ԼՂՀ գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել դիվերսիոն գործողությունների փաստի առթիվ
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության, ԼՂՀ Ազգային անվտանգության ծառայության և ԼՂՀ ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում ԼՂՀ Շահումյանի շրջանի տեղամասում հայտնաբերվել և ձերբակալվել են պետական սահմանն ապօրինի հատած Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիներ Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևը (ծնվ. 1968թ.)` զինված գործարանային արտադրության 7.62 մմ. տրամաչափի «КМС» տեսակի «TD 2042» համարի ինքնաձիգով` համապատասխան խլացուցիչի հետ, գործարանային արտադրության 9 մմ տրամաչափի «ПМ» տեսակի «ВА 0033» համարի ատրճանակով` համապատասխան խլացուցիչի հետ, երկու «Ф-1» տեսակի գործարանային արտադրության ձեռքի բեկորային մարտական նռնակներով և այլ ռազմամթերքով, Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը (ծնվ. 1960թ.)` զինված գործարանային արտադրության 7.62 մմ. տրամաչափի «АКМС» տեսակի «TF 7373» համարի ինքնաձիգով` համապատասխան խլացուցիչի հետ, գործարանային արտադրության 9 մմ. տրամաչափի «ПМ» տեսակի «СН 3478» համարի ատրճանակով` համապատասխան խլացուցիչի հետ և այլ ռազմամթերքով, իսկ երրորդ անձը, որի տվյալները ճշտվում են, ձերբակալման պահին ցուցաբերել է դիմադրություն, որի արդյունքում նա ոչնչացվել է:
ԻՆչպես հայտնում է ԼՂՀ գլխավոր դատախազությունը, նրանց մոտ հայտնաբերված պարագաները վերջիններիս կողմից օգտագործվել են դիվերսիոն-հետախուզական և լրտեսական գործողությունների համար:
Փաստի առթիվ հավաքագրված նախնական նյութերի հիման վրա, պետական սահմանն ապօրինի հատելու կապակցությամբ, հարուցվել է քրեական գործ:
Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևը (ծնվ. 1968թ.) և Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը (ծնվ. 1960թ.) ձերբակալված են:
Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիևին առաջադրված է մեղադրանք և որպես խափանման միջոց է ընտրված կալանավորումը:
Հարուցված քրեական գործով ԼՂՀ գլխավոր դատախազության կողմից ստեղծվել է օպերատիվ-քննչական խումբ, որում ընդգրկված են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ազգային անվտանգության ծառայության և ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանումների աշխատակիցներ:

Генпрокуратура НКР возбудила уголовное дело по факту диверсионных действий
В результате оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых соответствующими подразделениями министерства обороны, Службы национальной безопасности и полиции НКР, в Шаумянском районе НКР были обнаружены и задержаны незаконно пересекшие государственную границу граждане Азербайджанской Республики Шахбаз Джалал оглы Гулиев (1968 г.р), вооруженный автоматом “КМС” калибра 7,62 мм заводского производства с номером “TD 2042”, снабженным глушителем, пистолетом “ПМ” калибра 9 мм заводского производства с номером “ВА 0033”, снабженным глушителем, двумя гранатами “Ф-1” и другими боеприпасами, и Дилхам Гардашхан оглы Аскеров, (1960 г.р), вооруженный автоматом “АКМС” заводского производства калибра 7,62 мм с номером “TF 7373”, снабженным глушителем, пистолетом “ПМ” калибра 9 мм заводского производства с номером “СН 3478”, снабженным глушителем, и другими боеприпасами.
Третий диверсант, данные о котором уточняются, в момент задержания оказал сопротивление, вследствие чего был уничтожен.
Как сообщает Генпрокуратура НКР, обнаруженные у членов диверсионной группы предметы использовались ими для проведения диверсионно-разведывательных и шпионских действий.
На основании собранных по факту предварительных материалов возбуждено уголовное дело в связи с незаконным пересечением государственной границы. Шахбаз Джалал оглы Гулиев (1968 г.р) и Дилхам Гардашхан оглы Аскеров (1960 г.р) задержаны.
Гулиеву выдвинуто обвинение и в качестве меры пресечения избран арест.
По факту возбужденного уголовного дела в Генеральной прокуратуре НКР создана оперативно-следственная группа, в состав которой вошли сотрудники соответствующих подразделений СНБ и полиции НКР.