Ի՞նչ կարող է փոխել արդարադատության նախարարին կից հանրային խորհուրդը
Արդարադատության նախարար Հովհաննես Մանուկյանի հունիսի 3-ի հրամանով` նախարարին կից ստեղծվել է հանրային խորհուրդ: Հաստատվել է խորհրդի կազմը՝ քաղաքացիական հասարակության 22 ներկայացուցիչներով
Ինչպիսի՞ մարմին է հանրային խորհուրդը, ի՞նչ լիազորություններ են ունենալու անդամները, ինչպե՞ս է աշխատելու խորհուրդը: Նախարարի մամուլի խոսնակ Ծովինար Խաչատրյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ դեռ խորհրդի առաջին նիստը չի գումարվել, հաստատվել է կազմը և աշխատակարգը: Ըստ աշխատակարգի` հանրային խորհուրդը խորհրդակցական մարմին է: «Հիմնական նպատակն է հասարակության տարբեր շերտերի կարծիքներն ու տեսակետներն հասու դարձնելու միջոցով արդարադատության նախարարության առջև դրված խնդիրներն ու գործառույթներն արդյունավետ իրականացնելուն աջակցելը»,- նշված է խորհրդի աշխատակարգում:
Խորհրդի կազմում իրենց համաձայնությամբ ընդգրկվել են ոլորտում գործող քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների ներկայացուցիչներ, ճանաչված գործիչներ: Նիստերը գումարվելու են ոչ պակաս, քան երեք ամիսը մեկ անգամ: Անհրաժեշտության դեպքում արտահերթ նիստ կարող է գումարվել նախարարի կամ խորհրդի անդամների առնվազն 7 անդամների նախաձեռնությամբ: Նիստերին կարող են հրավիրվել ինչպես նախարարության, այնպես էլ այլ պետական մարմինների, ՀԿ-ների և ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ: Նիստերը դռնբաց են: Նախարարի առաջարկությամբ խորհուրդը ձայների պարզ մեծամասնությամբ կարող է որոշել առանձին հարցեր քննարկել դռնփակ: Խորհրդի անդամն իրավունք ունի ներկայացնելու հարցեր, որոնք կարող են ընդգրկել օրակարգում, ներկայացնելու բանավոր կամ գրավոր կարծիք, մասնակցելու որոշումների ընդունման համար քվեարկությանը: Խորհրդի անդամի լիազորությունները դադարեցվում են` իր դիմումի համաձայն, արդարադատության նախարարի հրամանով։
«Հետքը» զրուցեց հանրային խորհրդի մի քանի անդամի հետ՝ պարզելու, թե ինչ առաջնահերթություններ են տեսնում՝ ընգրկվելով խորհրդի կազմում:
«Արդարադատության ոլորտում խնդիրների պակաս չկա»
ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցի կարծիքով, եթե նոր նախարարն առաջարկում է համագործակցել, ապա անիմաստ կլիներ հրաժարվել:
«Եթե նախարարը ցանկություն է հայտնել գնալ երկխոսության, լսել հանրության ձայնը որոշումներ կայացնելիս, ապա միայն ողջունելի է՝ հաշվի առնելով նաև այն, որ Հովհաննես Մանուկյանը վստահության ռեսուրս ունեցող անձնավորություն է դեռ Վճռաբեկ դատարանի նախագահ եղած տարիներից: Կոնկրետ իմ շարժառիթը՝ արդարադատության ոլորտում հնարավորություն տեսնել փոխելու իրավիճակը, քանի որ այստեղ խնդիրների պակաս չկա: Վերջապես որոշում կայացնողները նախարարությունում են: Ե՛վ համակարգային փոփոխությունների առաջարկություններ ունենք, և՛ կոնկրետ քրեակատարողական ոլորտին առնչվող»:
Ըստ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի ղեկավարի, քրեակատարողական ոլորտում համակարգային փոփոխություններից առաջնայինն այն է, որ ՔԿՎ պետին չնշանակի երկրի նախագահը, այլ արդարադատության նախարարը, քանի որ ՔԿՎ-ն գտնվում է ԱՆ կազմում, սակայն նախարարը ՔԿՎ պետին ո՛չ նշանակելու, ո՛չ էլ ազատելու լիազորություն չունի:
«Բարոյական իրավունք չունեմ մտածելու, որ սա գալչկայի համար է արվում»
«Սոցիալական արդարություն» ՀԿ նախագահ Արշակ Գասպարյանը ևս ընդգրկվել է խորհրդում:
«Սա նորույթ չէ, հանրային խորհուրդ կար նաև նախորդ նախարարին կից, որի կազմում նաև մեր ՀԿ-ն էր ընդգրկված, ունեինք հաստատված օրակարգ, որով աշխատում էինք: Պարզապես հիմա այն ավելի հրապարակային դարձավ: Բարոյական իրավունք չունեմ մտածելու, որ սա գալչկայի համար է արվում, քանի որ նոր նախարարը քայլ է անում դեպի հասարակական սեկտորը, պատրաստ եմ, ինչպես ասում են, թևերս քշտել ու անցնել գործի»,- «Հետքի»  հետ զրույցում ասաց «Սոցիալական արդարություն» ՀԿ նախագահը:
Արշակ Գասպարյանը խորհրդում բարձրաձայնելու է քրեական արդարադատության ու բանտային բարեփոխումներին առնչվող հարցեր՝ պատժողական համակարգից անցում վերականգնողականի, քրեակատարողական համակարգի աշխատակիցների ուսուցման, պրոբացիայի համակարգի ներդրման խնդիրներ և այլն:
«Մենք ունենք կոնկրետ առաջարկություններ»
Հրայր Թովմասյանի պաշտոնավարման ժամանակ Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեին դարձյալ նախարարությունից դիմել են՝ առաջարկելով ընդգրկվել հանրային խորհրդի կազմում:
«Մենք մտորում էինք՝ արդյոք արժե, թե այդ ամենը ձևական բնույթ է կրելու: Այդպես էլ վերջնական եզրակացության չեկանք: Բայց երբ նոր նախարարը նորից նախաձեռնեց ստեղծել հանրային խորհուրդ, դարձյալ մեզ դիմեցին, ասացինք, որ կարող ենք դիտորդի կարգավիճակով միանալ, բայց նման կարգավիճակ նախատեսված չէր: Նորից քննարկեցինք կազմակերպությունում ու այս անգամ որոշեցինք փորձել մաս կազմել խորհրդին»,-ասաց Հայաստանի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը:
Նա ավելացրեց, որ եթե խորհուրդը ձևական բնույթ ունենա, միշտ էլ կարելի է դուրս գալ կազմից: «Կփորձենք բարձրաձայնել այն հարցերի մասին, որոնք արդարադատության ոլորտում առկա են և որոնց շուրջ ունենք կոնկրետ առաջարկություններ: Եթե այդ հարցերը կարողանանք որոշ չափով առաջ տանել, հասնել դրաց լուծումների, ապա կհամարենք, որ հանրության ձայնը տեղ հասավ»,- ասաց Ավետիք Իշխանյանը: Նշելով ոլորտի խնդիրները՝ նա առանձնացրեց դրանցից մի քանիսը: Դատապարտյալների իրավունքներ, պայմանական վաղաժամկետ ազատման համակարգ, որն, ըստ իրավապաշտպանի, բացարձակապես արդյունավետ չէ, ՔԿՀ-ներում հիերարխիկ հարաբերությունների մեղմացում, կոռուպցիայի վերացում բանտերում, ցմահ ազատազրկվածների հարցերով կոնկրետ օրենսդրական առաջարկներ՝ պատժաչափերի հնարավոր վերանայում, հատուկ վերաբերմունք ցմահ դատապարտված երիտասարդներին՝ երիտասարդների արդարադատության օրենսդրական նորմերի ընդունմամբ:
«Հայտնի, հետաքրքիր, բանիմաց մարդիկ կան խորհրդում»
«Իրավունքի հայկական կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ  Գերոգի Խաչատրյանը «Հետքի»  հետ զրույցում նշեց, որ երբ եղավ առաջարկ, իրենք համաձայնեցին աշխատել ԱՆ-ի հետ՝ գտնելով, որ հանրային խորհուրդը երկխոսություն է պետական մարմնի ու հասարակական սեկտորի միջև:
«Այն, կարծում եմ, առավել շատ ինտերակտիվ հնարավորություն կտա լսելու հասարակական կարծիքը այս կամ այն հարցի շուրջ: Կկարողանանք առավել արագ ու արդյունավետ բարձրացնել այն հարցերը, որոնք նախարարության տիրույթում են: Նախարարությունն էլ կօգտվի անդամների ներուժից: Եթե անդամների կազմը նայեք, կտեսնեք, որ բավականին հայտնի, հետաքրքիր, բանիմաց մարդիկ են, որոնք լուրջ մասնագիտական փորձ ունեն»:

Что может изменить общественный совет при министре юстиции?
Приказом министра юстиции РА Ованнеса Манукяна от 3 июня с.г. при главе ведомства будет создан общественный совет. Состав совета из 22 представителей гражданского общества уже утвержден.
