«Զարմացած էի, որ ուսանողներն այդքան ուշադրություն են դարձնում արտաքին տեսքին». լեհ լեզվաբան
Միխալինա Օստորվսկան (Michalina Ostrowska) լեհ լեզվաբան է: Արդեն երրորդ տարին է՝ նա ապրում է Երևանում:
«Դուք՝ հայերդ սիրում եք օտարազգիներին»
Միխալինան այստեղ լեհերեն է դասավանդում Վ. Բրույսովի անվան պետական լեզվաբանական համալսարանում: Լեհաստանում մի քանի փուլով քննություններ է անցել, որպեսզի հնարավորություն ունենա դասավանդել արտերկրում: Համապատասխան որակավորում ստանալուց հետո նա հնարավորություն ուներ ընտրել երկիրը, որտեղ ցանկանում է դասավանդել:
«Չէի ուզում գնալ Արևմտյան Եվրոպա, - ասում է Միխալինան: - Մի կողմից երկիրն  այնքան էլ կարևոր չէր, քանի որ պարզապես աշխատանքի կարիք ունեի: Բայց ընտրության դեպքում ուզում էի գնալ կովկասյան երկիր, որովհետև դա մի բան է, որ իմ ներսից է բխում: Եթե կարելի է համատեղել հաճույքն ու աշխատանքը, ինչո՞ւ ոչ»:
Միխալինան կարծում է, որ լեհերի համար շատ ավելի հեշտ է հարմարվել ու ապրել Հայաստանում, քան օրինակ՝ արևմտյան եվրոպացու համար, որովհետև Լեհաստանի ու Հայաստանի պատմությունները նման են: Երկու երկրներն էլ շարունակում են ապրել իրենց պատմությամբ ու անցյալով, հաճախ են ենթարկվել օտարների հարձակումներին ու մասնատվել, ինչպես նաև երկու երկրների վրա մեծ հետք է թողել նախկին ԽՍՀՄ-ը:
«Դժվարություններ եղել են, բայց կարծում եմ՝ դուք՝ հայերդ, սիրում եք օտարազգիներին, - ասում է Միխալինան: - Շատ բաների արդեն սովորել եմ, և հիմա պարզապես ապրում եմ այստեղ»:
Միխալինան պատմում է, որ Հայաստանում ապրելու սկզբնական շրջանում  հայերենի դասերի էր գնում, բայց ծանրաբեռնվածության պատճառով կիսատ է թողել: Այնուհետև սկսել է ռուսերեն սովորել, որպեսզի կարողանա «գոյատևել, ապրել»:
«Այստեղ, երբ իմանում են, որ Լեհաստանից են, ասում են՝ ուրեմն պետք է որ ռուսերեն խոսես: Այնուհետև ինձ վրա են բարկանում, որ ես ռուսերեն չեմ խոսում ու չեմ հասկանում իրենց», - ժպտալով ասում է Միխալինան:
Որպես լեհ Հայաստանում որոշները մեղադրում են նրան, թե ինչու իրենք հակապուտինյան, հակառուսական դիրքորոշում ունեն: Միխալինան չի ուզում կռվել, պարզապես փորձում է բացատրել իրենց դիրքորոշման պատճառները: Բացի այդ՝ Հայաստանն ու Լեհաստանը պատմական տարբեր փորձառություններ ունեն Ռուսաստանի հետ: Միաժամանակ, հասկանում է, որ մարդկանց նման դիրքորոշումը մեդիայի և քարոզչության արդյունք է:
«Մենք ռուսների դեմ ոչինչ չունենք, փորձում եմ բացատրել պատմական հանգամանքները: Հաճախ իսկապես ագրեսիվ են, հարձակվում են, արագ-արագ խոսում են ռուսերեն և չեն լսում, թե ինչ ես ասում: Եղել է, որ ասել եմ՝ բարև ձեզ, ասել են՝ ինչո՞ւ չես ասում՝ здравствуйте», - զարմացած պատմում է Միխալինան:
«Սկզբում շոկահարվում էի, երբ մեկը, ում հետ ծանոթ չես, այդքան անձնական հարցեր է տալիս»
«Առաջին տարին այստեղ կարծես փուչիկի մեջ էի ապրում: Փուչիկի մեջ ես էի, իմ գործը համալսարանում: Իմ կյանքը դրա մեջ էր՝ աշխատանք, ուսանողներ, ընկերներս, որոնց մեծ մասը օտարազգիներ էին: Ես չէի ներգրավվում տեղի հասարակության մեջ», - հիշում է լեհ դասախոսը:
Արդեն 2-րդ տարվա ընթացքում Միխալինան փորձում է ներգրավվել Հայաստանի հասարակության մեջ, ուսումնասիրել մշակույթը, մեծանում են շփումները տեղացիների հետ: Միխալինան նկատել է, որ հայերը շատ անմիջական են, և սիրում են շատ խոսել, եթե անգամ միմյանց չեն ճանաչում:
«Ես ինքս էլ բաց, ազատ մարդ եմ, բայց անսովոր է, երբ նստած եմ հանրային տրանսպորտի մեջ և ինչ-որ մեկն սկսում է ինձ հետ խոսել: Մի կողմից դա շատ դրական է, մյուս կողմից՝ այստեղ մարդիկ շատ հետաքրքրասեր են», - ասում է Միխալինան:
Վերջինիս համար առանձին թեմա են հատկապես տաքսու վարորդները, ովքեր պարտադիր հարկ են համարում ամեն անգամ նրան հարցնել՝ ով է, որտեղից, քանի տարեկան, ամուսնական կարգավիճակը և այլն:
«Սկզբում ես իսկապես շոկահարվում էի, երբ մեկը, ում հետ առհասարակ ծանոթ չես, քեզ այդքան անձնական հարցեր է տալիս: Շատերը սուրճ խմելու առաջարկներ են անում, որովհետև կարծում են՝ եվրոպացի աղջիկները շատ ազատ են. մի օր մեկի հետ ես, հաջորդ օրը՝ մյուսի, ինչ տարբերություն: Բայց իրականում այդպես չէ: Չեմ ուզում այդ բառն օգտագործել, բայց սահմանափակ են մտածում, մի ուղղությամբ են հարցին նայում, - ասում է Միխալինան»:
«Զարմացած էի, որ ուսանողներն այդքան ուշադրություն են դարձնում արտաքին տեսքին»
Վերջինս կարծում է, որ Հայաստանում մարդիկ ավելի հանգիստ են, դանդաղ են ապրում, չեն անհանգստանում ժամանակի սղության համար: Եթե իրենք անընդհատ մտածում են՝ սա անեմ, այն անեմ, սա էլ հասցնեմ, ապա այստեղ միշտ կա վաղը հասկացությունը: Այդպես են նաև ուսանողները, ովքեր անընդհատ կհետաձգեն ամեն ինչ, բայց փոխարենը հենց վերջին օրը պատրաստ կներկայանան:
«Զարմացած էի, որ այստեղ ուսանողներն այդքան շատ ուշադրություն են դարձնում արտաքին տեսքին, ի վերջո սա համալսարան է, - ասում է Միխալինան: - Իհարկե, կարևոր է արտաքին տեսքին ուշադրություն դարձնելը, բայց դա ամենակարևորը չէ»:
Միխալինան հիշում է, որ մի անգամ դասասենյակում ապակե դռներով պահարան էր դրել, որտեղ ուսանողները միշտ նայում էին իրենց արտաքինին: Նրանց ուշադրությունը չշեղելու համար նա պահարանը տեղափոխում է: Այնուհետև ուսանողները գալիս ու հարցնում էին՝ ինչու է նա դա արել: Միխալինան խոստովանում է, որ ինքն իր դասախոսին երբեք նման բան չէր հարցնի: Միաժամանակ, կան բավականին պատրաստված ուսանողներ, ովքեր սովորելու մեծ ձգտում ունեն: Պարզապես այն ազատ ժամանակը, որ ունեն այստեղի ուսանողները, կարող են ավելի արդյունավետ օգտագործել: Միխալինան կարծում է, որ ինքը դեռ այնքան փորձ չունի և խորությամբ չի ուսումնասիրել կրթական համակարգը, բայց կուզեր, որ տեղի ուսանողներն ավելի լուրջ վերաբերեին իրենց կրթությանը:
«Այստեղ ուսանողներին եմ նայում. նրանք ունեն ամեն ինչ և ոչինչ», - ասում է Միխալինան:
Այժմ Միխալինան կրկին որոշել է վերսկսել իր հայերենի դասերը: Չնայած հիմնական բառերն ու արտահայտությունները գիտի, որովհետև կարծում է, որ անհարգալի է ապրել մի երկրում ու տարրական բաները չիմանալ, բայց և ուզում է խորացնել իր գիտելիքները: Ասում է, որ եթե աշխատանքն ունենա, ապա կշարունակի ապրել Հայաստանում:
I read this article. Don't think that just because it's not controversial people don't these articles, we do
rey
What school students on this planet wouldn't, one by one, look at themselves in the mirror if there was one. A full lenght one on the closet door at that? Why would you put a mirror in a classroom?
Առաջին անգամ «Հետք»-ում կարդում եմ դատարկ մարդու հետ մի անիմաստ զրույց, ուր սուր անկյուններն այնքան էլ հասկանալի չեն...գուցե կա որոշ ճշմարտություն, բայց հոդվածում ես իրական մարդ չտեսա, ով երկու տարի ապրում է իմ երկրում ու դեռ ուզում է ապրել, ու չի հասկացել երեւի թե ինչու, կամ ....Մեկնաբանությունը...

