Համասեռականների ակումբ հայոց պատրիարքարանի կալվածքու՞մ
«Հետքի» խմբագրությունը նամակ է ստացել Երուսաղեմի բնակիչ Գիդեոն Մոալեմից, որում նա իր վրդովմունքն է հայտնում Երուսաղեմի հայոց պատրիարքարանի կալվածքներից մեկի տարածքում գտնվող համասեռականների ակումբի գտնվելու առթիվ:
Պարզաբանումներ ստանալու համար «Հետքը» դիմել է Մայր Աթոռի տեղեկատվական բաժին: Գիդեոն Մոալեմնի նամակը, ուղղված Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի կալվածքների կառավարիչ հայր Բագրատին, տպագրում ենք ամբողջությամբ:
04 դեկտեմբերի, 2006թ.
Հայր Բագրատին,
Բարեւ, մենք Մոալեմ ընտանիքն ենք, ապրում ենք Երուսաղեմի կենտրոնում` քաղաքապետարանի մոտ: Մենք արդեն 40 տարի է ապրում ենք Շուշան փողոցի 4-րդ հասցեի առաջին հարկում: Իրականում այն նեղ, փոքր, միանգամայն հանգիստ, միակողմանի փողոց է, եւ շենքը հայկական եկեղեցու սեփականությունն է: Երկուսուկես տարի առաջ այս քաղաքի համասեռականների համայնքը հենց մեր բնակարանի ներքեւում բացեց գիշերային ակումբ եւ փողոցի անունով այն կոչեց «Շուշան» (www.gogay.co.il): Արդեն երրորդ տարին է, որ մենք պայքարում ենք այս գիշերային ակումբի առկայության դեմ` հայկական եկեղեցում, քաղաքային մարմիններում, Իսրայելի ոստիկանությունում եւ հենց ակումբում, ու իր սեփականատեր պարոն Սաար Նետանելի դեմ, ով համասեռականության ջատագով է, քաղաքային մարմնի անդամ եւ Երուսաղեմի «Gay Pride Parade»-ի (Համասեռականության հպարտության շքերթ) ղեկավար (www.ynet.com/saarnetanel): Մինչեւ հիմա մենք արդյունքի չենք հասել:
Մեր տնից մոտավորապես 10 մետր հեռու, «Շուշան» համասեռականների ակումբի կողքին տեղակայվեց մեկ այլ գինետուն` «Տուվյա» անունով: Այն օգուտ բերեց քաղաքային մարմինների քաղաքականությանը եւ ծրագրերին, որոնք ասում են. «Քաղաքի ամբողջ կենտրոնական մասը պետք է ճանաչվի որպես ժամանցի տարածք, որի համար ցանկացած բիզնես, որը կգործի այդ դաշտում, կունենա հատուկ առավելություններ»: Առանց բիզնեսի լիցենզիայի «Տուվյա»-ի տերերը բիզնես են անում` սեղաններ ու աթոռներ են դնում փողոցում իրենց հաճախորդների համար: Այս երկու ակումբներում հարբեցողների ստեղծած երաժշտական աղմուկը աջակցում է մեր կյանքի հիմնովին քանդմանը, քանի որ գիշերներն անհնար է քնել: Այս ամենը բավական չէր, մեր բնակելի շենքի մյուս կողմում մի տարի առաջ բացվել է ակումբ-գինետուն` «Գալո» անվամբ: Ակումբում խոսացողների բաս ձայներից մեր տան հատակը ճոճվում է: Հետո մեր վերեւի հարեւանները հեռացան ու իրենց բնակարանը վարձով տվեցին մի խումբ երիտասարդների:
Այս ամենը տեղի է ունենում մի կառույցում, որը պատկանում է հայկական եկեղեցուն` իր քաջատեղյակությամբ եւ համաձայնությամբ:
Այո, կասկած չկա, որ ես անհանգստանում եմ իմ ծնողների բարեկեցությամբ, հատկապես երբ տեսնում եմ, թե ինչպես է նրանց հոգեկան եւ ֆիզիկական վիճակը ավելի ու ավելի վատթարանում, քանի որ ժամանակն անցնում է մեր տնից դուրս ստեղծված անտանելի իրավիճակի ճնշման տակ:
Իմ հայրը 68 տարեկան է եւ տառապում է ասթմայով ու մեջքի խրոնիկ ցավով: Թուլացած է նաեւ նրա իմունային համակարգը: Մայրս 67 տարեկան է եւ տառապում է ցնցվող կաթվածով: Այս հիվանդությունն արտահայտվում է նրա անհավասարակշռությամբ, անկայունությամբ, տրամադրության անկմամբ եւ մարմնի ցնցումներով: Դրսի իրադրությունից առաջացող սթրեսն ու ներքին լարվածությունն աստիճանաբար ազդում են նրանց ցավերի վատթարացման վրա:
Իմ ծնողների վիճակի վատթարացման մասին մտահոգությանս, իհարկե, գումարվում է անհանգստությունս Երուսաղեմի Դավթի քաղաքի համար: Գիշերային կյանքի հիմնական ակումբները, գինետները եւ բարերը տեղակայված են հայկական եկեղեցուն պատկանող շենքերում: Այն, իհարկե, ներառում է մեր փողոցում գտնվող ակումբները, բոլորը գտնվում են հայկական եկեղեցու հսկողության տակ: Այս իրավիճակը մեր կյանքում առաջ է բերել անհանգստություն, որ Երուսաղեմը դառնալու է երկրորդ Ամստերդամ: Մենք այս առիթով բազմիցս դիմել ենք հայկական եկեղեցուն, եւ եկեղեցին արհամարհում է մեր` գնալով ծանրացող հոգեկան ապրումները, որոնք մեր կյանքը դարձրել են դժոխք: Երուսաղեմը, հատկապես քաղաքի կենտրոնը, դառնում է մի վայր, որը մրցակցության մեջ է Թել Ավիվի հետ` իր գիշերային ակումբներով:
Քանի որ մենք միակ ընտանիքն ենք, որ ապրում ենք Շուշան փողոցում, մենք ենք այն միակը, որ ամեն գիշեր առնվազն 3 անգամ պետք է զանգի ոստիկանություն` հոգ տանելու փողոցում տիրող հարբեցողության, վայրենության եւ բռնության համար: Մենք նրանք ենք, ովքեր իրականում վերջին խոչընդոտն են ստեղծում «Շուշան» ակումբի, «Տուվյա» գինետան եւ ուրիշ ակումբների համար, որոնք կնախընտրեն բացվել եւ միանալ գործող ակումբներին` վերցնելով մաքուր փողոցը: Եւ, իհարկե, այն կուղեկցվի բռնությամբ, թմրամոլությամբ, հարբեցողությամբ, մարմնավաճառությամբ եւ այլ գործունեություններով, այն Երուսաղեմի սիրտը ուղղորդված կվերածի աղտոտության եւ խուլիգանության կենտրոնի: Եւ այս ամենը տեղի է ունենում առանց որեւէ խոչընդոտի:
Մենք դիմում ենք ձեզ, ովքեր մեզ պես անհանգստացած են սուրբ քաղաքի բարեկեցությամբ, հուսալքությամբ աղերսում ենք օգնություն եւ աջակցություն` մեզ հետ պայքարելու այն սրբապղծության, այլասերման եւ անմաքրության դեմ, որն իր ենթակայության տակ է վերցնում Երուսաղեմի կենտրոնի տարածքը:
Պայքարեք մեզ հետ միասին.
- Հայկական եկեղեցու քաղաքականության դեմ, որը ողջունում, աջակցում եւ հնարավոր է դարձնում իր քաջատեղյակությամբ գիշերային ակումբների եւ դրանց ուղեկցող երեւույթների առկայությունն իր շինություններում` Երուսաղեմի կենտրոնում:
- Քաղաքային կառույցների քաղաքականության դեմ, որոնք խառնված են քաղաքի կենտրոնը հաճույքի տարածք դարձնելու գործին, ինչն անվանում են «քաղաքի վերականգնում եւ զարգացում», այն դեպքում, երբ քաղաքի կենտրոնի բնակիչները լքել են իրենց տները` լավություն անելով գիշերային ակումբների զանազանությանը, դիսկոտեկներին, բարերին, գինետներին եւ նման բաների: Եւ ընդդեմ քաղաքային իշխանությունների, որոնք տեղի են տալիս տարբեր շահագրգիռ կողմերի ճնշումներին, որոնք էլ ցանկանում են վերածել Երուսաղեմը «ժամանակակից եվրոպական քաղաք»-ի:
- Ընդդեմ Իսրայելի ոստիկանության, որը նախընտրում, ըմբռնում եւ համակրում է հարբեցողներին, խնջույքների մշտական մասնակիցներին` կենտրոնաբնակների եւ նրանց լռության ու գիշերային ժամերի հանգստի ցանկությունը հաշվի առնելու փոխարեն»:

Nightclubs on Armenian Patriarchate Property?
Hetq Online has received a letter fromJerusalemresident Gideon Moalem expressing indignation at the recent opening of a gay nightclub in a building owned by the Armenian Patriarchate.
Hetq has asked the information center of the Holy See to comment. Below is Gideon Moalem's letter addressed to the Asset Manager of the Armenian Church inJerusalem.
