է, մարդիկ չեն ցանկանում երեխա ունենալ, որովհետեւ երեխա պահելը «թանկ հաճույք» է դարձել: Ռուբեն Երանոսյանը պատմում էր, որ 27 տարի առաջ, երբ ծնվեց իր ավագ որդին, նա գյուղի 107-րդ ծնունդն էր, որից հետո տարվա ընթացքում եւս 23 երեխա է ծնվել, իսկ այժմ տարեկան 10 ծնունդ էլ չի գրանցվում:
Ռուբեն Երանոսյանը դեռ խոսքը չէր ավարտել, նրան ընդհատեց եղբայրը՝ Արծվիկ Երանոսյանը: Նա հեռուստատեսությամբ լսել էր, որ հուլիսից բարձրաստիճան պաշտոնյաների, այդ թվում պատգամավորների աշխատավարձը մոտ կրկնակի բարձրանալու է:
«40 տարի աշխատել եմ, 30 հազար դրամ թոշակ եմ ստանում, պատգամավորները հիմա 700-800 հազար աշխատավարձ պիտի ստանան, այն էլ` քնած-քնած կնոպկա սեղմելու համար, հետո էլ եկել արդարությունից են խոսում: Մեր կառավարությունը թյուրիմացություն է, արմատական փոփոխություն է պետք: Տարիքս ներեր` ժամ առաջ կգնայի այստեղից: Իմ արտաքին թշնամիները երեւի ինձ ավելի լավ կպահեին, քան մեր ներսի թշնամիները,- ասում է նա, հետո զղջում, որ գնալու մասին է մտածում,- չէ, չեմ գնա, պատերազմ եմ հաղթել, որ թողնեմ գնա՞մ»:
Նա իշխանություններին կոչ է անում կանգ առնել եւ մի քիչ էլ սովորական ժողովրդի մասին մտածել. «Եթե ես լինեի երկրի նախագահը, ոչ թե աշխատավարձս կբարձրացնեի, այլ առաջին հերթին այն կիջացնեի ու կհավասարեցնեի հասարակ բանվորի աշխատավարձին, որովհետեւ նախագահը ծանր նասիլկա չի վերցնում, ընդամենը սամալյոտով ման ա գալիս»,- ասում է Արծվիկ Երանոսյանը:
Մինչ նա անկաշկանդ խոսում էր, կողքին հավաքվածները սաստում էին, թե «վտանգավոր բաներ մի խոսիր»:
«Չեմ վախենում, ինչի՞ց վախենամ, թոռներ, երեխա ունեմ դրսում, նրանց կարոտ եմ, հնարավորություն էլ չունեմ գնալու, տարիներով չեմ տեսել: Մենք դարձել ենք երկրի պահակները, որ վերջում լույսերն անջատենք»,- ձայնի տոնն իջեցնելով` ասում է Արծվիկ Երանոսյանը:
Նա չի հավատում նոր ձեւավորված կառավարության խոստումներին, թե երկրի վիճակը բարելավվելու է, դրանք դատարկ խոսքեր է անվանում: «Մեկը մյուսին պաս են տալիս, տղա ջան, ով էլ գա` նույնն է լինելու: Հայրենասեր ղեկավար պիտի լինի, հիմա հայրենասերները ստվերում են, չեն թողնում, որ առաջին պլանում երեւան»,- հավելում է Ա. Երանոսյանը:
Օրը փոխվեց: Արագածն այսօր նոր համայնքապետ ունի: 970 ձայնով համայնքապետ է ընտրվել Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանի աջակցությունը վայելող Հենրիկ Հովհաննիսյանը: Նրա մրցակիցը՝ Մեղրիի ՃՇՇՁ աշխատանքային ղեկավար Օհան Գասպարյանը, ստացել է 715 քվե: Անվավեր է ճանաչվել 40 քվեաթերթիկ:

"Иди покачайся с нами на качелях, отвлекись от проблем"
Вчера, в день выборов в органы местной власти, взрослые жители села Арагац в Арагацотнской области вспомнили детство. За выборами главы общины они следили, сидя на карусели и качелях, установленных напротив избирательного участка 14/02,. "Иди покачайся с нами на качелях, отвлекись от проблем",- сказал, обращаясь к нам, один из мужчин. Чуть поодаль стояла группа людей, которые активно обсуждали политические вопросы.
Сельчане жаловались на социально-экономическую политику властей и на примере своего села показывали ее негативные последствия.
"В настоящее время из села отсутствуют больше 1000 человек, которые бродят где-то по России. Пойдите спросите у властей, как они представляют ситуацию в стране. Хотя какие из них власти, просто сидят на шее народа. Я понял девиз наших властей: Армения без армян. Чем меньше нас будет, тем лучше для них, люди станут более управляемыми. Спросите об этом бывшего премьер-министра Тиграна Саркисяна, он лучше об этом скажет. Хотя он сейчас, наверное, находится в Испании, занимается своими оливковыми рощами",- сказал Рубен Ераносян.
По его словам, в селе сократилась рождаемость, люди не хотят иметь детей, потому что содержать их большая "роскошь". 27 лет назад, когда родился старший сын Рубена Ераносяна, он стал 107-м новорожденным в селе, после этого родилось еще 23 ребенка. Сейчас за год в Арагаце даже десять детей не рождается.
Его прервал брат, Арцвик Ераносян. Он слышал по телевизору, что с июля зарплата высокопоставленных чиновников увеличится почти в два раза.
"Я проработал 40 лет, но моя пенсия составляет 30 тысяч драмов. А депутаты сейчас получают 700-800 тысяч драмов, причем за то, что в сонном состоянии нажимают на кнопку. А еще о справедливости говорят... У нас не правительство, а недоразумение. Нужны коренные изменения. Будь я помоложе, я бы днем раньше уехал отсюда. У наших внешних врагов я, наверное, буду жить лучше, чем у наших внутренних врагов",- сказал наш собеседник. Потом, пожалев, что завел разговор об отъезде, заявил: "Нет, не уеду. Мы победили в войне, чтобы я уехал отсюда?"
Он также призвал власти остановиться и подумать немного о простых людях: "Если бы я был президентом страны, то я бы в первую очередь снизил зарплату до уровня той, которую получают простые рабочие. Президент не тащит тяжелые носилки, он только на самолетах летает",- добавил Арцвик Ераносян.
Пока он говорил на эту тему, стоявшие рядом с ним сельчане одергивали его: "не говори опасные вещи".
"Я не боюсь, чего мне бояться. Мои внуки, дети уехали, я скучаю по ним, но не имею возможности поехать повидаться. Мы годами не видимся. Мы стали сторожами этой страны, и в конце должны выключить свет и ....",- понизив голос, сказал Ераносян.
Он не верит обещаниям нового правительства о том, что ситуация в стране улучшится, считает их пустыми словами. "Нужен руководитель-патриот, но сейчас все патриоты в тени, им не дают выйти на первый план",- отметил наш собеседник.
Наступал новый день, когда в Арагаце должны были выбирать старосту. Им стал получивший 970 голосов Генрих Ованнисян, которого поддерживал губернатор Арагацотна Саркис Саакян. Соперник Ованнисяна Оган Гаспарян получил 715 голосов. 40 бюллетеней были признаны недействительными.