5 տղաների մոր ցանկությունը «լավ մարդիկ» մեծացնելն է
39-ամյա Ստելլա Հարությունյանը Էջմիածնի շրջանի Արտիմետ գյուղում իր 5 երեխաներին պահում է «Փարոս» ծրագրի 52 հազար դրամ նպաստով ու սկեսրայրի թոշակով: Ամուսինը՝ Հայկ Աբգարյանը, 7 տարի առաջ մեկնել է Ռուսաստան՝ արտագնա աշխատանքի եւ այլեւս Հայաստան չի վերադարձել։ Նա խզել է նաեւ կապերը ընտանիքի հետ։
Ստելլան Վարդենիսի Ծովակ գյուղից է, 12 տարեկանում կորցրել է հորը, 14 տարեկանից տեղափոխվել է քրոջ տուն՝ Էջմիածին ու դպրոցն ավարտել այնտեղ: Հետո սովորել է բժշկական ուսումնարանում, դարձել մանկաբարձ: 20 տարեկանում՝ 1997 թ.-ին, ամուսնացել է Հայկի հետ:
Հայկը Ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից է եղել: Ստելլան պատմում է, որ ամուսինն աշխատանք չուներ, դժվար էր ապրելը: Դա է եղել պատճառը, որ նորաստեղծ ընտանիքը գնացել է Ռուսաստան՝ Պոդոլսկ քաղաք։
Ռուսաստան գնալուց 3 օր անց ծնվել է Ստելլայի ու Հայկի առաջնեկը՝ Դավիթը, հետո նաև՝ Դերենիկն ու Արտյոմը: «Արտյոմը 10 ամսական էր, որ եկանք Հայաստան, 2 տարի հետո ծնվեց Ապավենը՝ մեր 4-րդ տղան: Ապավենս դարձավ 1 տարեկան, ամուսինս նորից գնաց Ռուսաստան՝ աշխատելու ու ինձ կանչելու նպատակով: Բայց երկու տարի հետ չեկավ: 7 տարի առաջ էր:
Այդ ժամանակ իմացա, որ մի ռուս կնոջից երեխա է ունեցել: Մի քանի ամիս էլ անցավ, իմացա, որ երկրորդ երեխան է ծնվել: Հիմա արդեն 3 երեխա ունի Ռուսաստանում: Մեծս՝ Դավիթը, շատ էր նեղվում, ասում էր՝ ինչի են ուրիշներն իրանց պապաների հետ դուրս գալիս, իսկ մենք` քո հետ»,- պատմում էր Ստելլան:
4 զավակների մայրը փորձել է պահպանել ընտանիքը և ամուսնու հետևից հասել է Ռուսաստան, մի որոշ ժամանակ ապրել են մի հարկի տակ: Բայց Ստելլայի պատմելով, կարճ ժամանակ անց ամեն ինչ շարունակվել է հնի պես, չնայած նրան, որ Ստելլան հղի է եղել 5-րդ երեխայով: 6 ամսական հղիությամբ նա վերադարձել է Հայաստան: Ծնվել է 5-րդ որդին՝ Դանիելը, ում հայրը նույնիսկ չի տեսել:
«Ես անձամբ իմ կողմից վատ սերմեր չեմ ցանել տղաների մեջ: Միշտ ասել ու ասում եմ՝ իրենց հայրն ա, իրենց ծնողը: Երևի դժվար ա հավատալ, բայց իմ սրտում վատ բան չկա նրա նկատմամբ: Եթե վերադառնա, կընդունեմ իրեն: Բայց չեմ ուզի, որ էնտեղի 3 էրեխեքը առանց հոր մնան»,- ասում է 5 երեխաների մայրը: «Իսկ ձեր էրեխե՞քը…»,- հարցնում եմ: Ստելլան լռում է:
Արտյոմն ու Դերենիկը այժմ Հանքավանի ճամբարներից մեկում են, ուր կհանգստանան 8 օր: Արտյոմը երաժշտական դպրոց է հաճախում, դուդուկ և դաշնամուր է նվագում, Դերենիկն էլ գնում է նկարչական խմբակ: Ստելլան ցույց է տալիս նրա ձեռքի աշխատանքները: Շարֆերի վրա նկարներ են: Փորձել են վաճառել, բայց խանութներին տված շարֆերը վերադարձվել են, և ընտանիքը դրանց մի մասը նվիրել է մտերիմներին:
Ստելլան ասում է, որ մեկ- մեկ խառնում է երեխաների տարիքները, հետո կենտրոնանում ու արագ թվարկում է՝ 17,14, 12, 10, 4: Տասնամյա Ապավենը ասում է, որ Հայաստանը լավ տեղ է «իր գյուղերով»:
Աղջիկ ունենալու մասին Ստելլան չի էլ երազել. «Չէի ուզի աղջիկ ունենալ, չէի ուզի, որ իմ տառապանքները տեսնի, էս ճանապարհն ինձ հետ անցնի»: Ասում է, որ ծնկների վրա է ուժ ստանում՝ աղոթելիս: «Աստված ինձ շատ անգամ ցույց ա տվել, որ մարդկանց նկատմամբ հավատը փուչ բան ա»:
Ավագ որդին՝ Դավիթը, երկար ժամանակ աշխատել ու հոգացել է բազմազավակ ընտանիքի հոգսերը: «Հող էր մշակում, տարբեր գործեր էր անում, փող բերում, դնում էր բարձիս մոտ կամ պայուսակիս մեջ: Դեկտեմբերից վատացավ, հետո ախտորոշվեց սուր լեյկոզ…»,- պատմում է մայրը՝ հավելելով, որ տղան նաև սակավարյունություն ունի: Լեյկոզի բուժմանը զուգահեռ՝ պարբերաբար արյան ներարկում է ստանում: Միշտ չէ, որ անհրաժեշտ քանակի արյուն է լինում, և երբեմն դոնորների կարիք է լինում:
17-ամյա Դավիթը ծրագրավորում է սովորում Էջմիածնի քոլեջում: Հիվանդությունից առաջ, հարևանների հողամասերում աշխատելուց բացի, նաև մասնագիտական գործեր էր անում՝ համակարգչային ծրագրերի տեղադրում, թեստավորում, խաղերի հավաքում և օնլայն գործարքներ:
«Սեզոնին էրեխեքը ամեն ինչ էլ կերել են, ամեն միրգ էլ եղել ա: Իմ կողմից ոչ մեկ չի նեղվել: Որ տենց շարունակվեր, լավ կլներ»,- պատմում է Դավիթը, ում այժմ արգելված է գտնվել արևի ուղիղ ճառագայթների տակ:
Դավիթի հիմնական խնդիրը զբաղված լինելն է: Ասում է, որ օրվա մեծ մասը տանն է լինում, հեռախոսով ինտերնետից է օգտվում կամ զրուցում է իրեն այցելող ընկերների հետ: Իր մասնագիտությունը թույլ է տալիս տնից գումար աշխատել, սակայն դրա համար այժմ համակարգիչ է հարկավոր: Այդ դեպքում Դավիթը նաև կընդլայնի գիտելիքը՝ յուրացնելով ծրագրային լեզուներ, որոնք քոլեջում չեն սովորում:
Ստելլան ցույց է տալիս Հանքավանում գտնվող տղաների՝ Արտյոմի և Դերենիկի լուսանկարները
«Ես չէի սպասում ձեր գալուն: Ճիշտ ա` դժվար ա 5 էրեխեքի հետ, մեկն էլ՝ հիվանդ, առանց տղամարդու, առանց սեփական տան, քանի որ սա իմ տունը չի, կարող է մի օր ամուսնուս եղբայրները գան Ռուսաստանից ու ինձ հանեն էս տնից: Բայց միշտ մտածել եմ, որ կան մարդիկ, ովքեր ավելի վատ վիճակում են ու փառք եմ տվել Աստծուն, որ ծածկ ունենք, երեխաներս հետս են:
Իմ միակ երազանքը, նպատակը, որ Դավիթս, իմ մյուս էրեխեքը առողջ լինեն, լավ մարդիկ մեծանան»,- ասում է Ստելլան:

Single Mom with 5 Kids: “I want them to grow up and be good people’
Stella Haroutyunyan is a 39 year-old single mom struggling to raise five children in the Etchmiadzin area village of Artimet.
Her husband left to work in Russia seven years ago and hasn’t returned.
Stella makes do with a monthly social benefits allowance issued by the Paros program of 52,000 AMD (US$110) and her father-in-law’s pension.
She married Hayk Gharabaghyan, an Artsakh War vet, in 1997 when she was 20. To find work, the family relocated to the Russian city of Podolsk and three of the boys – Davit, Derenik and Artyom – were born there.
After the family moved back to Armenia, Hayk returned to Russia. Stella says he now has three kids after moving in with a Russian woman.
Stella, then with four kids, tracked Hayk down in an attempt to keep the family together. The attempt was futile even though the couple lived under one roof for a while. Six months pregnant with her fifth child, Stella returned to Armenia.
“With the boys, I don’t sow any bad seeds about their father. I always tell them he’s their parent. As unbelievable as it may seem, I hold no animosity in my heart towards him. If he returns, I’ll accept him. But I don’t want his three kids there to go without a father,” Stella says.
Two of the boys, Artyom and Derenik, are now in a summer camp in Hankavan for eight days. Artyom is enrolled in a music school and is learning to play the piano and duduk. Derenik goes to a painting club. Stella shows us his handiwork – pictures on scarves. The family has tried to sell them, giving them to stores. They were all returned and have been gifted to friends and family.
Stella says she never dreamt about having a girl. “I’d never want to have a girl. So that she would see my torments,” she says.
Her eldest, 17 year-old Davit, used to work and thus supported the family. “He’d work in the field and other odds and ends. He’d put the money near my pillow or in my bag. Then he was diagnosed with acute leukemia,” Stella says, adding that they he needs periodic blood transfusions. Stella says that there are times when the hospital doesn’t have enough blood on hand and that a call for donors has to be made.
Davit is studying computer programming at Etchmiadzin College. Before becoming ill he did part-time work downloading programs and games and conducting online transactions.
But now, to work from home, Davit needs a personal computer. He’d also use a computer to hone his computer skills and to learn foreign languages not taught at the college.
“I wasn’t expecting your visit. True, it’s tough raising five kids, one of which is sick. On top of its all, we don’t own this house. My husband’s brothers can return from Russia and kick us out. But I’ve always thought that there are others out there in worse shape than us. Thank God we have a roof over our heads and that I’m with my children.”
“My only dream, my aim, is that my Davit, and the others, are healthy and grow up to be good people,” Stella says.
Photos and video: Davit Banouchyan
I hear and read this often: armenian men leave their wife and children to move to Russia without caring and coming back again ! This criminal behaviour proves clearly that they are NO CHRISTIANS, but week,lazy,satanic fornicaters ! Where are the priests and catholicosses to admonish,accuse and excomunicate them, if they don't repent and stop there dirty ,degenerate way of life ??? why are they silent, these pseudo-shepards , instead of Standing up for the weak and defendless children ?