Արցախի և Բելգիայի համալսարանները կհամագործակցեն
Հոկտեմբերի 13-ին Ստեփանակերտում Արցախի պետական համալսարանի և Բելգիայի Լյուվենի կաթոլիկ համալսարանի միջև ստորագրվել է Համագործակցության հռչակագիր։
Հռչակագիրը ստորագրել են ԼՂՀ-ում ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը և Բելգիայում Լյուվենի կաթոլիկ համալսարանի ռեկտոր Ռիկ Տորֆսը։
Ստեփանակերտում Լյուվենի կաթոլիկ համալսարանը ներկայացրել է համալսարանի պատվավոր պրոֆեսոր, Եվրոպա-Հայաստան խորհրդատվական կոմիտեի անդամ Բեռնար Կուլին։
Արցախի պետական համալսարնաի մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ ստորագրման արարողությանը ներկա են եղել ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը, ինչպես նաև Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Էլենի Թեոխարուսը, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորի քաղաքական խորհրդական, միջազգային իրավունքի ու եվրոպական հետազոտությունների դոկտոր Յանիս Խարալամպիդիսը և Եվրոպայի ՀՅԴ Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանը։ Բ.Կուլին ընդգծել է, որ Լյուվենի համալսարանը աշխարհի ամենահին համալսարաններից է և եզակիներից, որտեղ գործում է 200 տարվա պատմություն ունեցող հայագիտության ամբիոն։ Մանրամասն` այստեղ:

Artsakh State University and Belgium’s Catholic University of Leuven Sign Declaration of Cooperation
On October 13, Artsakh State University and Belgium's Catholic University of Leuven signed a Declaration of Cooperation in Stepanakert.
The Declaration was signed in Artsakh by Rector of the Artsakh State University Manush Minasyan and in Belgium – by Rector of the Catholic University of Leuven Rik Torfs.
The Catholic University of Leuven was represented in Stepanakert by the University Honorable Rector, Professor, member of the Europe-Armenia Advisory Committee, Bernard Coulie.
The ceremony of signing was also attended by Chairman of the NKR NA Ashot Ghulian, Foreign Minister Karen Mirzoyan, as well as member of the European Parliament, President of the EU-Armenia Friendship Group Eleni Theocharous, political advisor to a MEP, International Law and European Studies Doctor Ioannis Charalampidis and Chairman of the ARFD Hay Dat Committee Gaspar Karampetian.