Բաբայան և Օհանեզով. Տուժածներին դատում են մեղադրյաի կարգավիճակում
«Վրաստանի Դատախազությունն արդեն սկսել է հետաքննությունը ոստիկանների կողմից ծեծի ենթարկված երկու քաղաքացիների` Արթուր Օհանեզովի և Ֆիլիպպ Բաբայանի գործով», -հուլիսի 23-ին նման հայտարարություն է արել Վրաստանի գլխավոր դատախազության մամլո կենտրոնը:
«Հետաքննությունը սկսվել է դեռևս հուլիսի 3-ին, և այն տարվում է Քրեական Կոդեքսի 333 հոդվածի «բ» ենթակետի համաձայն, ինչը ենթադրում է իրավապահպան գերատեսչությունների աշխատակիցների կողմից ծառայողական լիազորությունների չարաշահում»:
Այսօր ևեթ Քաղաքացիական դատարանում Բաբայանի և Օհանեզովի գործով լսում է անցկացվել: Մինչ Դատախազությունը կհետաքննի գործի բոլոր մանրամասները, երիտասարդ հայերը, որոնք պետք է լինեին տուժածի կարգավիճակում, այսօր գտնվում են բանտում և ունեն իբրև թե ոստիկանության աշխատակիցների վրա հարձակում գործած մեղադրյալների կարգավիճակ:
Այսօրվա դատական լսման ընթացքում հարցաքննվել է «տուժած» ոստիկանը, որը պնդում է, որ Արթուր Օհանեզովը հարձակվել է իր վրա և հասցրել իրեն ֆիզիկական վիրավորանքներ: Մինչդեռ, դատական հարցաքննման ընթացքում «տուժած» ոստիկանը փաստացիորեն չկարողացավ հիշել իր վրա «հարձակում» գործելու ոչ մի նշանակալի հանգամանք:
«Դատախազությունը կոծկում է հանցագործներին, մեր երեխաներին ծեծած սադիստներին: Այսօր պարզորոշ երում էր, որ «տուժած» ոստիկանը բացեիբաց ստում է դատավորին: Ես խնդրում եմ նախագահին, վարչապետին, Ներքին գործերի նախարարին, Դատախազությանը, խնդրում եմ, հետաքննե´ք այս գործն արդարացիորեն: Եթե մեր երեխաները մեղավոր են, թո´ղ ներկայացնեն անհերքելի փաստեր: Իրականում մեղավոր են ոստիկանները: Պետությունը չպետք է թույլ տա, որպեսզի այդ մարդիկ շարունակեն աշխատել ոստիկանությունում և տանջեն քաղաքացիներին», -դատական լսման ավարտից հետո հայտնել է Արթուր Օհանեզովի հայրը:
«Միությունը» կշարունակի հետևել տվյալ դատական գործընթացին և ընթերցողին պարբերաբար տեղեկություն կհաղորդի գործի ընթացքի մասին:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 2-ին «Ռուստավի 2» վրացական հեռուստաընկերությունը ներկայացրել է սյուժե, որի համաձայն` հայտնի է դարձել, որ 2015թ. ապրիլին ազգությամբ հայ Վրաստանի 2 քաղաքացի Թբիլիսիի գիշերային ակումբներից մեկում կռվի են բռնվել ոստիկանության աշխատակիցների հետ, որից հետո հայերը ձերբակալվել են, տարվել ոստիկանական բաժանմունք և դաժանորեն ծեծվել: Ծեծված հայերի հարազատների խոսքերի համաձայն` ոստիկանների հետ կռվի պատճառը դարձել է ոստիկանների կողմից հասցված վիրավորանքները ազգային պատկանելության հիման վրա: «Ոստիկանը հարցրել է` ի՞նչ ազգության եք դուք, ինչին Ֆիլիպ Բաբայանը պատասխանել է` հայեր: Ոստիկանը, որը եղել է քաղաքացիական հագուստով, պատասխանել է` «ես ատում եմ ձեզ» և անպարկեշտորեն է արտահայտվել հայերի հասցեին: Երիտասարդները զայրացել են և սկսվել է կռիվը», -ասում է տուժած Ֆիլիպ Բաբայանի մայրը:
Տվյալ դեպքի կապացությամբ հատուկ հայտարարություն է կատարել նաև Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարը: «Տվյալ թեման շատ վատ է ներկայացվել «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերության սյուժեով: Շեշտը դրված էր ազգային հարցի վրա, և կարծիք է ձևավորվել, որ ոստիկանները ծեծել են քաղաքացիներին ազգությամբ հայ լինելու պատճառով: Ինքը ծեծը տեղի է ունեցել երկու ամիս առաջ, բայց, չգիտես ինչու, այդ կռվի մասին տեղեկությունը տարածվել է երեկ (հուլիսի 2-ին, խմբ.): Տարածվել են տեսանյութեր, որտեղ մեծ մասամբ ոչ մի բան տեսանելի և լսելի չէ: Միակ բանը, որ երևում է, դա այն է, որ նկարահանումները տեղի են ունեցել ոստիկանության բաժանմունքում: Այսօր մեղադրյալներին պետք է մեղադրանք հարուցվեր, իսկ տեղեկությունը երեկ է տարածվել: Կարծում եմ, որ նման դեպքերում ազգային պատկանելության մասին խոսելը ճիշտ չէ», -հուլիսի 3-ին հայտարարել է Վրաստանի ներքին գործերի նախարարը:

Бабаян и Оганезов. Потерпевших судят в статусе виновных
«Прокуратура Грузии уже начала расследование по делу о избиении полицейскими двух граждан –Артура Оганезова и Филипа Бабаяна», -такое заявление 23 июля сделал пресс центр Генеральной Прокуратуры Грузии. «Расследование началось еще 3 июля и оно ведется по «б» подпункту 333 статьи Уголовного Кодекса, что подразумевает превышение служебных полномочий сотрудниками правоохранительных ведомств».
Сегодня же в Городском Суде состоялось слушанье по делу Бабаяна и Оганезова. Прежде чем Прокуратура расследует все обстоятельства дела, молодые армяне, которые должны иметь статус потерпевших, сегодня находятся под стражей и имеют статус обвиняемых в якобы совершенном ими нападении на сотрудников полиции.
В ходе сегодняшнего судебного слушанья был допрошен «пострадавший» полицейский, который утверждает что Артур Оганезов напал на него и нанес ему физические оскорбления. Однако, в ходе судебного допроса «пострадавший» полицейский не смог вспомнить фактически ни одно существенное обстоятельства совершенного на него «нападения».
«Прокуратура покрывает преступников, садистов, избивших наших детей. Сегодня было явно видно, что «пострадавший» полицейский откровенно врет суду. Я прошу президента, премьер министра, министра Внутренних Дел, прокуратуру –пожалуйста, расследуйте это дело справедливо! Если наши дети виновны, пусть предоставят неопровержимые факты. Виновны на самом деле –полицейские. Государство не должно допустить того, что бы эти люди продолжали бы работать в полиции и мучить граждан», -по окончанию судебного слушанья заявил отец Артура Оганезова.
«Миутьюн» продолжит следить за данным судебным процессом и периодически будет предоставлять читателю информацию о ходе дел.
Напомним, что 2 июля грузинский телеканал «Рустави 2» представил сюжет, согласно которому стало известно, что в начале апреля 2015 года двое граждан Грузии армянской национальности, в одном из ночных клубов Тбилиси, вступили в драку с сотрудником полиции, позже чего армяне были задержаны, перевезены в полицейский участок и жестоко избиты. По словам родственников избитых армян, причиной драки с полицейским стало оскорбление на национальной почве, нанесенное полицейским. «Полицейский спросил –кто вы по национальности, на что Филип Бабаян ответил –армяне. Полицейский, который был в гражданской одежде ответил –я ненавижу вас, и нецензурно выразился в адрес армян. Молодые люди разозлились и началась драка», -говорит мать потерпевшего Филипа Бабаяна.
В связи с данным происшествием специальное заявление сделал так же и министр Внутренних Дел Грузии. «Данная тема была очень нехорошо представлена в сюжете телекомпании «Рустави 2». Акцент был сделан на национальный вопрос и сложилось мнение, что полицейские бьют граждан из-за их принадлежности к армянской нации. Сама драка произошла два месяца тому назад, но почему то информация о драке была распространена вчера (2 июля –ред.). Были распространены видео материалы, в которой по большому счету ничего не видно и не слышно. Единственное что видно –это то, что съемки происходят в здании полиции. Сегодня обвиняемым должно было быть предъявлено обвинение, а вчера распространилась эта информация. Я думаю, что затрагивать национальную темы в подобных вопросах –не правильно», -3 июля заявил министр Внутренних Дел Грузии.