Արմավիրի մարզպետարանն ու շինարարական ընկերությունները մարզի տարածքը «կիսել» են իրար մեջ
Արմավիրի մարզում մինչև մրցույթի անցկացումը հանգիստ կարելի է գուշակել, թե կոնկրետ տարածքի շինաշխատանքների իրականացման համար մարզպետարանը որ ընկերության հետ է կնքելու պետական գնման պայմանագիր: Այս ոլորտում վերջին տարիների ուսումնասիրությունները վկայում են, որ մարզպետարանն ու շինարարական ընկերությունները մարզի տարածքը «կիսել» են իրար մեջ և ամեն տարի կայուն եկամուտներ են ստանում: Ընկերություններն արդեն գիտեն, թե ով որ տարածքում պետք է գործունեություն ծավալի և փորձում են շարժվել խաղի հենց այդ կանոններով:
Նույն պատկերն է նաև 2014թ.՝ առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիրների լուծման ծրագրի շրջանակներում կնքված պայմանագրերի դեպքում:
Հրատապ ծրագրով անցյալ տարի կառավարության հատկացրած միջոցներով Արմավիրի մարզպետարանը կնքել է ընդհանուրը 694 մլն 600 հազար դրամի պետության կարիքների համար կապալային աշխատանքների կատարման պետական գնման պայմանագրեր: Այդ գումարներով վերանորոգվել են հիմնականում ճանապարհներ և դպրոցներ:
Կառավարության որոշմամբ բոլոր կապալառու կազմակերպություններն ընտրվել են բանակցային ընթացակարգով՝ առանց հայտարարության:
Էջմիածնում լուրջ ազդեցություն ունի Մանվել Գրիգորյանը
Էջմիածնի տարածքում, որպես կանոն, պայմանագրերի մի մասը կնքվում են ԱԺ պատգամավոր, ԵԿՄ վարչության նախագահ Մանվել Գրիգորյանին պատկանող «Արա և Այծեմնիկ» ԲԲԸ-ի հետ: Հենց այս ընկերությունից էլ Մանվել Գրիգորյանը ստանում է իր եկամուտների առյուծի բաժինը:
2014թ.   պատգամավորի ընկերությունը 31 մլն 880 հազար դրամով իրականացրել է մարզի Գեղակերտ համայնքի միջնակարգ դպրոցի լոկալ ջեռուցման համակարգի կառուցման աշխատանքները:
Հրատապ ծրագրի շրջանակներում ընկերությունը 47 մլն 780 հազար դրամով վերանորոգել է Էջմիածնի թիվ 2 հատուկ դպրոցը:
Նախորդ տարիներին նույնպես գերենալ Մանվել Գրիգորյանի ընկերությունը մաս է կազմել առաջնահերթ լուծում պահանջող հիմնախնդիրների լուծման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին։
Այսպես՝ գեներալի ընկերությունը 2013թ. մասնակի վերանորոգել է Էջմիածնի Ներսիսյան վարժարանը, որն արժեցել է 52 մլն 400 հազար դրամ: 2012թ. դարձյալ Էջմիածնի Ներսիսյան վարժարանի մասնակի վերանորոգման, Էջմիածնի թիվ 13, 14, 16 մանկապարտեզների լոկալ ջեռուցման համակարգերի կառուցման և Դաշտ գյուղի միջնակարգ դպրոցի վերանորոգման համար «Արա և Այծեմնիկ» ընկերության հետ Արմավիրի մարզպետարանը կնքել է ընդհանուրը 96 մլն 522 հազար դրամի պայմանագիր:
2011թ-ին. 112 մլն 395 հազար դրամի պայմանագիր էլ կնքվել է մարզի Արաքս համայնքի և Էջմիածնի թիվ 12 հիմնական դպրոցների վերանորոգման նպատակով:
Մի քանի տարի է պետական ծրագրերով շինաշխատանքների կատարմանը մասնակցում է էջմիածինցի Գագիկ Բիշարյանին պատկանող «Իմպերիալ Տուր» ՍՊԸ-ն: Ինչպես «Արա և Այծեմնիկ» ընկերությունը, «Իմպերիալ Տուր» ՍՊԸ-ն,  ևս կենտրոնացած է հիմնականում Էջմիածնի տարածքում: Վերջինս տարբեր տարիներին մասնակցել է ծրագրերին, իսկ 2014թ-ին ընդհանուր առմամբ մարզպետարանի հետ կնքել է 124 մլն դրամի պայմանագրեր:
