«Սերժ Սարգսյանը շտապում է անդամակցել ԵՏՄ-ին, որովհետև քառյակը Արևմուտքի միջոցով ձգձգումը կօգտագործի հենց իր դեմ»
«Հետքի» հարցերին է պատասխանում «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը
-Սոչիում օրերս տեղի ունեցած Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի խորհրդի նիստից հետո Ռուսաստանի առաջին փոխվարչապետ Իգոր Շուվալովը  հայտարարեց, որ եթե Հայաստանը հաջողությամբ միանա ԵՏՄ-ին, ստորագրի համաձայնագիրը, փոխհատուցումներ տալու վերաբերյալ պետք է բանակցություններ սկսի Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) հետ: Ինչո՞ւ են միայն հիմա բարձրաձայնում, որ Եվրասիական միությանը Հայաստանի անդամակցության հարցում խոչընդոտներ կան, երբ տևական ժամանակ է ընթանում են բանակցություններ:
-Գիտեք, մարդկանց թվում է, թե Հայաստանի անդամակցությանը կան քաղաքական խոչընդոտներ, որ Ռուսաստանը իրականում չի ուզում Հայաստանը միանա միությանը և այլն: Խոչընդոտներ կան, այո, և դրանց մասին հրապարակայնորեն ասվում է: Ասվում է այնպես, ինչպես իրականում կա. ասենք Սերգեյ Լավրովը Բաքվում հայտարարում է, որ Ղարաբաղի խնդիրը Հայաստանի հետ կապված չէ, որ դրանք առանձին պրոցեսներ են, որ Հայաստանն անպայման կանդամակցի:
Ինչ վերաբերում է Շուվալովի հայտարարությանը, այն կարելի է ընդունել որպես դիվանագիտական հանձնարարություն` լուծելու առևտրական խոչընդոտը: Երբ ՀՀ-ն անդամակցել է ԱՀԿ-ին, ստանձնել է հանձնառություններ, պարտավորություններ մաքսային ոլորտում, բյուջեն լցնելու ոլորտում և այլն: Եվ հիմա կա ապրանքների խմբաքանակ, որոնց պարագայում հարցը բարդանում է, որ ԱՀԿ-ի ու ՄՄ-ի տարիֆները նույն ապրանքների համար տարբեր են: Քանի որ մենք ԱՀԿ-ի դիմաց ունենք պարտավորություններ, ուստի տարիֆների մեջ ստեղծված հակասությունները պետք է լուծվեն: Այդ լուծումը Շուվալովի խնդիրը չէ, այդ խնդիրները միշտ են եղել, եթե հիշում եք, Սերժ Սարգսյանն էլ հայտարարեց, որ կան առևտրական խնդիրներ:
-Չե՞ք կարծում, որ տնտեսական խնդիրների մասին բարձրաձայնելը միայն հարցի արտաքին կողմն է, և իրականում Հայաստանի անդամակցությանը խոչընդոտում են քաղաքական խնդիրները:
-Ոչ, վստահեցնում եմ` ոչ մի քաղաքական խնդիր չկա, գոյություն չունի: Միակ քաղաքական խնդիրը կարող էր ծագել Ղարաբաղի հետ, բայց այդ խնդիրները ի սկզբանե որպես այդպիսին խնդիր էլ չէին: Մեզ համար ամենամեծ խնդիրն այն է, որ Հայաստանի ներսում կա արևմտյան ու ռուսական հինգերորդ շարասյուն, որոնց մեջ պարբերաբար կռիվներ են գնում` թուլացնելով երկիրը: Նրանք այս ամենից փորձում են խնդիր սարքել, թվացյալը, ճիշտը, սխալը ուռճացնում, խնդիր են ներկայացնում, որ Հայաստանը չմիանա Եվրասիական տնտեսական միությանը: Կրակն ենք ընկել, գիտեք, այս մարդկանց ձեռքը` ով ինչ ուզում, ասում է…
-Պարոն Կարապետյան, Շուվալովի հայտարարությունը հաջորդեց Աստանայում Ղազախստանի նախագահ Ն. Նազարբաևի կողմից բարձրացված հարցին, թե Հայաստանը Եվրասիական միությանը պետք է անդամակցի այնպես, ինչպես ԱՀԿ-ի պարագայում` առանց Ղարաբաղի: Արդյո՞ք Շուվալովը Հայաստանին չի մղում բանակացություններ վարել ԱՀԿ-ի հետ հենց ԼՂ հարցով և ակնարկում մաքսակետերի տեղադրման մասին:
-Ոչ, ոչ… Դա որևէ կապ չունի:
-Այդ դեպքում ինչո՞ւ ՌԴ-ն նոր հիշեց, որ Հայաստանը ԱՀԿ անդամ է, որ կարող են խնդիրներ առաջանալ, ինչո՞ւ մինչև Նազարբաևի հայտարարությունը Ռուսաստանը չէր խոսում նման բանակցությունների անհրաժեշտության մասին:
-Պարզապես այդ Ձեզ է նոր հայտնի դարձել… Դուք, իհարկե, ճիշտ եք, որ եթե Հայաստանի իշխանությունները ասեին, որ շուրջ մեկ տարի տևած բանակցությունների արդյունքում մաքսատուրքերի հարցը չի լուծվում, ապա նման հարցադրում հիմա չէր լինի: Բայց քանի որ այդ մասին նոր հայտարարվեց, մենք հրապարակայնորեն նոր իմացանք, տրամաբանական է, որ պետք է նման հարց տաք: Ես հասկանում եմ, որ Դուք ակնարկում եք այն մասին, որ ստեղծվում է արհեստական խոչընդոտ, որ Հայաստանը չանդամակցի Եվրասիական միությանը, բայց դա այդպես չէ: Նազարբաևի, շփման գծում կրակոցների, Թուրքիայի ակտիվացման և այլ մի շարք հարցերի առկայությունն է, որ նպատակաուղղված է խոչընդոտել Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական միությանը:
-Բայց Եվրասիական միությունը նորաստեղծ կառույց է, և խիստ կասկածելի է, որ այն իրականություն կդառնա: Ինչո՞ւ պետք է Հայաստանին խոչընդոտեն անդամակցել այս միությանը:
-Պատկերացրեք, որ Հայաստանը անդամակցեց ԵՏՄ-ին, ի՞նչ վիճակում կհայտնվի Հայաստան-Վրաստան համագործակցությունը, երբ Վրաստանը ստորագրելու է շուտով ԵՄ ասոցացման համաձայնագիրն ու ենթադրվում է, որ քայլեր է նախաձեռնելու Եվրամիությանն ու ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ուղղությամբ: Բացվում է հետաքրքիր պատկեր` վերևում գազազած Ռուսաստանն է, ներքևում ԵՏՄ-ին անդամակցած Հայաստանը, և, ի՞նչ եք կարծում, Վրաստանը Հայաստանին ճանապարհ տալո՞ւ է ապրանքներ արտահանելու, ներկրելու համար: Հասկացեք, որ երբ Հայաստանն անդամակցի ԵՏՄ-ին, տարածաշրջանում կտրուկ փոփոխության է ենթարկվում ուժերի բալանսը: Ես վստահ եմ, որ մենք շուտով կգտնենք այս խնդիրների լուծումները ու կանդամակցենք ԵՏՄ-ին: Շատ շուտով…
-Մարդկանց անհանգստությունը պայմանավորված է սպասվող գնաճով: Երևանում գտնվող ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ հույս ունի Հայաստանի անդամակցության մասով Սոչիից լավ լուրեր ստանալ, բայց փաստորեն եղավ հակառակը: Երբ Հայաստանն անդամակցեց ԱՀԿ-ին, ստանձնեց պարտավորություն իջեցնել մաքսատուրքերը, իսկ հիմա Եվրասիական միությանն անդամակցելով՝ դրանք բարձրացնելու են, որովհետև ԵՏՄ-ում երրորդ երկրների հետ մաքսատուրքերը բավական բարձր են: Արդյունքում Հայաստանում թանկանալու են ապրանքները, այն դեպքում, երբ գրեթե մեկ տարի Հայաստանը 800 ապրանքատեսակների մասով բանակցություններ է վարում:
-Նախ ասեմ, որ որոշ ապրանքներ միասնական մաքսատուրքի հետ կապված, այո, ունեն խնդիրներ և կարող են թանկանալ: Բայց ես վստահ եմ, որ Հայաստանը կկարողանա բանակցությունների արդյունքում չթանկացնել դրանք:
-Շուրջ մեկ տարի է այդ բանակցությունները վարվում են, բայց արդյունքներ չկան:
-Գիտեք, մի բան է հարցը լուծել, մի բան է ցանկանալ, որ այդ հարցը չլուծվի: Ինձ մոտ տպավորություն է, որ ՀՀ քաղաքական դաշտի 99 տոկոսը ուրախանում են, երբ հարցերը չեն լուծվում: Բա որ Սերժ Սարգսյանը 4.3 տարի բանակցություններ էր վարում ԵՄ ասոցացման համաձայնագրի շուրջ, այդ 4.3 տարին կորսված չէ՞ր Հայաստանի համար, անտեղի չէ՞ր… Մենք ինքներս ժամանակին մեզ համար պրոբլեմ ենք ստեղծում, հետո բանակցում ենք` այդ ընթացքում կորցնում, ինչ-որ բան հանձնում…
-Սոչիի գագաթնաժողովի որոշման մեջ ընդամենը ասվում, է, որ մինչև հուլիսի 1-ը պետք է նախապատրաստել Հայաստանի անդամակցության պայմանագիրը, մինչդեռ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն էլ հայտարարեց, որ հուլիսի 3-ին միայն հանդիպում է նախատեսված այս հարցով: Այս հակասություններն, ըստ Ձեզ, ինչի՞ արդյունք են:
