5 տղաների մոր ցանկությունը «լավ մարդիկ» մեծացնելն է
39-ամյա Ստելլա Հարությունյանը Էջմիածնի շրջանի Արտիմետ գյուղում իր 5 երեխաներին պահում է «Փարոս» ծրագրի 52 հազար դրամ նպաստով ու սկեսրայրի թոշակով: Ամուսինը՝ Հայկ Աբգարյանը, 7 տարի առաջ մեկնել է Ռուսաստան՝ արտագնա աշխատանքի եւ այլեւս Հայաստան չի վերադարձել։ Նա խզել է նաեւ կապերը ընտանիքի հետ։
Ստելլան Վարդենիսի Ծովակ գյուղից է, 12 տարեկանում կորցրել է հորը, 14 տարեկանից տեղափոխվել է քրոջ տուն՝ Էջմիածին ու դպրոցն ավարտել այնտեղ: Հետո սովորել է բժշկական ուսումնարանում, դարձել մանկաբարձ: 20 տարեկանում՝ 1997 թ.-ին, ամուսնացել է Հայկի հետ:
Հայկը Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից է եղել: Ստելլան պատմում է, որ ամուսինն աշխատանք չուներ, դժվար էր ապրելը: Դա է եղել պատճառը, որ նորաստեղծ ընտանիքը գնացել է Ռուսաստան՝ Պոդոլսկ քաղաք։
Ռուսաստան գնալուց 3 օր անց ծնվել է Ստելլայի ու Հայկի առաջնեկը՝ Դավիթը, հետո նաև՝ Դերենիկն ու Արտյոմը: «Արտյոմը 10 ամսական էր, որ եկանք Հայաստան, 2 տարի հետո ծնվեց Ապավենը՝ մեր 4-րդ տղան: Ապավենս դարձավ 1 տարեկան, ամուսինս նորից գնաց Ռուսաստան՝ աշխատելու ու ինձ կանչելու նպատակով: Բայց երկու տարի հետ չեկավ: 7 տարի առաջ էր:
Այդ ժամանակ իմացա, որ մի ռուս կնոջից երեխա է ունեցել: Մի քանի ամիս էլ անցավ, իմացա, որ երկրորդ երեխան է ծնվել: Հիմա արդեն 3 երեխա ունի Ռուսաստանում: Մեծս՝ Դավիթը, շատ էր նեղվում, ասում էր՝ ինչի են ուրիշներն իրանց պապաների հետ դուրս գալիս, իսկ մենք` քո հետ»,- պատմում էր Ստելլան:
4 զավակների մայրը փորձել է պահպանել ընտանիքը և ամուսնու հետևից հասել է Ռուսաստան, մի որոշ ժամանակ ապրել են մի հարկի տակ: Բայց Ստելլայի պատմելով, կարճ ժամանակ անց ամեն ինչ շարունակվել է հնի պես, չնայած նրան, որ Ստելլան հղի է եղել 5-րդ երեխայով: 6 ամսական հղիությամբ նա վերադարձել է Հայաստան: Ծնվել է 5-րդ որդին՝ Դանիելը, ում հայրը նույնիսկ չի տեսել:
«Ես անձամբ իմ կողմից վատ սերմեր չեմ ցանել տղաների մեջ: Միշտ ասել ու ասում եմ՝ իրենց հայրն ա, իրենց ծնողը: Երևի դժվար ա հավատալ, բայց իմ սրտում վատ բան չկա նրա նկատմամբ: Եթե վերադառնա, կընդունեմ իրեն: Բայց չեմ ուզի, որ էնտեղի 3 էրեխեքը առանց հոր մնան»,- ասում է 5 երեխաների մայրը: «Իսկ ձեր էրեխե՞քը…»,- հարցնում եմ: Ստելլան լռում է:
Արտյոմն ու Դերենիկը այժմ Հանքավանի ճամբարներից մեկում են, ուր կհանգստանան 8 օր: Արտյոմը երաժշտական դպրոց է հաճախում, դուդուկ և դաշնամուր է նվագում, Դերենիկն էլ գնում է նկարչական խմբակ: Ստելլան ցույց է տալիս նրա ձեռքի աշխատանքները: Շարֆերի վրա նկարներ են: Փորձել են վաճառել, բայց խանութներին տված շարֆերը վերադարձվել են, և ընտանիքը դրանց մի մասը նվիրել է մտերիմներին:
Ստելլան ասում է, որ մեկ- մեկ խառնում է երեխաների տարիքները, հետո կենտրոնանում ու արագ թվարկում է՝ 17,14, 12, 10, 4: Տասնամյա Ապավենը ասում է, որ Հայաստանը լավ տեղ է «իր գյուղերով»:
Աղջիկ ունենալու մասին Ստելլան չի էլ երազել. «Չէի ուզի աղջիկ ունենալ, չէի ուզի, որ իմ տառապանքները տեսնի, էս ճանապարհն ինձ հետ անցնի»: Ասում է, որ ծնկների վրա է ուժ ստանում՝ աղոթելիս: «Աստված ինձ շատ անգամ ցույց ա տվել, որ մարդկանց նկատմամբ հավատը փուչ բան ա»:
Ավագ որդին՝ Դավիթը, երկար ժամանակ աշխատել ու հոգացել է բազմազավակ ընտանիքի հոգսերը: «Հող էր մշակում, տարբեր գործեր էր անում, փող բերում, դնում էր բարձիս մոտ կամ պայուսակիս մեջ: Դեկտեմբերից վատացավ, հետո ախտորոշվեց սուր լեյկոզ…»,- պատմում է մայրը՝ հավելելով, որ տղան նաև սակավարյունություն ունի: Լեյկոզի բուժմանը զուգահեռ՝ պարբերաբար արյան ներարկում է ստանում: Միշտ չէ, որ անհրաժեշտ քանակի արյուն է լինում, և երբեմն դոնորների կարիք է լինում:
17-ամյա Դավիթը ծրագրավորում է սովորում Էջմիածնի քոլեջում: Հիվանդությունից առաջ, հարևանների հողամասերում աշխատելուց բացի, նաև մասնագիտական գործեր էր անում՝ համակարգչային ծրագրերի տեղադրում, թեստավորում, խաղերի հավաքում և օնլայն գործարքներ:
«Սեզոնին էրեխեքը ամեն ինչ էլ կերել են, ամեն միրգ էլ եղել ա: Իմ կողմից ոչ մեկ չի նեղվել: Որ տենց շարունակվեր, լավ կլներ»,- պատմում է Դավիթը, ում այժմ արգելված է գտնվել արևի ուղիղ ճառագայթների տակ:
Դավիթի հիմնական խնդիրը զբաղված լինելն է: Ասում է, որ օրվա մեծ մասը տանն է լինում, հեռախոսով ինտերնետից է օգտվում կամ զրուցում է իրեն այցելող ընկերների հետ: Իր մասնագիտությունը թույլ է տալիս տնից գումար աշխատել, սակայն դրա համար այժմ համակարգիչ է հարկավոր: Այդ դեպքում Դավիթը նաև կընդլայնի գիտելիքը՝ յուրացնելով ծրագրային լեզուներ, որոնք քոլեջում չեն սովորում:
Ստելլան ցույց է տալիս Հանքավանում գտնվող տղաների՝ Արտյոմի և Դերենիկի լուսանկարները
«Ես չէի սպասում ձեր գալուն: Ճիշտ ա` դժվար ա 5 էրեխեքի հետ, մեկն էլ՝ հիվանդ, առանց տղամարդու, առանց սեփական տան, քանի որ սա իմ տունը չի, կարող է մի օր ամուսնուս եղբայրները գան Ռուսաստանից ու ինձ հանեն էս տնից: Բայց միշտ մտածել եմ, որ կան մարդիկ, ովքեր ավելի վատ վիճակում են ու փառք եմ տվել Աստծուն, որ ծածկ ունենք, երեխաներս հետս են:
Իմ միակ երազանքը, նպատակը, որ Դավիթս, իմ մյուս էրեխեքը առողջ լինեն, լավ մարդիկ մեծանան»,- ասում է Ստելլան:

Мать пятерых сыновей мечтает вырастить их “хорошими людьми”
39-летняя Стелла Арутюнян, которая живет в селе Артимет Эчмиадзинского района, содержит своих пятерых детей на 52 тысячи драмов, которые получает по программе “Парос”, да еще на пенсию свекра. Муж Айк Абгарян 7 лет назад уехал на заработки в Россию и в Армению больше не вернулся. Он также перестал общаться со своей семьей.
