Հայաստան՝ ամենաթանկ էլեկտրաէներգիան ԱՊՀ-ում
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հաղորդագրություն է տարածել էլեկտրաէներգիայի թանկացման վերաբերյալ, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
Ինչպես հայտնի է, այսօր ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը նախատեսում է որոշում կայացնել Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագինը 6,93 դրամով բարձրացնելու մասին: Արդյունքում իրավաբանական անձանց համար 1 կՎտժ կարժենա 33.28-ից 48.78 դրամ (կախված ժամից և լարումից), իսկ բնակիչ-սպառողների համար՝ 38.78 դրամ գիշերը և 48,78 դրամ ցերեկը:
Այդ կապակցությամբ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը», ի դեմս փորձագետ Կարեն Վարդանյանի, մեկտեղել և հանրության դատին է ներկայացնում հետխորհրդային 15 հանրապետություններում գործող էլեկտրաէներգիայի սակագների համեմատական աղյուսակը:
Ըստ այդմ, ստացվում է, որ Հայաստանում ամենաթանկ էլեկտրաէներգիան է ոչ միայն Եվրասիական տնտեսական միությունում, այլև ողջ ԱՊՀ-ում: Եվ այդ ամենը՝ բազմաթիվ հիդրոէլեկտրակայաններ, ատոմակայան ունենալու և անվճար հիմունքներով մատակարարվող իրանական գազով  էլեկտրաէներգիա արտադրելու պայմաններում:
Այսպիսով, նախկին ԽՍՀՄ երկրներից էլեկտրաէներգիայի սակագինը հայաստանյանից բարձր է միայն Լիտվայում և Լատվիայում:  Համադրելի է այն միայն Մոլդովայում: Իսկ ահա Ուզբեկստանում, Տաջիկստանում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Թուրքմենստանում, Ուկրաինայում, Բելառուսում, Ռուսաստանում, Էստոնիայում, Վրաստանում և Ադրբեջանում էլեկտրաէներգիայի սակագինը հայաստանյան սակագնից ցածր է:

Армения: Самая дорогая электроэнергия в СНГ
Как известно, сегодня Комиссия по регулированию общественных услуг РА намерена принять решение о повышении тарифов на электроэнергию на 6.93 драма. В результате для юридических лиц 1 кВт/ч будет стоить от 33.28 до 48.78 драмов (в зависимости от времени и напряжения), а для населения – 38.78. драмов ночью и 48.78 драмов днем.
В свзи с этим «Союз информированных граждан», в лице эксперта Карена Варданяна, скомпоновал и представляет на суд общественности сравнительную таблицу действующих тарифов на электроэнергию в 15-и постсоветских республиках.
Получается, что в Армении тариф на электроэнергию является самым дорогим не только в ЕАЭС, но и во всем СНГ. И это – в условиях наличия многочисленных гидроэлектростанций, атомной станции и производства электроэнергии из поставляемого на бесплатной основе иранского газа.
Итак, среди стран бывшего СССР расценки на электроэнергию дороже армянских только в Латвии и Литве. Сопоставимы они только в Молдове. А вот в Узбекистане, Таджикистане, Казахстане, Кыргызстане, Туркменистане, Украине, Беларуси, России, Эстонии, Грузии и Азербайджане тариф на электроэнергию ниже армянского.