ԱՄՆ դեսպանն ու Ֆինանսների նախարարի տեղակալը այցելում են նախարարության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ենթակառուցվածքների ներդրման և զարգացման վարչություն
Օգոստոսի 19-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանի ուղեկցությամբ այցելեց ՀՀ ֆինանսների նախարարության տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ենթակառուցվածքների ներդրման և զարգացման վարչություն: Ֆինանսների նախարարությունը վերջերս Զեյթունում տեղակայված տվյալների մշակման կենտրոնի համար ձեռք է բերել արդի համակարգչային սարքավորումներ ու ծրագրակազմեր՝ երկրում հարկային վարչարարության էլեկտրոնային համակարգի արդիականացման նպատակով ԱՄՆ ՄԶԳ-ի կողմից տրամադրված տեխնիկական օժանդակության շրջանակում:
Այցի ընթացքում նախարարի տեղակալ Վ. Միրումյանն ընդհանուր գծերով ներկայացրեց Հայաստանի ներկա հարկային քաղաքականությունը, միաժամանակ ընդգծելով նախարարության և ԱՄՆ ՄԶԳ-ի համագործակցության շնորհիվ ունեցած վերջին ձեռքբերումները: ՀՀ Ֆինանսների նախարարության Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների վարչության պետ Միքայել Փաշայանը հանգամանորեն ներկայացրեց Եկամուտների վարչարարության ինտեգրացված համակարգը, որի ավտոմատացման աշխատանքները իրականացվել են ԱՄՆ ՄԶԳ-ի աջակցությամբ: Լիովին ավտոմատացված համակարգի շնորհիվ նվազում են հարկային խախտումները, կոռուպցիայի հնարավորությունը և սխալները: Իսկ սխալներ տեղ գտնելու դեպքում, ավտոմատացված համակարգը թույլ է տալիս դրանք վերհանել ու ուղղել: Ֆինանսների նախարարության ջանքերի շնորհիվ վերջին վեց տարիների ընթացքում 36 տոկոսով կրճատվել է այն ժամանակը, որ ձեռնարկությունները ծախսում են հարկային հաշվետվությունների ու ձևակերպումների հետ կապված աշխատանքների իրականացման վրա, իսկ էլեկտրոնային հայտարարագրում կիրառող  հարկ վճարողների թիվը, որ 2011թ. կազմում էր 7 տոկոս, 2015թ. հասել է շուրջ 95 տոկոսի:
Դեսպան Միլսը նկատեց, որ հարկային վարչարարության էլեկտրոնային համակարգի արդիականացմամբ բարելավվել է հարկային մարմինների գործունեության թափանցիկությունը: Նա գովեստով անդրադարձավ ՀՀ կառավարության այս կարևոր հաջողություններին, որոնք թույլ են տվել «հարկերի վճարման դյուրինության» մասով  32 կետով բարելավել Հայաստանի դիրքը Համաշխարհային բանկի Doing Business 2015 զեկույցի վարկանիշային սանդղակու, որտեղ   Հայաստանը դիտարկված 189 երկրների շարքում 2013թ.-ին 73-րդն էր, իսկ 2014թ.՝41-րդը:  Անդրադառնալով այն դրական հետևանքներին, որոնց հանգեցնում է հարկային կանոնակարգերի ու վարչարարության թափանցիկությունը, դեսպան Միլսը հույս հայտնեց, որ Հայաստանը կշարունակի գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված քայլերը՝ դրանով իսկ խթանելով տնտեսական աճն ու ներգրավելով օտարերկրյա ներդրումներ:
ԱՄՆ ՄԶԳ-ն իր ծրագրերով աջակցել է ՀՀ Ֆինանսների նախարարությանն իրականացնելու բարեփոխումներ, որոնք օգնել են բարելավել հարկային դաշտը փոքր բիզնեսի համար, ապահովել սարքավորումներ ու ուսուցումներ հարկ վճարողների սպասարկման կենտրոնների համար, դյուրացնել հարկային հետաքննությունները և ԱԱՀ-ի վերադարձը և բարելավել հարկային ստուգումների պլանավորման ու ստուգման ենթակա  ձեռնարկություններին ընտրության համակարգը: ԱՄՆ ՄԶԳ-ը նաև աջակցել է Հարկային խորհրդի ստեղծման հարցում, որը հարկային հարցերը քննության առնելու նոր պետական-մասնավոր հարթակ է ՀՀ կառավարության ու գործարար համայնքի համար:

U.S. Ambassador Visits IT Infrastructure Development and Implementation Department of the Armenian Ministry of Finance
On August 19, U.S. Ambassador to Armenia Richard M. Mills, Jr. visited the IT Infrastructure Development and Implementation Department of the Armenian Ministry of Finance in the company of Deputy Minister Vakhtang Mirumyan.
The Ministry has recently procured up-to-date hardware and software for its data center in Zeytun as part of USAID’s technical assistance to the Government of Armenia to modernize the country’s electronic tax administration system.
During the visit, Deputy Minister Mirumyan gave an overview of the current tax policy of Armenia, highlighting the recent achievements resulting from the Ministry’s collaboration with USAID.  Michael Pashayan, the head of the Ministry’s IT Department, presented details about the Integrated Revenue Administration System, which was automated through USAID support.  The fully automated system reduces tax distortions, opportunities for corruption, and the number of errors. If errors do occur, the automated system facilitates their identification and correction. Thanks to the Ministry’s efforts, the time spent on tax compliance by businesses was reduced by 36 percent over the last six years, and the number of taxpayers using the electronic services for filing also increased significantly from 7 percent in 2011 to nearly 95 percent in 2015.
Ambassador Mills noted that the modernization of the tax administration electronic system has increased the transparency of the tax authorities’ operations.  He commended the Government of Armenia for these important successes, which have allowed Armenia to achieve a 32-step improvement in the ‘ease of paying taxes’ rankings of the World Bank Doing Business Report for 2015, rising from the 73rd place in 2013 to 41st place in 2014 among the 189 countries surveyed.  Noting the positive effect that transparent tax regulations and administration have on business development, Ambassador Mills expressed hope that Armenia would continue to improve its business environment to stimulate economic growth and attract foreign investment.
USAID programs have supported the Ministry of Finance of Armenia with the implementation of reforms that have helped to improve the taxation of small businesses, equip and train regional taxpayer service centers, simplify tax investigations and value added tax (VAT) refunds, and improve the tax audit planning and selection system.  USAID has also assisted with the establishment of the Tax Council – a new public-private platform for the Government and the business community to discuss tax issues.