Մեկնարկեց 100 LIVES նախաձեռնությունը
Ջորջ Քլունին եւ Նոբելյան մրցանակակիր Էլի Ուիզելը համանախագահելու են մարդու իրավունքների համաշխարհային մրցանակը
Նյու Յորքում մարտի 10-ին մեկնարկեց 100 LIVES նախաձեռնությունը, որը կոչված է երախտագիտություն արտահայտելու այն անհատներին ու կազմակերպություններին, որոնց հերոսական ջանքերի շնորհիվ 100 տարի առաջ` Հայոց ցեղասպանության ժամանակ, փրկվեցին բազմաթիվ հայերի։
100 LIVES նախաձեռնության նպատակն է ուշադրություն հրավիրել ցեղասպանության եւ մարդու իրավունքների ոտնահարման խնդիրների վրա եւ ներկայացնել դրական քայլերի հզոր ազդեցությունը երեք ուղղությամբ.
Դասեր քաղել անցյալից՝ կոչ անելով վերհանել Հայոց ցեղասպանության ընթացքում փրկության մինչ օրս անհայտ պատմությունները՝ ի մի բերելով դրանք 100LIVES.com կայքում,
Անդրադառնալ ներկային՝ սահմանելով համաշխարհային «Ավրորա» մրցանակ (Aurora Prize for Awakening Humanity), որը շնորհվելու է նրանց, ովքեր սեփական կյանքը վտանգի ենթարկելով հնարավորություն են տալիս մարդկանց գոյատեւելու եւ հասնելու բարեկեցության,
Կերտել ավելի լավ ապագա՝ երախտագիտության նախագծեր իրականացնելու միջոցով, որոնք կուղղվեն մեկ դար առաջ հայերի կյանքի փրկության գործում մեծ դեր կատարած համայնքներին եւ կազմակերպություններին։
100 LIVES-ը նախաձեռնել են հայտնի գործարարներ եւ բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանը եւ Նյու Յորքի Քարնեգի հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը՝ ցույց տալու համար Հայոց ցեղասպանության ազդեցությունը եւ այն, թե վերապրողներն ու նրանց ընտանիքներն ինչպես են կարողացել առաջ ընթանալ եւ հասնել հաջողության՝ մշակույթի, արվեստի, սպորտի, գիտության ու բիզնեսի ասպարեզներում իրենց ներդրումը բերելով աշխարհին եւ մարդկությանը։
1.5 միլիոն հայ զոհվեց Հայոց ցեղասպանության տարիներին՝ 1915-1923թթ:Մի շարք կազմակերպությունների և անհատների շնորհիվ մոտ 500.000 հայեր փրկվեցին՝ ձեւավորելով հայկական սփյուռք ամբողջ աշխարհում՝ Արգենտինայից մինչեւ Ավստրալիա:
«Բազում հայերի կյանքեր փրկած մարդկանց գթասրտությունը, մեծահոգությունը, կամքն ու անձնազոհությունը մեզ պարտավորեցնում են բարձրաձայնել այդ պատմությունների մասին: Ժամանակն է լույս սփռել բացառիկ ճակատագրերի եւ կենսագրությունների վրա, ընդունել նրանց պատգամները եւ մեր երախտագիտությունը հայտնել արվածի համար»,- ասում է 100 LIVES-ի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Գնահատելով ու խոնարհվելով վերապրածների և նրանց փրկողների առաջ՝100 LIVES նախաձեռնությունն սահմանել է «Ավրորա» մրցանակ՝ մերօրյա անձնազոհ մարդկանց աջակցելու եւ խրախուսելու նպատակով:
Ամենամյա «Ավրորա» մրցանակը ենթադրում է նաեւ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարի նվիրաբերում. հաղթողը գումարը հատկացնելու է այն կազմակերպությանը, որը նրան ոգեշնչել է մարդասիրական քայլեր կատարել:
«Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի անդամներն են օսկարակիր դերասան Ջորջ Քլունին, Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիրներ Էլի Ուիզելն ու Օսկար Արիասը, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հարցերով նախկին գերագույն հանձնակատար Մերի Ռոբինսոնը, Ցեղասպանության հարցերով ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի խորհրդական Գարեթ Էվանսը, մարդու իրավունքների ճանաչված պաշտպան Հինա Ջիլանին եւ Նյու Յորքի Քարնեգի հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը։