-Դա Սերժ Սարգսյանի սխալ քաղաքականության արդյունք է, որովհետև Սարգսյանը շտապում է անդամակցել ԵՏՄ-ին երեք պատճառներով: Առաջին պատճառն այն է, որ որքան ձգձգվի անդամակցության պրոցեսը, այնքան պատերազմի վտանգը մեծանալու է, որովհետև խանգարող հանգամանքները կարող են դառնալ պատերազմ: Երկրորդ` Սերժ Սարգսյանը վախենում է ավելի անմխիթար տեսնել երկրի տնտեսությունը, եթե ուշացնի անդամակցությունը: Իսկ երրորդ պատճառը կապված է քառյակի հետ. նա շատ լավ հասկանում է, որ եթե պրոցեսը սկսեց ձգձգվել, ոչ իշխանական ուժերի քառյակը դա կարող է Արևմուտքի միջոցով օգտագործել հենց իր դեմ:

“Серж Саргсян спешит вступить в ЕЭС, так как четверка с помощью Запада может использовать затягивание против него”
На вопросы Hetq.am отвечает председатель партии “Новые времена” Арам Карапетян
По завершении состоявшегося на днях в Сочи заседания Евразийской экономической комиссии первый вице-премьер РФ Игорь Шувалов заявил, что если Армения успешно присоединится к Евразийскому экономическому союзу и подпишет соглашение, то потом ей надо будет начать переговоры со Всемирной торговой организаций относительно выплаты компенсации. Почему они только сейчас заявили о том, что в вопросе членства Армении в Евразийском союзе имеются препятствия, что уже долгое время ведутся переговоры?
Знаете, людям кажется, что для членства Армении существуют политические препятствия, что Россия на самом деле не хочет, чтобы Армения присоединилась к союзу и т.д. Препятствия действительно есть, и об этом открыто говорится. Говорится так, как есть на самом деле. Скажем, Сергей Лавров заявил в Баку, что проблема Карабаха не связана с Арменией, что это разные процессы, что Армения обязательно вступит. Что касается заявления Шувалова, то его можно воспринимать как дипломатическое поручение – устранить торговое препятствие. Когда РА вступала в ВТО, то взяла на себя обязательства в таможенной сфере, в сфере пополнения бюджета и т.д. И сейчас есть группа товаров, в отношении которых имеются проблемы, так как тарифы ВТО и Таможенного союза для одних и тех же товаров различны. Поскольку мы имеем обязательства перед ВТО, то противоречия в вопросе тарифов должны быть улажены. Такие проблемы были всегда. Если помните, Серж Саргсян тоже заявил, что в торговой сфере есть проблемы.
Вы не считаете, что экономические проблемы, о которых говорится, это внешняя сторона вопроса, а на самом деле членству Армении препятствуют политические проблемы?
Уверяю вас, никакой политической проблемы не существует. Единственная политическая проблема могла возникнуть в связи с Карабахом, но изначально эти проблемы даже проблемами нельзя было назвать. Самой большой проблемой для нас является то, что внутри Армении есть российская и западная пятые колонны, между которыми постоянно вспыхивают споры, ослабляющие страну. Они пытаются из всего сделать проблему, утрируют иллюзорное, ошибочное, правильное, чтобы Армения не присоединилась к Евразийскому экономическому союзу.
