Վերակենդանացած ենք եւ կը շարունակենք քազինոեախառն ստեղծագործել
1985 թուականի մարտի առաջին օրերն էին։ Քանի մը սփիւռքահայ ուսանողներու հետ Լիբանանէն կը վերադառնանք մեր դասերուն։ Ձմրան արձակուրդներուն չմեկնած մեր հանրակացարանի ընկերները կը դիմաւորեն մեզ։ Ուշ գիշեր է։ Երթուղային մը կը վարձենք ու բոլորս կը լեցուինք մէջը, մեր հսկայական ճամպրուկներով միասին։ Պայուսակները ծանր են արեւելեան ուտեստներով ու ճինզերով։ Ինքնաշարժին մէջ կը զրուցենք նորութիւններու մասին։ Կը հասնինք Փարաքարի խաչմերուկը։ Մեզ դիմաւորողներէն Յովիկը կ՚ըսէ.
- Հա՛, մոռցայ ըսելու, Համալիրը այրեցաւ։
-Ի՞նչ կ՚ըսես եա՛։ Ինչպէ՞ս։ Ի՞նչ եղաւ։
-Դեռ յստակ չէ ճիշդ ի՞նչ եղած է։ Բայց Կարէն Դեմիրճեանը խօսեցաւ հեռուստացոյցէն։ Յուզիչ ճառ մը ըրաւ մարդը։ Իսկապէս տխուր էր։
Բոլորս լռեցինք։
Համալիրին բացումէն անմիջապէս առաջ, 1983-ին երբ Մոսկուայէն ժամանած պատուիրակութիւնը որոշած էր ծանրամարտի աշխարհի առաջնութիւնը տեղափոխել Մոսկուա, պատրուակելով որ Համալիրին շինարարութիւնը դժուար թէ աւարտի մինչեւ մրցոյթը, ազգովին հիասթափուած ու դժգոհած էինք։ Ամիսներ ետք, հանրակացարանի ուսանողներով վազած էինք սեւ ու ճերմակ հեռատեսիլին դիմաց ու դիտած Եուրի Վարդանեանին ծանրամարտի յաղթանակը։ Հակառակ Հայաստանի մէջ չկայանալուն, դարձեալ մեր մարզիկն էր յաղթողը։ Մեր երկրի պարծանքը։
Համալիրի հրդեհը ազդած էր ամբողջ ժողովուրդին։ Մարդիկ լացած էին լուրը առնելով ու երդուած, որ ազգովին կրնանք վերաշինել։ Այսպէս, յառաջիկայ ամիսներուն մեր դեկան ընկեր Յարութիւնեանը յաճախ այցելեց մեր լսարանները ու դասերէն ազատելով մեզ՝ ղրկեց Համալիրի մաքրման աշխատանքներուն մասնակցելու։ Հազարաւոր ուսանողներ, քաղաքացիներ ըրին իրենց կարելին վերանորոգելու այրած մասը, մաքրեցին սեւցած աթոռներն ու  համատարած ծուխի հետքերը։ Համալիրը բոլորիս կը պատկանէր։ Մեր բոլորին հպարտութիւնն էր։ Երբ արժանացաւ խորհրդային պարգեւի՝ դարձեալ բոլորս հպարտացանք մեր տաղանդով։
Հակասական շատ խօսակցութիւններ եղած էին Համալիրի տեղին ընտրութեան եւ անգամ ճարտարապետական ոճին մասին։ Սակայն աւարտելէն ետք բոլորս գոհունակութեամբ դիտած էինք այս նոր ու տարբեր կոթողը։ Կ՚ըսուի, թէ երբ Կարէն Դեմիրճեանին վրդովմունք յայտնած են Մեծ Եղեռնի յուշարձանին՝ Ծիծեռնակաբերդին կողքին մարզահամերգային համալիր կառուցելու համար, ան պատասխանած էր, որ Համալիրի կառուցումով մենք աշխարհին ցոյց պիտի տանք թէ ի հեճուկս մեր ժողովուրդին կրած տառապանքներուն ու չարչարանքներուն, մենք վերակենդանացած ենք եւ կը շարունակենք ստեղծագործել։
