Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ համաժողովի բացմանը
Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ՝ Սերժ Սարգսյանը այսօր Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի Մեծ դահլիճում մասնակցել է Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության «20-րդ դարի ցեղասպանությունների համեմատական վերլուծություն» խորագիրը կրող 12-րդ համաժողովիբացման հանդիսավոր արարողությանը:
Հանրապետության նախագահը հանդես է եկել ելույթով: Համաժողովին, որը նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ, ինչպես նաև Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի և Հոլոքոստի 70-րդ տարելիցներին, մասնակցում են Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության նախագահ Դանիել Ֆեյերստայնը, ցեղասպանագիտության և հարակից ոլորտների հարյուրից ավելի լավագույն մասնագետներ, հեղինակավոր գիտնականներ՝ աշխարհի տարբեր երկրներից:
Սերժ Սարգսյանի ելույթը Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ համաժողովի բացման ժամանակ
Հարգելի՛ պարոն Ֆեյերստայն, Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ համաժողովի հարգարժան մասնակիցներ,
Ինձ համար պատիվ է ողջունել ձեզ Հայաստանում և ազդարարել այս ներկայացուցչական համաժողովի մեկնարկը։ Հպարտ եմ, որ լինելով մարդկության դեմ ամենասարսափելի հանցագործության՝ ցեղասպանության ենթարկված ժողովուրդ, մենք վերածնվել ենք, պետականություն կերտել և այսօր հնարավորություն ունենք հանդես գալու որպես ցեղասպանության հանցագործության դեմ պայքարի առաջամարտիկներից մեկը։
Հաճախ թվում է, որ միջազգային իրավունքի զարգացմանը, քաղաքական մտքի առաջխաղացմանը զուգընթաց մարդկությունը պետք է արդեն իսկ հաղթահարած լիներ ցեղասպանության հանցագործության արհավիրքը: Այնքան է խոսվել մարդկության դեմ ուղղված այս հանցագործության բաղադրիչների մասին, այնքան ջանք է ներդրվել այս հանցագործությունը բնորոշելու, կանխարգելելու, պատժելու և դատապարտելու ուղղությամբ, որ թվում էր, թե «այլևս երբեք» կարգախոսն իր լիարժեք իրագործմանը կհասնի:
Ցավոք, մենք այսօր էլ ականատեսն ենք դառնում ցեղասպանական գործողությունների, այլատյացության քարոզչության, ֆաշիստական գաղափարախոսության առաջմղմանը: Մենք տեսնում ենք զանգվածային սպանություններ, վայրագություններ, կոտորածներ, կրոնական, ազգային, լեզվական տարբերակմամբ հիմնավորվող խտրականություն, առանձին խմբերի հատվածային կամ ամբողջական ոչնչացման փորձեր, մշակութային ժառանգության և հոգևոր կյանքի թիրախավորում:
Դա հուշում է մեզ, որ միջազգային պայքարը ցեղասպանության հանցագործության դեմ պետք է նոր թափ առնի, նոր բովանդակություն ստանա և օգտագործի բոլոր հնարավոր հարթակները:
Հաճախ ցեղասպանության մասին խոսելիս ոմանք օգտագործում են «ողբերգություն» ձևակերպումը: Բայց անհրաժեշտ եմ համարում, որ մշտապես օգտագործվի այդ եզրույթի միակ ճիշտ բնորոշումը` «հանցագործություն»: Ողբերգությունը հաճախ կարող է տեխնոլոգիական աղետի հետևանք լինել, կարող է լինել բնական արհավիրքի հետևանք, նույնիսկ կարող է լինել պատահականության հետևանք: Ցեղասպանությունը, ի տարբերություն այդ ամենի, խորապես հաշվարկված, նախագծված, նախապատրաստված հանցագործություն է, որն ունի հստակ թիրախ, սահմանված գործիքակազմ և այլատյացության վրա հենվող գաղափարախոսություն:
Եվ հաշվի առնելով այդ հանցագործության բազմաշերտ բնույթը, չափազանց կարևոր է, որ դրա բնորոշման, կանխարգելման, դադարեցման, դատապարտման, դրա համար պատժի կիրառման գործընթացը լինի բազմակողմանիորեն հիմնավորված, և այդ հիմնավորվածությունը կառուցված լինի գիտական հենքի վրա: Պատմաբաններ, քաղաքագետներ, ազգագրագետներ, մշակութաբաններ, միջազգային իրավունքի մասնագետներ, հոգեբաններ, բազմաթիվ այլ մասնագետներ են անհրաժեշտ ցեղասպանության հանցագործության դեմ պայքարն ավելի արդյունավետ առաջ մղելու համար, ինչպես նաև ցեղասպանությունների հետևանքները հաղթահարելուն ուղղված քայլեր ծրագրավորելու և իրականացնելու համար: Դրանով է կարևորվում Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության այս հարթակը: Դուք մասնագիտորեն եք զբաղվում մարդկության առջև ծառացած այդ դժոխային երևույթով:
Ցավոք, պատմության ընթացքում հաճախ տարատեսակ շահերն անհեռատեսորեն վեր են դասվում ցեղասպանությունները կանխարգելելու հրամայականից՝ մարդկության տարեգրության մեջ ստեղծելով անպատիժ նախադեպեր ու դրանով իսկ խթանելով այդօրինակ վարքագծի հետագա դրսևորումները։ Գաղտնիք չէ, որ կատարված հանցագործությունները քողարկելու, զոհին ոճրագործ և ոճրագործին զոհ ներկայացնելու փորձերից զերծ չի մնում նաև գիտությունը կամ միգուցե ավելի ճիշտ է ասել՝ «հակագիտությունը»:
Հետևաբար, նաև այդ առումով եմ արժևորում այս համաժողովի առաքելությունը և տարիներ ի վեր ձեր ներդրած ջանքերը՝ ուղղված գիտական մակարդակում պատմական արդարության վերականգնմանը։ Բարձր ենք գնահատում, որ դեռևս 2007 թվականին ձեր ընկերակցությունը ճանաչել և դատապարտել է Հայոց ցեղասպանությունը։
Մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների, այդ թվում՝ ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում, իհարկե, առանցքային նշանակություն ունի հասարակական-քաղաքական լայն շրջանակների ներգրավումը: Այդ պայքարում իրենց ջանքերը պետք է համատեղեն քաղաքական գործիչները, մշակութային, հոգևոր, գիտական շրջանակները, քաղաքացիական հասարակությունն ու ազատ մամուլը:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում սույն թվականի ապրիլին Երևանում կայացավ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» առաջին գլոբալ ֆորումը: Համաժողովին մասնակցեցին շուրջ 600 պատգամավորներ, լրագրողներ, հոգևոր առաջնորդներ, գիտնականներ: Այն ուղղված չէր որևէ պետության կամ ժողովրդի դեմ, այլ ուղղված էր ցեղասպանության հանցագործության դեմ:
Հենց ֆորումի մասնակիցների առաջարկն էր, և պարոն Ֆեյերստայնը միացավ դրան, որ Հայաստանն այդ գործում ստանձնի առաջնորդի դերակատարում և պարբերական բնույթ հաղորդի համաժողովին: Անցկացնելով անհրաժեշտ քննարկումներ՝ մենք ընդունել ենք այդ առաջարկը և նախատեսում ենք համաժողովն անցկացնել երկու տարին մեկ անգամ` սկսված 2016 թվականից:
Մենք համարեցինք, որ արդյունավետ կլինի գլոբալ ֆորումը հաջորդի այն տարիներին, երբ անցկացվում են ձեր ընկերակցության համաժողովները և դառնա նաև ձեր կառույցի համար նոր հարթակ` տարածելու ձեր փորձը և գիտելիքները ավելի լայն շրջանակների ներգրավմամբ: Ես պաշտոնապես առաջարկում եմ Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցությանը դառնալ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» համաժողովի համահիմնադիր, կազմակերպիչ և մշտական մասնակից:
Հարգարժա՛ն ներկաներ,
Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի է անցել, սակայն ոչինչ չի մոռացվել։ Չեն մոռացվել նաև այն մտավորականների, գիտնականների ու առհասարակ մարդասերների անունները, ովքեր իրենց մտքի ու գրչի շնորհիվ լույս են սփռել 100 տարի առաջ կատարված ոճրագործության վրա՝ թույլ չտալով ժամանակին քողարկել այն։ Եվ պատահական չէ, որ 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման չորս սյուներից մեկն էլ հենց երախտագիտության սյունն է. մենք երախտապարտ ենք բոլոր այն գիտնականներին ու հասարակական, քաղաքական գործիչներին, ովքեր, անտեսելով բոլոր դժվարությունները, բարձրաձայնեցին և շարունակում են բարձրաձայնել Հայոց ցեղասպանության մասին:
Մեզ համար չափազանց կարևոր է, որ Հայոց ցեղասպանության փաստը հիշատակվեց Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի կողմից մատուցված պատարագում, Ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցելու համար Երևան ժամանած Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Սերբիայի և Կիպրոսի նախագահների ելույթներում, Վաշինգտոնի Մայր տաճարում կայացած ոգեկոչման արարողության ժամանակ, Գերմանիայի Նախագահ Յոախիմ Գաուկի պատմական խոսքում, որում նա ուղիղ խոսեց կայսերական Գերմանիայի մեղսակցության մասին, Չիլիի, Բրազիլիայի, Ավստրիայի, Լյուքսեմբուրգի, Նիդերլանդների, Ռուսաստանի օրենսդիր մարմինների կողմից ընդունված փաստաթղթերում, Հունաստանի և Կիպրոսի կողմից՝ այդ հանցագործության ժխտման քրեականացման որոշումներում, միջազգային հեղինակավոր կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդարանի բանաձևերում, և որ ամենակարևորն է, տասնյակ միլիոնավոր մարդկանց սրտերում, ովքեր իրենց համերաշխությունն են հայտնում հայ ժողովրդի արդար պայքարին։
