Վարչապետը կոչ է անում լինել «կառուցողական»
ՀՀ կառավարությունը հաստատել է 2015թ. ՀՀ ոստիկանության կարգապահական հանձնաժողովի կազմում ընդգրկվող հասարակական միավորումների ներկայացուցիչների թեկնածությունները: Սահմանված կարգով ՀՀ ոստիկանության պետը ՀԿ-ների տվյալների շտեմարանից ընտրել է հինգ հասարակական միավորում՝ իրավապաշտպան «Ֆիդես» և «Գիտակցիր իրավունքդ», «Մեհրաբյան գիտաուսումնական կենտրոն», «Հարկ վճարողների և գործարարների իրավունքների պաշտպանության» և մշակութային «Խաչակիր» ՀԿ-ների և դրանց մեկական ներկայացուցիչներին:
Հովիկ Աբրահամայանն ասել է. «Ի դեպ, այս հարցը քննարկման օրակարգում էր դեռ այն ժամանակ, երբ Բաղրամյան պողոտայում դեռևս ակցիաներ չէին էլ իրականացվում, - ասել է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: - Սակայն ոստիկանության կարգապահական հանձնաժողովի աշխատանքն այս օրերին առավել ակտուալ է դառնում, քանի որ այն ոստիկանությունում մշտապես գործող մարմին է: Այդ մարմնի նպատակը հավաքների ժամանակ հասարակական կարգի պահպանությանը ներգրավված ոստիկանության ծառայողների կողմից կատարված կարգապահական կոպիտ խախտումների վերաբերյալ իրականացված ծառայողական քննության նյութերի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունն է և նրանց գործողությունների իրավաչափության որոշումը:
Հունիսի 23-ի վաղ առավոտյան, Բաղրամյան պողոտայում ոստիկանական ստորաբաժանումների իրականացրած գործողությունները հասարակության, ինչպես նաև՝ մեր միջազգային գործընկերների կողմից որոշակի արձագանք են առաջացրել:
Ոստիկանությունն արդեն հայտարարել է, որ մի շարք դեպքերով ծառայողական քննություն է նշանակվել: Այս տեսանկյունից, կարծում եմ, որ կարգապահական հանձնաժողովը ևս անելիք ունի: Բացի արդյունավետ աշխատանքից, հանրությունը ակնկալում է օբյեկտիվ, թափանցիկ աշխատանք:
Օգտվելով առիթից ուզում եմ նաև դիմել մեր ակտիվիստներին, այդ հանրահավաքների կազմակերպիչներին, որ նման ոճը որևէ հաջողության չի բերելու: Եվ ես առաջարկում եմ, որ նրանք լինեն ավելի կառուցողական: Կառավարությունը պատրաստ է քննարկել յուրաքանչյուր հարց, խնդիր, որ բարձրացվում է իրենց կողմից: Ուղղակի փակելով կենտրոնական փողոցներից մեկը՝ Բաղրամյան պողոտան և նաև խաթարելով մեր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը, նրանք կարգ են խախտում, ինչը չի համապատասխանում Սահմանադրությանը և օրենքներին: Օգտվելով առիթից, կոչ եմ անում մեր քաղաքացիներին, մեր գործընկերներին, վերադառնալ կառուցողական դաշտ և միասին քննարկել այն բոլոր խնդիրները, որոնք հուզում են մեր քաղաքացիներին»:

Премьер призывает к “конструктивности”
Правительство РА утвердило кандидатуры представителей общественных объединений, включенных в состав дисциплинарной комиссии Полиции РА на 2015 г. Начальник Полиции РА в установленным порядке выбрал из базы данных общественных организаций пять общественных объединений: правозащитные организации “Фидес” и “Осознай свое право”, научно-учебный центр “Меграбян”, ОО “Защита прав налогоплательщиков и предпринимателей”, культурную организацию “Хачакир”, а также их представителей.
Овик Абрамян отметил: “Этот вопрос был включен в повестку еще тогда, когда акции на проспекте Баграмяна не проводились. Однако в эти дни работа дисциплинарной комиссии полиции становится особенно актуальной, поскольку ее цель – всестороннее, полное и объективное изучение материалов служебного расследования случаев грубых дисциплинарных нарушений, которые допускаются сотрудниками полиции, обеспечивающими общественный порядок во время собраний, а также установление правомерности их действий.
Действия, осуществленные полицейскими подразделениями рано утром 23 июня на проспекте Баграмяна, удостоились откликов со стороны как общественности, так и наших зарубежных коллег.
Полиция уже заявила, что по ряду случаев назначено служебное расследование. С этой точки зрения я думаю, что дисциплинарной комиссии тоже есть что делать. Помимо эффективной работы общественность ожидает от нее объективной прозрачной работы.
Пользуясь случаем, хочу обратиться к нашим активистам и организаторам этих собраний: подобные действия не приведут к успеху. Я предлаю им быть конструктивными. Правительство готово обсудить любой вопрос, любую проблему, которую они поднимут.
Блокируя одну из центральных улиц – проспект Баграмяна, а также мешая свободному перемещению наших граждан, они нарушают порядок, что не соответствует Конституции и законам. Пользуясь случаем, призываю наших граждан, наших коллег вернуться в конструктивное поле и вместе обсудить все те проблемы, которые волнуют наших граждан”.