Что за орган общественный совет, какие полномочия будут иметь его члены, как он будет работать? В беседе с Hetq.am пресс-секретарь министра юстиции Цовинар Хачатрян сообщила, что первое заседание совета пока не состоялось. Общественный совет при министре юстиции является совещательным органом. “Основная цель – оказание содействия эффективному решению проблем и выполнению функций министерства юстиции посредством получения информации о мнениях и подходах различных слоев общества”,- говорится в правилах деятельности этого органа.
Согласие на вхождение в состав совета дали представители институтов гражданского общества. Заседания будут проводиться не реже, чем раз в три месяца. На заседания могут приглашаться представители как министерства, так и других органов, общественных организаций, СМИ. Заседания будут проводиться открыто. По предложению министра совет простым большинством голосов может обсуждать отдельные вопросы в закрытом режиме. Член совета имеет право представлять вопросы, которые могут войти в повестку, изложить устное или письменное мнение, участвовать в голосовании по принятию решений. Полномочия члена совета прекращаются согласно его заявлению или приказом министра юстиции.
Hetq.am побеседовал с некоторыми членами общественного совета с целью выяснить, какие приоритеты они видят в своей работе в составе этого органа.
“В сфере юстиции нет недостатка в проблемах”
По мнению руководителя Ванадзорского офиса Хельсинкского комитета Армении Артура Сакунца, если новый министр предлагает сотрудничать, то нет причин отказываться.
“Если министр изъявил желание пойти на диалог, услышать голос общественности, то это нужно только приветствовать, учитывая также то, что Ованнес Манукян имеет ресурс доверия |
По словам А.Сакунца, в вопросе системных изменений в уголовно-исполнительной сфере приоритетным является то, чтобы начальника уголовно-исполнительного учреждения назначал не президент страны, а министр юстиции, поскольку управление по УИУ находится в составе минюста, однако министр не имеет полномочий ни на назначение, ни на освобождение начальника УИУ.
“Я не имею морального права думать, что это делается ради галочки”
Председатель общественной организации “Социальная справедливость” Аршак Гаспарян тоже вошел в состав совета.
Это не является чем-то новым. Общественный совет действовал и при предыдущем министре, и наша организация тоже входила в его состав. У нас была утвержденная повестка, по которой мы и работали. Просто сейчас она стала более публичной. Я не имею морального права думать, что это делается ради галочки, поскольку этот шаг новый министр делает в направлении общественного сектора. Я готов засучить рукава и c головой уйти в работу”,- сказал в беседе с Hetq.am председатель ОО “Социальная справедливость”. |
Аршак Гаспарян собирается поднять в совете вопросы, касающиеся уголовного правосудия и тюремных реформ: переход от карательного к реабилитационному правосудию, обучение сотрудников уголовно-исполнительной системы, внедрение системы пробации и т.д.
“У нас есть конкретные предложения”
Предложение войти в состав общественного совета Хельсинкский комитет Армении получал и в период работы министром юстиции Грайра Товмасяна.
| “Мы раздумывали, стоит ли войти, не будет ли это носить формальный характер. Так к окончательному решению и не пришли. Но когда новый министр инициировал создание общественного совета и вновь обратился к нам, то мы сказали, что можем присоединиться в статусе наблюдателя, однако такой статус не был предусмотрен. Мы еще раз обсудили вопрос и на этот раз решили войти в состав совета”,- сказал председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян. | |
Он отметил, что если работа совета будет носить формальный характер, всегда можно выйти из его состава. “Мы попытаемся поднять те проблемы, которые существуют в сфере юстиции и по которым у нас есть конкретные предложения. Если нам удастся добиться решения этих вопросов, то мы будем считать, что голос общественности был услышан”,- сказал Аветик Ишханян. Говоря о проблемах сферы, правозащитник выделил некоторые из них: права осужденных, система условно-досрочного освобождения, которая абсолютно неэффективна, смягчение иеарархических отношений в уголовно-исполнительных учреждениях, устранение коррупции в тюрьмах, конкретные законодательные предложения по проблемам пожизненно осужденных – возможный пересмотр сроков наказания, особое отношение к молодым пожизненно осужденным путем принятия законодательных норм правосудия для молодых людей.
“В совете есть интересные знающие люди”
Председатель ОО “Армянский центр права” Георгий Хачатрян в беседе с Hetq.am отметил, что, получив предложение, они согласились работать с министерством юстиции, считая, что общественный совет – это диалог между государственным органом и общественным сектором.
“Мне кажется, совет предоставит интерактивную возможность услышать общественное мнение по тому или иному вопросу. Мы сможем более оперативно и эффективно поднимать те вопросы, которые входят в рамки полномочий министерства. В свою очередь министерство воспользуется потенциалом членов совета. Если посмотреть на состав совета, то можно понять, что в него вошли достаточно известные, интересные, знающие люди, имеющие серьезный профессиональный опыт”. |