Վուրգավանցիները․ նրանց համար է կառուցվում առաջնային ենթակառուցվածքների համալիրը
Վուրգավան գյուղի գյուղապետ Գեորգի Խաչատրյանն այստեղ է բնակվում Վուրգավանի վերաբնակեցման առաջին տարիներից, 1995-96 թթ․։ Ջերմուկ քաղաքից է, մասնակցել է Արցախյան ազատամարտին, մասնակցել է Քաշաթաղի շրջանի ազատագրման գործողություններին։ Հրադադարի կնքումից ի վեր, երբ սկսվել է ազատագրված Քաշաթաղի վերաբնակեցումը, Գեորգին բնակություն է հաստատել այստեղ։ Ընտանիքի հետ նախ բնակվել է Աղավնո (նախկին Զաբուխ) գյուղում։ Երկու տարի ապրել են այստեղ։
Ինչպե՞ս և ինչու՞ տեղափոխվեց Վուրգավան
«Բայց այդ գյուղում ջրի խնդիր կար, չէի կարողանում իմ ուզած ձևով ցանքս անեմ, հող մշակեմ, տեղափոխվեցինք Վուրգավան», պատմում է Գեորգին։ 20 տարուց ավելի է՝ բնակվում է Վուրգավանում։ Սիրում է իր գյուղն ու շատ կապված է հողին։ Ինքն իր ձեռքով երեք խաչքար է պատրաստել՝ նվիրված պատերազմում ընկած տղերքի հիշատակին, ու դրանք տեղադրել Վուրգավանում ու հարևան երկու գյուղերում։ «Որ գյուղում խաչքար կա, հայ մարդն իրեն էս հողին կապված է զգում», ասում է նա։ Առաջին տարիների դժվարությունների մասին (որոնք, անխոս, շատ֊շատ են եղել), Գեորգին հիշել առանձնապես չի ցանկանում։
Հողը պահում է ոչ միայն այն մշակելով, այլև պետք եղած պահին՝ նաև զենքով
Արցախյան ազատամարտին մասնակցած Գեորգին միշտ պատրաստ է զենքը ձեռքին պահպանելու իր ազատագրածը, իր սրբազան հայրենիքը, որտեղ ինքը խաչքար է տեղադրում։ Անցած տարվա օգոստոսյան լարված օրերին Քաշաթաղում առաջիններից էր, որ միացավ դիրքապահ տղերքին ու ասաց՝ դուք մենակ չեք, մեր հայրենիքն իրար հետ ենք պաշտպանելու։ Գնաց մարտական դիրքեր ոչ թե հենց այնպես, ցույց տալու համար, այլ իսկապես կռվեց լարված այդ օրերին, մասնակցեց վտանգավոր դիվերսիոն խմբի հայտնաբերմանն ու վնասազերծմանը, պարգևատրվեց իր սխրագործության համար։
Նա իր զավակների ապագան տեսնում է հենց Վուրգավանում
Գեորգին Վուրգավանում այգի է մշակում, կենդանություն տալիս հողին։ «Երեխաներս էլ բոլորը Վուրգավանում են․ այստեղ ծնվել են, այստեղ ամուսնացել, այստեղ էլ ապրում են, ու գնալու միտք չունեն այստեղից», ասում է նա։ Գեորգիի 10 թոռնիկներն էլ ապրում են Վուրգավանում․ նրանցից ամենամեծը՝ Սյուզին, այս տարի փոխադրվում է երկրորդ դասարան, մյուս թոռնիկն էլ այս տարի դպրոց կգնա։
«Հայրենասեր» կազմակերպությունը Գեորգիի և մյուս վուրգավանցիների երեխաների ու թոռնիկների համար այս տարի վերակառուցում է գյուղի կիսախարխուլ դպրոցը, որ նորօրյա վուրգավանցին դպրոց հաճախի հարմարավետ, ապահով, ժամանակակից ու ազատագրված հայրենիքը պահող հայրենասերին վայել դպրոցում։

Reconstruction is for the Brave Inhabitants of Artsakh's Vurgavan Village
Gueorgui Khachatryan has been living in Vurgavan since the beginning of its resettlement in 1995-96, immediately after the ceasefire between Armenia and Azerbaijan. He was originally from Jermuk and participated in the liberation movement of Kashatagh Province of Artsakh. For two years, he lived in Aghavno Village, also known as Zaboukh , with his family, then moved to Vurgavan.
So how and why did he move to Vurgavan?
One of the main reasons why Gueorgui moved his family to Vurgavan was due to the fact that Aghavno village had insufficient irrigation, making it difficult for him to effectively cultivate his land. Living in Vurgavan for all these years, he has grown attached to his village. He has even carved three Armenian stone crosses in memory of those who lost their lived during the war, and has installed them in Vurgavan, as well as in two neighboring villages. According to Gueorgui, “Wherever there are Armenian stone crosses, an Armenian feels more and more attached to his land.” Gueorgui did not have an easy start in the village and those are times he prefers to not recall and recount.
He looks after the land not only by cultivating it, but also by ensuring its safety with a weapon if necessary!
Gueorgui, who participated in the liberation movement of Artsakh, is always ready to protect his sacred homeland with a weapon when necessary. Last year, during the instability and border tensions between Armenia and Azerbaijan, he was one of the first people to voluntarily join the soldiers at the border. His participation did not only motivate the soldiers, but also served as an effective physical force since he actively participated in the process of identifying and neutralizing a dangerous insurgent group; for which he was honored.
He sees his children’s future in Vurgavan
Cultivating the land, Gueorgui not only benefits from its harvest, but simultaneously gives it life and a bright future. “All my children are in Vurgavan, they were born here, got married here, live here and don’t want to move anywhere else,” says Gueorgui. His ten grandchildren also live in Vurgavan, and the oldest of them, Suzy, is going to second grade this year.
This year, Hayrenaser Organization will be reconstructing the crumbling school of Vurgavan so that the new generation of the village’s residents will have access to a new, modern, and comfortable school that they deserve for living in their homeland and keeping it safe with their heroic actions every day.