Հեղինե Բիշարյանն առաջարկում է օֆշորային ընկերությունների «տակից» ցույց տալ «հայաստանցի մարդկանց ականջները»
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի 2015թ. տարեկան գործունեության ծրագրի քննարկման ժամանակ ՕԵԿ խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը խոսեց վերջին 2-3 տարիների ընթացքում անընդհատ բարձրաձայնված «Սուպերմարկետների մասին» օրենքի նախագծի մասին` ասելով, որ անպայման պետք է սուպերմարկետների թիվը համապատասխանեցնել բնակչության թվաքանակի հետ:
Բայց, ըստ նրա՝ տնտեսական հանձնաժողովում նախագիծը քննարկվելով, փոփոխելով` այն ընդունելու համար ոչինչ չի արվում, իսկ նույն ժամանակ համայնքներում գործում են սուպերմարկետներ, որոնք միանգամից խեղդում են փոքր ու միջին բիզնեսին:
Պատգամավորի ասելով՝ ստացվում է, որ այժմ գերիշխող դիրք ունեցողներին տրվում է հնարավորություն իրենց դիրքերն ավելի ամրապնդելու, գլոբալ գործելու, մյուս կողմից էլ կամաց-կամաց, հանդարտ սպանում ու ոչնչացնում ենք փոքր բիզնեսը:
Հեղինե Բիշարյանն առաջարկեց փոխել տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի գործիքներն ու հնարավորությունները, ավելի ուժեղացնել, օժտել նոր լծակներով, որպեսզի վերջինս կարողանա վերացնել թերությունները, քանի որ այսօր հանձնաժողովը տուգանում է օրինախախտ ընկերություններին, վերջիններս վճարում են տուգանքը, բայց մինչ հաջորդ ստուգումը դարձյալ շարունակում են գերշահույթներ ստանալ:
Հաջորդ ոլորտը, որտեղ բարեփոխումներ է պետք իրականացնել, ըստ պատգամավորի, գնումների ոլորտն է: Հեղինե Բիշարյանն ասաց, որ կարմիր գծի նման գնում է այն մի քանի ընկերությունների անունները, որոնք բոլոր ոլորտներում մասնակցում են մրցույթներին և հաղթում են, իսկ այդ ընկերությունները, որպես կանոն, ունենում են իրենց «տերերը»:
«Ստացվում է, որ մենք գիտենք խնդիրները, գիտենք, թե շան գլուխը որտեղ է թաքնված, եկեք հիմա դրան լուծում տանք»,- ասաց Հ. Բիշարյանը՝ առաջարկելով հարցին այնպիսի լուծում տալ, որ ամեն տարի նույն բանի մասին չխոսեն:
Բիշարյանը հատուկ ընդգծեց օվշորում գրանցված ընկերություններին, որոնք վերահսկողությունից դուրս են մնացել, սակայն Հայաստանի տնտեսության մեջ են և մասնակցում են մրցույթներին:
«Այստեղ կա հստակ առաջարկություն. կամ օվշորում գրանցված կազմակերպությունները, որոնց տակից պետք է հստակ երևան հայաստանցի մարդկանց ականջները, կամ պետք է հավասար օրենքի դաշտ բերել նրանց, կամ պետք է ընդհանրապես արգելել օֆշորային գոտում գրանցված կազմակերպություններին մասնակցել ներքին տենդերներին: Այն դեպքում, երբ մեր երկրում աշխատանքի, աշխատատեղի խնդիր կա, ազգը, ժողովուրդը թողնում երկրից գնում է, որպեսզի դրսում աշխատանք գտնել, ինչու՞ ենք այսքան արտոնություն տալիս օֆշորում գրանցվածներին»,- հավելեց Հեղինե Բիշարյանը:
Պատգամավորը խոսեց նաև սննդի անվտանգության մասին, որի վերաբերյալ օրինագիծը արդեն երկու տարի է Ազգային ժողովում շրջանառվում է և չի ընդունվում: Նա ասաց, որ հատկապես սննդի ոլորտում մրցակցային խնդիրներ կան. նույն գնով են վաճառվում և բնական կաթով և կաթի փոշիով պատրաստված կաթնամթերքը:
«Մենք գնում ենք պանիր ու չգիտենք, թե այդ պանրի բաղադրությունն ինչ է, գնում ենք հաց, չգիտենք հացի մեջ ինչ կա խառնված»,- ասում է Հեղինե Բիշարյանը` ասելով, որ աշխարհը գնում է նրան, որ մարդը ինքն ընտրի իր առողջության համապատասխան սնունդ, իսկ մեր երկրում նման բան չկա. «պանիր է՝ գնիր, օգուտ է, վնաս է, ինչդ կցավա դա ուտելուց, կվատանաս, թե ինչ կլինես կարևոր չի»:
Հեղինե Բիշարյանը որպես մենաշնորհ անդրադարձավ նաև տեսախցիկներին ու «կարմիր գծերին»:
«Բա մենաշնորհ չի, որ ով ուզում է տեսախցիկ է տեղադրում, ով ուզում է՝ չէ, մեկն է ուզում, կարմիր գիծ է քաշում: Թող հայտարարեն տենդեր, որ ով ուզում է կարմիր գիծ քաշելու համար 10 լիտր ներկ առնի, ինքն էլ գնա մի 100 տեղ գիծ քաշի կարողանա փող աշխատի»,- խոսքը եզրափակեց Հեղինե Բիշարյանը:»

Эгине Бишарян предлагает показать выглядывающие из-за офшорных компаний “уши граждан Армении”
В ходе обсуждения программы деятельности Государственной комиссии по защите экономической конкуренции на 2015 г. руководитель фракции “Оринац еркир” Эгнине Бишарян коснулась проекта закона “О супермаркетах”, о котором очень часто говорится последние 2-3 года. Депутат подчеркнула, что количество супермаркетов необходимо привести в соответствие численности населения.
Однако ГКЗЭК после обсуждения данного проекта ничего не делает для его принятия. Между тем действующие в общинах супермаркеты душат малый и средний бизнес, отметила Э.Бишарян.
Получается, что занимающим монопольное положение хозяйствующим субъектам предоставляется возможность еще больше укрепить свои позиции. С другой стороны малый бизнес медленно, но последовательно уничтожается.
Руководитель фракции “Оринац еркир” предложила изменить и усилить инструменты и возможности ГКЗЭК, наделить комиссию новыми рычагами, чтобы она могла устранять имеющиеся недостатки.
Другой нуждающейся в реформах сферой являются закупки. По словам Эгине Бишарян, существует несколько компаний, которые участвуют во всех тендерах и всегда их выигрывают. Эти компании, как правило, имеют своих покровителей.
“Мы знаем, какие проблемы существуют и где собака зарыта, так давайте решать эти проблемы”,- заявила Э.Бишарян. Она особо остановилась на зарегистрированных в офшорах компаниях, которые остаются вне контроля, но разворачивают экономическую деятельность в Армении, участвуют в тендерах.
“По данному вопросу выдвинуто конкретное предложение: зарегистрированные в офшорных зонах компании, из-за которых видны уши граждан Армении, либо должны быть приведены в поле равенства перед законом, либо им нужно запретить участвовать во внутренних тендерах. Почему в условиях, когда из-за отсутствия работы люди уезжают из страны, вы даете зарегистрированным в офшоре компаниям такие привилегии?” – спросила Эгине Бишарян.
Она также коснулась вопроса безопасности пищевых продуктов, проект закона по которому парламент не принимает уже второй год. Депутат, в частности, указала на проблему конкуренции. Например, молочные продукты из натурального молока, и молочного порошка продаются по одним и тем же ценам.
“Мы покупаем сыр и не знаем его состав. Покупаем хлеб и не знаем, из чего он изготовлен”,- сказала Эгине Бишарян, добавив, что в нашей стране человек не может покупать те продукты питания, которые соответствуют его здоровью.
Говоря о монополиях, руководитель фракции привела в пример установленные в Ереване камеры видеонаблюдения и очерченные красными линиями места для парковок автомобилей.