Արցախի և Բելգիայի համալսարանները կհամագործակցեն
Հոկտեմբերի 13-ին Ստեփանակերտում Արցախի պետական համալսարանի և Բելգիայի Լյուվենի կաթոլիկ համալսարանի միջև ստորագրվել է Համագործակցության հռչակագիր։
Հռչակագիրը ստորագրել են ԼՂՀ-ում ԱրՊՀ ռեկտոր Մանուշ Մինասյանը և Բելգիայում Լյուվենի կաթոլիկ համալսարանի ռեկտոր Ռիկ Տորֆսը։
Ստեփանակերտում Լյուվենի կաթոլիկ համալսարանը ներկայացրել է համալսարանի պատվավոր պրոֆեսոր, Եվրոպա-Հայաստան խորհրդատվական կոմիտեի անդամ Բեռնար Կուլին։
Արցախի պետական համալսարնաի մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ ստորագրման արարողությանը ներկա են եղել ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը, ինչպես նաև Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր, Եվրամիություն-Հայաստան բարեկամության խմբի ղեկավար Էլենի Թեոխարուսը, Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորի քաղաքական խորհրդական, միջազգային իրավունքի ու եվրոպական հետազոտությունների դոկտոր Յանիս Խարալամպիդիսը և Եվրոպայի ՀՅԴ Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանը։ Բ.Կուլին ընդգծել է, որ Լյուվենի համալսարանը աշխարհի ամենահին համալսարաններից է և եզակիներից, որտեղ գործում է 200 տարվա պատմություն ունեցող հայագիտության ամբիոն։ Մանրամասն` այստեղ:

Подписана Декларация о сотрудничестве между Арцахским государственным университетом и Католическим университетом Лювена
13 октября в Степанакерте подписана Декларация о сотрудничестве между Арцахским государственным университетом и Католическим университетом Лювена. Декларацию подписали в НКР - ректор АрГУ Мануш Минасян и в Бельгии - ректор Католического университета Лювена Рик Торфс.
В Степанакерте Католический университет Лювена представлял почетный ректор университета, профессор, член Консультативного комитета Европа-Армения Бернар Кули.
На церемонии подписания присутствовали председатель Национального Совета НКР Ашот Гулян, министр иностранных дел Карен Мирзоян, а также депутат Европейского парламента, руководителя группы дружбы Евросоюз–Армения Элени Теохарус, политический советник депутата Европарламента, доктор международного права и европейских исследований Янис Харалампидис и председатель европейского комитета «Ай дат» Гаспар Карапетян.подробнее здесь.