Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկին:
Երկկողմ ձևաչափով բանակցություններից հետո կայացել է ՀՀ Նախագահի և ԵԽ նախագահի համատեղ մամուլի ասուլիսը, որտեղ Սերժ Սարգսյանը և Դոնալդ Տուսկը ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների առջև հանդես են եկել հայտարարությամբ և պատասխանել լրագրողների հարցերին:
Բանակցությունների ժամանակ զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին և ընթացիկ համագործակցությանը, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին:
Անդրադարձ է եղել նաև տարածաշրջանային խնդիրներին: Հանրապետության Նախագահը ողջունել է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը:
Խոսելով դժվարին բանակցությունների արդյունքում Հունաստանի ճգնաժամի հաղթահարման գործընթացում արձանագրված որոշակի առաջընթացի մասին՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ հարցը հնարավորինս արագ և կողմերի համար ընդունելի տարբերակով լուծման կհանգի: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է ինչպես մեր երկրի կարևորագույն գործընկեր ԵՄ տարածքում կայունության ապահովմամբ, այնպես էլ Հայաստանի դարավոր բարեկամ Հունաստանի բնականոն զարգացմամբ։
Հանդիպման ժամանակ նշելով, թե ուրախ է, որ Հայաստանում օրենքի համաձայն նախաձեռնվել է սահմանադրական բարեփոխումների գործընթաց, Դոնալդ Տուսկը ՀՀ Նախագահին խնդրել է ներկայացնել բարեփոխումների իրականացման նպատակը և այդ գործընթացի վերաբերյալ նրա գնահատականը:
Այս և բանակցությունների ընթացքում քննարկված այլ թեմաները ՀՀ Նախագահը և ԵԽ Նախագահը ամփոփել են մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ
Ես կրկին ողջունում եմ Եվրոպական խորհրդի նախագահ պարոն Տուսկին Հայաստանում և իմ գոհունակությունն եմ հայտնում մեր այսօրվա զրույցի վերաբերյալ: Նմանօրինակ հանդիպումները լավ հնարավորություն են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները քննարկելու, մեզ հուզող բազմաթիվ հարցերի շուրջ մտքեր ու գաղափարներ փոխանակելու համար:
Մենք շահագրգիռ ենք, որ պարոն Տուսկի պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստանի հարաբերությունները մեր կարևորագույն գործընկերներից մեկի՝ Եվրոպական միության հետ շարունակեն ընդլայնվել, ինչը, վստահ եմ, կնպաստի մեր միջև ձևավորված երկարամյա կառուցողական երկխոսությանը:
Մենք արձանագրեցինք, որ Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունները զարգանում են դինամիկ կերպով: Դա վկայում է այն մասին, որ առկա են երկուստեք քաղաքական կամք և հանձնառություն և, որ ամենակարևորն է՝ ընդհանուր արժեհամակարգ, որի վրա կառուցում ենք զարգացման մեր ուղին: Վստահ եմ, որ մեր հարաբերությունների սերտացումը, Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների և բարեփոխումների հետագա խորացումը կրելու են շարունակական բնույթ:
Այդ մասին են վկայում ինչպես մեր ակտիվ փոխգործակցությունը եվրոպական երկրների հետ երկկողմ մակարդակում, այնպես էլ ԵՄ տարբեր կառույցների հետ շարունակվող աշխատանքը:
Անդրադառնալով ս. թ. մայիսի 21-22-ը կայացած Արևելյան գործընկերության չորրորդ գագաթնաժողովի արդյունքներին` մենք գոհունակությամբ նշեցինք, որ Ռիգայում ամրագրվեց տարբերակված մոտեցմամբ ԵՄ և գործընկեր երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցություն ծավալելու հանձնառությունը:
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում կմեկնարկեն ՀՀ-ԵՄ նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունները, որոնց հաջող ավարտը նոր էջ կբացի երկկողմ հարաբերություններում:
Մենք նաև կարևորեցինք, որ գագաթնաժողովի մասնակիցները վերահաստատեցին ԵՄ կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում իրենց լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին և 2009թ.-ից ի վեր այդ պետությունների ղեկավարների մակարդակով արված հայտարարություններին, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է լուծումն այլ հարթակներ տեղափոխելու ջանքերի անհեռանկար լինելու մասին:
Որքան էլ Ադրբեջանը փորձի խեղաթյուրել այդ հիմնախնդրի էությունը, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատ կամարտահայտությամբ իր ապագան որոշելու իրավունքը վաղուց արդեն չի վիճարկվում, ավելին՝ այն ամրագրված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների հայտարարություններում: Այդ գաղափարի համատեքստում մենք պատրաստ ենք առաջ ընթանալ ողջամիտ փոխզիջումների ճանապարհով:
Անշուշտ, անդրադարձանք նաև այս օրերին համաշխարհային հանրության ուշադրության կենտրոնում գտնվող տարբեր իրադարձությունների և համոզմունք հայտնեցինք, որ այդ իրադարձությունների բարեհաջող ընթացքը իր դրական դերակատարությունը կունենա ինչպես միջազգային, այնպես էլ տարածաշրջանային անվտանգության, կայունության և համագործակցության ամրապնդման գործում։ Մեր երկրի առաջնահերթ շահերից է բխում հարևան Իրանի Իսլամական Հանրապետության բնականոն զարգացումն ու լիարժեք ներգրավվածությունը միջազգային գործընթացներում: Անշուշտ, մենք ցանկանում ենք, որպեսզի մեր դարավոր բարեկամ Հունաստանը օր առաջ կարողանա լուծել իր առջև ծառացած բարդագույն խնդիրը:
Ավարտելով խոսքս՝ նշեմ, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահ պարոն Տուսկի այցը լավագույնս վկայում է, որ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև առկա են ընդհանուր ըմբռնում և փոխադարձ հետաքրքրություն` խորացնելու առկա կապերն ու շփման ձևաչափերը:

Президент Серж Саргсян принял Председателя Европейского совета Дональда Туска
Президент Серж Саргсян сегодня принял находящегося с региональным визитом в Армении Председателя Европейского совета Дональда Туска.
