Յամառ պայքար մնացածը փրկելու
Թուրքիոյ տա­րած­քին գտնուող հա­յոց մշա­կու­թա­յին ժա­ռան­գը անխնա­մութեան եւ տրուած վնաս­նե­րու պատ­ճա­ռաւ ոչնչա­նալու վտան­գի հետ դէմ յան­դի­ման կը գտնուի։ Միւս կող­մէ կարգ մը դրա­կան զար­գա­ցումներ ալ կ՚ար­ձա­նագ­րուին։ Մշա­կոյ­թի Նա­խարա­րու­թիւնը թէեւ կարգ մը պատ­մա­կան հնու­թիւննե­րը նո­րոգած է, բայց անոնք հա­զարա­ւոր­նե­րու չնչին մէկ մասն են։ Հայ մշա­կոյ­թի ժա­ռան­գը փրկե­լու հա­մար ար­տա­սահ­մա­նի եւ Թուրքիոյ մէջ զա­նազան կազ­մա­կեր­պութիւններ աշ­խա­տան­ք կը տա­նին։
Այս ուղղու­թեամբ կա­րեւոր գոր­ծունէու­թիւն ծա­ւալող միու­թիւննե­րէն մէկն է Սա­սուն, Պիթ­լիս, Պաթ­ման, Մուշ, Վան, Իս­թանպուլ եւ այլ տե­ղաց Հայ­կա­կան Գիւ­ղե­րու եւ Հա­յոց Օգ­նութեան Միու­թիւնը։ Միու­թեան ատե­նապետ Ազիզ Տաղ­ճը կը նշէ, թէ Մու­շի Սուրբ Կա­րապետ Վան­քի եւ պատ­մա­կան Անի քա­ղաքի հա­մար կա­տարած դի­մումնե­րէն դրա­կան ար­դիւնքներ առած է։ «Ափ­սոս որ Սաս­նայ Կոմք Եկե­ղեցին անմխի­թար վի­ճակի մէջ է» կ՚աւելցնէ Ազիզ Տաղ­ճը։
Տաղ­ճը Սուրբ Կա­րապե­տի տա­րած­քին մէջ կա­ռու­ցուած տու­նե­րը պար­պե­լու հա­մար դի­մում կա­տարած էր Խորհրդա­րանին։ Ան պա­հան­ջած էր որ դա­տական հար­ցաքննու­թիւն կա­տարուի եկե­ղեցին աւե­րող­նե­րու դէմ։ Ներ­կա­յիս վան­քի տա­րած­քին մէջ 48 բնա­կարան­ներ եւ 6 գո­մեր կը գտնուին։ Ազիզ Տաղ­ճը­յի ստա­ցած պա­տաս­խա­նի հա­մաձայն Տի­յար­պէ­քիրի Յու­շարձան­նե­րու Տնօ­րէնու­թիւնը վե­րանո­րոգ­ման նա­խագիծ մը կը պատ­րաստէ։ Իսկ վան­քի տա­րած­քին կա­ռուցուած շէն­քե­րու դա­տարկման հա­մար ալ Մուշ քա­ղաքի մշա­կոյթի եւ զբօ­սաշրջու­թեան տնօ­րէնու­թիւնը գոր­ծի լծուած է։
Տաղ­ճը սրբապղծու­թիւն կը հա­մարէ այս շի­նու­թիւննե­րը եւ կ՚ըսէ թէ ոչ մէկ պա­տուա­ւոր մարդ կ՚ըն­դունի նման անար­գանքը։
Անիի վե­րանո­րոգու­մը կը սկսի
Ազիզ Տաղ­ճը Խորհրդա­րանին աղեր­սա­գիր­նե­րու բաժ­նին դի­մելով տե­ղեկութիւն պա­հան­ջած է Մայր Տա­ճարի նո­րոգութեան մա­սին։ Այս առ­թիւ տրուած պա­տաս­խա­նին մէջ ալ կը նշուի որ այս տա­րի կը սկսի թե­քնի­կա­կան աշ­խա­տու­թիւննե­րը։
Այս յու­սադրիչ զար­գա­ցումնե­րէ ետք Տաղ­ճը կը յայտնէ որ բա­ւական տխուր է 1.500 տա­րուայ ան­ցեալ ու­նե­ցող Սաս­նայ Կոմք Եկե­ղեցին։ Թէեւ Մա­յիս ամ­սուան մէջ սկսած է վե­րանո­րոգ­ման աշ­խա­տու­թիւն մը, բայց եկե­ղեցին տա­կաւին կը շա­րու­նա­կուի իբ­րեւ ախոռ օգ­տա­գոր­ծուիլ։ «Գան­ձա­խոյզներն ալ անընդհատ կը պե­ղէն եկե­ղեցին։ Վախ­նամ որ մինչեւ վերանորոգութիւնը սկսի, կանգուն պատերն ալ փուլ գան» կ՚ըսէ Ազիզ Տաղճը։

Due to neglect and other dangers, the cultural legacy of Armenians throughput Turkey faces destruction.
On the other hand, there are certain positive developments that have been registered.
While Turkey’s Ministry of Culture has renovated a number of historic sites, they are just a tiny fraction of what remains.
To preserve the Armenian cultural legacy, various international and Turkish organizations are working towards this end.
One of the important unions working in this direction is the Armenian Village and Armenian Assistance Union of Sassoun, Bitlis, Batman, Moush, Van, Istanbul, and elsewhere.
Union secretary Aziz Daghju notes that petitions made on behalf of the St. Garabed Monastery (Moush) and Ani have produced positive results. “Sadly, the Gomk Church of Sassoun has been neglected,” says Daghdjuh.
Daghdjuh has circulated a petition to empty the houses built on the grounds of St. Garabed Monastery. He has demanded that a court inquiry be launched against those destroying the church. Today, there are 48 apartments and six animal sheds on the monastery’s property. Based on the reply received by Daghju, Diyarbakir’s Department of Monuments is preparing a renovation project. Regarding the emptying of apartments on monastery grounds, the Department of Culture and Tourism of the Moush Municipality is already taking certain measures.
Daghju deems such structures blasphemous and says that any honorable person would not accept such disrespect.
The Renovation of Ani Gets Underway
Writing to the Parliament, Daghju has requested information regarding renovation of the Mother Cathedral.
The reply he received states that technical work will begin this year.
After this encouraging development Daghju states that the 1,500 year old Gomk Church I Sassoun is in very poor shape.
While renovation work began in May of this year, the church is still being used as a barn.
“Treasure hunters constantly dig away at the church. I’m afraid that the surviving walls will collapse before the complete renovations get underway,” says Daghju.