Ընկերությունը մոտ 48.5 մլն դրամով ամրացրել է եզդիաբնակ Ֆերիկ համայնքի միջնակարգ դպրոցի  շենքը, վերանորոգել է Էջմիածնի թիվ 9  և թիվ 11 հիմնական դպրոցները՝ համապատասխանաբար 40 և 35 մլն դրամով:
Նշենք, որ «Իմպերիալ Տուր» ՍՊԸ-ն պետական գնումներով կենտրոնացած է հատկապես դպրոցաշինության ոլորտում: Էջմիածինցիները ասում են, որ Գագիկ Բիշարյանի ԱԺ պատգամավոր Հեղինե Բիշարյանի ազգականն է:
Էջմիածնի ավագանու անդամի ղեկավարած ընկերությունը «ընտրյալների» ցանկում է
«Ավտոճանապարհային մեքենաներ» ՓԲԸ-ի տնօրենը Էջմիածնի ավագանու անդամ Յուրիյ Գևորգյանն է, ով մտերիմ հարաբերությունների մեջ է ԱԺ պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի հետ: Այս ընկերությունը 2014թ. կառավարության հրատապ ծրագրով մեկ պայմանագրով միանգամից երեք ավտոճանապարհ է վերանորագել:
«Ավտոճանապարհային մեքենաներ» ՓԲԸ-ն վերանորոգել է Տնկարան – Զինավան – 5, Մ-5-Մերձավան-Այգեկ-Մ-5 և Մ-3 – Շահումյան մարզային նշանակության ավտոճանապարհները: Պայմանագրերի ընդհանուր արժեքը կազմել է մոտ 23 մլն դրամ:
Ընկերությունը նախորդ տարիներին ևս վերանորոգել է մարզի ճանապարհները: Օրինակ՝ 2012թ, վերանորոգել է Մ-3-Ջրառատ-Գայ-Ակնաշեն ավտոճանապարհը՝ 7.5 մլն դրամով:
Մարզպետի ընկերը՝ Արմավիրի պետական շինարարական ծրագրերում
Եթե Էջմիածնում իր խոսքն ասում է «Արա և Այծեմնիկ» ընկերությունը, ապա նույն «պատահականությամբ» Արմավիրի տարածքում նույն դերը տանում է  Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանի ընկերոջը՝ Միսակ Տեր-Պողոսյանի ընտանիքին պատկանող «Միլաքս Գրուպ» ՓԲԸ-ն: Որոշ «բացառություններ» լինում են, սակայն այս ընկերության տարածքը Արմավիրի նախկին շրջանն է:
«Միլաքս Գրուպ» ՓԲԸ-ի բաժնետերերից մեկը Միսակ Տեր-Պողոսյանի կինն է՝ Լաուրա Մադոյանը, ով բաժնետեր է դարձել 2013թ-ից: Մինչ այդ բաժնետեր են եղել մարզպետի ընկերն ու վերջինիս եղբայրը՝ Արաիկ Տեր-Պողոսյանը: Վերջինս եղել է նաև ընկերության տնօրենը:
2014թ. առաջնահերթ լուծում պահանջող ծրագրերով Արմավիրի մարզպետարանը «Միլաքս Գրուպ» ՓԲԸ-ի հետ կնքել է մոտ 124 մլն դրամի պայմանագիր: Մասնավորապես՝ 75.3 մլն դրամով վերանորոգել է Արազափ համայնքի դպրոցը, 48.5 մլն դրամով էլ՝ Ջրաշենի դպրոցը:
Այս ընկերությունը 2011թ. 413 մլն մլն 700 հազար դրամով իրականացրել է մի շարք համայնքների դպրոցների վերանորոգման աշխատանքներ:
2012թ. իրականացրել է Հայթաղ համայնքի խմելու ջրի ներտնտեսային ցանցի վերանորոգման աշխատանքները, որն արժեցել է 11.3 մլն դրամ: Նույն համայնքում, նույն նպատակով կնքվել է մեկ այլ պայմանագիր և իրականացրել է աշխատանքներ, այս անգամ արդեն 37 մլն 112 հազար դրամ արժողության, Տանձուտ համայնքում 5.2 մլն դրամով մասնակի վերանորոգել է դպրոցի շենքը:
Նույն տարում, դարձյալ անհետաձգելի պահանջով, մոտ 243 մլն դրամով վերանորոգել է Արմավիր քաղաքի թիվ 8 հիմնական դպրոցը, մասնակի վերանորոգել է Նոր Արմավիր, Արաքս, Վարդանաշեն, Տանձուտ համայնքների դպրոցները, վերանորոգել է Մյասնիկյան համայնքի 3 բազմաբնակարան շենքերի տանիքները, կառուցել է Արմավիր քաղաքի արվեստի պետական քոլեջի լոկալ ջեռուցման համակարգը և այլն:
57 մլն 580 հազար դրամով վերանորոգել է մարզի Բերքաշատի դպրոցի շենքը, 76 մլն 104 հազար դրամով՝ հիմնանորագել է Արմավիրի թիվ 5 դպրոցի շենքը:
