«ՀՀԿ-ն իր ներսում խնդիրներ ունի». քառյակ
Չնայած ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարեց, որ քառյակի կողմից ներկայացված 12 կետանոց պահանջներից շատերն իր համար ընդունելի են, երեկ ՀՀ աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը հանդես եկավ հակառակ դիրքորոշմամբ՝ նշելով, որ Ազգային ժողովի չորս ոչ իշխանական ուժերի հրապարակած 12 պահանջներից և ոչ մեկը կառավարությունը չի պատրաստվում ընդունել: Ոչ իշխանական ուժերի ներկայացուցիչները միմյանց հակասող հայտարարություններից հետևող մեկ եզրահանգում ունեն՝ ՀՀԿ-ն իր դիրքորոշումը ամրագրելու կարիք ունի:
«Հետք»-ի հետ զրույցում «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանն  ասաց, թե իր կարծիքով իշխող հանրապետական մեծամասնությունն իր ներսում խնդիրներ ունի՝ նկատի ունենալով այն, որ ՀՀԿ մի շարք ներկայացուցիչներ, այդ թվում վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, հավաստիացրել են, թե իրենց համար կետերից շատերն ընդունելի են:
«Ես կարծում եմ, որ քաղաքական մեծամասնությունը իր ներսում խնդիրներ ունի, քանի որ տարբեր բաներ են ասում. մեկ ասում են, թե ոգևորված են ընդդիմությամբ, այդ 12 կետերով, մեկ էլ ասում են չեն կատարելու դրանք: Ուստի կարելի է միայն եզրակացնել, որ իրենք իրենց մեջ խնդիրներ ունեն ու պետք է շտկեն իրենց դիրքորոշումը: Անկախ տարբեր հայտարարություններից և մեկնաբանություններից՝ քառյակի պահանջների կատարումը լրջորեն կխարխլեր համակարգի հիմքերը, որովհետև երբ քառյակի առաջարկած կետերը ընդունվեն, դա կլինի համակարգային ամբողջական փոփոխությունների սկիզբը»,- նշեց Ռուբեն Հակոբյանը:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն էլ նշեց, թե իր համար զարմանալի է նման «կատեգորիկ» հայտարարությունը Դավիթ Հարությունյանի կողմից:
«Կառավարության ղեկավարը բացարձակապես այլ տեսակետ էր նշել, ասելով, որ իր համար կան ընդունելի կետեր, որոնք քննարկելի են: ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը նույնպես կատեգորիկ հայտարարություններ չի հնչեցրել: Ի՞նչ է Դավիթ Հարությունյանի հայտարարությունը, եթե ոչ ուղղակիորեն տարբերվող կարծիք հենց նույն Շարմազանովի հնչեցրած տեսակետից, էլ չեմ ասում վարչապետի հնչեցրած գնահատականի մասին: Ես կարծում եմ, որ ՀՀԿ-ն իր ներսում խաղի կանոններ ճշգրտելու խնդիր ունի»,- նկատեց Նաիրա Զոհրաբյանը:

Внутри РПА есть проблемы – четверка
Несмотря на то, что премьер-министр РА Овик Абрамян заявил, что многие из 12 требований, выдвинутых четырьмя невластными силами Национального Собрания, приемлемы для него, вчера министр-руководитель аппарата правительства Давид Арутюнян выступил с противоположной позиции, заявив, что правительство не собирается выполнить ни одно из выдвинутых четверкой 12 пунктов.
В беседе с Hetq.am руководитель фракции “Наследие” Рубен Акопян сказал, что внутри правящего республиканского большинства имеются проблемы, поскольку ряд представителей Республиканской партии, в том числе премьер-министр Овик Абрамян, заверили, что многие пункты для них приемлемы.
“Я думаю, внутри политического большинства есть проблемы, поскольку они говорят разные вещи: кто-то утверждает, что воодушевлены оппозицией и этими 12 пунктами, а кто-то заявляет, что не будут их выполнять. Поэтому можно сделать вывод о том, что внутри они имеют проблемы и должны уточнить свою позицию. Независимо от различных заявлений и комментариев, выполнение требований четверки серьезно расшатало бы основы системы, потому что если предложенные четверкой пункты будут выполнены, это станет началом радикальных системных изменений”,- сказал Р.Акопян.
В свою очередь секретарь фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян отметила, что ее удивило столь категоричное заявление Давида Арутюняна.
“Руководитель правительства высказал совершенно другое мнение, отметив, что для него есть приемлемые пункты, которые следует обсудить. Пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов тоже не выступил с категоричным заявлением. Мнение Давида Арутюняна прямо противоположно мнению, высказанному тем же Шармазановым, не говоря уже об оценках премьер-министра. Я думаю, что РПА необходимо уточнить правила игры внутри себя”,- заметила Н.Зограбян. Фото aravot.am