«Էկո» և «բիո» անվանումով արտադրանք իրացնող և արտադրող 80 ընկերություն ստացել են խիստ նախազգուշացում
ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը իրականացրել է լայնածավալ ուսումնասիրություն և հայտնաբերել է օրենսդրական մի շարք խախտումներ «օրգանական» և «բիոլոգիական» անվանումով պարենային և ոչ պարենային ապրանքներ արտադրող ընկերությունների գործունեության մեջ:
ՏՄՊՊՀ պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ ուսումնասիրվել է մոտ 100 ընկերության գործունեություն, որոնց ֆիրմային անվանման մեջ առկա են «օրգանական», «էկոլոգիական», «բիոլոգիական» բառերը կամ դրանց «էկո», «բիո» կրճատ ձևերը:
Պարզվել է, որ մի շարք ընկերությունների այս գործելաոճը մոլորեցնում է սպառողներին, քանի որ վերջինների մոտ ստեղծվում է տպավորություն` իբրև նման մակնշում պարունակող արտադրանքը ունի առավելություն, քանի որ  պատրաստված է էկոլոգիապես մաքուր հումքից: Բացի այն, որ մի շարք ընկերությունների նման գործունեությունը վնասում է սպառողների շահերին, այն նաև խոչընդոտում է նմանատիպ արտադրանք թողարկող և իրացնող առավել բարեխիղճ ընկերությունների գործունեությանը:
ՏՄՄՊՀ-ն հիշեցնում է, որ համաձայն օրենքի, ընթացիկ տարվա հունվարի 1-ից «օրգանական», «էկոլոգիական», «բիոլոգիական» բառերը կամ դրանց «էկո», «բիո» կրճատ ձևերը կարող են օգտագործվել միայն զուտ օրգանական գյուղատնտեսական արտադրանք արտադրող և իրացնող  տնտեսվարողների կողմից: Այլապես ընկերության ֆիրմային անվանման մեջ կամ անհատականացման այլ միջոցներում նման տերմինների օգտագործումը համարվում է անթույլատրելի:
Ուսումնասիրված մոտ 150 ընկերություններից խախտում է հայտնաբերվել ընդհանուր առմամբ 80-ի մոտ. 55 ընկերության մոտ՝ «էկո», 20-ի մոտ՝ «բիո» և 5-ի մոտ «օրգանական» անվանումով ապրանքներ արտադրելու կամ իրացնելու համար: Համաձայն «Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքի, տնտեսվարողի նման վարքագիծը, որը կարող է մոլորության կամ շփոթության մեջ գցել սպառողներին նրանց առաջարկած ապրանքների վերաբերյալ, համարվում է անբարեխիղճ մրցակցության դրսևորում:
ՏՄՊՊՀ որոշմամբ` մրցակցային օրենսդրության խախտման և անբարեխիղճ մրցակցության դրսևորման համար 80 ընկերություններ ստացել են խիստ նախազգուշացում՝ խախտումը վերացնելու հանձնարարականով:
«Հանձնաժողովը խիստ վերահսկողություն է սահմանելու օրինախախտ ընկերությունների գործունեության հանդեպ և լինելու է հետևողական, որպեսզի վերջինները աշխատեն արդար մրցակցային կանոններով: Ընկերությունների ամբողջական ցանկը կտեղադրվի ՀՀ ՏՄՊՊՀ պաշտոնական կայքէջում»,- տեղեկացնում է հանձնաժողովը:

Caveat Emptor: 80 Armenian Companies Given Warnings for Using "Organic" and "Ecological" in Their Brand Names
Consumers in Armenia should be aware of food items marked as “organic” and “biologically pure”; for the most part such advertising may be misleading.
This is the conclusion of Armenia’s State Commission for the Protection of Economic Protection (SCPEC) which recently reprimanded 80 companies, out of 100 companies examined, for using the above terms in their brand names.
In a statement released today, the SCPEC notes that as of January 1, 2014, the terms “organic” , ecological” and “biological” ( and their shortened versions “eco” and “bio”) can only be used by agricultural producers and sellers of purely organic items. Otherwise, the use of such terms in the brand name is considered impermissible.
The SCPEC argues that consumers who see such wording in a brand name are mistakenly l;ed to believe that the company’s products are beneficial and have a qualitative advantage over similar products of other companies that do not use such wording.
The companies issued reprimands must change their packaging within a prescribed time limit or face the imposition of fines.
The SCPEC sdays that a list of the companies in violation of the law will appear on its website. (Most likely the list will be in Armenian only since the English version hasn't been updated for the past several months)
Only the State Food Safety Service (a division of the Ministry of Agriculture) has the right to certify what foods can be labelled as "organic".