Այս նույն համատեքստում եմ դիտում նաև ձեր կողմից կայացված որոշումը ձեր համաժողովը ոգեկոչման այս կարևոր տարում Հայաստանում անցկացնելու մասին:
Մենք շնորհակալ ենք բոլորիդ այս աննախադեպ աջակցության և ցուցաբերած խիզախության համար:
Ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում մեր պայքարը լինելու է շարունակական, ու դրանում մենք անընդհատ զգալու ենք նաև ձեր աջակցության և խորհրդի կարիքը: Մենք պայքարում ենք մեր իրավունքները վերականգնելու համար և շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր մեզ սատարում են, գոնե բոլոր նրանց, ովքեր մեզ չեն խոչընդոտում: Համաժողովին մաղթում եմ արդյունավետ աշխատանք, իսկ ձեզ՝ նաև հաճելի օրեր Հայաստանում։

Президент принял участие в торжественной церемонии открытия 12-й конференции Международной ассоциации исследователей геноцида
Президент Серж Саргсян сегодня в Большом зале Американского университета Армении принял участие в торжественной церемонии открытия 12-й конференции Международной ассоциации исследователей геноцида под названием «Сравнительный анализ геноцидов 20-го века».
Президент Республики выступил с речью. В конференции, посвященной 100-летней годовщине Геноцида армян, а также 70-м годовщинам Второй мировой войны и Холокоста, принимают участие председатель Международной ассоциации исследователей геноцида Даниель Фейерштейн, более ста лучших специалистов в области исследования геноцида и смежных сфер, авторитетные ученые из разных стран мира.
Выступление Президента Сержа Саргсяна на открытии 12-й конференции Международной ассоциации исследователей геноцида
Уважаемый господин Фейерштейн,
Уважаемые участники 12-й конференции Международной ассоциации исследователей геноцида,
Для меня большая честь приветствовать вас в Армении и возвестить о старте этой представительной конференции. Я горжусь, что будучи народом, подвергшимся самому ужасному преступлению против человечества – геноциду, мы возродились, построили государственность и сегодня имеем возможность выступить в качестве одного из авангардных борцов против преступления геноцида.
Часто кажется, что параллельно с развитием международного права, прогрессом политической мысли человечество уже должно было преодолеть ужас преступления геноцида. Столько говорилось о составляющих этого направленного против человечества преступления, столько усилий приложено в направлении охарактеризования это преступления, его предотвращения и наказания, что казалось, что девиз «больше никогда» дойдет до своей полноценной реализации.
К сожалению, мы и сегодня становимся очевидцами геноциидальных действий, пропаганды ксенофобии, продвижения фашистской идеологии. Мы видим массовые убийства, зверства, погромы, дискриминацию по религиозному, национальному, языковому признаку, попытки частичного или полного уничтожения отдельных групп, мишенями становятся культурное наследие и духовная жизнь.
Это подсказывает нам, что международная борьба против преступления геноцида должна принять новый размах, получить новое содержание и использовать все возможные площадки.
Говоря о геноциде, некоторые часто используют формулировку «трагедия». Но я считаю необходимым, чтобы постоянно использовалась единственно правильная характеристика этого термина - «преступление». Трагедия часто может быть последствием технологической катастрофы, природной стихии, даже может быть последствием случайности. Геноцид, в отличие от всего этого, является глубоко рассчитанным, спланированным, подготовленным преступлением, которое имеет четкую цель, определенный инструментарий и основанную на ксенофобии идеологию.