Father Pakrad
Asset Manager of the Armenian Church
Armenian Patriarchate
85 Old City, Jerusalem, Israel
Pray for the peace of Jerusalem,
They shall prosper that love thee:
Tehillim (psalms) 122:6
Dear Father Pakrad
Shalom! We are the Moalem family living in the city center of Jerusalemnear the municipality buildings. We have lived for 40 years on the first floor of a building at 4 Shushan Street. This is actually a narrow, small, once quiet, one-way street and the building is owned by the Armenian Church. Two and one half years ago, the homosexual community in this city opened its nightclub right under our apartment and named it after the street, “Shushan.” [www.gogay.co.il] It is already the third year that we have protested against this club's existence to the Armenian Church, city hall offices, Israel police, and the club itself and its owner, Mr. Saar Netanel, who is a professing homosexual, city council member, and a leader of the “Gay Pride Parade” in Jerusalem. [www.ynet.com/saar netanel] Until now, we are without results.
About 10 meters from our home and near the gay club “Shushan” settled another pub by the name “Tuvya.” It takes advantage of the policy and declaration of the city hall which states that “all city center areas will be recognized as pleasure areas and as for that any business which will deal in the field of pleasure will have special benefits.” Without a business license to do so, “Tuvya's” owner sets up tables and chairs in the street for its patrons. The noise of music and that made by drunkards from these two clubs is contributing to the complete disruption of our lives as it is impossible to get meaningful sleep in the night hours. And if this were not enough, on the other side of the building in which we live opened a year ago a pick-up club/bar named “Galo.” The sounds of the bass from the clubs' speakers shakes the floor of our house. Then, the neighbors on the floor above us left and rented their apartment to a group of young people.
All of this mentioned takes place in a building which belongs to the Armenian Church with its full knowledge and approval.
Yes, there is no doubt that I am worried about the well-being of my parents especially as I see how their mental and physical conditions are declining more and more as time passes due, in part, to the pressure of the unbearable situation outside our home.
My father is 68 years old and suffers from asthma and chronic back pain. He has a history of cancer and has had two surgeries and radiation treatment for this. He also has a depressed immune system. My mother is 67 years of age and suffers from Parkinson's disease. This illness manifests itself in her with imbalance, instability, restlessness, and tremors of the body. The stress and inner intensity created by the outside situation gradually is causing their suffering to worsen and slowly creating the need for increased amounts of medication for both of them. Their doctors have not been able to offer any other alternative.
In addition to my concerns regarding the worsening situation of my parents is of course the increasing concern in us for the City ofDavid,Jerusalem. Its main night life of nightclubs/pubs/bars is located in the buildings that belong to the Armenian Church. This of course includes the clubs on the street in which we live, all being under the protection of the Armenian Church. This situation is creating in our lives misery and pushingJerusaleminto becoming a secondAmsterdam. We have turned to the Armenian Church countless times about this matter and they have ignored the difficult increasing distress that is turning our lives into hell and is turning Jerusalem, especially its' center into a city that competes determinedly and vigorously with Tel Aviv in connection with nightclub life.
Since we are the only family in all ofShushan Street, we are the ones that must call the police at least three times a night to come take care of the drunkenness, wildness, and violence in the street. We are those who actually create the last barrier to club “Shushan,” to pub “Tuvya,” and to other night clubs that would like to open and join in taking control of the entire street. And of course, its' accompanying activities such as violence, drugs, prostitution, drunkenness, etc., will escalate and turn the heart ofJerusaleminto a center of impurity and filth. And this is happening without any interference.
We turn to you who are anxious like us to the well-being of theHolyCityin a cry of desperation for help and support to fight with us the desecration, perversion, and impurity which is gradually taking control at all city center areas ofJerusalem.
Struggle together with us:
• Against the policy of the Armenian Church which confirms, approves, and makes possible in full knowledge the opening of nightclubs and their accompanying elements in their buildings in the center of the city,Jerusalem.
• Against the policy of the City Hall as mentioned to turn the city center into a pleasure zone under what it calls “renovation of the city,” and in that way cause the inhabitants which live in the center of the city to leave their homes in favor of nightclub varieties, discos, bars, pubs, and similar. And, against the city hall surrendering to pressures from different interested parties desiring to invertJerusalemto that as an all “ModernEuropeanCity.”
• Against the Israeli police which give preference, understanding, and sympathy to the drunkards and party goers over the consideration of the city center residents and their desires for silence and rest at night hours.
If I forget you, O Jerusalem,
may my right hand forget its skill:
Tehillim (Psalms) 137:5
Gideon Moalem
4 Shushan Street
94143 Jerusalem
Tel. 054-6617992
Enclosed are the copies of the latest protest letters that we have sent to the City Hall and to the Police District Office.