Ամուլսար․ նույնիսկ «պատասխանատու» հանքարդյունահանումը կործանարար է
Օֆշորային գոտում գրանցված “Lydian International Limited” ընկերության ղեկավարության կողմից արտերկրի հայերին ներկայացված Amulsar Project, November 2014 փաստաթուղթը մակերեսային է, կեղծ և թերի։ Այդպես է կարծում Լոս Անջելեսաբնակ գիտնական, բնապահպան-ճարտարագետ, դոկտոր Անահիտ Շիրինյան-Օրլանդոն, ով միանշանակ ո՛չ է ասում հանքարդյունահանմանը Ամուլսարում:
Դոկտոր Շիրինյանը նշում է, որ այդ փաստաթղթում ամբողջապես բացակայում է որևէ ջրաբանական ուսումնասիրություն։ Օրինակ՝ չկան ուսումնասիրություններ այն բանի վերաբերյալ, թե ինչպես է հանքի շահագործումն ազդելու Որոտան և Արփա գետերի, Ամուլսարի դարվարների բոլոր գետակների, ինչպես նաև Սպանդարյանի ջրամբարի ջրի քանակի և որակի վրա։
Նա հատկապես ամբողջովին կեղծ է համարում 9-րդ էջի պնդումը՝ «զրո արտանետում շրջակամիջավայր»: Նախ և առաջ` պայթյունները հանքում կառաջացնեն շրջակա գյուղերում սեյսմիկ ցնցումներ, որոնցից կցնցվեն տները, իսկ այս պայթյուններից, ինչպես նաև քարերը փշրելու գործողություններից, որոնք պարունակում են թունավոր ծանր մետաղներ, ինչպիսին են մկնդեղը, կադմիումը, ռադիոակտիվ ուրանը և այլ բազմաթիվ ծանր մետաղներ, փոշու ահռելի ամպերը կլցվեն օդի և բնակիչների թոքերի մեջ, ինչպես նաև կնստեն արոտավայրերի, գետակների, բոլոր մակերևույթների վրա՝ դանդաղ թունավորելով և սպանելով ամեն կենդանի օրգանիզմ։ Նայեք մի քիչ ավելի հեռու՝ Քաջարանի հանքին, և տեսեք, թե ինչպիսի ազդեցություն են թողնում այս պայթյունները տեղացիների առողջության և կյանքի վրա (կարճացնելով կյանքի տևողությունը):
Իսկ ցիանիդով կույտային տարրալվացման տեխնոլոգիան նորություն չէ (ծանոթացեք այստեղ): Ժամանակի հետ կույտային լուծակորզման հրապարակի ամբողջականությունը խախտվում է (ճաքեր և այլն), և ցիանիդի ֆիլտրատը աղտոտում է դրա շուրջ ու դրա տակ եղած հողը, և դրանով իսկ ստորերկրյա ջուրը և հարևան գետակները աղտոտվում են ցիանիդով և ծանր մետաղներով(ոչ ոք չի կարող երաշխավորել, որ հարթակի հատակում տեղադրված 3մմ հաստությամբ գեոմեմբրանային թաղանթը տասնյակ տարիներ անց չի քայքայվելու-խմբ): Բացի այդ` ինքը կույտը, ենթարկվում է սողանքների և փլվածքների:
Ամուլսար լեռան մի կողմից ձգվում է ջրային թունել(Որոտան-Արփա), իսկ մյուս կողմից՝ գազատար խողովակ:Երկուսն էլ կվտանգվեն հանքարդյունահանման պայթյուններիցառաջացող սեյսմիկ ցնցումներից։
Կարդալով փաստաթուղթը` պարզ չէ, թե Լիդիանը ինչքան հարկ է վճարելու տեղական, ինչպես նաև կենտրոնական իշխանություններին։ Օրինակ` Լիդիանը պե՞տք է վճարի Հայաստանի կառավարությանը ընդերքօգտագործման վարձ, ինչպես նաև թափոնավճարներ։ Բացի այդ պարզ չէ, թե ինչքան գումար կհատկացվի հանքարդյունահանությունն ավարտելուց հետո վնասված հողատարածքներն իրենց նախկին կամ այլ արդյունավետ օգտագործմանը վերադարձնելու գործընթացի համար։ Քանի որ հողատարածքի վերականգնումը ծախսատար գործողություն է, պետք է տրվեն երաշխիքներ իշխանությանը, որ վերջում դա կիրագործվի։ Այսպիսի երաշխիք կլինի հողատարածքի վերականգնման համար հատկացված կապիտալն ի պահ դնելն առանձին հաշվի վրա՝ հանքարդյունահանության ավարտին միմիայն հողատարածքի վերականգնման նպատակով օգտագործելու համար։
Դոկտոր Շիրինյանը նշում է, որ կարող է փաստաթղթի վերաբերյալ ավելի շատ մեկնաբանություններ գրել, սակայն պարզապես ուզում է հիշեցնել Լիդիանին, որ Գնդևազ, Ջերմուկ ևայլ համայնքների շատ անդամներ խիստ դեմ են լեռնահանքային արդյունաբերությանը։ Նաև կան շահութաբեր այլընտրանքներ ոսկի և արծաթ պեղելուն, ինչպես օրինակ պանրի արտադրության գործարանի կառուցումնու Ամուլսարի արոտավայրերի և մարգագետինների շնորհիվ համեղ պանիրների արտադրությունն ու արտահանումը։
