Պետական սահմանը ապօրինի հատելու գործերով նախաքննությունը վերապահված է բացառապես ԱԱԾ քննիչներին
Գյումրիում հունվարի 12-ին տեղի ունեցած Ավետիսյանների ընտանիքի սպանությունից և հունվարի լույս 13-ի գիշերը կասկածյալ, 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի զինծառայող Վալերի Պերմյակովին հայ-թուրքական սահմանը հատելիս հայտնաբերելուց հետո, ի թիվս այլ հարցերի, հնչել են նաև հետևյալ հարցերը. ինչպե՞ս է կասկածյալը հայտնել ռուսական իրավազորության ներքո, ինչպե՞ս է սահմանից 17 կմ տեղափոխվել մինչև 102-րդ ռազմաբազա, ինչո՞ւ քրեական գործ չի հարուցվում հայ-թուրքական սահմանը հատելու փորձ անելու առթիվ:
ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածով օրենսդիր մարմինը սահմանել է մեր պետական սահմանը ապօրինի հատելու հանցակազմը՝ այն դասելով պետության դեմ ուղղված հանցագործությունների շարքին: Եվ նույն օրենսդիրը ՀՀ Քրեական դատավարության օրենսգրքի 190-րդ հոդվածով պետական սահմանը ապօրինի հատելու գործերով նախաքննությունը բացառապես վերապահել է ԱԱԾ քննիչներին:
Ուստի «Հետքը» դիմեց ԱԱԾ՝ բարձրացնելով վերը նշված հարցերը: Սակայն ԱԱԾ տնօրենի աշխատակազմից ստացանք ուղղորդող պատասխան: Մեզ առաջարկեցին դիմել ՀՀ քննչական մարմին:
Իսկ ՀՀ քննչական կոմիտեից մեր հարցմանն ի պատասխան հայտնել են, որ Վ. Պերմյակովի կողմից հայ-թուրքական սահմանն ապօրինի հատելու փորձ կատարելու ուղղությամբ կատարվում է քննություն, և հիմքերի ու առիթների առկայության պայմաններում կկայացվեն քրեական գործ հարուցելու կամ քրեական հետապնդում իրականացնելու որոշումներ:
Հիշեցնենք, որ վերոհիշյալ հարցերը բարձրացրել էին նաև ԱԺ պատգամավորներ Զարուհի Փոստանջյանը, Նիկոլ Փաշինյանն ու Էդմոն Մարուքյանը ԱԺ-ում Գյումրիի դեպքերի հետ կապված ԱԺ լսումների ժամանակ: Զարուհի Փոստանջյանը նշել էր, որ եթե սահմանի հատման մասով քրեական գործ չի հարուցվել, ապա իրավապահ մարմինները անգործության են մատնված: Իսկ հունվարի 29-ին նույն պատգամավորը դիմել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն անհապաղ քրեական գործ հարուցելու պահանջով:
«Պահանջում ենք անհապաղ հարուցել քրեական գործ՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածով նախատեսված արարքի՝ ապօրինի կերպով զենք փոխադրելու փաստի առթիվ, Վալերի Պերմյակովին ապօրինի ձերբակալելու, տեղափոխելու և Ռուսաստանի Դաշնության 102-րդ ռազմաբազայում պահելու վերաբերյալ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի արդարադատության և պետական ծառայության դեմ ուղղված հանցագործություններ նախատեսող համապատասխան հոդվածներով Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինների, Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի ներկայացուցիչների և 102-րդ ռազմաբազայի ղեկավարության թույլ տրված ապօրինությունների փաստի առթիվ, նաև՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 329-րդ հոդվածով նախատեսված արարքի՝ Վալերի Պերմյակովի կողմից կատարված պետական սահմանն ապօրինի հատելու փաստի առթիվ»,- նշված է Զարուհի Փոստանջյանի ներկայացրած հաղորդման մեջ:

Предварительное следствие по делу о незаконном пересечении государственной границы должны вести исключительно следователи СНБ
После обнаружения военнослужащего 102-ой российской военной базы Валерия Пермякова, подозреваемого в расстреле семьи Аветисянов в Гюмри 12 января и попытке пересечения в ночь на 13 января армяно-турецкой границы, в числе прочих вопросов прозвучали и следующие: каким образом подозреваемый оказался под юрисдикцией российской стороны? как он был доставлен от границы до 102-й базы? почему не возбуждается уголовное делу в связи с попыткой пересечения армяно-турецкой границы?
В соответствии со статьей 329 Уголовно-процессуального кодекса РА незаконное пересечение государственной границы Армении причислено к ряду преступлений, направленных против государства. А по статье 190 УПК РА предварительное следствие по делам о пересечении государственной границы должны вести исключительно следователи Службы национальной безопасности РА.
В связи с этим Hetq.am обратился в СНБ с изложенными выше вопросами. Однако в аппарате директора СНБ нам порекомендовали обратиться в следственный орган РА. Там же в ответ на наш запрос сообщили, что в связи с попыткой незаконного пересечения В.Пермяковым армяно-турецкой границы проводится расследование, и при наличии оснований будут приняты решения о возбуждении уголовного дела, либо об осуществлении уголовного преследования.
Напомним, что в ходе парламентских слушаний по событиям в Гюмри вышеизложенные вопросы были подняты также депутатами Национального Собрания РА Заруи Постанджян, Николом Пашиняном и Эдмоном Марукяном.
З.Постанджян отметила, что если по части пересечения границы уголовное дело не возбуждено, то это свидетельствуют о бездействии правоохранительных органов. Вместе с тем 29 января Заруи Постанджян обратилась в Генпрокуратуру РА с требованием немедленно возбудить уголовное дело.