Մանկուց հաշմանդամություն ունեցող Էմիլի թոշակը վերականգնել են
Ի ծնե թոքային անբավարարությամբ տառապող 12-ամյա էմիլ Վարդանյանի հաշմանդամության թոշակը վերականգնել են: «Հետքը» գրել էր, որ հանձնաժողովը բավարար հիմքեր ունենալով հաշմանդամության կարգ չէր տրամադրել` պատճառաբանելով, որ երեխայի մոտ աճ կա: Էմիլի մոր` Մարինեի խոսքով, երեխան դեղորայքի, բուժումների եւ լավ խնամելու արդյունքում է աճել: Հրապարակումից հետո խնդրով հետաքրքրվեց նաեւ Մարդու իրավունքների պաշտպանի` հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով խորհրդականը:
«Երեք կամիսյա անցավ երեխան, վերջինը փետրվարի 13-ին էր, Երեւանում: Վերջապես երեկ Սեւանի հիվանդանոցից պատասխանը վերցրինք: Ժամկետը երկարացրել են մինչեւ 2017թ. եւ Էմիլս արդեն ստանալու է քսանմեկ հազար հինգ հարյուր դրամ թոշակ»,- մեզ հետ հեռախոսազրույցում ասաց Մարինե Սարիբեկյանը:
Վարդանյան ընտանիքն այժմ ստիպված չի լինի  հիվանդանոցային բուժման ժամանակ հիվանդասենյակի գումար վճարել: Մարինեի խոսքով` երեխայի թոշակով իրենք ոչ թե հացի, այլ դեղորայքի խնդիր են լուծում:
«Դեղերը մի կերպ ենք հասցնում գնենք, գումարը չի բավականացնում: Եթե գումարով կամ դեղերով օգնողներ լինեն, անչափ ուրախ կլինենք»,- ասում է Մարինեն:
Էմիլին ամեն օր երկու -երեք ժամը մեկ թթվածին են միացնում: Նրա մոտ  սեզոնային եւ ամսական սրացումներ են լինում: Էմիլը կապտում է, շունչը կտրվում է, թթվածին են միացնում եւ տեղափոխում Երեւանի հիվանդանոց: Ծնողների խոսքով` բուժումը երեխայի կյանքի որակը բարձրացնելու, ցավերը մեղմացնելու համար են: Էմիլին պիտի դեղորայքով բուժեն մինչեւ 18 տարեկան դառնալը, որից հետո պետք է թոքերի փոխպատվաստում կատարվի, որից եւս տղայի ծնողները հույս չունեն. փոխպատվաստումը կատարվում է արտասահմանում եւ թանկ արժե: Տղայի մոտ հիմա էլ լյարդի, ստամոքսի խնդիր կա: Երկարատեւ բուժումներից հետո թոքերի վիճակը դեռ անկայուն է:
Գեղարքունիքի մարզի Վարսեր գյուղում վարձով ապրող ընտանիքում աշխատում է միայն Էմիլի հայրը` Նորիկը` հաճախ մեկնելով արտագնա աշխատանքի:
H.A.
Հարգելի Հետք Կներեք որ ձեր էլ. հասցեին չեմ գրում. Երկու ամիս առաջ բացահայտված մի առասարսուռ դեպքի մասին եմ ուզում գրել: Նորքի սրտաբանականում մի քանի տարի առաջ Թաիրովում բնակվող Սուրիկին, կնոջ մահից մի քանի տարի անց, 7000 Եվրոյով սրտի կլապան են պրոթեզավորել՝ պնդելով որ մահ կամ վիրահատություն: Նորից ամուսնանալով 2 տարի առաջ նա տեղափոխվել է Շվեդիա: Երբ սրտի նոպայով հիվանդանոց են տարել, պնդել են որ նրա մոտ Հայաստանում ոչ մի կլապան կամ ստենտ չի դրվել, ոչինչ...փաստորեն բացել ու փակել են ուղղակի.....ու ապշել են: Արդյունքում անվճար վիրահատել են ու լավ է զգում: Սակայն նա խուսափում է դատի տալ ու ետ պահանջել իր փողերը, պնդելով որ «էնտեղ օրենք չկա, մի բան չսարքեն գլխիս»: Բառերն ավելորդ են............

12-летний инвалид с детства вновь будет получать пенсию
12-летнему Эмилю Варданяну, страдающему от рождения легочной недостаточностью, восстановлена пенсия по инвалидности. Hetq.am писал о том, что комиссия, имея достаточные основания, не назначила мальчику группу инвалидности, мотивировав это тем, что у него наблюдается рост. По словам матери Эмиля Марине Сарибекян, ребенок растет благодаря лекарствам, лечению и хорошему уходу. После появления публикации этой проблемой заинтересовался советник по вопросам лиц с инвалидностью Защитника прав человека РА.
“Ребенок прошел три комиссии. Последняя была 13 февраля в Ереване. Наконец вчера в больнице Севана мы получили ответ. Срок продлен до 2017 г., и наш Эмиль уже будет получать пенсию в размере 21 тыс. 500 драмов”,- сообщила нам по телефону Марине Сарибекян.
Теперь родителям мальчика не придется платить за пребывание в палате на время лечения. По словам Марине, пенсию ребенка они тратят на лекарства.
“Лекарства покупаем с трудом, денег едва хватает. Если найдутся люди, которые захотят помочь нам деньгами или лекарствами, мы будем очень рады”,- сказала Марине.
Один-два раза в день Эмиля подключают к кислороду. У него бывают сезонные обострения, и тогда его приходится доставлять в ереванскую больницу. Лечение, по словам родителей, направлено на улучшение качества жизни и уменьшение болей. Лекарства Эмиль должен принимать до 18 лет, после чего ему потребуется пересадка легкого. Однако денег на эту дорогостоящую операцию у родителей нет, к тому же ее делают за границей. У мальчика уже возникли проблемы с печенью и желудком. Несмотря на длительное лечение, состояние легкого пока нестабильное.
В семье Варданянов, которая живет по найму в селе Варсер Гегаркуникской области, работает только отец Эмиля Норик, который часто уезжает на заработки.