Հայաստանում ապրող մարդիկ, ինչպես նաև բոլոր հայերը հույս ունեն, որ ներդրողները հանքարդյունաբերելու տեղը իրենց հետաքրքրությունները կփոխարինեն ոչ կործանարար միջոցառումներով, որովհետև նույնիսկ «պատասխանատու» հանքարդյունաբերությունը կործանարար է (չնայած նվազ կործանարար՝ նախորդ մեթոդների համեմատ):

Lydian International Limited company, registered in an offshore zone, presented a document entitled "Amulsar Project, November 2014" to Armenians in the Diaspora. This document is superficial, misleading and incomplete. This is what thinks Anahit Shirinian-Orlando, an environmental scientist-engineer living in Los Angeles, who says No to mining at Amulsar.
There is a complete absence of any hydrological study. For example, there is no assessment of how the mining operation will affect the quantity and quality of the water of Vorotan River, of Arpa River, all the small streams on the slopes, as well as the Spandarian Reservoir.
In particular, I found the claim on page 9, "zero discharge into environment" to be completely misleading. For one thing, the explosions at the mine will cause earthquake tremors in the surrounding villages, such that the houses will shake, and immense clouds of dust from these explosions, as well as from rock crushing operations, (containing toxic heavy metals, such as Arsenic, Cadmium, radioactive Uranium, and many other heavy metals), will fill the air and the lungs of the inhabitants, as well as settle on pastures, on streams, on all surfaces, poisoning and killing slowly every living organism. (Just look a little further, at Kajaran mine, and see how these explosions are affecting the health and lives (shortening the life spans) of the locals.
Heap-leach pad technology is nothing new (look here). The pad's integrity fails in time (cracks, etc.) and the cyanide leachate contaminates the ground below and around the pad, thus, the groundwater and/or nearby streams become contaminated with cyanides and heavy metals (no one can guarantee that the 3mm geomembrane layer placed at the bottom of the platform will not erase after a few decades). Besides, the heap itself is subject to landslides.
Amulsar mountain formation has a water tunnel running along on one side and a gas pipeline on the other, both will be compromised by earthquake tremors from mine explosions.
Reading the document, it is not clear how much tax Lydian will pay to the local government, as well as to the central government. For example, Lydian should pay royalties to the government of Armenia, as well as taxes and waste dumping fees. Furthermore, it is not clear how much money will be allocated to reclamation after the mining ends. Since reclamation is a capital-intensive operation, there should be guarantees to the government that it will be performed at the end. One such guarantee will be to deposit the capital allocated for reclamation in a separate account to be used only for land reclamation after the mining is over.
I can write more comments on the documernt. I just wish to remind Lydian, that many members of the village communities of Gendevaz and Jermuk are strongly opposed to mining. Also, there are profitable alternatives to digging for gold and silver, such as constructing a cheese producing factory and exporting delicious cheeses from the pastures and grasslands of Amulsar.
It is the hope of people living in Armenia, as well as all Armenians, that instead of mining, investors will shift their interest to non-destructive enterprises, because even "responsible" mining is destructive (even though it's less destructive compared to previous methods).