Մեկնարկեց 100 LIVES նախաձեռնությունը
Ջորջ Քլունին եւ Նոբելյան մրցանակակիր Էլի Ուիզելը համանախագահելու են մարդու իրավունքների համաշխարհային մրցանակը
Նյու Յորքում մարտի 10-ին մեկնարկեց 100 LIVES նախաձեռնությունը, որը կոչված է երախտագիտություն արտահայտելու այն անհատներին ու կազմակերպություններին, որոնց հերոսական ջանքերի շնորհիվ 100 տարի առաջ` Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, փրկվեցին բազմաթիվ հայերի։
100 LIVES նախաձեռնության նպատակն է ուշադրություն հրավիրել ցեղասպանության եւ մարդու իրավունքների ոտնահարման խնդիրների վրա եւ ներկայացնել դրական քայլերի հզոր ազդեցությունը երեք ուղղությամբ.
Դասեր քաղել անցյալից՝ կոչ անելով վերհանել Հայոց ցեղասպանության ընթացքում փրկության մինչ օրս անհայտ պատմությունները՝ ի մի բերելով դրանք 100LIVES.com կայքում,
Անդրադառնալ ներկային՝ սահմանելով համաշխարհային «Ավրորա» մրցանակ (Aurora Prize for Awakening Humanity), որը շնորհվելու է նրանց, ովքեր սեփական կյանքը վտանգի ենթարկելով հնարավորություն են տալիս մարդկանց գոյատեւելու եւ հասնելու բարեկեցության,
Կերտել ավելի լավ ապագա՝ երախտագիտության նախագծեր իրականացնելու միջոցով, որոնք կուղղվեն մեկ դար առաջ հայերի կյանքի փրկության գործում մեծ դեր կատարած համայնքներին եւ կազմակերպություններին։
100 LIVES-ը նախաձեռնել են հայտնի գործարարներ եւ բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանը եւ Նյու Յորքի Քարնեգի հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը՝ ցույց տալու համար Հայոց ցեղասպանության ազդեցությունը եւ այն, թե վերապրողներն ու նրանց ընտանիքներն ինչպես են կարողացել առաջ ընթանալ եւ հասնել հաջողության՝ մշակույթի, արվեստի, սպորտի, գիտության ու բիզնեսի ասպարեզներում իրենց ներդրումը բերելով աշխարհին եւ մարդկությանը։
1.5 միլիոն հայ զոհվեց Հայոց ցեղասպանության տարիներին՝ 1915-1923թթ:Մի շարք կազմակերպությունների և անհատների շնորհիվ մոտ 500.000 հայեր փրկվեցին՝ ձեւավորելով հայկական սփյուռք ամբողջ աշխարհում՝ Արգենտինայից մինչեւ Ավստրալիա:
«Բազում հայերի կյանքեր փրկած մարդկանց գթասրտությունը, մեծահոգությունը, կամքն ու անձնազոհությունը մեզ պարտավորեցնում են բարձրաձայնել այդ պատմությունների մասին: Ժամանակն է լույս սփռել բացառիկ ճակատագրերի եւ կենսագրությունների վրա, ընդունել նրանց պատգամները եւ մեր երախտագիտությունը հայտնել արվածի համար»,- ասում է 100 LIVES-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Գնահատելով ու խոնարհվելով վերապրածների և նրանց փրկողների առաջ՝100 LIVES նախաձեռնությունն սահմանել է «Ավրորա» մրցանակ՝ մերօրյա անձնազոհ մարդկանց աջակցելու եւ խրախուսելու նպատակով:
Ամենամյա «Ավրորա» մրցանակը ենթադրում է նաեւ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարի նվիրաբերում. հաղթողը գումարը հատկացնելու է այն կազմակերպությանը, որը նրան ոգեշնչել է մարդասիրական քայլեր կատարել:
«Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի անդամներն են օսկարակիր դերասան Ջորջ Քլունին, Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիրներ Էլի Ուիզելն ու Օսկար Արիասը, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով նախկին գերագույն հանձնակատար Մերի Ռոբինսոնը, Ցեղասպանության հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խորհրդական Գարեթ Էվանսը, մարդու իրավունքների ճանաչված պաշտպան Հինա Ջիլանին եւ Նյու Յորքի Քարնեգի հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը։
2016 թ. ապրիլի 24-ին Երեւանում Ջորջ Քլունին հաղթողին կհանձնի անդրանիկ «Ավրորա» մրցանակը։