Заявление Шувалова последовало за поднятым в Астане президентом Казахстана Н.Назарбаевым вопроса о том, что в Евразийский союз Армения должна вступить так, как вступила в ВТО – без Карабаха. Не толкает ли Шувалов Армению на ведение переговоров с ВТО по вопросу Нагорного Карабаха и не намекает ли на установку таможенных пунктов?
Нет, нет... Это никакого отношения не имеет.
В таком случае почему РФ только сейчас вспомнила о том, что Армения является членом ВТО, что могут возникнуть проблемы? Почему до заявления Назарбаева Россия не говорила о необходимости таких переговоров?
Просто Вы только сейчас узнали об этом... Вы, конечно, правы, если бы власти Армении сообщили, что в результате длящихся почти год переговоров вопрос таможенных пошлин не решается, то сейчас такой вопрос бы не возник. Я понимаю, Вы намекаете на то, что создается искусственное препятствие, чтобы Армения не вступила в Евразийский союз. Но это не так. Членству Армении в Евразийском союзе препятствует наличие Назарбаева, выстрелов на линии соприкосновения, активизация Турции и ряд других вопросов.
Но Евразийский союз – новосозданная структура, и очень сомнительно, что она станет реальностью. Почему должны препятствовать вступлению Армении в этот союз?
Представьте, если Армения вступит в ЕЭС, в каком положении окажется сотрудничество Армения-Грузия, если Грузия очень скоро должна подписать Соглашение об ассоциации с ЕС и предполагается, что будут осуществлены шаги в направлении членства в ЕС и НАТО. Получается интересная картина: наверху разъяренная Россия, внизу вступившая в ЕЭС Армения – и как вы думаете, Грузия предоставит Армении путь для экспорта и импорта товаров? Поймите, если Армения вступит в ЕЭС, то баланс сил в регионе резко изменится. Я уверен, что мы очень скоро найдем решение этих проблем и присоединимся к ЕЭС. Очень скоро...
Людей беспокоит ожидающийся рост цен. Находившийся в Ереване министр иностранных дел РФ Сергей Лавров на встрече с Сержем Саргсяном выразил надежду, что получит хорошие известия из Сочи по части членства Армении, но фактически получилось наоборот. Когда Армения вступила в ВТО, она взяла на себя обязательство снизить таможенные пошлины, а сейчас, после вступления в Евразийский союз, они должны быть повышены, потому что в ЕЭС очень высокие таможенные пошлины для третьих стран. В результате товары в Армении подорожают, хотя Армения уже год ведет переговоры вокруг 800 наименований товаров.
Во-первых, отмечу, что в связи с единой таможенной пошлиной в отношении некоторых товаров возникнут проблемы, и они могут подорожать. Но я уверен, что в результате переговоров Армении удастся не повысить на них цены.
Переговоры ведутся уже почти год, однако никаких результатов нет.
Знаете, одно дело решить вопрос, другое дело хотеть, чтобы этот вопрос не решился. У меня такое впечатление, что 99 процентов политического поля РА радуется, когда вопросы не решаются. А то, что Серж Саргсян 4,3 года вел переговоры вокруг Соглашения об ассоциации с ЕС, разве для Армении это не было потерянное время? Мы сами для себя создаем проблемы, потом ведем переговоры, и за это время что-то теряем, что-то отдаем...
В решении Сочинского саммита всего лишь говорится о том, что до 1 июля необходимо подготовить договор о членстве Армении, между тем премьер-министр РА Овик Абрамян заявил, что на 3 июля запланирована только встреча по этому вопросу. Результатом чего, на Ваш взгляд, является это противоречие?
Это результат неправильной политики Сержа Саргсяна, поскольку он спешит вступить в ЕЭС по трем причинам. Во-первых, чем больше будет затягиваться процесс членства, тем сильнее будет угроза войны, так как препятствующие обстоятельства могут перерасти в войну. В-вторых, Серж Саргсян боится, что если он опоздает с членством, то может увидеть экономику страны в более плачевном состоянии. И в-третьих, Саргсян очень хорошо понимает, что если процесс начнется затягиваться, то четверка властных сил может с помощью Запада использовать это против него самого.