2016 թ. ապրիլի 24-ին Երեւանում Ջորջ Քլունին հաղթողին կհանձնի անդրանիկ «Ավրորա» մրցանակը։
«Պատիվ ունեմ միանալու 100 LIVES նախաձեռնությանը, քանի որ նրա եւ իմ Not On Our Watch հիմնադրամի նպատակներն ընդհանուր են. երկուսն էլ ձգտում են աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել ցեղասպանության թողած ազդեցության վրա եւ փորձում են միջոցներ հատկացնել աշխարհով մեկ զանգվածային ոճրագործությունները դադարեցնելու համար: Բոլորս պետք է մտահոգվենք, որ աշխարհում մինչ օրս ցեղասպանություններ են տեղի ունենում։ Մենք, իբրեւ անհատներ, խմբեր եւ կառավարություններ, պետք է անհապաղ լուծենք այս խնդիրը»,- ասել է Ջորջ Քլունին:
«Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովի մյուս համանախագահը մարդու իրավունքների հայտնի պաշտպան, ԱՄՆ-ի Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարանի նախագահ Էլի Ուիզելն է։ Մնացած անդամները կհայտարարվեն առաջիկա մի քանի ամիսներին:
«Ես ականատես եմ եղել ցեղասպանության թողած ավերածությանը, ինչը ցավալիորեն շարունակվում է մինչ օրս։ Բայց ես քաջածանոթ եմ նաեւ մարդկային ոգու տոկունությանը։ Մեծարելով հանդերձ՝ մենք պետք է նաեւ միշտ հիշենք այն անձնազոհ մարդկանց ջանքերը, ովքեր մեկ դար առաջ միջամտեցին՝ փորձելով մեկընդմիշտ դադարեցնել նմանատիպ ոճիրները»,- ասել է Էլի Ուիզելը։
«Ավրորա» անվանումն ընտրվել է ի պատիվ Ավրորա Մարդիգանյանի, ով մանուկ հասակում դարձել է Հայոց ցեղասպանության ընթացքում գործած բարբարոսությունների ականատեսը, կորցնում հորն ու եղբայրներին։ Հրաշքով փրկվելուց հետո նա կարողացել է իր մեջ ուժ գտնել եւ իր կյանքը նվիրել է մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու եւ Հայոց ցեղասպանության մասին բարձրաձայնելու գործին՝ նկարահանվելով «Հոշոտված Հայաստան» ֆիլմի (1919 թ.) գլխավոր դերում։
Մրցանակի սահմանումը ոգեշնչված է նաև հարյուր տարի առաջ ցուցաբերված խիզախության եւ գոյապայքարի հազարավոր չպատմված դրվագները։
«Տոկունություն, կորով, ապրելու կամք ու երախտագիտություն. ահա հայերի հատկանշական գծերը։ Սակայն այդ հատկանիշները բացառիկ չեն հայերի համար, դրանք կան բոլոր մարդկանց մոտ: Մենք մշակել ենք #BeArmenian #BeAlive [«եղիր հայ, եղիր կենսունակ»] գաղափարը՝ բյուրեղացնելու մարդկային ոգու զորությունը։ Ոչ միայն մեզ՝ հայերիս, այլեւ բոլորի համար»,- նշել է Նուբար Աֆեյանը:
Իբրեւ նշված նախաձեռնությունների բաղկացուցիչ մաս, 100 LIVES-ը նպատակ ունի թվայնացնել Հայոց ցեղասպանության արխիվային նյութերը։ Հիմնադիրները հուսով են, որ այս հիմնարար ձեռնարկումը կօգնի վտանգից զերծ պահել եւ հավերժացնել պատմական անգնահատելի արխիվը՝ թույլ տալով բոլորին ծանոթանալ դրա բովանդակությանը։
«Այսօր Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողներից արդեն քչերն են մեզ հետ։ Անչափ կարեւոր է, որ հարյուրամյակին ընդառաջ մենք այս հնարավորությունն օգտագործենք մեկ դար առաջ տեղի ունեցածն աշխարհում մարդկության գիտակցության մեջ մեկընդմիշտ ամրագրելու համար»,- շեշտել է Վարդան Գրեգորյանը։
