Ստեփան Դեմիրճյանի կարծիքով՝ ՀԷՑ-ը պարտքերը կուտակել է թալանի պատճառով
Էլեկտրաէներգիայի թանկացումը ծանր սոցիալ-տնտեսական հետևանքներ է ունենալու՝ շղթայական ռեակցիայով բերելով առաջին անհրաժեշտության ապրանքների թանկացմանը, տեղական արտադրանքի ինքնարժեքի բարձրացմանը: Նման կարծիք հայտնեց ԱԺ պատգամավոր Ստեփան Դեմիրճյանը հայտարարությունների ժամին անդրադառնալով ՀԷՑ-ի կողմից էլեկտրաէներգիայի սակագինը 17 դրամով բարձրացնելու հայտին:
«Ակնհայտ է, որ էլեկտրաէներգիայի թանկացումը պայմանավորված է ոչ թե օբյեկտիվ հանգամանքներով, որքան էլ փորձեն դրանում համոզել, այլ արվում է ՀԷՑ-ի կողմից կորտակած շուրջ 250 մլն դոլարի պարտքը փակելու նպատակով»,-հավելեց պատգամավորը:
Ս. Դեմիրճյանը նշեց, որ ՀԷՑ-ը պարտքերը կուտակել է տարիներ շարունակ, առաջինը՝ վատ կառավարման, իսկ ավելի պարզ ասած՝ համակարգում իրականացված «թալանի պատճառով»: Պատգամավորը շեշտեց, որ այս ամենը տեղի է ունեցել կառավարության աչքի առջև:
«Համակարգն առողջացնելու, մեղավորներին պատժելու, ընկերության կառավարումն ավելի արդյունավետ դարձնելու փոխարեն ընկերության պարտքը հիմա ուզում են փակել բնակչության հաշվին, ինչն անընդունելի է: Դա բնակչության մեծամասնությանը դնելու է պարզապես անելանելի վիճակի մեջ»,-ասում է Ստեփան Դեմիրճյանը:
Նրա խոսքերով՝ ստեղված իրավիճակը պայմանավորված է նաև տարիներ շարունակ վարվող սխալ տնտեսական քաղաքականությամբ, ռազմավարական նշանակության օբյեկտները վաճառելու մոլուցքով:
Ստեփան Դեմիրճյանը հայտարարեց, որ էներգետիկ ոլորտը ուսումնասիրելու նպատակով ՀԱԿ-ը նախաձեռնել էր պատգամավորական ստորագրահավաք, սակայն խմբակցությունը աջակցություն չի ստացել Ազգային ժողովում:
«Պետք է վեջ տրվի անպատժելիությանը, մշակվի և իրականացվի համակարգի առողջացման ծրագիր»,-եզրափակեց ՀԱԿ խմբակցության պատգամավորը:

“Электросети Армении” накопили долги в результате хищений – Степан Демирчян
Повышение стоимости электроэнергии будет иметь тяжелые социально-экономические последствия, поскольку приведет к подорожанию товаров первой необходимости и повышению себестоимости местной продукции. Такое мнение выразил во время Парламентского часа депутат Национального Собрания Степан Демирчян, касаясь заявки “Электрических сетей Армении” на повышение стоимости электроэнергии на 17 драмов.
“Очевидно, что подорожание электроэнергии обусловлено не объективными причинами, как бы ни пытались нас в этом убедить, а преследует цель покрыть накопленный “ЭСА” долг в размере почти 250 млн долларов”,- отметил депутат.
По его словам, накопление задолженностей “ЭСА” вызвано плохим управлением, иными словами, имевшими место хищениями. И все это происходило на глазах правительства, подчеркнул С.Демирчян.
Он также заявил: “Вместо того, чтобы оздоровить систему, наказать виновных, сделать управление компанией более эффективным, пытаются покрыть долг компании за счет наеления, что неприемлемо”.
Степан Демирчян сообщил, что с целью изучения энергетической сферы фракция Армянского национального конгресса инициировала сбор подписей депутатов, однако эта инициатива не удостоилась поддержки в НС.
“Необходимо положить конец безнаказанности, разработать и реализовать программу оздоровления системы”,- сказал в заключение депутат фракции АНК.