Մոնսերատ Կաբալիեն կրկին Արցախում է
Աշխարհահռչակ սոպրանո Մոնսերատ Կաբալիեն հոկտեմբերի 12-ին ժամանել է Արցախ: Հոկտեմբերի 14-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում տեղի կունենա երգչուհու բացառիկ համերգը` նվիրված Արցախում զինադադարի հաստատման 20-ամյակին: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարությունը:
Ստեփանակերտի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական քոլեջում Մոնսերատ Կաբալիեն վարպետության դասեր կտա արցախցի երիտասարդ օպերային երգիչներին: Ծրագրված է Մ.Կաբալիեի հանդիպումները Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի և հոգևոր առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի հետ:
Մոնսերատ Կաբալիեն Արցախ է ժամանել իր հարազատների, իսպանացի տենորի և նվագակցողի հետ: Այցի ծրագիրն իրականացվում է ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարության և «Ստարմուս» ընկերության համագործակցությամբ: Համերգի գլխավոր հովանավորն է «Կոնվերս Բանկ» ՓԲԸ: Հովանավոր՝ «Աֆինա Պալլադա» ՓԲԸ:
Մոնսերատ Կաբալիեն առաջին անգամ Արցախ է այցելել 2013թ. հունիսին։ Նույն թվականի դեկտեմբերի 12-ին Փարիզում տեղի է ունեցել Մոնսերատ Կաբալիեի «Հայաստան և Արցախ. քրիստոնեության կղզյակ» ալբոմի շնորհանդեսը: Հենց Փարիզում էլ ճանաչված երգչուհին խոստացել է կրկին գալ Արցախ: «…Վերադառնում եմ Արցախ և այս անգամ երգելու համար: Ձեզ հետ, Ձեր փոքրիկ, բայց ուժեղ երկրում կտոնեմ զինադադարի կնքման 20-ամյակը: Հուսով եմ տեսնել Ձեզ Ստեփանակերտում, հանդիպել իմ հին ընկերներին և երգել նրանց համար` հանուն խաղաղության և Արցախի բարգավաճման»,-գրել է Մոնսերատ Կաբալիեն՝ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանին ուղղված նամակում:
Մոնսերատ Կաբալիեն ծնվել է 1933թ., Բարսելոնայում (Իսպանիա): Համարվում է 20-րդ դարի լավագույն սոպրանոներից մեկը: 1974 թվականին ճանաչվել է Միացյալ Ազգերի Կազմակերպության պատվավոր դեսպան, 1991-ին՝ Խաղաղության դեսպան, 1994-ից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Բարի կամքի դեսպան է:

World Famous Soprano Montserrat Caballe Back in Artsakh for Concert
World famous soprano Montserrat Caballe will give an exclusive concert at Stepanakert's Renaissance square, tomorrow dedicated to the 20th anniversary of the cease-fire in Artsakh.
Caballe arrived yesterday in Artsakh with family members, a Spanish tenor and an accompanist.
She will hold master-classes for young opera singers from Artsakh at Stepanakert Sayat-Nova musical college. During the visit she is to meet President Bako Sahakyan and Artsakh’s spiritual leader Archbishop Pargev Martirosyan.
The visit is organized jointly by the Ministry of Culture and Youth Affairs of NKR and “Starmus” company.
The general sponsor of the concert is “Converse Bank”and is co-sponsored by “Athenas Pallas”.
Montserrat Caballe’s first visit to Artsakh was in June 2013. On December 12 of the same year the presentation of Montserrat Caballe’s album “Armenia and Artsakh: The Island of Christianity” took place in Paris.
It was there that the famous singer promised to visit Artsakh again. “I return to Artsakh, and this time to sing. I will be celebrating the 20th anniversary of ceasefire in your little but strong country with you. I hope to see you in Stepanakert, meet my old friends in your land and sing for peace and prosperity of Artsakh," wrote Montserrat Caballe in her letter to Artsakh Republic President Bako Sahakyan.
The Spanish opera singer Montserrat Caballe was born in 1933 in Barcelona. She is considered to be one of the finest sopranos of the 20 century. M. Caballe was named Honorary Ambassador of UN and in 1974 and Ambassador of Peace in 1991. She was designated UNESCO Goodwill Ambassador in 1994.