Նալբանդյանն ու Ֆաբիուսն անդարադրձել են Սարգսյան-Ալիև փարիզյան հանդիպմանը
ՀՀ ԱԳՆ-ից հայտնում են, որ հոկտեմբերի 7-ին աշխատանքային այցելությամբ Փարիզ ժամանած արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսի հետ:
Բանակցությունների օրակարգում էր ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը: Էդվարդ Նալբանդյանը, բարձր գնահատելով Ֆրանսիայի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ մյուս երկրների՝ Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների կառուցողական ներգրավվածությունը, կարևորեց նրանց միասնական ջանքերը` միտված հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը։ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Լորան Ֆաբիուսը անդրադարձան հոկտեմբերի վերջին Ֆրանսիայի նախագահի նախաձեռնությամբ Փարիզում նախատեսված Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքներին։
Այս համատեքստում Էդվարդը Նալբանդյանը վերահաստատեց Հայաստանի պատրաստակամությունը` շարունակելու Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ աշխատանքն` ուղղված հիմնախնդրի հանգուցալուծմանը:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները գոհունակությամբ արձանագրեցին, որ երկկողմ հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա, ինչին մեծապես նպաստում են պարբերական բարձրաստիճան փոխայցելությունները։

Налбандян и Фабиус коснулись подготовки парижской встречи руководителей Армении и Азербайджана
7-го октября прибывший с рабочим визитом в Париж министр иностранных дел Эдвард Налбандян встретился с министром иностранных дел Франции Лораном Фабиусом.
Процесс урегулирования карабахской проблемы был на повестке переговров. Высоко оценив конструктивную вовлеченность Франции и других стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ: России и Соединенных Штатов, Эдвард Налбандян подчеркнул важность их совместных усилий, направленных на исключительно мирное урегулирование конфликта. Эдвард Налбандян и Лоран Фабиус коснулись подготовки намеченной на конец октября, по инициативе Президента Франции, парижской встречи руководителей Армении и Азербайджана.
В этом контексте Эдвард Налбандян вновь подтвердил приверженность Армении продолжению совместной со странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ работы по урегулированию проблемы.
Руководители внешнеполитических ведомств Армении и Франции с удовлетворением констатировали, что двусторонние отношения находятся на высоком уровне, чему в значительной степени способствуют регулярные взаимные визиты руководителей двух стран.