ԼՂՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարությամբ է հանդես եկել, սումնամարզական թռիչք կատարող ուղղաթիռի կործանման մասին: Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Ադրբեջանի կողմից շփման գոտու մերձակայքում ուսումնամարզական թռիչք իրականացնող ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ռազմաօդային ուժերի ուղղաթիռի կործանումը հրադադարի ռեժիմի աննախադեպ խախտում է, որը հղի է հակամարտության գոտում լարվածության լուրջ խորացմամբ:
Ադրբեջանի հանցավոր և արկածախնդիր սադրանքը ոչ միայն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման որոնմանն ուղղված ադրբեջանական կողմի պարտավորությունների կոպիտ խախտում հանդիսացավ, այլև ցուցադրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների և, ընդհանուր առմամբ, միջազգային հանրության հանդեպ նրա բացահայտ արհամարանքը։
Տվյալ միջադեպը կրկին մատնանշում է անհրաժեշտությունն ակտիվացնելու ջանքերը՝ ուղղված հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման անհետաձգելի միջոցների և, նախ և առաջ, դրա խախտման հետաքննության գործուն մեխանիզմների մշակմանն ու իրականացմանը, որոնք բազմիցս առաջարկվել են հայկական կողմերից և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աջակցությունը ստացել:
Միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների անհապաղ մշակումն ու իրագործումը թույլ կտան բացահայտել հրադադարի ռեժիմի իրական խախտողին՝ ի դեմս Ադրբեջանի, և խուսափել հակամարտության կողմերին ուղղված անհասցե կոչերից, որոնք նրա մոտ ամենաթողության և անպատժելիության կեղծ զգացում են առաջացնում։

Министерство иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики выступило с заявлением по поводу уничтожения армянского вертолета, совершавшего учебно-тренировочный полет. Ниже представляем текст заявления МИД НКР:
“Уничтожение Азербайджаном вертолета военно-воздушных сил Армии обороны НКР, совершавшего учебно-тренировочный полет вблизи линии соприкосновения, является беспрецедентным нарушением режима прекращения огня, чреватым серьезной эскалацией напряженности в зоне конфликта.
Преступная и авантюрная провокация Азербайджана является не только грубым нарушением обязательств азербайджанской стороны по поиску путей мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, она также продемонстрировала открытое пренебрежение по отношению к государствам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ и международному сообществу в целом.
Данный инцидент вновь указывает на необходимость активизировать усилия, направленные на выработку и осуществление неотложных мер по укреплению режима прекращения огня и в первую очередь разработку и применение действенных механизмов расследования нарушений режима, которые были неоднократно предложены армянскими сторонами и поддержаны сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Безотлагательная выработка и имплементация механизмов расследований инцидентов позволят выявить истинного нарушителя режима прекращения огня в лице Азербайджана и избежать обращенных к сторонам конфликта безадресных призывов, которые вызывают у этой страны ложное ощущение вседозволенности и безнаказанности”.