Սարգսյանը` Էրդողանին. «Խորհուրդ կտայի համաշխարհային խաղաղությանն ուղղված Ձեր կոչերում չմոռանալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղերձ հղել աշխարհին»
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը` ի պատասխան Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի նամակի, որտեղ Թուրքիայի նախագահը Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին հրավիրել է ս.թ. ապրիլի 24-ին ներկա լինելու Թուրքիայում Գալիպոլիի ճակատամարտի հարյուրամյակի հիշատակի միջոցառումներին, պատասխան նամակ է հղել, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի պարոն Նախագահ,
Ստացա Գալիպոլիի ճակատամարտի հարյուրամյակի հիշատակի միջոցառումներին մասնակցելու՝ ինձ ուղղված Ձեր հրավերը:
Հիրավի, Առաջին աշխարհամարտը մարդկության պատմության ամենազարհուրելի էջերից է, որ միլիոնավոր անմեղ մարդկային կորուստների և ճակատագրերի խեղման պատճառ դարձավ:
Գալիպոլիի ճակատամարտի մասնակից էր նաև Օսմանյան կայսրության զորքերի հայազգի հրետանավոր, կապիտան Սարգիս Թորոսյանը. սպա, որ նվիրվել էր կայսրության պաշտպանության ու անվտանգության ապահովմանը և հավատարիմ ծառայության ու սխրանքների համար Օսմանյան կայսրության կողմից արժանացել էր ռազմական պարգևների: Մինչդեռ, նույն թվականին իր գագաթնակետին հասած՝ Օսմանյան կայսրության կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ նախապես ծրագրված և իրականացված զանգվածային ջարդերի ու բռնի տեղահանման ալիքը չշրջանցեց անգամ Սարգիս Թորոսյանին: Ցեղասպանությանը զոհ գնացած մեկուկես միլիոն հայերի թվում էին նրա ծնողները, ովքեր դաժանաբար սպանվեցին, իսկ քույրը մահացավ Սիրիայի անապատում:
Հենց նախադեպը չունեցող այդ կոտորածի արդյունքում էր, որ Ռաֆայել Լեմկինը ստեղծեց «ցեղասպանություն» եզրույթը, և դրա անպատժելիությունն էր, որ հող նախապատրաստեց Հոլոքոստի և Ռուանդայում, Կամբոջայում ու Դարֆուրում ցեղասպանությունների համար:
Ըստ Ձեզ՝ Գալիպոլիի մարտերը ոչ միայն Թուրքիայի, այլև ողջ աշխարհի համար պատերազմից ծնունդ առած բարեկամական հարաբերությունների առանձնահատուկ օրինակ են, իսկ ճակատամարտի դաշտը՝ պատերազմի դառը ժառանգության մասին հիշեցնող խաղաղության և բարեկամության հուշարձան: Մի կողմ թողնելով բոլորին քաջ հայտնի Գալիպոլիի ճակատամարտի նշանակությունը կամ Թուրքիայի վիճահարույց դերակատարությունը Առաջին և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմների ընթացքում՝ անհրաժեշտ է հիշել, որ խաղաղությունը և բարեկամությունն առաջին հերթին պետք է հիմնված լինեն սեփական անցյալի հետ առերեսման խիզախության, պատմական արդարության, ինչպես նաև համամարդկային հիշողության՝ ոչ թե ընտրովի, այլ ամբողջական ճանաչման վրա:
Ավա՜ղ, Թուրքիան շարունակում է ժխտողականության իր ավանդական քաղաքականությունը և տարեցտարի «կատարելագործելով» պատմության աղճատման իր գործիքակազմը՝ Գալիպոլիի մարտերի հարյուրամյակն այս տարի առաջին անգամ նշում է ապրիլի 24-ին, այն դեպքում, երբ դրանք սկսվել են 1915 թվականի մարտի 18-ին և շարունակվել մինչև 1916 թվականի հունվարի վերջը, իսկ դաշնակիցների ափհանման օպերացիան՝ Գալիպոլիի ցամաքային մարտերը սկսվել են ապրիլի 25-ին: Ի՞նչ նպատակ է սա հետապնդում, եթե ոչ համաշխարհային հանրության ուշադրությունը Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի միջոցառումներից շեղելու պարզունակ նպատակ: Մինչդեռ, մինչև հիշատակի միջոցառում նախաձեռնելը, Թուրքիան շատ ավելի կարևոր պարտականություն ուներ սեփական ժողովրդի և ողջ մարդկության հանդեպ, այն է՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը:
Ուստի, խորհուրդ կտայի համաշխարհային խաղաղությանն ուղղված Ձեր կոչերում չմոռանալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղերձ հղել աշխարհին՝ ոգեկոչելով մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը: Յուրաքանչյուրիս պարտքն է գալիք սերունդներին փոխանցել խեղաթյուրումից զերծ իրական պատմությունը՝ այդ կերպ կանխելով ոճրագործությունների կրկնությունն ու հող նախապատրաստելով ազգերի, հատկապես հարևան ազգերի միջև մերձեցման և հետագա համագործակցության համար:
Հ.Գ. Ձերդ Գերազանցություն, դեռևս մի քանի ամիս առաջ հրավիրել եմ Ձեզ Երևան՝ 2015 թվականի ապրիլի 24-ին միասին հարգելու Հայոց ցեղասպանության անմեղ նահատակների հիշատակը: Մեզ մոտ ընդունված չէ հյուրընկալվել հրավիրվողին՝ առանց սեփական հրավերի պատասխանը ստանալու»:
Շատ այլանդակ դեմքա էս Էրդողանը
Բրավո՝10 : 0 ի օգուտ Հայաստանի
Սա պիտի արվել այլապես Էրդողանի պահվածքը հասել է ցինիզմի:
Թևոս
Ս.Ս-ի պատասխանի արժեքը կերևա ապրիլի 24-ին, թե աշխհարհը ում հրավերն է աարժևորում, պատրաստ եղեք հիասթափությունների, նույնիսկ ումից չէիք սպասում։

President Serzh Sargsyan to Erdogan: 'Do Not Forget the Armenian Genocide'
In response to Turkish President Recep Erdoğan’s invitation to take part in the events commemorating the centenary of the Battle of Gallipoli to be held on April 24 this year President Serzh Sargsyan has sent a letter that reads as follows:
“Honorable Mr. President,
I have received your invitation to participate in the commemoration ceremonies marking the 100th anniversary of the Battle of Gallipoli.
Indeed, World War I is one of the terrific chapters of history of humanity, claiming millions of innocent lives and aborting destinies.
An artilleryman of Armenian descent, Captain Sargis Torosyan also joined the troops of the Ottoman Empire in the Battle of Gallipoli. He was an officer, dedicated to the defense and security of the Empire, who was decorated with Ottoman military awards for his loyalty and heroism. Nevertheless, in that same year, marking the culmination of mass killing and forced deportation, preliminary planned and perpetrated by the Ottoman Empire, the wave of massacres did not bypass even Sargis Torosyan. His parents, brutally killed, and sister, perished in the Syrian Desert, were among 1.5 million Armenian victims of Genocide.
It was as a result of this very unprecedented massacre that Raphael Lemkin coined the term “genocide”. And impunity thereof paved a path to Holoucaust and genocides in Rwanda, Cambodia and Darfur.
According to you, the Battle of Gallipoli offers a unique example for both Turkey and the World as an illustration of friendship born out of war, and the battlefield, reminding of the bitter heritage of war, stands as an eternal monument to peace and friendship. Leaving aside the well-known meaning of the Battle of Gallipoli or the questionable role of Turkey in World War I and World War II, one shall recall that peace and friendship first and foremost shall be based on the courage to confront the past, on the historical justice, as well as on recognition of full-fledged universal memory but never on selective approach.
Alas, Turkey continues its traditional policy of denialism. Year by year, “improving” its tools of history distortion, this time Turkey marks the anniversary of the Battle of Gallipoli on April 24 for the first time, while it began on March 18, 1915 and lasted till late January, 1916. Furthermore, allies’ land campaign- Gallipoli land battle- took place on April 25, 1915. What purpose does it serve if not a simple-minded goal to distract the attention of the international community from the events dedicated to the centennial of the Armenian Genocide? Whereas, before organizing a commemorative event, Turkey has much more important obligation towards its own people and the entire humanity, namely the recognition and condemnation of the Armenian Genocide.
Hence, when calling for international peace I would advise you not to forget sending a message to the world to recognize the Armenian Genocide, thus paying a tribute to the memory of 1.5 million innocent victims.
Each of us is obliged to pass on an authentic and genuine history to the next generations, thereby preventing the repetition of such crimes and preparing the ground for rapprochement and further cooperation of nations, especially neighboring ones.
P.S. Your Excellency, a few months ago I invited you to join us in commemoration of memory of the innocent victims of the Armenian Genocide in Yerevan on the 24th of April. It is not a common practice for us to be hosted at the invitee’s, without receiving a response to our invitation.”