“Меня удивило, что в Армении студенты уделяют столько внимание своему внешнему виду” – польский лингвист
Михалина Островска – лингвист из Польши. Она уже второй год живет в Ереване.
“Вы, армяне, любите иностранцев”
В Ереване Михалина преподает в Государственном лингвистическом университете имени В.Брюсова. В Польше она сдала экзамены в несколько этапов, чтобы иметь возможность преподавать за рубежом. Получив соответствующую квалификацию, она могла выбрать страну, в которой хотела бы преподавать.
“Мне не хотелось ехать в Западную Европу, – говорит Михалина. – С одной стороны выбор страны был не столь важен, поскольку мне нужна была работа. Но раз уже нужно было делать выбор, то я решила выбрать кавказскую страну, так как это объяснялось моей натурой. Если можно сочетать удовольствие и работу, то почему нет…”
Михалина считает, что полякам намного легче приспособиться к жизни в Армении, чем, скажем западным европейцам, поскольку история Польши очень похожа на историю Армении. Обе страны продолжают жить своей историей и прошлым, они часто подвергались нападениям, были расчленены. Кроме того, больший след на обеих странах оставил бывший СССР.
“Трудности были, но я думаю, что вы, армяне, любите инстранцев,- утверждает Михалина. – Я здесь многому научилась и сейчас просто живу”.
Сразу после приезда в Армению девушка начала брать уроки армянского языка, однако из-за большой занятости ей пришлось оставить занятия. Потом она начала учить русский, чтобы “можно было выжить”.
“Когда здесь узнают, что я из Польши, то говорят: значит, ты должна говорить по-русски. Потом на меня сердятся из-за того, что я не знаю русского и не понимаю их”,- с улыбкой рассказывает Михалина.
В Армении есть люди, которые, узнав, что она из Польши, обвиняют поляков в антироссийской и антипутинской позиции. Михалина не хочет спорить, просто пытается объяснить причины такого отношения. Вместе с тем она понимает, что эта позиция людей – результат пропаганды.
“Мы ничего не имеем против русских. Я пытаюсь объяснить исторические обстоятельства. Очень часто агрессивно набрасываются на меня, начинают что-то быстро говорить по-русски и не слышат, что я им отвечаю. Бывало, что я говорила “барев дзес”, а меня спрашивали: почему не говоришь “здравствуйте”?” – недоумевает Михалина.
“Вначале я испытывала шок, когда незнакомые люди задавали очень личные вопросы…”
“В первый год я жила здесь словно в воздушном шаре. Так проходила вся моя жизнь – работа в университете, студенты, друзья, большинство которых были иностранцы. Я не интегрировалась в местное общество”,- вспоминает молодая преподавательница.
На второй год Михалина попыталась интегрироваться в армянское общество, начала изучать культуру, расширились ее контакты с местным населением. Девушка заметила, что армяне очень непосредственные и любят много говорить, даже если незнакомы друг с другом.
“Я сама очень открытый и свободный человек, но я не привыкла к тому, что в общественном транспорте незнакомый человек затевает со мной беседу. С одной стороны это положительное явление, а с другой – люди здесь очень любопытны”,- говорит Михалина.
Особая тема для нее таксисты, которые каждый раз считают своим долгом поинтересоваться, кто она, откуда, сколько ей лет, замужем или нет и т.д.
“Меня удивило, что в Армении студенты уделяют столько внимания своему внешнему виду…”
По мнению Михалины, в Армении люди живут более размеренной жизнью, не беспокоятся по поводу нехватки времени. Это относится и к студентам, которые постоянно все откладывают, но в последний день приходят подготовленными.
“Меня удивило, что в Армении студенты уделяют столько внимания своему внешнему виду. В конце концов это университет,- считает Михалина. – Конечно, внешний вид очень важен, но это не самое главное”.
Наша гостья вспоминает, что как-то раз поставила в аудитории шкаф со стеклянными дверцами, в которые постоянно смотрелись студентки. Чтобы не отвлекать их внимание, Михалина переставила шкаф. После этого девушки постоянно спрашивали у нее, почему она это сделала. Михалина призналаась, что никогда не стала бы задавать такие вопросы своему преподавателю. В то же время есть очень подгортовленные студенты, которые стремятся получить знания. Просто то свободное время, которое есть у студентов в Армении, они могут использовать более эффективно.
“Смотрю на здешних студентов и понимаю: они имеют все и ничего”
Сейчас Михалина решила возобновить занятия по армянскому языку. И хотя основные слова и выражения она уже знает, тем не менее, молодая преподавательница хочет углубить свои знания. Михалина говорит, что если у нее будет работа, то она будет продолжать жить в Армении.