100 LIVES
100 LIVES համաշխարհային նոր նախաձեռնության արմատները գնում են դեպի Հայոց ցեղասպանությունը, որի ընթացքում անհատների եւ կազմակերպությունների համարձակ ու հերոսական ջանքերով փրկվեցին հարյուր հազարավոր հայերի կյանքեր։ Այսօր՝մեկ դար անց, 100 LIVES-ը երախտագիտություն է հայտնելու՝ ներկայացնելով բացառիկ պատմություններ և արժևորելով մարդկային ոգու տոկունությունը։
100 LIVES-ը փրկվածների ու փրկվողների ժառանգներին աշխարհով մեկ կոչ է անում պատմել իրենց բացառիկ պատմությունները։ 100 LIVES-ն իր գործունեության ամբողջ ընթացքում կներկայացնի բազում նման դրվագներ։
100 LIVES-ը ներդրումներ է կատարելու տարբեր նախագծերում՝ երախտագիտությունը գործով ցուցաբերելու նպատակով։ Մենք ցանկանում ենք, որ մեր քայլերը ոգեշնչեն ուրիշներին՝ մի պահ կանգ առնել ու հիշել նրանց, ովքեր դժվարության պահին օգնել են իրենց, եւ ի նշան շնորհակալության՝ կատարել պատասխան քայլ։
100 LIVES-ը տարբեր հանգանակությունների եւ նախագծերի իրականացմամբ երախտագիտության մնայուն արդյունք է թողնելու։ Միջոցներն ուղղվելու են գնահատանքի այն նախագծերին, որոնք ուղղված են Հայաստանին, հայկական մեծ սփյուռք ունեցող պետություններին կամ այն երկրներին, որոնք կապ ունեն հարյուր տարի առաջ հայությանը փրկած կամ օգնություն ցուցաբերած անհատների, ընտանիքների, կազմակերպությունների կամ համայնքների հետ։ Նախագծերը երախտագիտություն են հայտնելու հայերին երկրորդ հնարավորություն ընձեռած ու երիտասարդ սերնդին ավելի լավ ապագա պարգեւած մարդկանց եւ կազմակերպություններին՝ աշխարհին հայտնի դարձնելով նրանց անունները։
www.100LIVES.com
Not On Our Watch
Not On Our Watch կազմակերպությունը հիմնել են Ջորջ Քլունին, Դոն Չիդլը, Մեթ Դեյմոնը, Բրեդ Փիթը, Ջերի Վայնթրաուբը եւ Դեյվիդ Փրեսմանը՝ աշխարհի ուշադրությունը հրավիրելու եւ քայլեր ձեռնարկելու զանգվածային ոճրագործությունները դադարեցնելու եւ կանխելու համար։ Կազմակերպության նպատակն է պաշտպանել եւ օժանդակել խոցելի եւ տեղահանված խմբերին։
www.notonourwatchproject.org
Elie Wiesel Foundation (Էլի Ուիզել հիմնադրամ)
1986 թ. Խաղաղության նոբելյան մրցանակի արժանանալուց հետո Էլի Ուիզելն իր կնոջ՝ Մերիոնի հետ հիմնել է The Elie Wiesel Foundation for Humanity-ն (Էլի Ուիզել մարդկության համար հիմնադրամը): Այն Հոլոքոստի հիշողությամբ պայքարում է անտարբերության, անհանդուրժողականության եւ անարդարության դեմ՝ երիտասարդներին ուղղված միջազգային ծրագրերով երկխոսելով հանուն ըմբռնման, ընկալման և հավասարության։

Дан старт проекту 100 LIVES и международной премии «Аврора»
10 марта 2015 года, Нью-Йорк–сегодня объявлено о началепроекта100 LIVES, который ставит цель выразить благодарность отдельным людям и организациям, героически спасавшим жизни армян во время геноцида, имевшего место 100 лет назад.
Цель проекта 100 LIVES – изучить проблему геноцида, нарушения прав человека, атакже оценить дальнейшее влияние этого событияпо трем ключевым направлениям:
• Сделать выводы из прошлого, собрав и благодаря сайту 100LIVES.com сделав достоянием общественности неизвестные истории людей, переживших геноцид.