«Պատիվ ունեմ միանալու 100 LIVES նախաձեռնությանը, քանի որ նրա եւ իմ Not On Our Watch հիմնադրամի նպատակներն ընդհանուր են. երկուսն էլ ձգտում են աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել ցեղասպանության թողած ազդեցության վրա եւ փորձում են միջոցներ հատկացնել աշխարհով մեկ զանգվածային ոճրագործությունները դադարեցնելու համար: Բոլորս պետք է մտահոգվենք, որ աշխարհում մինչ օրս ցեղասպանություններ են տեղի ունենում։ Մենք, իբրեւ անհատներ, խմբեր եւ կառավարություններ, պետք է անհապաղ լուծենք այս խնդիրը»,- ասել է Ջորջ Քլունին:
«Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի մյուս համանախագահը մարդու իրավունքների հայտնի պաշտպան, ԱՄՆ-ի Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարանի նախագահ Էլի Ուիզելն է։ Մնացած անդամները կհայտարարվեն առաջիկա մի քանի ամիսներին:
«Ես ականատես եմ եղել ցեղասպանության թողած ավերածությանը, ինչը ցավալիորեն շարունակվում է մինչ օրս։ Բայց ես քաջածանոթ եմ նաեւ մարդկային ոգու տոկունությանը։ Մեծարելով հանդերձ՝ մենք պետք է նաեւ միշտ հիշենք այն անձնազոհ մարդկանց ջանքերը, ովքեր մեկ դար առաջ միջամտեցին՝ փորձելով մեկընդմիշտ դադարեցնել նմանատիպ ոճիրները»,- ասել է Էլի Ուիզելը։
«Ավրորա» անվանումն ընտրվել է ի պատիվ Ավրորա Մարդիգանյանի, ով մանուկ հասակում դարձել է Հայոց ցեղասպանության ընթացքում գործած բարբարոսությունների ականատեսը, կորցնում հորն ու եղբայրներին։ Հրաշքով փրկվելուց հետո նա կարողացել է իր մեջ ուժ գտնել եւ իր կյանքը նվիրել է մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու եւ Հայոց ցեղասպանության մասին բարձրաձայնելու գործին՝ նկարահանվելով «Հոշոտված Հայաստան» ֆիլմի (1919 թ.) գլխավոր դերում։
Մրցանակի սահմանումը ոգեշնչված է նաև հարյուր տարի առաջ ցուցաբերված խիզախության եւ գոյապայքարի հազարավոր չպատմված դրվագները։
«Տոկունություն, կորով, ապրելու կամք ու երախտագիտություն. ահա հայերի հատկանշական գծերը։ Սակայն այդ հատկանիշները բացառիկ չեն հայերի համար, դրանք կան բոլոր մարդկանց մոտ: Մենք մշակել ենք #BeArmenian #BeAlive [«եղիր հայ, եղիր կենսունակ»] գաղափարը՝ բյուրեղացնելու մարդկային ոգու զորությունը։ Ոչ միայն մեզ՝ հայերիս, այլեւ բոլորի համար»,- նշել է Նուբար Աֆեյանը:
Իբրեւ նշված նախաձեռնությունների բաղկացուցիչ մաս, 100 LIVES-ը նպատակ ունի թվայնացնել Հայոց ցեղասպանության արխիվային նյութերը։ Հիմնադիրները հուսով են, որ այս հիմնարար ձեռնարկումը կօգնի վտանգից զերծ պահել եւ հավերժացնել պատմական անգնահատելի արխիվը՝ թույլ տալով բոլորին ծանոթանալ դրա բովանդակությանը։
«Այսօր Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողներից արդեն քչերն են մեզ հետ։ Անչափ կարեւոր է, որ հարյուրամյակին ընդառաջ մենք այս հնարավորությունն օգտագործենք մեկ դար առաջ տեղի ունեցածն աշխարհում մարդկության գիտակցության մեջ մեկընդմիշտ ամրագրելու համար»,- շեշտել է Վարդան Գրեգորյանը։
100 LIVES
100 LIVES համաշխարհային նոր նախաձեռնության արմատները գնում են դեպի Հայոց ցեղասպանությունը, որի ընթացքում անհատների եւ կազմակերպությունների համարձակ ու հերոսական ջանքերով փրկվեցին հարյուր հազարավոր հայերի կյանքեր։ Այսօր՝մեկ դար անց, 100 LIVES-ը երախտագիտություն է հայտնելու՝ ներկայացնելով բացառիկ պատմություններ և արժևորելով մարդկային ոգու տոկունությունը։
100 LIVES-ը փրկվածների ու փրկվողների ժառանգներին աշխարհով մեկ կոչ է անում պատմել իրենց բացառիկ պատմությունները։ 100 LIVES-ն իր գործունեության ամբողջ ընթացքում կներկայացնի բազում նման դրվագներ։
100 LIVES-ը ներդրումներ է կատարելու տարբեր նախագծերում՝ երախտագիտությունը գործով ցուցաբերելու նպատակով։ Մենք ցանկանում ենք, որ մեր քայլերը ոգեշնչեն ուրիշներին՝ մի պահ կանգ առնել ու հիշել նրանց, ովքեր դժվարության պահին օգնել են իրենց, եւ ի նշան շնորհակալության՝ կատարել պատասխան քայլ։
