Ասիական զարգացման բանկը նախատեսել է մոտ 500 միլիոն դոլարի չափով ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել
Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) հայտնում է, որ հաստատել է Հայաստանի հետ համագործակցության 2014-2018թթ. նոր ռազմավարությունը, որը միտված է ենթակառուցվածքների, էներգետիկայի և սոցիալական ծառայությունների ոլորտների օժանդակությանը` նպաստելու երկրի ճկուն, ընդգրկուն և կայուն զարգացմանը:
Հայաստանում ԱԶԲ-ի մշտական առաքելության ղեկավար Դեյվիդ Դոուլը ասաց. «Առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում ԱԶԲ-ն նախատեսել է մոտ 500 միլիոն դոլարի չափով ֆինանսական աջակցություն ցուցաբերել՝ նպատակ ունենալով օժանդակել տրանսպորտի համակարգի բարելավմանը, աղքատության բարձր մակարդակ ունեցող քաղաքների ենթակառուցվածքների բարեկարգմանը և էներգետիկ անվտանգության հզորացմանը»:
Ենթակառուցվածքների զարգացման համար ֆինանսական աջակցություն տրամադրելու հետ մեկտեղ ԱԶԲ-ն գործունեության հիմնական ուղղվածությունը աստիճանաբար կբերի նաև այս ոլորտներում մասնավոր հատվածի ներգրավվածությունը խթանելուն, մասնավորապես փորձագիտական ծառայություններ տրամադրելու ուղությամբ: Հաշվի առնելով ռեսուրսների սահմանափակությունը և Հայաստանում զարգացման ծրագրեր իրականացնող այլ գործընկերների առկա օժանդակությունը, ԱԶԲ-ն մեծ ներգրավվածություն չի նախատեսի ֆինանսների, առողջապահության և կրթության ոլորտներում:
Տրանսպորտի ոլորտում ԱԶԲ-ն կշարունակի աջակցել հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի աշխատանքների իրագործմանը, նաև երկրորդային, մասնավորապես աղքատության բարձր մակարդակ ունեցող քաղաքների միջև տրանսպորտային կապերի ամրապնդմանը: Երկրի տարածաշրջանային համագործակցության և ինտեգրման նպատակով ԱԶԲ-ն կաջակցի Հայաստանը և հարևան Վրաստանը միմյանց կապող ճանապարհների զարգացմանը:
ԱԶԲ կաջակցի աղքատության բարձր մակարդակ ունեցող քաղաքների կայուն զարգացմանը` օգնելով տեղական կառավարման մարմիններին նախագծել համակարգված հատակագծեր և ֆինանսավորելով ենթակառուցվածքների արդիականացմանն անհրաժեշտ ներդրումները` ներառյալ ջրամատակարարման, քաղաքային ճանապարհների և կոշտ թափոնների կառավարման ոլորտները:
Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի մաշված ենթակառուցվածքը և մեծ կախվածությունը ներկրվող հանածո վառելիքից թուլացնում են երկրի էներգետիկ անվտանգությունը: ԱԶԲ-ն կօժանդակի այս խնդրի լուծմանը` աջակցելով երկրի վերականգնվող էներգետիկ ռեսուրսների զարգացմանը և էներգետիկ ենթակառուցվածքների վերականգնմանն ու արդիականացմանը:
ԱԶԲ-ն, որի կենտրոնակայանը գտնվում է Մանիլայում, նպատակ ունի նվազեցնել աղքատությունը Ասիայում և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում՝ տնտեսական և կայուն աճի, ինչպես նաև տարածաշրջանի տնտեսությունների ինտեգրման միջոցով: ԱԶԲ-ն հիմնադրվել է 1966 թվականին և պատկանում է իր 67 էջ 2 անդամներին, որոնցից 48-ը Ասիական տարածաշրջանից են: 2013թ-ին ԱԶԲ-ի ընդհանուր ֆինանսական աջակցությունը կազմել է 21.0 միլիարդ դոլար՝ ներառյալ 6.6 միլիարդ դոլար համաֆինանսավորում:

Asian Development Bank to Provide $500 Million to Armenia Over Next 5 Years
The Asian Development Bank (ADB) has approved a new country partnership strategy with Armenia which includes targeted support for infrastructure, urban development, and energy to underpin more resilient, inclusive and sustainable growth.
“ADB plans to provide financial assistance of around $500 million over the next five years to support improved transport links, to upgrade secondary towns where poverty is highest, and to strengthen energy security,” said David Dole, ADB’s Country Director for Armenia.
While ADB will continue financing infrastructure, it will aim to gradually shift its focus to catalyzing support from the private sector, and providing knowledge products and services. Given ADB’s limited resources and assistance from other development partners, ADB won’t be significantly involved in the finance, health, and education sectors.
In the transport sector, ADB will continue to support improving the north-south road corridor, and strengthening transport links between and within secondary towns, especially those with the highest poverty rates. To promote regional cooperation and integration, ADB will coordinate with Georgia to help improve roads linking Armenia and Georgia.
ADB will support urban development in towns with the highest poverty rates by helping local governments prepare integrated urban development plans, and financing needed infrastructure investments, including in water supply, urban roads, and solid waste management.
Armenia’s aging electricity infrastructure and heavy dependence on imported fuels weaken its energy security. ADB will help address this issue by supporting the development of renewable energy resources and helping to rehabilitate and upgrade energy infrastructure.
ADB, based in Manila, is dedicated to reducing poverty in Asia and the Pacific through inclusive economic growth, environmentally sustainable growth, and regional integration. Established in 1966, it is owned by 67 members – 48 from the region. In 2013, ADB assistance totaled $21.0 billion, including co-financing of $6.6 billion.