И, учитывая многослойный характер этого преступления, чрезвычайно важно, чтобы процесс его охарактеризования, предотвращения, прекращения, осуждения, применения наказания за него был всесторонне обоснованным, и эта обоснованность была бы построена на научной основе. Историки, политологи, этнографы, культурологи, специалисты международного права, психологи, многочисленные другие специалисты необходимы для ведения более результативной борьбы против преступления геноцида, а также для планирования и осуществления шагов, направленных на преодоление последствий геноцидов. Этим важна даннная площадка Международной ассоциации исследователей геноцида. Вы профессионально занимаетесь этим стоящим перед человечеством адским явлением.
К сожалению, в ходе истории часто различные интересы недальновидно ставятся выше настоятельной необходимости предотвращения геноцидов, создавая в летописи человечества прецеденты безнаказанности и тем самым стимулируя дальнейшие проявления подобного поведения. Не секрет, что от попыток замаскировать совершенные преступления, представить жертву злодеем и преступника жертвой не остается в стороне и наука, или, может быть, правильнее сказать - «антинаука».
Следовательно, также и по этой причине я придаю ценность миссии этой конференции и прилагаемым вами на протяжении многих лет усилиям, направленным на восстановление исторической справедливости на научном уровне. Я высоко ценю, что еще в 2007 году ваша ассоциация признала и осудила Геноцид армян.
В деле предотвращения направленных против человечества преступлений, в том числе геноцидов, конечно, ключевое значение имеет вовлеченность широких общественно-политических кругов. В этом случае их усилия должны совмещать политические деятели, культурные, духовные, научные круги, гражданское общество и свободная пресса.
В рамках мероприятий 100-летней годовщины Геноцида армян в апреле текущего года в Ереване состоялся первый глобальный форум «Против преступления геноцида». В форуме приняли участие около 600 депутатов, журналистов, духовных лидеров, ученых. Он не был направлен против какого-либо государства или народа, он был направлен против преступления геноцида.
Именно предложением участников форума было, и господин Фейерштейн присоединился к нему, чтобы Армения в этом деле приняла роль лидера и придала форуму периодический характер. Проведя необходимые обсуждения, мы приняли это предложение и планируем проводить форум один раз в два года, начиная с 2016 года.
Мы сочли, что будет хорошо, если глобальный форум последует за теми годами, когда проводятся конференции вашей ассоциации и станет также для вашей структуры новой площадкой для распространения вашего опыта и знаний с привлечением более широких кругов. Я официально предлагаю Международной ассоциации исследователей геноцида стать соучредителем, организатором и постоянным участником форума «Против преступления геноцида».
Уважаемые присутствующие!
После Геноцида армян прошло 100 лет, однако ничто не забыто. Не забыты также те интеллигенты, имена ученых и гуманистов вообще, которые благодаря полету своей мысли и пера пролили свет на совершенное 100 лет назад преступление, не позволив времени скрыть его. И не случайно, что одним из столпов поминовения 100-летней годовщины является именно признательность: мы признательны всем тем ученым и общественно-политическим деятелям, которые, увидев все трудности, говорили и продолжают во весь голос говорить о Геноциде армян.
Для нас чрезвычайно важно, что факт Геноцида армян был упомянут в мессе, отслуженной Папой Римским Франциском, в выступлениях прибывших в Ереван для участия в мемориальных мероприятиях президентов России, Франции, Сербии и Кипра, во время поминальной церемонии, состоявшейся в Национальном соборе Вашингтона, в историческом выступлении Президента Германии Йоахима Гаука, в котором он прямо говорил о сообщничестве кайзеровской Германии, в документах, принятых законодательными органами Чили, Бразилии, Австрии, Люксембурга, Нидерландов, России, в принятых Грецией и Кипром решениях о криминализации отрицания этого преступления, в резолюциях авторитетных международных организаций, в том числе Европейского Парламента, и, что самое важное, в сердцах десятков миллионов людей, которые выражают свою солидарность со справедливой борьбой армянского народа.
В этом же самом контексте я рассматриваю также принятое вами решение провести вашу конференцию в Армении в этом важном поминальном году.
Мы благодарны всем вам за эту беспрецедентную поддержку и проявленную смелость.
Уважаемые гости!
В деле предотвращения геноцидов наша борьба будет постоянной, и в ней мы постоянно будем ощущать также потребность в вашей поддержке и вашем совете. Мы боремся за восстановление наших прав и благодарны всем, кто нас поддерживает, по крайней мере всем, кто нам не препятствует. Желаю конференции плодотворной работы, а вам – также приятных дней в Армении.