PFA-ը կոչ է անում սփյուռքահայերին՝ ստիպել Երևանի ռեժիմին դադարեցնել հետապնդումները քաղաքացիական և քաղաքական ակտիվիստների նկատմամբ
«Փոլիսի Ֆորում Արմենիա» կազմակերպության գործադիր խորհուրդը հայտարարություն է տարածել Հիմնադիր խորհրդարանի անդամների ձերբակալության եւ առաջադրված մեղադրանքների կապակցությամբ: Այն ներկայացնում ենք ստորեւ:
««Փոլիսի Ֆորում Արմենիա»-ն (PFA) խստորեն դատապարտում է նշանավոր ընդդիմադիրների, Հիմնադիր Խորհրդարանի անդամների, ձերբակալությունները ինչպես նաև PFAգործադիր խորհրդի անդամ Կարո Եղնուկյանի դեմ ճնշումները, որ իրականացվել է Հայաստանի իշխող վարչակարգի կողմից ապրիլի 7-ի վաղ առավոտյան: Մենք խորապես մտահոգված ենք այս անհատների դեմ իրականացված քայլերով՝ արված «զանգվածային անկարգությունները կանխելու» պատրվակի ներքո և ի հեճուկս ՀիմնադիրԽորհրդարանի՝ հակառակը պնդող բազմաթիվ հրապարակային հայտարարությունների: Հայաստանի ուժային կառույցների նման քայլերը, այն է առանց բավարար նյութականապացույց ընդդիմադիր առաջնորդների թիրախավորումը, վախի մթնոլորտ է ստեղծում Հայաստանի քաղաքացիների շրջանում և խստորեն սահմանափակում է քաղաքականազատությունները: PFA-ը աջակցություն է հայտնում Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությանը և կոչ է անում Սփյուռքում բնակվող հայերին ամեն տեսակ լծակ բանեցնել՝ ստիպելու համարԵրևանի ռեժիմին դադարեցնել հետապնդումները քաղաքացիական և քաղաքական ակտիվիստների նկատմամբ»:

PFA призывает армян Диаспоры заставить правящий режим в Армении прекратить преследования гражданских и политических активистов
Исполнительный совет организации “Полиси Форум Армения” распространил заявление в связи с задержаниями членов Учредительного парламента и предъявлением им обвинений. В заявлении говорится:
“Полиси Форум Армения” (PFA) решительно осуждает задержания известных оппозиционеров, членов Учредительного парламента, а также оказание давления на члена исполнительного совета РFA Каро Ехнукяна, осуществленные правящим в Армении режим рано утром 7 апреля. Мы глубоко озабочены шагами, предпринятыми против указанных лиц под предлогом “пресечения массовых беспорядков” и вопреки свидетельствующим об обратном многочисленным публичным заявлениям представителей Учредительного парламента. Подобные шаги силовых структур Армении, а именно выбор в качестве мишени оппозиционных лидеров без достаточных материальных доказательств, создает атмосферу страха и серьезно ограничивает политические свободы в стране. PFA выражает поддержку гражданскому обществу Армении и призывает живущих в Диаспоре армян использовать все рычаги для того, чтобы заставить правящий режим в Армении прекратить преследования гражданских и политических активистов”.