ՀՀԿ անդամ Ռաֆիկ Պետրոսյանը` էլեկտրաէներգիայի թանկացման մասին. «Որտեղ 38 դրամը, այնտեղ 42 դրամը»
Կառավարությունը երեկվա նիստում որոշել է էլեկտրաէնէրգիայի թանկացման հետևանքները մեղմելու համար օգոստոսից 1000 դրամով բարձրացնել Հայաստանում բնակվող 105 հազար անապահով ընտանիքի սոցիալական նպաստի չափը:
«Հետք»-ը Հանրապետական կուսակցության անդամ Ռաֆիկ Պետրոսյանից հետաքրքրվեց` որքանո՞վ է արդյունավետ կառավարության քայլը: «Ինչքան փող կա, էնքան են օգնում, բյուջեում ինչքան կա, դա է… Այդ հազար դրամը կմեղմի, դա 40 կիլովատ է, լրացուցիչ օգնություն է»,- պատասխանեց պատգամավորը:
Ռաֆիկ Պետրոսյանին հարցրինք` արդյոք իշխանություններն անհանգստացա՞ծ են, որ էլէկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացումը կարող է սոցիալական ընդվզման նոր ալիք հասունացնել:
Ի պատասխան` ՀՀԿ անդամն ասաց. «Կարիքավորներին, նպաստ ստացողներին կառավարությունն ինչ-որ կերպ հատուցելու է, և այդ 3,3-4 դրամն այն հարցը չէ, որի հետևանքով սոցիալական բողոք հասունանա»:
Ըստ Ռաֆիկ Պետրոսյանի` այն, որ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշել է օգոստոսի 1-ից 4 դրամով բարձրացնել էլէկտրաէներգիայի գինը, մեծ ազդեցություն քաղաքացիների ընտանեկան բյուջեի վրա ունենալ չի կարող:
«Թեթև կազդի… որտեղ 38 դրամը, այնտեղ 42 դրամը»,- նշեց նա` ավելացնելով, որ քաղաքացիները կօգտվեն անգամ այս թանկացումից, որովհետև էլեկտրացանցերն ավելի պատշաճ կսպասարկեն նրանց: «Այդ գումարները հավաքելուց հետո էլեկտրացանցերն իրենց պակասորդները կլրացնեն ու կարգին կսպասարկեն, կբարելավվի, թե չէ հիմա անջատում են լույսերը, ցանցերը նորմալ չեն աշխատում»,- ասաց ՀՀԿ-ականը:
Ինչ որ տեղ հարցը այդ 4 դրամն էլ չի, հարցը իշխանությունների գերիշխանությունն է : Չկա այնպիսի կառավարման ձև և կամ կառավարություն , որ հավերժ հարատևի: Խորհրդային միության նման պետությունը քանդվեց,Սադամ Հուսեյնին կախեցին, Սահակաշվիլին ասում են գիժ է և այլն:

Член РПА РАфик Петросян о подорожании электроэнергии: “Где 38 драмов, там и 42 драма”
Правительство РА на своем вчерашнем заседании с целью смягчения последствий повышения тарифов на электроэнергию решило с 1 августа повысить на 1000 драмов размер социального пособия, которое выплачивается 105.000 необеспеченных семей.
Hetq.am поинтересовался у члена Республиканской партии Армении Рафика Петросяна, насколько эффективен этот шаг правительства. “Помощь оказывают на ту сумму, которую позволяет бюджет. Тысяча драмов позволят смягчить. Это 40 квт, как-никак дополнительная помощь”,-  ответил Петросян.
На вопрос, беспокоит ли власти возможность того, что повышение тарифа на электроэнергию может вызвать новую волну социального протеста, наш собеседник ответил: “Нуждающимся семьям правительство в какой-то мере компенсировало повышение, к тому же 3,3-4 драма не та сумма, из-за которой может назреть социальный протест”.
По словам представителя РПА, решение Комиссии по регулированию общественных услуг о повышении с 1 августа на 4 драма тарифа на электроэнергию не может оказать большого воздействия на семейный бюджет граждан.
“Окажет незначительное воздействие... где 38 драмов, там и 42 драма”,- отметил Рафик Петросян, добавив, что граждане получат пользу от этого подорожания, так как электросети будут обслуживать их более качественно.