Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկին
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է տարածաշրջանային այցով Հայաստանում գտնվող Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկին:
Երկկողմ ձևաչափով բանակցություններից հետո կայացել է ՀՀ Նախագահի և ԵԽ նախագահի համատեղ մամուլի ասուլիսը, որտեղ Սերժ Սարգսյանը և Դոնալդ Տուսկը ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների առջև հանդես են եկել հայտարարությամբ և պատասխանել լրագրողների հարցերին:
Բանակցությունների ժամանակ զրուցակիցներն անդրադարձել են ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին և ընթացիկ համագործակցությանը, ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին:
Անդրադարձ է եղել նաև տարածաշրջանային խնդիրներին: Հանրապետության Նախագահը ողջունել է Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը:
Խոսելով դժվարին բանակցությունների արդյունքում Հունաստանի ճգնաժամի հաղթահարման գործընթացում արձանագրված որոշակի առաջընթացի մասին՝ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ հարցը հնարավորինս արագ և կողմերի համար ընդունելի տարբերակով լուծման կհանգի: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը շահագրգռված է ինչպես մեր երկրի կարևորագույն գործընկեր ԵՄ տարածքում կայունության ապահովմամբ, այնպես էլ Հայաստանի դարավոր բարեկամ Հունաստանի բնականոն զարգացմամբ։
Հանդիպման ժամանակ նշելով, թե ուրախ է, որ Հայաստանում օրենքի համաձայն նախաձեռնվել է սահմանադրական բարեփոխումների գործընթաց, Դոնալդ Տուսկը ՀՀ Նախագահին խնդրել է ներկայացնել բարեփոխումների իրականացման նպատակը և այդ գործընթացի վերաբերյալ նրա գնահատականը:
Այս և բանակցությունների ընթացքում քննարկված այլ թեմաները ՀՀ Նախագահը և ԵԽ Նախագահը ամփոփել են մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկի հետ բանակցությունների արդյունքների վերաբերյալ
Ես կրկին ողջունում եմ Եվրոպական խորհրդի նախագահ պարոն Տուսկին Հայաստանում և իմ գոհունակությունն եմ հայտնում մեր այսօրվա զրույցի վերաբերյալ: Նմանօրինակ հանդիպումները լավ հնարավորություն են Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների զարգացման հեռանկարները քննարկելու, մեզ հուզող բազմաթիվ հարցերի շուրջ մտքեր ու գաղափարներ փոխանակելու համար:
Մենք շահագրգիռ ենք, որ պարոն Տուսկի պաշտոնավարման ընթացքում Հայաստանի հարաբերությունները մեր կարևորագույն գործընկերներից մեկի՝ Եվրոպական միության հետ շարունակեն ընդլայնվել, ինչը, վստահ եմ, կնպաստի մեր միջև ձևավորված երկարամյա կառուցողական երկխոսությանը:
Մենք արձանագրեցինք, որ Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունները զարգանում են դինամիկ կերպով: Դա վկայում է այն մասին, որ առկա են երկուստեք քաղաքական կամք և հանձնառություն և, որ ամենակարևորն է՝ ընդհանուր արժեհամակարգ, որի վրա կառուցում ենք զարգացման մեր ուղին: Վստահ եմ, որ մեր հարաբերությունների սերտացումը, Հայաստանում ժողովրդավարական գործընթացների և բարեփոխումների հետագա խորացումը կրելու են շարունակական բնույթ:
Այդ մասին են վկայում ինչպես մեր ակտիվ փոխգործակցությունը եվրոպական երկրների հետ երկկողմ մակարդակում, այնպես էլ ԵՄ տարբեր կառույցների հետ շարունակվող աշխատանքը:
Անդրադառնալով ս. թ. մայիսի 21-22-ը կայացած Արևելյան գործընկերության չորրորդ գագաթնաժողովի արդյունքներին` մենք գոհունակությամբ նշեցինք, որ Ռիգայում ամրագրվեց տարբերակված մոտեցմամբ ԵՄ և գործընկեր երկրների միջև փոխշահավետ համագործակցություն ծավալելու հանձնառությունը:
Լիահույս եմ, որ առաջիկայում կմեկնարկեն ՀՀ-ԵՄ նոր իրավական փաստաթղթի շուրջ բանակցությունները, որոնց հաջող ավարտը նոր էջ կբացի երկկողմ հարաբերություններում:
Մենք նաև կարևորեցինք, որ գագաթնաժողովի մասնակիցները վերահաստատեցին ԵՄ կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում իրենց լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդական ջանքերին և 2009թ.-ից ի վեր այդ պետությունների ղեկավարների մակարդակով արված հայտարարություններին, ինչը ևս մեկ անգամ վկայում է լուծումն այլ հարթակներ տեղափոխելու ջանքերի անհեռանկար լինելու մասին:
Որքան էլ Ադրբեջանը փորձի խեղաթյուրել այդ հիմնախնդրի էությունը, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ազատ կամարտահայտությամբ իր ապագան որոշելու իրավունքը վաղուց արդեն չի վիճարկվում, ավելին՝ այն ամրագրված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահողների հայտարարություններում: Այդ գաղափարի համատեքստում մենք պատրաստ ենք առաջ ընթանալ ողջամիտ փոխզիջումների ճանապարհով:
Անշուշտ, անդրադարձանք նաև այս օրերին համաշխարհային հանրության ուշադրության կենտրոնում գտնվող տարբեր իրադարձությունների և համոզմունք հայտնեցինք, որ այդ իրադարձությունների բարեհաջող ընթացքը իր դրական դերակատարությունը կունենա ինչպես միջազգային, այնպես էլ տարածաշրջանային անվտանգության, կայունության և համագործակցության ամրապնդման գործում։ Մեր երկրի առաջնահերթ շահերից է բխում հարևան Իրանի Իսլամական Հանրապետության բնականոն զարգացումն ու լիարժեք ներգրավվածությունը միջազգային գործընթացներում: Անշուշտ, մենք ցանկանում ենք, որպեսզի մեր դարավոր բարեկամ Հունաստանը օր առաջ կարողանա լուծել իր առջև ծառացած բարդագույն խնդիրը:
Ավարտելով խոսքս՝ նշեմ, որ Եվրոպական խորհրդի նախագահ պարոն Տուսկի այցը լավագույնս վկայում է, որ Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև առկա են ընդհանուր ըմբռնում և փոխադարձ հետաքրքրություն` խորացնելու առկա կապերն ու շփման ձևաչափերը:

Serzh Sargsyan Received Today The President of the European Council
President Serzh Sargsyan received today the President of the European Council (EC), Donald Tusk, who has arrived in Armenia on a regional visit.
After bilateral negotiations, there took place a joint press conference of the RA president and the EC president during which Serzh Sargsyan and Donald Tusk delivered a press statement and responded to questions from the journalists.
During the negotiations, the interlocutors touched upon RA-EU relations and their current cooperation, as well as the Nagorno-Karabakh peace process.
The parties also reflected upon regional issues. The Armenian president welcomed the agreement on the Iranian nuclear program.
Stating that some progress has been made as a result of tough negotiations on the Greek crisis, President Serzh Sargsyan expressed the hope that the issue will be addressed quickly, taking into account the interests of the parties. Serzh Sargsyan stressed that Armenia favors both stability in the EU, a key partner of our country, and the normal development of Armenia’s centuries-old friend, Greece.
At the meeting, Donald Tusk noted that he is glad Armenia has initiated a process of constitutional amendments based on law, and asked the RA president to present the goal of the amendments and his assessment of the process.
During the press conference, the RA president and the EC president summed up the other topics discussed at the negotiations.
Statement by President Serzh Sargsyan on the Results of Negotiations with the President of the European Council Donald Tusk
I once again welcome Mr. Tusk, President of the European Council, and express my satisfaction with the talks we had today. Such meetings provide a good opportunity to discuss the development prospects of Armenia-EU relations and exchange views and ideas on many issues of mutual concern.
We are keen on broadening relations with the European Union, one of our key partners, during Mr. Tusk’s tenure, which, I am sure will contribute to the long-lasting constructive dialogue existing between us.
We stated that Armenia-European Union relations keep on developing dynamically. This bears testimony to the fact that there are a mutual political will and commitment, and, most importantly, a set of shared values that underlie our development path. I am confident that we will continue to intensify our relations and work towards further deepening of democratic processes and reforms in Armenia.
This is illustrated both by our active collaboration with European countries at a bilateral level, and by the ongoing work with different EU institutions.
Touching upon the results of the fourth Eastern Partnership Summit held from 21 to 22 May this year, we expressed satisfaction with the fact that in Riga, we managed to confirm our commitment to promoting mutually beneficial cooperation between the EU and partner countries based on a differentiated approach.
I am hopeful that in the near future we will start negotiations on a new RA-EU legal document the successful end of which will open a new chapter in our bilateral relations.
We also stressed that the summit participants reaffirmed the EU’s full support for the OSCE Minsk Group co-chairs’ mediatory efforts aimed at a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and for the statements made by the heads of those states since 2009, which once again shows that the efforts to transfer the issue to other platforms have no prospects.
Despite Azerbaijan’s attempts to distort the essence of the conflict, the Nagorno-Karabakh people’s right to decide their own future through expression of free will has long been beyond dispute, moreover, it is anchored in statements of the OSCE Minsk Group co-chairs. In the context of that idea, we are ready to move forward along a path of reasonable compromises.
Of course, we also touched upon different events being under international spotlight during these days and expressed the belief that the successful course of those events will play a positive role in promoting security, stability and cooperation both at international and regional levels. The normal development and full involvement of the Islamic Republic of Iran in international processes coincide with our country’s primary interests. Certainly, we want our centuries-old friend Greece to rapidly address the most complex issue facing the country.
Concluding my speech, I would like to note that the visit of Mr. Tusk, President of the European Council, is the striking illustration of our common understanding and mutual interest to deepen ties and broaden contacts between Armenia and the European Union.