• Отдать дань настоящему посредством учреждения новой всемирной гуманитарной премииAuroraPrizeза пробуждение гуманности, которая будет присуждаться людям, подвергшим себя риску ради спасения других, и названной по имени армянской девушки Авроры Мардиганян, пережившей геноцид и спасенной при участии русской армии.
• Создать лучшее будущее, реализуя проекты Благодарности для организаций и общин, сыгравших важную роль в спасении армян 100 лет назад.
Проект 100 LIVES был учрежден международными бизнесменами и филантропами Рубеном Варданяном и Нубаром Афеяном, а также гуманистом Вартаном Грегоряном с тем, чтобы продемонстрировать последствия геноцидаармян, а также то, насколько серьезный вклад в культуру, искусство, спорт, науку и бизнес удалось внести спасшимся от геноцида людям и их семьям.
Во время армянского геноцида, длившегося с 1915 по 1923 год,погибли примерно 1,5 миллионачеловек.Около 500 тысяч выжили, большинство благодаря вмешательству отдельных людей и организаций. На данный момент во всем мире, от Аргентины до Австралии, существуют сообщества армянской диаспоры.
«Гуманность, щедрость, сила и жертвенность, проявленные теми, кто спас такое огромное количество армян, обязывают нас рассказать эти истории миру», – говорит Рубен Варданян. – Насталовремя пролить свет на этивыдающиеся личности, извлечь для себя соответствующие уроки и выразить нашу благодарность за героические поступки этих людей».
Наряду с выражением почтения выжившим и тем, ктоучаствовал в спасении, в рамках программы будет учреждена премия Aurora Prize за пробуждение гуманизма. Это средство поддержки тех, кто сегодня рискует жизнью ради спасения других. Ежегодный грант в размере 1 миллиона долларов США будет присужден номинанту, который, в свою очередь, предоставит средства организации, вдохновившей егонатакие шаги.
Aurora Prize соберет вместе ведущих деятелей в сфере защиты прав человека со всего мира, включая таких знаменитостей, как лауреат премии «Оскар» Джордж Клуни, лауреаты Нобелевской премии мира Эли Визель и Оскар Ариас, бывший верховный комиссар ООН по правам человека Мэри Робинсон, советник генерального секретаря ООН по вопросам геноцида Гарет Эванс, бывший специальный представитель генерального секретаря ООН по защите прав человека, бывший специальный представитель генерального секретаря ООН по делам правозащитников,всемирно известная и уважаемая правозащитница Хина Джилани и президент Нью-Йоркской корпорации Карнеги ВартанГрегорян, которые станут членами распорядительного комитета. Джордж Клуни вручит премию на церемонии в Ереване 24 апреля 2016 года.
«Для меня большая честь участвовать в проекте 100 LIVES, поскольку у него общая с моим фондом Not On Our Watch миссия – привлечь внимание мировой общественности к последствиям геноцида, а также направить усилия на то, чтобы покончить с многочисленнымипроявлениями жестокости во всем мире, – говорит Джордж Клуни. – Нас всех должно тяготить то, что сегодня в мире все еще наблюдаются проявления геноцида. Нам всем – как отдельным людям, так целым сообществам и государствам – нужно бороться с подобными явлениями».
Джордж Клуни станет сопредседателем распорядительного комитета данной премии вместе с известным защитником прав человека и председателем Американского мемориального совета по холокосту Эли Визелем. Другие члены комитета будут названы в течение следующих нескольких месяцев. Они представят опыт в сфере защиты прав человека в каждом регионе мира.
«Я лично стал свидетелем разрухи, принесенной геноцидом, печальные последствия которой видны и сегодня, – отмечает Эли Визель. – Но я также осознаю силу человеческого духа. Мы должны помнить и почитать необыкновенные усилия тех героическихлюдей, которые 100 лет назад вмешались в ситуацию, чтобы предотвратить повторение таких зверств».
