«Ավրորա» մրցանակը միանում է Մադասիրության համաշխարհային օրվան
Oգոստոսի 19, 2015 թ. – «Ավրորա» մրցանակը միանում է Մարդասիրության համաշխարհային օրվա իրադարձություններին եւ սատարում այն ընդհանուր առաքելությանը, որը կոչված է արժանին մատուցելու եւ հիշատակելու մարդասիրության ոլորտում դերակատարություն ունեցած, իրենց կյանքը վտանգի ենթարկած մարդկանց, ինչպես նաեւ խրախուսելու մարդասիրական աշխատանքը:
««Ավրորա» մրցանակի միջոցով մենք միանում ենք Մարդասիրության համաշխարհային օրվան՝ հարգանքի տուրք մատուցելու նրանց, ովքեր իրենց կյանքը նվիրել են մարդկանց ծառայելուն, եւ կարեւորում ենք ամբողջ աշխարհում բարեգործական աշխատանքի ազդեցությունը: Այսօր բոլորիս համար առիթ է՝ մի պահ կանգ առնելու ու ճանաչելու այն անհատներին, որոնց խիզախ գործողությունները գոյատեւելու հնարավորություն ընձեռեցին այլ մարդկանց»,- ասում է «Ավրորա» մրցանակի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Ռուբեն Վարդանյանի խոսքը հիմնված է անձնական փորձի վրա: Նրա պապը չէր վերապրի Հայոց ցեղասպանությունը, եթե նրան փրկած չլիներ սեփական կյանքը վտանգելու քաջություն ունեցած մեկը:
Մարդասիրության համաշխարհային օրն ամեն տարի նշվում է օգոստոսի 19-ին՝ ի հիշատակ 2003 թ. այդ օրը Բաղդադում ՄԱԿ-ի կենտրոնական գրասենյակում մահապարտների կողմից իրականացված ահաբեչության, որը 22 աշխատակցի կյանք խլեց: Զոհերի թվում էր նաեւ Սերխիո Վիեյրա դե Մելոն, որը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մարդասիրական հարցերով տեղակալն էր եւ Արտակարգ իրավիճակներում օգնության համակարգողը եւ իր կյանքի երեք տասնամյակը նվիրել էր աշխարհի՝ պատերազմից բզկտված, ավերակված տարածաշրջաններում խաղաղության հաստատման ու փախստականներին օգնելու գործին:
««Ավրորա» մրցանակը նպատակ ունի արժեւորելու այն բացառիկ ներգործությունը, որ ունեցել են անհատները՝ մարդկանց կյանքը փրկելու ու մարդասիրական արժեքներն առաջ մղելու հարցում՝ իրենց ճանապարհին հաղթահարելով բազում մարտահրավերներ: Մենք խրախուսում ենք անհատներին ու կազմակերպություններին՝ թեկնածուներ առաջադրել, որպեսզի հանրության սեփականությունը դարձնենք անհատների աներեւակայելի մարդասիրական աշխատանքը, որը, շատ հաճախ, բոլորովին աննկատ  է մնում»,- ասում է  Նուբար Աֆեյանը՝ «Ավրորա»  մրցանակի համահիմնադիրը:
«Ավրորա»  մրցանակի համար թեկնածուների առաջադրումները կարող են կատարվել մինչեւ 2015 թ. հոկտեմբերի 1-ը՝ այցելելով https://100lives.com/hy/prize

Премия Aurora Prize вместе со всеми отмечает Всемирный день гуманитарной помощи
19 августа – Сегодня премия Aurora Prize вместе со всеми отмечает Всемирный день гуманитарной помощи. Как и миссия премии, идея этой памятной даты заключается в том, чтобы отметить заслуги тех, кто рисковал своей жизнью ради других, а также воздать должное их самоотверженности.
«Всемирный день гуманитарной помощь очень близок по духу премии Aurora Prize. Мы хотим отдать дань уважения тем, кто посвятил себя служению людям, хотим рассказать миру об их бескорыстии и героизме», - заявил Рубен Варданян, соучредитель премии. «Сегодня у каждого из нас есть шанс по достоинству оценить тех подвижников, чьи смелость и отвага позволили выжить другим».
Рубен Варданян точно знает, о чем говорит. Во время Геноцида армян его дедушку спас от смерти один из таких героев, рискуя при этом собой.
Всемирный день гуманитарной помощи отмечается ежегодно 19 августа. Дата была выбрана в честь 19 августа 2003 года, когда террорист-смертник подорвал себя в штаб-квартире ООН в Багдаде. Взрыв унес жизни 22 сотрудников миссии, среди которых был Специальный представитель Генерального секретаря ООН Сержиу Виейра ди Меллу, посвятивший тридцать лет делу мира. Ди Меллу помогал беженцам в самых бедных, раздираемых войной регионах.
«Мы создали премию Aurora Prize, чтобы воздать должное тем, кто, рискуя собой, спасает человеческие жизни. Их вклад в дело мира неоценим», - отметил Нубар Афеян, соучредитель премии. «Мы призываем обычных людей и гуманитарные организации номинировать тех, чья выдающаяся работа в этой области, к сожалению, часто проходит незамеченной».