«Միլաքս Գրուպ» ՓԲԸ-ն նույն տարում Արմավիրի մարզպետարանի համար ձեռք է բերել նաև ավտոմեքենա՝ 13 մլն դրամ ընդհանուր արժեքով:
Նշենք, որ Տեր-Պողոսյանների ընտանիքին է պատկանում նաև «Միսակ Մեծ» ՍՊԸ-ն: Տարբեր տարիներին, այս ընկերության հետ ևս կնքվել են անհետաձգելի համարվող ծրագրերով նախատեսված պայմանագրեր: Օրինակ՝ «Միսակ Մեծ» ՍՊԸ-ի հետ Արմավիրի մարզպետարանը 2011թ. կնքել է 28 մլն 733 հազար դրամ, 2012թ՝ մոտ 86 մլն դրամի պայմանագրեր:
Լավ հարաբերություններ իշխանությունների հետ և խոշոր պայմանագրերը պատրաստ են
Արմավիրում խոշոր շինաշխատանքների պայմանագրերը կնքվում են «Բաղրամյանշին» ԲԲԸ-ի հետ: Ընկերության սեփականատեր և տնօրեն Գագիկ Վարդանյանը մոտ հարաբերություններ ունի ինչպես մարզային, այնպես էլ հանրապետության բարձր իշխանությունների հետ:
Միայն 2014թ-ին «Բաղրամյանշին» ԲԲԸ-ն Արմավիրի մարզի հրատապ ծրագրով մոտ 273 մլն դրամի շինվերանորոգման աշխատանքներ է իրականացրել: Վերանորոգել է Տարոնիկ, Երասխահուն համայնքների դպրոցները, Արմավիրի մարզպետարանի դահլիճը, իսկ Նոր Արտագերս, Հացիկ, Գետաշեն գյուղերուի դպրոցներում կառուցել է լոկալ ջեռուցման ցանց:
«Բաղրամյանշին» ԲԲԸ-ն նախորդ տարիներին ևս ակտիվ պայմանագրային հարաբերություններ է ունեցել Արմավիրի մարզպետարանի հետ:

В Армавирской области местные власти и строительные компании “поделили” между собой территории
В Армавирской области до объявления тендера можно точно сказать, с какой компанией администрация заключит договор о госзакупках с целью осуществления строительных работ в конкретном районе.
Изучения последних лет показывают, что областная администрация и строительные компании “поделили” между собой территорию и каждый год получают стабильные доходы. Компании уже знают, кто на какой территории должен развернуть деятельность и пытаются руководствоваться этими правилами игры.
Аналогичная картина наблюдалась и в 2014 г. при заключении договоров по решению первоочередных проблем.
В прошлом году на выделенные правительствомсредства для неотложной программы администрация Армавира заключила договоры о госзакупках с целью выполнения подрядных работ на нужды государства общей стоимостью 694 млн 600 тыс. драмов. На эту сумму были отремонтированы в основном дороги и школы.
Решением правительство подрядные организации были отобраны в результате переговоров.
В Эчмиадзине серьезным влиянием пользуется Манвел Григорян
В Эчмиадзинском районе часть договоров, как правило, заключается с ОАО “Ара и Айцемник”, принадлежащим депутату Национального Собрания, председателю правления Союза ополченцев “Еркрапа” Манвелу Григоряну. Именно эта компания и обеспечивает львиную долю его доходов.
В 2014 г. Компаниядепутатаза 31 млн880 тыс. Драмов выполнила работы по созданию локальной отопительной системы в средней школе общины Гехакерт.
В рамках неотложной программы организация за 47 млн 780 тыс. драмов отремонтировала в Эчмиадзине2 спецшколы.
В предыдущие годы тожекомпания генерала Манвела Григоряна участвовала в работах по решению первоочередных проблем.
