Տնտեսագետները գնահատում են վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնավարման 100 օրյա գործունեությունը
Այսօր լրացավ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի պաշտոնավաման 100-րդ օրը: Տիգրան Սարգսյանի կառավարության հրաժարականից հետո ԱԺ նախկին նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը նշանակվեց գործադիր մարմնի ղեկավար՝ հանդես գալով գործարարարության համար հավասար պայմաններ ստեղծելու, ստվերը կրճատելու խոստումներով, կուտակային կենսաթոշակային հարցում «պարտադիր, բայց ոչ պարտադրված» ու այդպես էլ վերջնական լուծում չստացած թեզը առաջ բերելու նախաձեռնությամբ, էլեկտրոէներգիան օգոստոսի 1-ից 10-14 տոկոս թանկացնելու որոշմամբ և այլն:
Փորձեցին պարզել, թե ինչպիսի գնահատականի է արժանացել Հովիկ Աբրահամյանի կառավարությունը տնտեսագետների շրջանում: «Հետք»-ի հետ զրույցում տնտեսագետ, ՀԱԿ անդամ Վահագն Խաչատրյանն ասաց, որ Հովիկ Աբրահամյանի գործունեությունն ընդհանրապես պետք չէ գնահատել ոչ վաղը, ոչ 1000-րդ օրը, որովհետև, ըստ նրա, նշանակման առաջին իսկ օրվանից պարզ էր՝ ինչպիսի վարչապետ է ունենալու երկիրը:
«Ի սկզբանե պարզ էր, որ Հ. Աբրահամյանը ոչ մի բան էլ չի կարող փոխել, ոչ մի բան էլ չի լինելու, ինչ-որ կա՝ այդպես էլ մնալու է: Գնահատական տալու համար նախ պետք է հասկանալ, թե ինչի համար է նշանակվել այդ նոր կառավարությունը, նոր վարչապետը: Եթե հարց է դրված, որ նոր գործադիր մարմինը պետք է սպասարկի գործող համակարգը, հասարակության համար որևէ նպաստ այդ կառավարությունը բերել չի կարող: Նման կառավարությունը կարող է միայն անձնական ակնկալիքները բավարարել, բայց ոչ պետության կամ քաղաքացիների ակնկալիքները. սա է գործող համակարգի էությունը՝ սպասարկել իշխանության վերին շերտում գտնվող մարդկանց շահերը»,- նշեց նա:
Ըստ Վահագն Խաչատրյանի՝ Հայաստանում տնտեսությունը միայն անկումներ է գրանցում, ուստի վերելքների մասին խոսելն անիրատեսական է: Տնտեսագետն ասաց, որ եթե նոր վարչապետի նշանակմամբ իշխանության կողմից դրված լիներ խնդիր բարձրացնել տնտեսության, ժողովրդի ապրելակերպի մակարդակները, ապա տվյալ կառավարությունը չէր ղեկավարի Հովիկ Աբրահամյանը:
«Վիճակը գնալով վատանալու է, որովհետև ռեսուրսները կրճատվում են ու մենք կորցնում ենք քաղաքացուն՝ ՀՀ-ում ապրող մարդուն: Կառավարության լավագույն գնահատականը հետևյալն է՝ ստանալ պարզագույն հարցի պատասխան, այն է, քաղաքացին ուզո՞ւմ է երկրում մնալ, թե՞ ոչ: Իսկ մեզ մոտ արտագաղթը շարունակվում է ու ես չգիտեմ՝ իշխանությունը գիտակցո՞ւմ է, որ նոր պայմաններ է ստեղծում, որ մարդը թողնի հեռանա երկրից»,- շեշտեց Վահագն Խաչատրյանը:
Տնտեսագետ, ԲՀԿ անդամ Վարդան Բոստանջյանն էլ մեզ հետ զրույցում ասաց, որ 100 օրը վարչապետի գործունեությունը գնահատելու համար բավական կարճ ժամանակահատված է: Ամեն դեպքում, ի տարբերություն Վահագն Խաչատրյանի, Վ. Բոստանջյանը նշեց, որ Հովիկ Աբրահամյանի գործունեության մեկնարկն իր համար հուսադրող է:
«Այսօր Հայաստանը գտնվում է շատ վատ իրավիճակում, ես կասեի անգամ ճգնաժամային դրության մեջ, և ես կարծում եմ, որ Հովիկ Աբրահամյանը ինտենսիվ քայլերի է դիմում դուրս բերելու Հայաստանը ստեղծված պայմաններից: Բնականաբար, Հ. Աբրահամյանի կառավարությանն ամբողջական գնահատական կարող ենք տալ ավելի ուշ՝ հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին, բայց, ամեն դեպքում, անգամ հիմա ես տեսնում եմ, որ նա քայլեր տնտեսությունը փրկելու ուղղությամբ իրականացնում է»,- նշեց ԲՀԿ անդամը:
Տնտեսագետի խոսքով՝ եթե Հ. Աբրահամյանի կառավարությունը համեմատենք նախորդ՝ Տիգրան Սարգսյանի կառավարության հետ, ապա կտեսնենք, որ բոլոր խոցելի խնդիրների վերաբերյալ գործող կառավարությունն արագ արձագանքում է, փորձում է հրատապ լուծումներ գտնել: «Արդեն միայն այս մոտեցումը ցույց է տալիս, որ մարդը լայն ճակատով պետք է գնա գործի իրականացմանը, հակառակ դեպքում, մենք այլընտրանք չունենք, ՀՀ-ն կմնա վատ իրավիճակում»,- հավելեց Վարդան Բոստանջյանը:

Экономисты дают оценку 100 дням деятельности премьер-министра РА Овика Абрамяна
Сегодня исполнилось 100 дней деятельности премьер-министр РА Овика Абрамяна. После отставки правительства Тиграна Саркисяна премьером был назначен бывший председатель Национального Собрания Овик Абрамян. Он выступил с обещаниями создать равные условия для предпринимательства, сократить тень, выдвинул тезис об “обязательной, но не принудительной” накопительной пенсионной системе, принял решение с 1 августа повысить на 10-14 процентов стоимость электроэнергии.
Hetq.am решил выяснить, как оценивают деятельность правительства Овика Абрамяна экономисты.
Член Армянского национального конгресса, экономист Ваагн Хачатрян отметил, что деятельность Овика Абрамяна вообще не стоит оценивать, так как с первого же дня его назначения стало понятно, какого премьера получила страна: “Изначально было ясно, что Абрамян ничего не может изменить, и все останется так, как есть. Для того, чтобы давать оценки, сперва нужно понять, с какой целью сформировано это правительство во главе с новым премьером. Если вопрос поставлен так, что новый исполнительный орган должен обслуживать действующую систему, то это правительство ничего хорошего для общества сделать не может”,- отметил Ваагн Хачатрян.
По его словам, в армянской экономике происходит только спад, поэтому говорить о подъеме нереально. Если бы при назначении нового премьера власть ставила задачу поднять экономику, повысить уровень жизни народа, то это правительство должен был возглавить не Овик Абрамян.
“Положение постепенно ухудшается, так как ресурсы сокращаются. Мы теряем наших граждан, людей, живущих в Армении. Наилучшей оценкой деятельности правительства может стать ответ на вопрос, хотят ли люди оставаться в этой стране или нет. Эмиграция продолжается, и я не знаю, осознают ли власти, что они создают новые условия для того, чтобы люди покидали страну”,- подчеркнул В.Хачатрян.
Член партии “Процветающая Армения”, экономист Вардан Бостанджян в беседе с нами отметил, что для оценки деятельности нынешнего премьера сто дней – довольно маленький срок. В любом случае В.Бостанджян отметил, что начало работы Абрамяна было для него обнадеживающим. “Сегодня Армения находится в очень плохом состоянии, я бы даже сказал, в кризисной ситуации. И я думаю, что Овик Абрамян прибегает к интенсивным шагам, чтобы вывести Армению из этого положения. Более целостную оценку правительству Абрамяна можно будет дать позже – в октябре- ноябре, но в любом случае я уже сейчас вижу, что его шаги направлены на спасение экономики”,- отметил член ППА.
Бостанджян также сказал, что если сравнить правительство Овика Абрамяна с правительством Тиграна Саркисяна, то можно увидеть, что действующее правительстиво очень оперативно реагирует на все актуальные проблемы, пытается найти срочные решения. “Одно это показывает, что он должен осуществлять действия широким фронтом, так как у нас нет альтернативы. В противном случае плохая ситуация в Армении сохранится”,- добавил Вардан Бостанджян.