Հայկական պատվիրակության լիազորությունները ԵԽԽՎ-ում հաստատվեցին
Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ)՝ այսօր Ստրասբուրգում մեկնարկած ամառային նստաշրջանի լիագումար նիստում հաստատվեցին հայաստանյան պատվիրակության լիազորությունները:
ԵԽԽՎ-ի որևէ պատգամավոր այդ հարցը չվիճարկեց, թեև թվով 58 պատգամավոր ստորագրել էր ադրբեջանական բանաձի տակ, որով, ինչպես հայտնել ենք, պահանջում է ԵԽԽՎ-ում ՀՀ պատվիրակության նկատմամբ սահմանել սանկցիաներ, զրկել նրանց քվեարկության իրավունքից, հեռացնել ՀՀ պատվիրակներին ԵԽԽՎ կառավարող մարմինների աշխատանքից։
Ադրբեջանը պահանջը հիմնավորել էր այսպես. «Հայկական զինված ագրեսիայի հետևանքով ադրբեջանական տարածքների 20 տոկոսը՝ Լեռնային Ղարաբաղը և հարևան 7 շրջանները, օկուպացվել են և 1 մլն ադրբեջանցիներ տեղահանվել են։ Զինված օկուպացիան Ադրբեջանին հասցրել է նյութական և բարոյական մեծ վնասներ»։
Համաձայն ԵԽԽՎ կանոնակարգի՝ եթե նիստի ժամանակ բարձրացվում է ազգային պատվիրակություններից որևէ մեկի լեգիտիմության հարցը և ԵԽԽՎ պատգամավորներից առնվազն տասը ի աջակցություն ոտքի է կանգնում, հարցի քննարկումն ուղարկվում է համապատասխան հանձնաժողով՝ քննարկման: Սակայն պատգամավորներից և ոչ մեկը ոտքի չկանգնեց, երբ օրակարգը ներկայացնելիս ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասյորը հայտարարեց, որ կա նման առաջարկ:

Утверждены полномочия армянской делегации в ПАСЕ
Сегодня в Страсбурге стартовало пленарное заседание летней сессии Парламентской Ассамблеи Совета Европы, на котором полномочия армянской делегации были утверждены.
Ни один депутат ПАСЕ не оспорил этот вопрос, хотя под азербайджанской резолюцией с требованием ввести санакции в отношении делегации РА – лишить ее права голоса и отстранить армянских делегатов от работы в руководящих органах ПАСЕ, подписались 85 депутатов.
Требование Азербайджана было обосновано следующим образом: “Вследствие вооруженной агрессии Армении оккупировано 20 процентов территории Азербайджана – Нагорный Карабах и сопредельные 7 районов, один миллион азербайджанцев перемещены. Вооруженная оккупация причина Азербайджану большой материальный и моральный ущерб”.
Согласно регламенту ПАСЕ, если во время заседания ставится вопрос легитимности какой-либо национальной делегации и по меньшей мере десять депутатов ПАСЕ в знак поддержки встает, то вопрос передается для обсуждения в соответствующую комиссию. Однако когда заместитель председателя Анн Брассер сообщила, что поступило такое предложение, никто из депутатов не встал.