Նոր մեդալներ. հայ դպրոցականների օլիմպիական հաղթանակները շարունակվում են
Շարունակվում են դպրոցականների 2014 թվականի միջազգային առարկայական օլիմպիադաները: ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը հայտնում է, որ ՀՀ դպրոցականների հավաքականը հուլիսի 13-20-ը մասնակցել է «Ֆիզիկա» առարկայի միջազգային օլիմպիադային, որն անցկացվել է Ղազախստանում: Հայաստանի հավաքականը նվաճել է 3 արծաթե և 2 բրոնզե մեդալ: ՀՀ դպրոցականների «Ֆիզիկա» առարկայի թիմը ղեկավարել են «Այբ» ավագ դպրոցի ֆիզիկայի ավագ ուսուցիչ, ՀՀ-ում «Կենգուրու առանց սահմանների» միջազգային ասոցիացիայի լիազոր ներկայացուցիչ Գագիկ Գրիգորյանը և ԵՊՀ դասախոս Բիլոր Կուրղինյանը:
«Ֆիզիկա» առարկայի միջազգային օլիմպիադայի արծաթե մեդալի են արժանացել Գևորգ Մարտիրոսյանը, Վարդգես Մամբրեյանը (Երևանի Ա.Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց), Արսեն Վասիլյանը (ՀՊՃՀ վարժարան), բրոնզե մեդալի` Աշոտ Մովսիսյանը և Հրանտ Թոփչյանը (Երևանի Ա.Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց):
«Ինֆորմատիկա» առարկայի 25-րդ միջազգային օլիմպիադան անցկացվել է հուլիսի 13-20-ը, Թայվանում: Հայաստանի թիմը նվաճել է 2 արծաթե և 2 բրոնզե մեդալ: «Ինֆորմատիկա» առարկայի թիմը ղեկավարել են ԵՊՀ ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի ֆակուլտետի դեկան Վահրամ Դումանյանը և նույն ֆակուլտետի դասախոս Արմեն Անդրեասյանը:
«Ինֆորմատիկա» առարկայի միջազգային օլիմպիադայի արծաթե մեդալի են արժանացել Էդուարդ Գրիգորյանը («Քվանտ» վարժարան) և Մուշեղ Շահինյանը (Երևանի Ա.Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց), բրոնզե մեդալի` Տիգրան Գալստյանը (Երևանի Ա.Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոց) և Սպարիկ Հայրապետյանը (Երևանի «Այբ» ավագ դպրոց): Ընդհանուր առմամբ, այս պահին Հայաստանի հավաքականն արդեն ունի 15 մեդալ: Առջևում քիմիայի և աստղագիտության միջազգային օլիմպիադաներն են:

Новые медали: армянские школьники продолжают одерживать победы на международных олимпиадах
Продолжаются международные школьные предметные олимпиады 2014 года. С 13 по 20 июля армянские школьники приняли участие в международной олимпиаде по физике, которая проводилась в Казахстане. Сборная Армении завоевала 3 серебряные и 2 бронзовые медали. Команду армянских школьников возглавляли старший учитель физики старшей школы “Айб”, полномочный представитель Международной ассоциации “Кенгуру без границ” в РА Гагик Григорян и преподаватель Ереванского государственного университета Билор Кургинян.
Серебряных медалей на международной школьной олимпиаде по физике удостоились Геворк Мартиросян, Вардгес Мамбреян (ереванская спецшкола с физико-математическим уклоном им.А.Шагиняна), Арсен Василян (гимназия ГИУА), бронзовых медалей – Ашот Мовсисян и Грант Топчян (ереванская спецшкола с физико-математическим уклоном им.А.Шагиняна).
25-я международная олимпиада по информатике прошла 13-20 июля в Тайване. Команда Армении завоевала 2 серебряные и 2 бронзовые медали. Команду по информатике возглавляли декан факультета информации и прикладной математики ЕГУ Ваграм Думанян и преподаватель того же факультета Армен Андреасян.
Серебряных медалей международной олимпиады по информатике удостоились Эдуард Григорян (гимназия “Квант”) и Мушег Шагинян (ереванская спецшкола с физико-математическим уклоном им.А.Шагиняна), бронзовых медалей – Тигран Галстян (ереванская спецшкола с физико-математическим уклоном им.А.Шагиняна) и Спарик Айрапетян (ереванская старшая школа “Айб”).
На данный момент сборная Армении имеет в своем активе 15 медалей. Впереди международные олимпиады по химии и астрономии. Об этом сообщает министерство образования и науки РА.