После переговоров в двустороннем формате состоялась совместная пресс-конференция Президента РА и Председателя Европейского совета, на которой Серж Саргсян и Дональд Туск выступили с заявлениями перед представителями СМИ и ответили на вопросы журналистов.
Во время переговоров собеседники коснулись отношений и текущего сотрудничества РА-ЕС, переговорного процесса урегулирования нагорно-карабахской проблемы.
Были также затронуты региональные вопросы. Президент Республики приветствовал соглашение, достигнутое вокруг ядерной программы Ирана.
Говоря о достигнутом определенном прогрессе, зафиксированном в процессе преодоления греческого кризиса в результате трудных переговоров, Президент Серж Саргсян выразил надежду, что вопрос по возможности быстро и в приемлемом для сторон варианте будет решен. Серж Саргсян подчеркнул, что Армения заинтересована как в обеспечении стабильности на пространстве ЕС – важнейшего партнера нашей страны, так и в нормальном развитии Греции, являющейся вековым другом Армении.
Во время встречи отметив, что рад тому, что в Армении согласно закону инициирован процесс конституционных реформ, Дональд Туск попросил Президента РА представить цель осуществления реформ и его оценку этого процесса.
Обсужденные в процессе переговоров темы Президент РА и Председатель Европейского совета подытожили на пресс-конференции.
Заявление Президента Сержа Саргсяна по итогам переговоров с Председателем Европейского совета Дональдом Туском
Я еще раз приветствую Председателя Европейского совета господина Дональда Туска в Армении и выражаю свое удовлетворение в связи с нашей сегодняшней беседой. Подобные встречи являются хорошей возможностью для обсуждения перспектив развития отношений Армения-ЕС, обмена мнениями и идеями вокруг волнующих нас многочисленных вопросов.
Мы заинтересованы в том, чтобы в период деятельности господина Туска на этой должности отношения Армении с одним из наших важнейших партнеров – Европейским союзом продолжали расширяться, что, уверен, будет способствовать сформировавшемуся между нами многолетнему конструктивному диалогу.
Мы констатировали, что отношения Армения-Европейский союз динамично развиваются. Это свидетельствует о том, что с обеих сторон есть политическая воля и обязательство и, что самое важное, общая система ценностей, на которой мы строим наш путь развития. Уверен, что укрепление наших отношений и дальнейшее углубление демократических процессов и реформ в Армении будут носить продолжительный характер.
Об этом свидетельствуют как наше активное взаимодействие с европейскими странами на двустороннем уровне, так и продолжающаяся работа с различными структурами ЕС.
Коснувшись итогов состоявшегося 21-22 мая с.г. четвертого саммита Восточного партнерства, мы с удовлетворением отметили, что в Риге была зафиксирована решимость развивать взаимовыгодное сотрудничество между ЕС и странами-партнерами с дифференцированным подходом.
Надеюсь, что в ближайшее время начнутся переговоры вокруг нового правового документа РА-ЕС, успешное завершение которых откроет новую страницу в двусторонних отношениях.
Мы также отметили важность того, что участники саммита подтвердили полную поддержку со стороны ЕС посреднических усилий сопредседателей Минской группы ОБСЕ в деле урегулирования нагорно-карабахского конфликта и заявлений, сделанных на уровне глав этих государств начиная с 2009 года, что еще раз свидетельствует о бесперспективности усилий, направленных на перемещение решения на другие площадки.
Как бы Азербайджан ни пытался исказить суть этой проблемы, право народа Нагорного Карабаха решать свое будущее путем свободного волеизъявления уже давно не оспаривается, более того, оно закреплено в заявлениях сопредседателей Минской группы ОБСЕ. В контексте этой идеи мы готовы продвигаться вперед по пути разумных компромиссов.
Несомненно, мы также коснулись различных событий, находящихся в эти дни в центре внимания мировой общественности и выразили убежденность, что успешный ход этих событий сыграет позитивную роль в деле укрепления как международной, так и региональной безопасности, стабильности и сотрудничества. Из первоочередных интересов нашей страны вытекает нормальное развитие соседней Исламской Республики Иран и ее полноценная вовлеченность в мировые процессы. Несомненно, мы желаем, чтобы наш вековой друг Греция побыстрее сумела решить стоящую перед ней сложнейшую проблему.
Завершая свою речь, отмечу, что визит Председателя Европейского совета господина Туска наилучшим образом свидетельствует о том, что между Арменией и Европейским союзом существуют общее взаимопонимание и взаимная заинтересованность в углублении имеющихся связей и форматов контактов.