Հայաստան՝ ամենաթանկ էլեկտրաէներգիան ԱՊՀ-ում
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» հաղորդագրություն է տարածել էլեկտրաէներգիայի թանկացման վերաբերյալ, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ:
Ինչպես հայտնի է, այսօր ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը նախատեսում է որոշում կայացնել Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագինը 6,93 դրամով բարձրացնելու մասին: Արդյունքում իրավաբանական անձանց համար 1 կՎտժ կարժենա 33.28-ից 48.78 դրամ (կախված ժամից և լարումից), իսկ բնակիչ-սպառողների համար՝ 38.78 դրամ գիշերը և 48,78 դրամ ցերեկը:
Այդ կապակցությամբ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը», ի դեմս փորձագետ Կարեն Վարդանյանի, մեկտեղել և հանրության դատին է ներկայացնում հետխորհրդային 15 հանրապետություններում գործող էլեկտրաէներգիայի սակագների համեմատական աղյուսակը:
Ըստ այդմ, ստացվում է, որ Հայաստանում ամենաթանկ էլեկտրաէներգիան է ոչ միայն Եվրասիական տնտեսական միությունում, այլև ողջ ԱՊՀ-ում: Եվ այդ ամենը՝ բազմաթիվ հիդրոէլեկտրակայաններ, ատոմակայան ունենալու և անվճար հիմունքներով մատակարարվող իրանական գազով  էլեկտրաէներգիա արտադրելու պայմաններում:
Այսպիսով, նախկին ԽՍՀՄ երկրներից էլեկտրաէներգիայի սակագինը հայաստանյանից բարձր է միայն Լիտվայում և Լատվիայում:  Համադրելի է այն միայն Մոլդովայում: Իսկ ահա Ուզբեկստանում, Տաջիկստանում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Թուրքմենստանում, Ուկրաինայում, Բելառուսում, Ռուսաստանում, Էստոնիայում, Վրաստանում և Ադրբեջանում էլեկտրաէներգիայի սակագինը հայաստանյան սակագնից ցածր է:

Armenia: The Most Expensive Electricity in CIS
As is known, the Public Services Regulatory Commission of the Republic of Armenia plans to make a decision about raising the price for electricity in Armenia by 6.93 AMD.
As a result, 1kWt/h will cost from 33.28 to 48.78 AMD (depending on the time and voltage) for legal entities, and for private consumers - 38.78 AMD at night and 48,78 AMD during the day.
In this regard, the expert of the Union of Informed Citizens NGO has prepared a comparative table on electricity prices in 15 post-Soviet republics. It turns out that Armenia has the highest rates of electricity not only in the Eurasian Economic Union, but also among all CIS countries.
This means that among post-Soviet countries only Lithuania and Latvia have higher rates for electricity compared to Armenia. The rate is approximately the same in Moldova. Regarding Uzbekistan, Tajikistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkmenistan, Ukraine, Belarus, Russia, Estonia, Georgia and Azerbaijan, electricity rates are lower than in Armenia.