Премия Aurora Prize была названа в честь Авроры Мардиганян, которая, будучи ребенком, стала свидетелем зверств армянского геноцида, потеряв отца и братьев. Ей удалось спастись, и в начале 1917 года она оказалась в подконтрольном у русской армии городе Эрзеруме (Турция), где познакомилась с Великим князем Николаем Николаевичем. При его поддержке и под защитой русских солдат Аврора переезжает вначале в Тифлис, а после, в октябре 1917 года, вохваченной революционными событиями Петроград. В итоге, пережив много трудностей и чудом избежав смерти, она оказывается в Норвегии, а потом в США. Несмотря на все испытания, Аврора Мардиганян выжила и посвятила всю свою жизнь помощи нуждающимся и распространению правды об армянском геноциде. В 1919 году в США на экраны вышел фильм «Растерзанная Армения», посвященный геноциду армян, в котором она снялась.
Основанием для учреждения премии также послужили тысячи еще нерассказанных историй смелости и стремления выжитьпри тех событиях столетней давности.
«Стойкость, сила, способность выживать и благодарность – черты, присущие армянскому народу. Хотя, конечно, нельзя сказать, что это исключительно наши черты – они присущи всем людям, – говорит Нубар Афеян. – Мы разработали концепцию #BeArmenian – #BeAlive, которая стала воплощением силы человеческого духа – не только для армян, но и для всего человечества».
Среди прочего, проект 100 LIVES планирует оцифровать письменные записи об армянском геноциде – это важное начинание, которое, по мнению учредителей, поможет навсегда сохранить исторический архив и обеспечит его доступность для каждого.
«С нами осталось совсем немного людей, переживших армянский геноцид. Приближается столетняя годовщина, поэтому нам чрезвычайно важно воспользоваться этой возможностью и оставить в мировом общественном сознании непреходящий след того, что произошло столетие назад», – отмечает ВартанГрегорян.
###
ИНФОРМАЦИЯ ДЛЯ РЕДАКТОРОВ
100 LIVES
100 LIVES – это новый глобальный проект, уходящий корнями в события армянского геноцида, в течение которого сотни тысяч армян были спасены благодаря смелым и героическим поступкам отдельных людей и организаций. Проект 100 LIVES направлен на то, чтобы столетие спустя выразить благодарность, поделиться выдающимися историями людей, переживших геноцид, и их спасителей, а также почтить силу человеческого духа.
В рамках 100 LIVES потомки тех, кто пережил геноцид, и тех, кто участвовал в спасении, во всем мире поделятся своими выдающимися историями. Благодаря этому такие истории смогут быть обнародованы и возвращены к жизни.
Благодаря 100 LIVES будут обеспечены инвестиции в проекты, которые станут реальным выражением благодарности. Мы хотим, чтобы наши действия побудили других остановиться, подумать о тех, кто помог им во время трагической ситуации, и выразить благодарность, сделав что-то взамен.
Проект 100 LIVES позволит выразить вечную благодарность посредством сбора средств и программы оказания помощи. Средства будут направлены на благодарственные проекты для Армении, стран, в которых проживает значительная диаспора армян, и государств, в которых находятся люди, семьи, организации и сообщества, помогавшие армянам и спасавшие их столетие назад. Проекты призваны выразить благодарность, рассказать о людях и организациях, которые дали армянам второй шанс, и создать лучшее будущее для молодых поколений.
www.100LIVES.com
Проект Not On Our Watch
Основателямипроекта Not On Our Watch стали Джордж Клуни, Дон Чидл, Мэтт Деймон, Брэд Питт, Джерри Вайнтрауб и Дэвид Прессман. Проект направлен на привлечение внимания и средств мировой общественности, чтобы остановить и предотвратить массовые зверства. Наша миссия состоит в том, чтобы посредством привлечения деятелей культуры защитить уязвимых, обездоленных людей и тех, кто вынужден покинуть свой дом.
www.notonourwatchproject.org
ФондЭлиВизеля
Эли Визель и его супруга Марион учредили Гуманитарный фонд Эли Визеля вскоре после того, как Эли был удостоен Нобелевской премии мира в 1986 году. Миссия фонда, в основе которого лежит память о холокосте, состоит в борьбе с безразличием, нетерпимостью и несправедливостью посредством международного диалога и программ, нацеленных на молодежь, содействующих продвижению благожелательного отношения, понимания и равенства.