Так, в 2013 г. организация частично отремонтировала гимназию “Нерсисян” в Эчмиидзане. Эти работы обошлись в 52 млн 400 тыс. драмов. В 2012 г. Армавирская областная администрация заключила с компанией “Ара и Айцемник” договор на сумму 96 млн 522 тыс. драмов с целью частичного ремонта опять-таки гимназии “Нерсисян”, строительства локальных отопительных систем в детских садах NN13, 14, 16 города Эчмиидзина и ремонт средней школы в селе Дашт.
В 2011 г. был заключен договор о ремонте основных школ в общине Аракс и Эчмиадзине, стоимость которого составила 112 млн 395 тыс. драмов.
Уже несколько лет в строительных работах по госпрограммам участвует ООО “Империал Тур”, принадлежащее Гагику Бишаряну из Эчмиадзина. Эта компания, как и компания “Ара и Айцемник”, сосредоточена в основном в Эчмиадзинском районе.
Компания за 48.5 млн драмов выполнила строительные работы по укреплению здания средней шкорлы в селе Ферик, отремонтировала в Эчмиадзине соответственно за 40 и 35 млн драмовосновные школы NN9 и 11.
Отметим, что “Империал Тур” занимается в основном школьным строительством. По словам эчмиадзинцев, Гагик Бишарян является родственником депутата Национального Собрания Эгине Бишарян.
Компания члена совета старейшин Эчмиидзина относится к “избранным”
Директором ЗАО “Автодорожные машины” является член совета старейшин города Эчмиидзина Юрий Геворкян, который находится в близких отношениях с депутатом НС, генералом Манвелом Григоряном. В 2014 г. в соответствии с договором, заключенным в рамках актуальной программы правительства, эта компания отремонтировала сразу три автодороги областного значения: Тнкаран-Чинаван-5, М-5-Мердзаван-Айгек-М-5 и М-3 – Шаумян. Общая стоимость договора составила около 23 млн драмов.
В государственных строительных программах участвует друг губернатора Армавира
Если в Эчмиадзине на первом плане находится компания “Ара и Айцемник”, то в Армавирском районе эту роль играет ЗАО “Милакс Групп”, принадлежащее семье Мисака Тер-Погосяна, близкого друга губернатора Армавира Ашота Каграманяна.
Одним из акционеров ЗАО “Милакс Групп” является жена Мисака Тер-Погосяна Лаура Мадоян, ставшая акционером в 2013 г. До этого акции компании принадлежаши другу губернатора и его брату – Араику Тер-Погосяну. Последний занимал также пост директора компании.
В 2014 г. в рамках первоочередных программ с ЗАО “Милакс Групп” был заключен договор на сумму около 124 млн драмов. За75.3 млн драмов была отремонтирована школа в общине Аразап, а на 48.5 млн – школа в общине Джрашен.
В 2011 г. компания за 413 млн 700 тыс. драмов выполнила работы по ремонту школ в ряде общин, а в 2012 г. за 11,3 млн драмов отремонтировала сеть питьевой воды в общине Айтах. Аналогичные работы были выполнены и по другому договору стоимостью 37 млн 112 тыс. драмов.
В указанном году в рамках неотложной программы примерно за 243 млн драмов была отремонтирована школа номер 8 в г.Армавире. Был также выполнен частичный ремонт школ в общинах Нор Армавир, Аракс, Варданашен, Тандзут. Кроме того, были отремонтированы крыши трех многоквартирных домов в общине Мясникян. За 57 млн 580 тыс. драмов в школе села Беркашат была построена локальная отопительная системаи т.д.
В том же году ЗАО “Милакс Групп” приобрело для администрации Армавирской области автомобиль стоимостью 13 млн драмов.
Отметим, что семье Тер-Погосянов принадлежит также ООО “Мисак Мец”. В разные годы с этой компанией также были заключены договоры в рамках неотложных программ.
Благодаря хорошим отношениям с властями можно заключить крупные договоры
В Армавире крупные договоры о выполнении строительных работ зкалючаются с ОАО “Баграмяншин”. Собственник и директор компании Гагик Варданян находится в хороших отношениях как с властями области, так и с властями страны.
Только в 2014 г. ОАО “Баграмяншин” в рамках неотложных программ выполнило строительные и ремонтные работы на сумму около 273 млн драмов. Были отремонтированы школы в общинах Тароник, Ерасхаун, зал здания администрации Армавирской области. А в школахсел Нор Артагерс, Ацик, Геташен компания построила локальную отопительнуюсеть.