ԼՂ հակամարտության հետևանքով կորած 4500 անձանց գտնելը Կարմիր խաչի առաջնահերթություններից է
ՀՀ ՊՆ-ի փոխանցմամբ՝ փետրվարի 3-ին պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պատվիրակության ղեկավար Սարա Էպրեխտին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքով անհայտ կորածների վերաբերյալ տվյալների փոխանակման համաձայնությունների իրագործման հնարավոր ուղիները:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալն ընդգծել է, որ հայկական կողմը սկսած 1992 թ. արդյունավետ կերպով համագործակցում է ԿԽՄԿ-ի հետ և նպատակադրված է շարունակել այդ աշխատանքը։
ԿԽՄԿ հայաստանյան պատվիրակության ղեկավարն իր հերթին նշել է, որ լինելով չեզոք, անկողմնակալ և անկախ կազմակերպություն` ԿԽՄԿ-ն տարածաշրջանում իր առաջնահերթություններից է համարում ղարաբաղյան հակամարտության հետևանքով անհայտ կորած շուրջ 4500 անձանց ճակատագիրը պարզելուն ուղղված աշխատանքը:
Դավիթ Տոնոյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ ՊՆ իր լիազորությունների շրջանակներում պատրաստ է Կարմիր խաչի հովանու ներքո համագործակցել ադրբեջանական կողմի հետ անհայտ կործաների տվյալների փոխանակման հարցում, որն ուղղված կլինի միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի իրագործմանը:

On 3 February, 2015 First Deputy Minister of Defence of the Republic of Armenia David Tonoyan hosted the Head of the Delegation of the International Committee of the Red Cross to Armenia Sarah Epprecht.
During the meeting the parties discussed possible ways of implementation of agreements to exchange data on missing persons.
The First Deputy Minister of Defense underlined that the Armenian side has been successfully cooperating with the ICRC since 1992 and fully intends to carry on this collaboration.
The Head of the ICRC delegation to Armenia noted, on her part, that one of the priorities of the ICRC as an impartial, neutral, and independent organization is to reveal the fate of approximately 4500 people who went missing in the wake of the Nagorno-Karabakh conflict.
Davit Tonoyan reported that within the scope of its authority, the Ministry of Defense of the Republic of Armenia stands ready to cooperate with the Azerbaijani side under the aegis of the ICRC in the exchange of data of missing people which will be a step in implementation of norms of international humanitarian law.