Стелла родом из села Цовак Варденисского района. В 12 лет она потеряла отца, а в 14 переехала к сестре в Эчмиадзин, где и окончила школу. Потом училась в медучилище, стала акушеркой. В 1997 году, когда Стелле было 20 лет, она вышла замуж за Айка.
Айк был участником Карабахской войны. Стелла рассказывает, что у мужа не было работы, жили трудно, поэтому молодая семья решила уехать в Россию, в город Подольск.
Через три дни после отъезда родился их первенец – Давид, а потом уже появились Дереник и Артем. “Артему было 10 месяцев, когда мы вернулись в Армению. Через два года родился наш четвертый сын – Апавен. Когда ему исполнился год, муж снова уехал на заработки в Россию и должен был вызвать меня туда. С тех пор прошло семь лет.
Я тогда узнала, что у него родился ребенок от русской женщины, а еще через несколько месяцев появился второй ребенок. Сейчас у него в России уже трое детей. Мой старший сын Давид очень переживает, говорит:все идут гулять со своими отцами, а мы – с тобой…” – рассказывает Стелла.
Пытаясь сохранить семью, она решила отправиться за мужем в Россию. Какое-то время они жили под одной крышей. Но вскоре все пошло по-старому, хотя Стелла была беременна пятым ребенком. На шестом месяце беременности она вернулась в Армению. Родился пятый сын, Даниел, которого отец даже не видел.
“Я никогда не настраивала детей против отца, говорила, что он все же их отец, их родитель. В это, наверное, трудно поверить, но в моей душе нет злости к нему. Если он вернется, яего приму. Но я не хочу, чтобы живущие там трое детей остались без отца”,- говорит мать пяти сыновей. “А какжеваши дети…?” – спрашиваю Стеллу. Она молчит.
Артем и Дереник сейчас отдыхают в лагере. Артем учится в музыкальной школе, играет на дудуке и фортепиано. Дереник ходит в художественный кружок. Стелла показывает его работы. Дереник занимается батиком, рисует на шарфах. Эти работы семья пыталась продать, но магазины вернули шарфы, и сейчас они дарят их своим знакомым.
Стелла говорит, что иногда путает возраст детей, потом сосредотачивается и быстро перечисляет: 17,14, 12, 10, 4.
О дочке Стелла не мечтала: “Мне не хотелось иметь дочку, чтобы она не видела мои страдания и не прошла со мной этот путь”.
Силу она черпает в молитве. Старший сын Давид долгое время работал и содержал семью. “Он обрабатывал землю, выполнял разную работу, получал деньги, которые оставлялвозле моей подушки или клал в сумку. В декабре ему стало плохо. Врачи поставили диагноз – острый лейкоз…” – рассказывает мать, добавляя, что у сына еще и малокровие. Параллельно лечению лейкоза Давиду делают вливание крови. Однако нужное количество крови оказывается не всегда, и приходится искать доноров.
17-летний Давид учится на программистав эчмиадзинском колледже. До болезни он не только работал на земельных участках соседей, но и занимался своей специальностью – устанавливал компьютерные программы, игры и т.д.
“В сезон дети всегда ели фрукты, я никого не обижал. Если б так продолжалось, было бы очень хорошо…” – говорит Давид, которому сейчас нельзя находиться под прямыми лучами солнца.
Большую часть дня он находится дома. Пользуется интернетомпо телефону или беседует с навещающими его друзьями. Специальность Давида позволяет ему зарабатывать деньги на дому, но для этого нужен компьютер. В этом случае он сможет расширить свои знания в области программирования.
Стелла показывает фотографии Артема и Дереника, которые сейчас находятся в Анкаване.
“Я не ждала вашего прихода. Управиться с пятью детьми, конечно, трудно, если нет своего дома, а семье нет мужчины. Это ведь не мой дом, и братья мужа когда-нибудь приедут из России и попросят меня освободить дом. Но я всегда думала о том, что есть люди, которым еще хуже. Слава Богу, у меня есть крыша над головой, мои дети со мной. Моя единственная мечта, единственная цель состоит в том, чтобы мой Давид, другие мои дети были здоровы и выросли хорошими людьми”,- говорит Стелла.