ԵԽԽՎ նստաշրջանում կվիճարկվի ՀՀ պատվիրակության հարցը. Ադրբեջանի «փառահեղ» սցենարի տապալման նախանշաններն արդեն կան
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ամառային նստաշրջանը, որը տեղի կունենա հունիսի 23-27-ը, խոստանում է բավական լարված լինել հայկական պատվիրակության համար: «Հետք»-ին հայտնի դարձավ, որ Ադրբեջանը ներկայացրել է բանաձև, որով պահանջում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ պատվիրակության նկատմամբ սահմանել սանկցիաներ, զրկել նրանց քվեարկության իրավունքից, հեռացնել ՀՀ պատվիրակներին ԵԽԽՎ կառավարող մարմինների աշխատանքից։
ԵԽԽՎ հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը մեզ հետ զրույցում հաստատեց, որ ադրբեջանցի «մի խումբ լոբբիստներ» դիմել են ԵԽԽՎ-ին ` հայկական պատվիրակության լիազորությունները վիճարկելու հարցով:
Զոհրաբյանը հիշեցրեց, որ դեռ մայիսին Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի նախագահությունը ստանձնել է Ադրբեջանը, իսկ Իլհամ Ալիևը շուրջ երեք ամիս առաջ սպառնացել է, որ իրենք ԵԽԽՎ հունիսյան նստաշրջանում բարձրացնելու են հայկական պատվիրակության լիազորությունների հարցը:
«Տեղեկացանք, որ իրենք մի շատ էկզոտիկ պատգամավոր ունեն` Էլմար Սուլեյմանովը, ում նախաձեռնությամբ ադրբեջանցի մի խումբ լոբբիստներ դիմել են ԵԽԽՎ պատվիրակություն` հայկական պատվիրակության լիազորությունները դադարեցնելու առաջարկով՝ ներկայացնելով անհեթեթագույն հիմնավորումներ: Ես հույս ունեմ, որ Եվրոպայի խորհուրդը բանականության հետ կապված լրջագույն խնդիրներ չունի ու ադրբեջանական նախաձեռնությունը ուղղակիորեն կտապալվի»,- նշեց Նաիրա Զոհրաբյանը:
Քանի որ նախագահող երկիրը Ադրբեջանն է, հունիսի 24-ին ելույթով հանդես է գալու Ադրբեջանի նախագահ Ի. Ալիևը և, Նաիրա Զոհրաբյանի խոսքով, նրա ելույթը պարունակելու է «շատ մեծ դոզաներով հակահայ հիստերայի, ռասիզմի տարրեր»:
Զոհրաբյանը նկատեց, որ Ադրբեջանը նման քայլերով փորձում է շեղել Եվրոպայի ուշադրությունը վերջին սկանդալային իրադարձությունից, երբ ԵԽԽՎ փոխնախագահ Ռենե Ռուքեյին թույլ չտվեցին մտնել Բաքու` նրան համարելով հայկական լոբբիստ, երբ Ֆ. Օլանդի այցը Ադրբեջան լուսաբանալու եկած ֆրանսիացի լրագրողներին խոչընդոտեցին կատարել մասնագիտական պարտականությունները` բռնի ուժով նրանց հետ նստեցնելով ինքնաթիռ:
Պատգամավորը հայտնեց, սակայն, որ Եվրոպան այս ամենը անպատասխան չի թողել` նշելով. «Բոլոր այն երկրները, որոնք նախագահում են նստաշրջանը, արժանանում են առանձնացող վերաբերմունքի. Ստրասբուրգում կա ավտոբուս, որի վրա փակցվում է նախագահող երկրի էմբլեման, ինչը եղել է նաև Հայաստանի պարագայում, բայց Եվրոպան, ի նշան Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոտնահարման դեպքերի, որոշել է այդ ատրիբուտը հանել, ուստի այդ երկրի նախագահությունը նախանշող որևէ նշան Ստրասբուրգում տեղադրված չէ: Սա շատ հստակ մեսիջ է Ադրբեջանին, ուստի ես վստահ եմ, որ Ալիևին բազմաթիվ հարցեր կուղղվեն երկրում մարդու իրավունքների, լրագրողների հանդեպ բռնաճնշումների և այլնի հետ կապված»:
Զոհրաբյանը վստահեցրեց, որ Ադրբեջանի պատվիրակության գծած «փառահեղ» սցենարը նույն փառահեղությամբ տապալվելու է: Ի դեպ, մեր տեղեկություններով` ՀՀ պատվիրակությունը առայժմ չի որոշել` ինչ դիրքորոշում է որդեգրելու Ալիևի ելույթի ժամանակ, արդյոք հարցեր ուղղելու է նրան, թե ոչ:

На сессии ПАСЕ будет оспорен вопрос делегации РА: уже имеются признаки провала “бесподобного” сценария Азербайджана
Летняя сессия Парламентской Ассамблеи Совета Европы, которая пройдет 23-27 июня, обещает быть довольно напряженной для делегации Армении. Hetq.am стало известно, что Азербайджан представил резолюцию, которой требует применить санкции к армянской делегации в ПАСЕ – лишить ее права голоса, исключить делегатов РА из правящих органов ПАСЕ.
В беседе с нами член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян подтвердила, что группа азербайджанских лоббистов обратилась в ПАСЕ по вопросу оспаривания полномочий делегации РА. Зограбян напомнила о том, что еще в мае председательство в Комитете министров СЕ перешло к Азербайджану, а Ильхам Алиев еще три месяца назад пригрозил, что на июньской сессии ПАСЕ они поднимут вопрос полномочий армянской делегации.
“Мы узнали, что у них есть весьма экзотичный депутат – Эльмар Сулейманов, по инициативе которого группа азербайджанских лоббистов обратилась в делегацию ПАСЕ с предложением прекратить полномочия армянской делегации по абсурднейшим обоснованиям. Я надеюсь, что у СЕ нет проблем со здравым рассудком и инициатива азербайджанцев провалится”,- отметила Наира Зограбян.
Поскольку председательствующей страной является Азербайджан, то 24 июня в ПАСЕ выступит президент Азербайджана Ильхам Алиев. По словам Наиры Зограбян, его выступление будет содержать “очень большую дозу антиармянской истерии и элементов расизма”.
Депутат также отметила, что подобными шагами Азербайджан пытается отвлечь внимание Европы от последних скандальных событий, когда заместителю председателя ПАСЕ Рене Руке запретили въезд в Баку, назвав его армянским лоббистом, а французским журналистам, приехавшим в Азербайджан освещать визит Франсуа Оланда, не позволили выполнять свои профессиональные обязанности и насильно усадили их в самолет.
Однако Европа не оставила все это без ответа, сказала Н.Зограбян. “Все те страны, которые председательствуют на время сессии, удостаиваются особого отношения. В Страсбурге есть автобус, на котором прикрепляют эмблему председательствующей страны, что было сделано и в случае с Арменией. Однако в знак протеста против случаев нарушения прав человека в Азербайджане Европа решила снять этот атрибут, поэтому ни одного знака, символизирующего  председательствующую страну, в Страсбурге не будет. Это очень четкий мессидж Азербайджану, поэтому я уверена, что Алиеву будут адресованы многочисленные вопросы, связанные с правами человека, оказанием давления на журналистов и т.д.”.
Наира Зограбян заверила, что составленный азербайджанской делегацией “бесподобный” сценарий с такой же бесподобностью провалится.
Кстати, по нашим сведениям делегация РА пока не решила, какую позицию занять в связи с выступлением Алиева – задать ему вопросы или нет.