Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության, այդ թվում` փաստաբանական համայնքի հայտարարությունն` ուղղված Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովին
Ս.թ. հունիսի 9-10-ին կայացած նիստի ընթացքում Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (այսուհետ` ԵԽԽՎ) Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դատավորների ընտրության կոմիտեն (այսուհետ` Կոմիտե) Հայաստանի կողմից ներկայացված ՄԻԵԴ դատավորների թեկնածու Լիանա Հակոբյանի նկատմամբ չնչին առավելությամբ ստացած ձայներով ԵԽԽՎ-ին երաշխավորել է Արմեն Հարությունյանի թեկնածության ընտրությունը:
Իրավունքի Եվրոպա միավորում իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը (ԻԵՄ) ՄԻԵԴ դատավորի պաշտոնում Հայաստանի կողմից առաջադրվող թեկնածուների երկու ներպետական մրցույթների ժամանակ իրականացրել էր դիտորդական առաքելություն` 2014թ. սեպտեմբեր-հոկտեմբեր և 2015թ. հունվար-փետրվար ամիսներին` համապատասխանաբար, յուրաքանչյուրում տեղ գտած խախտումները եւ թեկնածուների ՄԻԵԿ 21 հոդվածով նախատեսված անհամապատասխանությունը արտացոլելով իր 2014 եւ 2015 զեկույցներում:
Մասնավորապես, 2014թ. մրցույթի ընթացքում արձանագրվել էին Կոմիտեի երաշխավորած թեկնածու Ա. Հարությունյանի նկատմամբ ակնհայտորեն հովանավորչական գործունեության, նրա կողմից գրագողության դրսեւորումների եւ մասնագիտական եւ բարոյական այլ անհրաժեշտ որակների վերաբերյալ փաստված տեղեկություններ:
Այնուհետեւ, 2015թ. մրցույթի ժամանակ իշխանությունները, ի տարբերություն 2014թ. մրցույթի, ԻԵՄ-ի դիտորդներին այլևս չթույլատրեցին ծանոթանալ այդ մրցույթին` դիմորդների կողմից մասնակցության համար ներկայացված փաստաթղթերի փաթեթներին: Ուստի, 2015թ. զեկույցը հիմնված էր սահմանափակ տեղեկատվության վրա, որի առանձին հատվածներ հնարավոր եղավ պարզել հետագայում, իսկ որոշ տեղեկություններ դեռևս ճշտման փուլում են:  Այնուամենայնիվ, եղած տեղեկատվության, ինչպես նաև ազգային Մրցութային հանձնաժողովի գործունեության, հավակնորդների հետ այդ հանձնաժողովի անցկացրած հարցազրույցների դիտարկման, ինչպես նաև մի շարք նյութերի և հրապարակումների ուսումնասիրության արդյունքում ԻԵՄ-ը հանրությանը, ինչպես նաև ԵԽԽՎ-ի համապատասխան կառույցներին երկու մրցույթների իր դիտարկումների մասին ներկայացված զեկույցներով, ի թիվս այլ խնդիրների, անդրադարձ էր կատարվել նաեւ ներպետական մրցույթի ընդգծված ոչ թափանցիկ բնույթին (հակառակ ԵԽԽՎ 1366(2004) և 1646(2009) բանաձևերի պահանջների), ինչպես նաև թեկնածուների` ՄԻԵԴ-ի դատավորի պաշտոնին ակնհայտ անհամապատասխանության հարցերին:
Մասնավորապես` նշվել էր, որ՝
• ներպետական հանձնաժողովը չի եղել քաղաքականապես անկախ և անկողմնակալ մասնագիտական մարմին, քանի որ դրա մեծամասնությունը մեկ քաղաքական ուժի՝ իշխող Հանրապետական կուսակցության կողմից առաջադրված և ընտրված կամ նրա ներկայիս ղեկավարի կողմից նշանակված պաշտոնատար անձինք են և նպատակ են ունեցել ամեն կերպ ապահովելու թեկնածու Արմեն Հարությունյանի ընտրությունը ՄԻԵԴ դատավորի պաշտոնում,
• ՄԻԵԴ դատավորի երեք թեկնածուների ցուցակը կազմվել է մրցույթի թափանցիկության և հրապարակայնության լուրջ խախտումներով,
• Ցուցակում ընդգրկված բոլոր երեք թեկնածուների մոտ էլ ակնհայտորեն առկա են եղել ՄԻԵԿ-ի 21-րդ հոդվածի պահանջներին անհամապատասխանության դրսեւորումներ:
Թեկնածու Ա. Հարությունյանի մասով, ի թիվս մի շարք այլ փաստարկների, ներկայացվել էր նաեւ, որ նա գրագողություն էր կատարել առնվազն երկու ռուս հեղինակներ Կաշկինի և Տոպորնինի խմբագրությամբ լույս տեսած երկու դասագրքերից թարգմանաբար և առանց պատշաճ հղումների` բառացիորեն արտատպելով բազում էջեր իր անվամբ 2005 և 2011թթ. հրատարակված Եվրոպական միության իրավունքին վերաբերող դասագրքերում: Վերը նշված զեկույցներում` գրագողության այս եւ այլ փաստերն առավել քան բավարար հիմք պետք է լինեն նման անձին ՄԻԵԴ դատավորի պաշտոնում չընտրելու համար:
Մենք ցանկանում ենք Վեհաժողովի ուշադրությունը հրավիրել նաև այն փաստի վրա, որ Կոմիտեի կայացրած որոշումից ակնհայտ է, որ Կոմիտեն ի վիճակի չի եղել ապահովելու այդ ցուցակի մերժման համար պահանջվող ձայների 2/3-ը, եւ Վեհաժողովին նման երաշխավորություն ներկայացնելու պատճառը, հավանաբար, եղել է հենց այդ բարձր շեմը չբավարարելու հանգամանքը: Արդյունքում, Կոմիտեին այլ բան չի մնացել անելու, քան թեկնածուներից որեւէ մեկին երաշխավորելը:
Հայաստանի ներկայացրած ՄԻԵԴ դատավորների ցուցակը Կոմիտեի կողմից չմերժելը մեկ այլ հիմքով նույնպես հակասել է ԵԽԽՎ պահանջներին ուղղակիորեն (ԵԽԽՎ 1646(2009) բանաձեւ), քանի որ թեկնածու Լ. Հակոբյանն ուղղակի է նշել, որ չի տիրապետում ֆրանսերենին առհասարակ), եւ նման ցուցակը չէր կարող առհասարակ ներկայացվել Վեհաժողովի ուշադրությանը:
Մենք` ներքոստրագրյալներս, սույնով Վեհաժողովին կոչ ենք անում ամենայն մանրամասնությամբ ուշադրություն դարձնել մեր կողմից վերը նշված հիմքերին եւ խնդրում ենք հետեւողականորեն ապահովել ԵԽԽՎ 1646(2009) բանաձեւում Վեհաժողովի կողմից արտահայտած դիրքորոշումը Հայաստանի ցուցակի նկատմամբ եւ այն մերժել:
Ներքոստորագրյալներս չենք հանդիսանում ԵԽԽՎ ընթացակարգերի եւ կանոնների գիտակ, սակայն վստահ ենք, որ ընթացակարգային սահմանափակումները, որոնց բերմամբ այսօր Հայաստանի ցուցակը հայտնվել է Վեհաժողովի օրակարգում, չի կարող որոշիչ լինել այնպիսի կարեւոր հարցի քննության ժամանակ, ինչպիսին ՄԻԵԴ դատավորի ընտրությունն է:
Մենք կոչ ենք անում Վեհաժողովին՝ մերժել Հայաստանի կողմից առաջադրված ցուցակն ամբողջությամբ, որովհետեւ դրանով Վեհաժողովին իրականում ընտրություն չի առաջարկվել:
Մեր կարծիքով իրավամբ «Եվրոպայի խիղճը» հանդիսացող դատարանի կազմում ոչ ոք չպետք է ընթացակարգային եւ ձեւական կանոնների լավագույն օգտագործմամբ տեղ զբաղեցնի՝ իր անցյալով ակնհայտորեն վտանգելով եւ վնասելով այս դատարանի հեղինակությանը Եվրոպայի հանրության առջեւ: Այս դատարանում դատավորները պետք է իրավամբ ընտրվեն, այլ ոչ հանգամանքների բերումով պարտադրվեն:
Լուսինե Հակոբյան, «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ի նախագահ
Լևոն Բարսեղյան,  «Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ» ՀԿ-ի խորհրդի նախագահ
«Թրանսփարենսի ինթերնեշնել հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ
Տիգրան Եգորյան, փաստաբան
Մուշեղ Շուշանյան, փաստաբան
Լուսինե Սահակյան, փաստաբան
Երվանդ Վարոսյան, փաստաբան
Արմեն Ֆերոյան, փաստաբան
Արա Զաքարյան, փաստաբան
Լիպարիտ Սիմոնյան, փաստաբան
Տիգրան Մուրադյան, փաստաբան
Նոնա Գալստյան, փաստաբան
Տիգրան Հայրապետյան, փաստաբան
Ավագ Լալայան, փաստաբան
Նարինե Ռշտունի, փաստաբան
Իրինա Հակոբյան, փաստաբան
Գևորգ Սամվելի Հարությունյան, փաստաբան
Կիմա Սարյան, փաստաբան
Կարապետ Բադալյան, փաստաբան
Դավիթ Գյուրջյան, փաստաբան
Կարեն Հակոբյան, փաստաբան
Դավիթ Կարապետյան, փաստաբան
Տիրայր Վարդազարյան, փաստաբան
Քրիստինա Գևորկյան, փաստաբան
Արաքս Մելքոնյան, փաստաբան
Ծովինար Նազարյան, մամուլագետ
Հայտարարությունը բաց է քաղաքացիական հասարակության բոլոր ակտիվ ներկայացուցիչների համար և ցանկության դեպքում կարող եք միանալ` նամակ ուղարկելով «Իրավունքի Եվրոպա միավորում” ՀԿ-ի էլ.փոստին` [email protected] և նշելով, որ ցանկանում եք միանալ հայտարարությանը:

Statement of the Members of Civil Society of the Republic of Armenia, including the Community of Advocates Addressed to the Parliamentary Assembly of the Council of Europe
During its June 9-10, 2015 session the Committee on the Election of Judges to the European Court of Human Rights (hereinafter: the Committee) of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (hereinafter: the PACE) recommended “by a narrow majority, the candidature of Mr. Armen Harutyunyan, over that of the candidature of Ms. Liana Hakobyan, as the most qualified candidate”[1] for the position of a judge to the ECtHR in respect of Armenia”.