100 LIVES-ը տարբեր հանգանակությունների եւ նախագծերի իրականացմամբ երախտագիտության մնայուն արդյունք է թողնելու։ Միջոցներն ուղղվելու են գնահատանքի այն նախագծերին, որոնք ուղղված են Հայաստանին, հայկական մեծ սփյուռք ունեցող պետություններին կամ այն երկրներին, որոնք կապ ունեն հարյուր տարի առաջ հայությանը փրկած կամ օգնություն ցուցաբերած անհատների, ընտանիքների, կազմակերպությունների կամ համայնքների հետ։ Նախագծերը երախտագիտություն են հայտնելու հայերին երկրորդ հնարավորություն ընձեռած ու երիտասարդ սերնդին ավելի լավ ապագա պարգեւած մարդկանց եւ կազմակերպություններին՝ աշխարհին հայտնի դարձնելով նրանց անունները։
www.100LIVES.com
Not On Our Watch
Not On Our Watch կազմակերպությունը հիմնել են Ջորջ Քլունին, Դոն Չիդլը, Մեթ Դեյմոնը, Բրեդ Փիթը, Ջերի Վայնթրաուբը եւ Դեյվիդ Փրեսմանը՝ աշխարհի ուշադրությունը հրավիրելու եւ քայլեր ձեռնարկելու զանգվածային ոճրագործությունները դադարեցնելու եւ կանխելու համար։ Կազմակերպության նպատակն է պաշտպանել եւ օժանդակել խոցելի եւ տեղահանված խմբերին։
www.notonourwatchproject.org
Elie Wiesel Foundation (Էլի Ուիզել հիմնադրամ)
1986 թ. Խաղաղության նոբելյան մրցանակի արժանանալուց հետո Էլի Ուիզելն իր կնոջ՝ Մերիոնի հետ հիմնել է The Elie Wiesel Foundation for Humanity-ն (Էլի Ուիզել մարդկության համար հիմնադրամը): Այն Հոլոքոստի հիշողությամբ պայքարում է անտարբերության, անհանդուրժողականության եւ անարդարության դեմ՝ երիտասարդներին ուղղված միջազգային ծրագրերով երկխոսելով հանուն ըմբռնման, ընկալման և հավասարության։

International Figures Unite to Announce New Humanitarian Prize as Part of 100 LIVES Initiative
NEW YORK, March 10, 2015– The 100 LIVES initiative is launching today expressing gratitude to the individuals and institutions whose heroic actions saved Armenian lives during the Genocide 100 years ago.
The purpose of the 100 LIVES initiative is to address the issues of genocide, human rights violations and the power of positive action through three key elements:
• Learning from the past by issuing a global call to unearth the untold stories of survivors and saviors from the Armenian Genocide that will be brought to life on 100LIVES.com;
• Delivering for the present by introducing the Aurora Prize for Awakening Humanity, a new global humanitarian award that will be given to people who put themselves at risk to enable others to survive and thrive; and
• Shaping a better future by administering Gratitude Projects to organizations and in communities that played a prominent role in saving Armenian lives a century ago
The 100 LIVES initiative was founded by international businessmen and philanthropists Ruben Vardanyan and NoubarAfeyan and humanitarian Vartan Gregorian to demonstrate the impact of the Armenian Genocide and how many of the survivors and their families went on to lead successful lives making significant contributions to global culture, the arts, sports, science and business.
An estimated 1.5 million died during the Armenian Genocide between 1915 and 1923. Around 500,000 survived, many through the intervention of individuals and institutions and there are now Armenian Diaspora communities around the world from Argentina to Australia.
“The humanity, generosity, strength and sacrifice shown by those who saved so many Armenians compels us to tell these stories,” said Ruben Vardanyan, co-founder of 100 LIVES. “Now is the time to shine a light on those most extraordinary lives, to build on the lessons they teach us, and to express our gratitude for what they did.”
