Հայկական ծրագիրը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել Ստամբուլի 14-րդ բիենալեում
Ստամբուլի ժամանակակից արվեստի 14-րդ բիենալեում Հայկական ծրագրի շնորհանդեսը դարձավ բիենալեի բացման նշանակալի իրադարձություններից մեկը: Ծրագրի գլխավոր հովանավորն էր  «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA)  հիմնադրամի Dilijan Art Initiative նախագիծը:
Ստամբուլի 14-րդ բիենալեի շրջանակում Հայկական ծրագրի ներկայացման գաղափարը պատկանում էր բիենալեի համակարգող Քերոլին Քրիստով-Բակարգիեւին, ով շնորհանդեսի ժամանակ ընդգծեց Թուրքիայում հարյուր տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների շուրջ քննարկումների կարեւորությունն ու արդիականությունը:
Dilijan Art Initiative նախագծի աջակցությամբ Քերոլին Քրիստով-Բակարգիեւը միավորել էր ինչպես հայ եւ թուրք, այնպես էլ հայկական սփյուռքից եւ ամբողջ աշխարհից նկարիչների, ովքեր իրենց աշխատանքներում արծարծել են Հայոց ցեղասպանության թեման:
«Dilijan Art Initiative-ի աջակցությունը մեզ հնարավորություն տվեց բիենալեում ներկայացնել  Հայոց ցեղասպանության սարսափներն ապրած՝ աբստրակտ իմպրեսիոնիզմի հիմնադիր Արշիլ Գորկու, մեդեռնիստ եւ աբստրակցիոնիզմում նոր ձեւեր ստեղծող,  լիբանանցի նկարիչ Փոլ Գիրակոսյանի (ում մայրը նույնպես փախչել էր արհավիրքներից) գործերը, ինչպես նաեւ հրաշալի քանդակագործ Սոնա Բալասանյանի աշխատանքներն ու Աննա Բողիգյանի փիլիսոփայական ինստալացիաները»,-շնորհանդեսի ժամանակ հայտարարել է  Քրիստով-Բակարգիեւը:
Dilijan Art Initiative նախագիծը հովանավորել է ոչ միայն հայազգի նկարիչների: «Մենք նացիոնալիստներ չենք, մենք ինտերնացիոնալիստներ ենք,  ընդգրկում ենք ողջ Տիեզերքը: Dilijan Art Initiative նախագծի աջակցությամբ ստեղծվել է Ֆրանսիս Ալիսի «Անիի լռությունը»  սեւ-սպիտակ  հրաշալի ֆիլմը, Մայքլ Ռակովիցի եւ Քրիստինա Բուխի բարդ ինստալացիաները»,-նշել է բիենալեի համակարգողը:
Dilijan Art Initiative-ը IDeA հիմնադրամի նոր նախագիծն է, որի նպատակը  Դիլիջան քաղաքի՝ որպես մշակութային եւ կրթական կենտրոնի զարգացմանը նպաստելն է: Նախագծի իրականացման մեկնարկը նախատեսվում է 2016 թվականից: Այն ենթադրում է մի շարք հարթակների ստեղծում, որոնք ոգեշնչող ազդեցություն կունենան գիտական եւ ստեղծագործական հետազոտությունների համար՝ շեշտը դնելով Արեւմուտքի եւ Արեւելքի միջմշակութային երկխոսության վրա:
Նկարիչներին, արվեստագետներին եւ հյուրերին նախագիծը ներկայացրեցին արտ-համակարգող Վադիմ Գրիգորյանն ու IDeA հիմնադրամի համահիմնադիր Վերոնիկա Զոնաբենդը:
«Արվեստի յուրօրինակ լեզուն հասկանալի է ողջ աշխարհի մարդկությանը: Մենք հավատում ենք միջմշակութային երկխոսության կարեւորությանը: Դիլիջանում, օրինակ, 2014 թվականից գործում է UWC Dilijan College-ը, որտեղ սովորում են ուսանողներ աշխարհի 64 երկրից եւ որն արդեն ինտերնացիոնալ փոխգործակցության հարթակ է հանդիսանում: Dilijan Art Initiative նախագիծը համընդհանուր փոխըմբռնման խորացմանն ուղղված եւս մեկ հարթակ կդառնա»,-հայտարարել է Վերոնիկա Զոնաբենդը:

Ярким событием XIV Стамбульской биеннале стала Армянская программа
Презентация Армянской программы XIV Стамбульской биеннале современного искусства, главным спонсором которой выступил проект Dilijan Art Initiative Благотворительного фонда Initiatives for Development of Armenia (IDeA), стала заметным событием дней открытия биеннале.
Идея организовать Армянскую программу в рамках XIV Стамбульской биеннале принадлежит ее куратору, Каролин Христов-Бакарджиев, которая в своей речи на презентации подчеркнула важность и своевременность дискуссии о событиях, которые происходили в Турции сто лет назад.
Благодаря поддержке Dilijan Art Initiative Христов-Бакарджиев собрала вместе армянских и турецких художников, художников армянской диаспоры, а также мастеров со всего мира, которые средствами искусства осмыслили тему геноцида армян в своих работах.
«Поддержка Dilijan Art Initiative дала нам возможность привезти на биеннале произведения испытавшего ужасы геноцида основателя абстрактного импрессионизма Аршиля Горки, картины модерниста и создателя новых форм абстракции ливанского художника Пола Гирагосяна, чья мать также бежала от преследований, великолепные скульптуры Сони Баласанян и философские инсталляции Анны Богигян», – заявила на презентации Христов-Бакарджиев.
Спонсорская поддержка Dilijan Art Initiative распространялось не только на армянских художников. «Мы не националисты, мы – интернационалисты, мы охватываем всю Вселенную», – подчеркнула куратор XIV Стамбульской биеннале. – При поддержке Dilijan Art Initiative были также созданы восхитительный черно-белый фильм Франсиса Алиса “Молчание Ани”, сложные инсталляции Майкла Раковица и Кристины Бух».
Dilijan Art Initiative – новый проект Благотворительного фонда IDeA, целью которого является превращение армянского города Дилижана в международный центр искусства и образования. Реализация проекта, предполагающего создание целого ряда площадок, вдохновляющих на творчество и научные исследования с акцентом на межкультурный диалог Востока и Запада, запланирована на 2016 год.
Художникам, кураторам, галеристам и другим гостям презентации проект представили его арт-куратор Вадим Григорян и сооснователь Благотворительного фонда IDeA Вероника Зонабенд.
«Искусство обладает уникальным языком, понятным всем людям мира. Мы верим в важность межкультурного диалога. Например, в Дилижане с 2014 года действует международная школа UWC Dilijan College, в которой учатся молодые люди из 64 государств и которая уже является платформой для интернационального взаимодействия. И Dilijan Art Initiative станет еще одной платформой, нацеленной на углубление всеобщего взаимопонимания», – заявила Вероника Зонабенд.