ՀՀԿ-ն քվորում ապահովելու համար պատգամավորներին «քերեց,բերեց» դահլիճ
Ազգային ժողովում իրավիճակն այսօր պակաս թեժ չէ: Իշխող Հանրապետական մեծամասնությունն այս անգամ էլ չկարողացավ քվորում ապահովել նիստը սկսելու համար: Երբ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը պատգամավորներին առաջարկեց գրանցվել, խորհրդարանական ոչ իշխանական խմբակցությունների քառյակն ու ՕԵԿ-ը լքեցին դահլիճը` տեսնելով, որ ՀՀԿ-ում պատգամավորների թիվը պահանջվող նվազագույն 66 ձայնից քիչ է:
Արդյունքում գրանցվեց ընդամենը 63 պատգամավոր, և հայտարարվեց երեքժամյա ընդմիջում: ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը պատգամավորների բացակայությունը պատճառաբանեց գործուղումների մեջ լինելու հանգամանքով: «Դա ձեզ է թվում, գործուղումների մեջ են մարդիկ, կամաց աստիճանաբար գալիս են, մի անհանգստացեք, ընդդիմությանն էլ ասեք, որ չանհանգստանան»,- ասաց նա:
Նա նշեց, որ միայն 5 րոպեում ԱԺ ժամանեցին ՀՀԿ-ական երկու պատգամավոր: ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն էլ նշեց, թե շատ հնարավոր է «քերեն մի տեղից» ու բերեն գրանցվելու: Նա նշեց, որ ոչ իշխանական ուժերի ակցիան` դուրս գալ գրանցման ժամանակ, տապալեց նիստը: Իսկ ՀՀԿ-ական պատգամավորների վերաբերմունքը` նիստերին չներկայանալը, Զուրաբյանը որակեց որպես անարգանք ԱԺ-ի նկատմամբ: Ընդմիջումից հետո գրանցվեց երեք պատգամավոր, ու ՀՀԿ-ն ի վերջո ապահովեց անհրաժեշտ 66 ձայնը` նիստը սկսկելու համար: ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն էլ, դիմելով ոչ իշխանական ուժերին, նշեց, որ նրանք նպատակ ունեին պարզապես խափանել ԱԺ բնականոն աշխատանքը: Իսկ նիստից ուշացող ՀՀԿ-ականներին ԱԺ նախագահը հիշեցրեց, որ վաղն էլ նիստը տասնմեկին է սկսվում: «Առավել ևս եթե այսպես շարունակվի, վաղն էլ, մյուս օրն էլ, երկուշաբթի էլ, երեքշաբթի էլ նիստ կանենք»,- նախազգուշացրեց Սահակյանը:

РПА заставила всех депутатов явиться в парламент для обеспечения кворума
Сегодня в Национальном Собрании царила напряженная ситуация. Правящее республиканское большинство и на этот раз не смогло обеспечить кворум для начала заседания. Когда спикер НС Галуст Саакян предложил зарегистрироваться, четыре невластные парламентские силы и фракция “Оринац еркир”, убедившись в том, что число депутатов-республиканцев меньше 66, то есть необходимого минимума, покинули зал. В результате зарегистрировалось всего 63 депутата, после чего был объявлен трехчасовой перерыв. Руководитель фракции Республиканской партии Армении Ваграм Багдасарян обусловил отсутствие депутатов командировками и призвал журналистов и оппозицию не волноваться на этот счет.  Он отметил, что в течение всего пяти минут в парламент пришли два депутата-республиканца.
В связи с этим лидер фракции Армянского национального конгресса Левон Зурабян не исключил, что депутатов отыщут где только возможно и заставят явиться на регистрацию. По словам Зурабяна, то, что невластные силы покинули зал в ходе регистрации, сорвало заседание. А неявку депутатов-республиканцев он расценил как неуважение к НС. После перерыва зарегистрировалось 66 депутатов, и РПА наконец обеспечила необходимый для начала заседания кворум.
Председатель НС, обратившись к невластным фракциям, отметил, что они просто хотели сорвать нормальную работу парламента. А опоздавшим республиканцам Галуст Саакян напомнил о том, что завтрашнее заседание тоже должно начаться в 11 часов. “Если так будет продолжаться, то заседания мы будем проводить каждый день”,- заявил спикер НС.