Փոխնախարարն ընդունել է եզդիների համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներին
Այսօր ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն ընդունել է եզդիական համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներին։
Ինչպես հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն, Հայաստանի եզդիների ներկայացուցիչները փոխնախարար Քոչարյանին ներկայացրեցին իրենց մտահոգությունները` կապված Իրաքում իսլամիստ ծայրահեղականների հետապնդումների արդյունքում տասնյակ հազարավոր եզդիների վիճակի և ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հետ։
Փոխնախարար Քոչարյանը, ընդգծելով, որ Հայաստանի իշխանությունները կիսում են եզդիական համայնքի մտահոգությունները, նշեց, որ միջազգային տարբեր ատյաններում Հայաստանը շարունակելու է բարձրաձայնել և Իրաքում, և, ընդհանրապես, Մերձավոր Արևելքում կրոնական և ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ իրականացվող բռնությունները վերջ դնելու անհրաժեշտության մասին և այդ նպատակով օգտագործելու է իր բոլոր հնարավորությունները:

Заместитель министра иностранных дел принял представителей общинных структур езидов Армении
8-го августа заместитель министра иностранных дел Шаварш Кочарян принял представителей общинных структур езидов Армении.
Представители езидов Армении выразили замминистру Кочаряну свою озабоченность в связи с положением десятков тысяч езидов в Ираке и созданным гуманитарным кризисом вследствие их гонений исламистскими радикалами.
Подчеркнув, что власти Армении разделяют озабоченность езидской общины, заместитель министра отметил, что в различных международных инстанциях Армения продолжит поднимать вопрос о необходимости положить конец осуществляемому в отношении к религиозным и национальным меньшинствам насилию и в Ираке, и, в целом, на Ближнем Востоке, и с этой целью будет использовать все свои возможности.