The Human Rights NGO ''Europe In Law Association'' (ELA) carried out monitoring missions during the two national contests for the selection of three candidates for the position of a judge to the ECtHR on behalf of the Republic of Armenia held in September-October, 2014 and January-February, 2015 respectively, and presented its findings over breaches and incompliance of the selected candidates with Article 21 of the ECHR in its respective reports published in 2014 and 2015.
In particular, during the 2014 selection process, there were actions manifestly demonstrating favouritism towards Mr Armen Harutyunyan, the candidate recommended by the Committee, proved facts of plagiarism on behalf of this candidate, as well as well-substantiated information on the inadequate level of his other important professional and moral qualities.
Furthermore, during the contest held in 2015, the authorities, in contrast to the contest of 2014, refused to made the application packages submitted by the contestants accessible to the observers. Hence, the report on the 2015 contest was based on limited amount of information, separate fragments of which were only possible to verify later, whereas some are still in the process of verification. However, the information at hand, as well as the observations of the activities of the national Selection Commission, the interviews held with the contestants, as well as the results of studying a number of publications, enabled the observers to qualify the two contests in its two reports as non-transparent (failing to meet the requirements of the PACE Resolutions nos. 1366(2004) and 1646(2009)), as well as made reference to issues in regard to the apparent incompetence of the selected candidates for the position of an ECtHR judge.
In particular, in the reports, mention was made about the following:
- The National Selection Commission was not a politically independent and impartial professional body, as the majority of its members were either controlled or significantly influenced by one political party (the ruling Republican Party of Armenia), the aim of this being to ensure the election of Armen Harutyunyan for the position of an ECtHR judge;
- The list of the three candidates for the position of an ECtHR judge, was drawn as a result of serious violations of the transparency and fairness of the contest;
- All the three candidates failed to meet the requirements of Article 21 of the ECHR.
In regard to candidate Mr. Armen Harutyunyan, among a number of other facts, it has been mentioned that he has plagiarised works of at least two Russian authors – S. Kashkin and B. Topornin, by means of copying in translation from the books edited by these two authors without having made proper references to the originals, literally copying and pasting numerous pages into his books on the European Union Law published in 2005 and 2011. This proof of academic dishonesty, even if we discard the rest in the mentioned reports, leaves no room for considering this candidate as conforming to the criteria for an ECtHR judge.
The failure to reject the list submitted by Armenia was also directly contrary to the requirements of the PACE ( Resolution 1366 (2004) as modified by Resolutions 1426 (2005), 1627 (2008), 1841 (2011) and 2002 (2014)), as Ms. Liana Hakobyan does not possess any knowledge of the second official CoE language (according to her declaration in her CV) and this list should in no way have been considered by the Assembly.
We are deeply concerned, that the only visible reason why this list is passed to the consideration of the PACE is that the Committee was unable to secure the 2/3 of the votes in order to be able to reject this list of the three candidates, and the reason for submitting the recommendation it had actually submitted to the Assembly was perhaps the very fact of it failing to meet this high threshold of votes. Therefore, being short of any other choice the Committeed had to recommend one of the candidates.
We, the undersigned, while not considering ourselves as experts of the PACE procedures and rules, firmly believe that procedural limitations, due to which the list of the candidates, without proper regard to the requirements of Article 21 of the ECHR, was presented by Armenia appeared on the agenda of the Assembly, must not be decisive during discussion of such a fundamental issue as is the election of an ECtHR judge.
We call on the Assembly to reject the list presented by Armenia fully, as, in fact, no choice was offered to the Assembly by the latter.
We believe that no one must be allowed to hold this important position in this Court commonly referred to as “Conscience of Europe” by means of availing oneself of the procedural and formal rules without complying with the moral and professional requirements of Article 21 of ECHR, thereby manifestly undermining by his/her past the reputation and legitimacy of the Court before the people of Europe. Judges to this Court must be elected indeed and not be imposed under such circumstances.