«Այն աշխատանքը, որը պետք է կատարվեր մինչև հուլիսի 1-ը, կատարվել է, հիմա հարցը գտնվում է որոշումներ կայացնողների մոտ»
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը դժվարանում է պատասխանել այն հարցին, թե Հայաստանը երբ կստորագրի Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու մասին փաստաթուղթը:
Թեև Աստանայում տեղի ունեցած Եվրասիական տնտեսական հարցերով բարձրագույն խորհրդի նիստից հետո հայտարարվեց, որ մինչև հուլիսի 1-ը Հայաստանը կստորագրի ԵՏՄ անդամակցության համաձայնագիրը, սակայն երեկ Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարն ասաց, որ փաստաթուղթը կստորագրվի այս տարվա հոկտեմբեր ամսին:
Թե ինչով է պայմանավորված այս ձգձգումն ու հայտարարությունների հակասությունը, Գագիկ Մինասյանը պատասխանեց. «Դե կա ինֆորմացիա, որին կարծում եմ դուք էլ տեղյակ եք, որ կան քննարկվող հարցեր, որոնք ներկայացվել են ու հիմա փաստորեն պետք է որոշում կայացվի: Խնդիրը կարելի է երկու մասի բաժանել. դա հարցերի քննարկումն է, տարաձայնությունների վերացումն է, իսկ մնացածն այդ պետությունների խնդիրն է, որոնք պետք է որոշում կայացնեն: Այն, ինչ ասել է Սերժ Սարգսյանը Աստանայում, տեղի է ունեցել ճիշտ ժամանակին»,- պատասխանեց Մինասյանը:
Մեր ճշտող հարցին՝ արդյոք այլևս խնդիրներ չկան Հայաստանի անդամակցության համար, բոլորը լուծված են, հանձնաժողովի նախագահը պատասխանեց. «Այն հարցերը, որոնք քննարկման առարկա էին այն ժամանակ, այդ խնդիրները լուծվել են: Այն աշխատանքը որը պետք է կատարվեր մինչև հուլիսի 1-ը, կատարվել է, հիմա հարցը գտնվում է որոշումներ կայացնողների մոտ»:

“Работа, которая должна была быть выполнена до 1 июля, уже выполнена, вопрос сейчас рассматривают те, кто принимают решения”
Депутат парламентской фракции Республиканской партии Армении, председатель постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян затруднился ответить на вопрос, когда Армения подпишет документ о присоединении к Евразийскому экономическому союзу.
Несмотря на то, что после заседания Высшего Евразийского совета по экономическим вопросам было заявлено, что Армения до 1 июля подпишет соглашение о членстве в ЕЭС, вчера министр иностранных дел Казахстана заявил, что документ будет подписан в октябре этого года.
На вопрос, чем обусловлено это затягивание и противоречивые заявления, Гагик Минасян ответил: “Есть вопросы, которые уже представлены, и сейчас фактически должно быть принято решение. Вопрос можно разделить на две части. То, о чем Серж Саргсян сказал в Астане, произошло точно в срок”. На уточняющий вопрос, нет ли других проблем с членством Армении, председатель комиссии сказал: “Те вопросы, которые тогда обсуждались, уже решены. Работа, которая должна была быть выполнена до 1 июля, выполнена. Сейчас вопрос рассматривают те, кто принимают решения”.