Along with honoring past survivors and saviors, the program will establish the Aurora Prize for Awakening Humanity as a means to empower modern-day saviors. The annual grant of $1 million will be awarded to a recipient who will, in turn, present it to the organization identified as the inspiration for their action.
The Aurora Prize brings together leading human rights luminaries from around the world including Academy Award winner George Clooney, Nobel Peace Prize winners Elie Wiesel and Oscar Arias, former UN High Commissioner for Human Rights, Mary Robinson, UN Secretary-General Advisor on Genocide, Gareth Evans, globally respected human rights activist HinaJilani and President of the Carnegie Corporation of New York, Vartan Gregorian, to serve on its Selection Committee.Mr Clooney will award the inaugural Prize at a ceremony to be held in Yerevan, Armenia on 24 April, 2016.
“I am honored to be associated with 100 LIVES as it shares a common mission with my foundation, Not On Our Watch, to focus global attention on the impact of genocide as well as putting resources towards ending mass atrocities around the world,” said George Clooney. “It should weigh heavily on all of us that genocide still takes place today,” he added. “We have to tackle this head on—as individuals, as communities and as governments.”
Mr Clooney will join renowned human rights advocate and chairman of the American Holocaust Memorial, Elie Wiesel, as co-chairman of the Prize’s Selection Committee.  Additional members will be named over the next few months to complete the committee and provide human rights expertise from every geographic region in the world.
“I have personally witnessed the devastation that genocide wreaks, which sadly continues today,” said Elie Wiesel. “But I also recognize the resilience of the human spirit,” he continued. “We must remember and honor the remarkable efforts of those saviors who intervened a century ago to prevent such atrocities from ever happening again.”
The Aurora Prize was named after Aurora Mardiganian who, as a child, was forced to witness the atrocities of the Armenian Genocide, including losing her father and brothers. Against the odds she survived and went on to devote her life to providing humanitarian relief and raising awareness of the Armenian Genocide, including starring in a famous film called Ravished Armenia in 1919.
The Prize is also inspired by the thousands of untold stories of courage and survival during these events a century ago.
“Resilience, strength, survival and gratitude are characteristics exhibited by Armenians, though not by us exclusively. They are found in all people,” commented NoubarAfeyan. “We developed the concept of #BeArmenian #BeAlive to encapsulate the strength of the human spirit—not just for Armenians, but for everyone.”
As part of its efforts, 100 LIVES also hopes to digitize the written record of the Armenian Genocide, a substantial undertaking, yet one which the founders believe can help safeguard the historical archive in perpetuity and ensure it can be accessed by anyone.
“There are a small number of survivors of the Armenian Genocide left with us. It is crucial that we ensure that, as we approach the centennial, we take this opportunity to leave a lasting imprint of what happened a century ago onto the world’s collective conscience,” remarked Vartan Gregorian.
###
100 LIVES
100 LIVES is a new global initiative rooted in the events of the Armenian Genocide, during which hundreds of thousands of Armenians were saved by the courageous and heroic acts of individuals and institutions. A century later, 100 LIVES seeks to express gratitude, to share remarkable stories of survivors and their saviors, and to celebrate the strength of the human spirit.
100 LIVES is launching a global call for the descendants of both saviors and survivors to share their remarkable stories. It will bring these stories to life and tell many stories over the lifetime of the initiative.
100 LIVES will invest in projects, as a tangible expression of gratitude. We want our actions to help inspire others to stop, to think about those who have helped them during a crisis, and to express gratitude by doing something in return.
100 LIVES will leave a lasting act of gratitude through its fundraising and grants program. The funding will be invested in Gratitude Projects relating to Armenia, countries with a strong Armenian diaspora, or countries with links to the people, families, institutions or communities that saved and helped Armenians 100 years ago. Projects are aimed at expressing Gratitude to and raising awareness of the people and organizations that gave Armenians a second chance and creating a better future for younger generations.
www.100LIVES.com
Not On Our Watch
Not On Our Watch was founded by George Clooney, Don Cheadle, Matt Damon, Brad Pitt, Jerry
Weintraub, and David Pressman to focus global attention and resources to stop and prevent mass atrocities. Drawing upon the voices of cultural leaders, our mission is to protect and assist the vulnerable, marginalized, and displaced.
www.notonourwatchproject.org
Elie Wiesel Foundation
Elie Wiesel and his wife, Marion, established The Elie Wiesel Foundation for Humanity soon after he was awarded the 1986 Nobel Prize for Peace. The Foundation's mission, rooted in the memory of the Holocaust, is to combat indifference, intolerance and injustice through international dialogue and youth-focused programs that promote acceptance, understanding and equality.