Երբ Համալիրի դռները բացուեցան մեր առջեւ, բոլորս հիացանք։ Սենեկակցիս հետ գացինք դահուկասահքի մրցոյթ դիտելու, ապա տարբեր համերգներու։ Չեմ յիշեր ո՞ր տարին էր անզուգական Յարութիւն Թոփիկեանին ղեկավարած Համալսարանի Կոմիտաս երգչախումբին հետ ելոյթ ունեցանք Խորհրդային երկիրներու երգչախմբային փառատօնին։ Կը յիշեմ, երբ Ատրպէյճանի խումբը ելոյթ կ՚ունենար, իմ Անճարցիի ազգայնամոլութիւնս բռնեց։ «Ինչպէ՞ս կը ձգեն, որ այս բեմին վրայ թրքական երգ հնչէ։ Պու՜, պու՜» խղճալի ձայնս անհետացաւ աղմուկին մեջ։ Անդրադարձայ, որ երգչախումբի ընկերներս զարմացած զիս կը դիտեն։ Մենք խաղաղասէր, եղբայրական երկիրներու միութեան մաս կը կազմէինք վերջապէս։
Տարիներ անց, Հայաստանի առաջին նախագահին անկախութեան նուիրուած հիւրասիրութեան մասնակցեցայ Համալիրի շքեղ նախասրահին մէջ, ապա Սփիւռք-Հայաստան առաջին համահայկական համագումարին։ 1990-ականներու վերջերուն նաեւ հրաւիրուեցայ բարձրաստիճան պաշտօնեայի մը դստեր ամուսնութեան, որ տեղի պիտի ունենար Համալիրի նախասրահին մէջ։ Ներկայ չեղայ այդ հարսանիքին ու Համալիրը ինծի համար մնաց մարզահամերգային իր մակարդակին։
Քանի մը շաբաթ առաջ ճարտարապետ կողակցիս ըսի,
- Համալիրը կը ծախուի 30 միլիոն տոլարով։
- Այդ առնողը ձրի կ՚առնէ նման կառոյց մը,- պատասխանեց գլուխը շարժելով։ Իր եւ ինծի ծանօթ այլ ճարտարապետներու հիացմունքի առարկան եղած էր Համալիրը։
Համալիրը պահելու հսկայական ծախսերու եւ առ այդ ստիպուած ծախելու խղճուկ արդարացումները ամէնաքիչը ազգը յիմարի տեղ դնել կը նշանակէ։ Վստահաբար կարելի է անխարդախ ու վստահելի ձեռքերու յանձնել կառավարումը։ Կամ կառավարական համեստ ծախսեր ընելով գոյացնել անհրաժեշտ գումարը զայն աչքի լոյսի պէս պահելու համար։ Վերջապէս մարզահամերգային Համալիր մը մեր բոլորին պարծանքն է, չէ՞։ Սակայն թող ներուի ինծի, Քազինոյախառն համալիր մը իմ նմաններուն պարծանքը չի կրնար ըլլալ։
Այդքան նզովուող Խորհրդային տարիներուն Համալիրը իր մարզահամերգային մակարդակէն չիջաւ երբեւէ։ Աւելին, եղաւ ազգային առաջնահերթութեան ցանկին վրայ, եղաւ ազգային արժէք։ Իսկ հիմա՞... Մնաց սեփականաշնորհենք Ծիծեռնակաբերդն ու Եռաբլուրն ալ ու վերջանանք։
mary lou
Dino Awadisian is married to JULIE MOURADYAN who lives in North Hollywood, CA. She's his partner in CRIME. Her mothers IS another criminal who helped DIno Awadisian escape to Armenia. Julies mothers has many FAKE passports and many fake names, such as Amalia Ohanova, NARA OHANYAN, Nara Kuzikyan. Her SON who lives in ARMENIA is VARDAN KUZIKYAN in Yerevan who is HELPING DINO AWADISIAN HIDE HIS MONEY
ՊՐԱՎՕ ՍԷԴԱ․․․Սակայն կը խորհիմ,որ,,ձայն բարբառոյ անապատի,,պիտի ըլլա այս նիւթն ալ շատ-շատերուն ըսածներուն նման․․․մենք կը բողոքէնք,ուրիշնէր իրենց ընէլիքը կընէն․․․

We Have Risen From the Ashes, but Continue to Create Within the Confines of a Casino-Centric Mentality
It was early march, 1985. We, a group of Diaspora students, were returning from Lebanon to our classes in Yerevan.
Friends from our dormitories met us at the airport. It was late at night. We rented a van and get in along with our luggage. Our suitcases were heavy with Middle Eastern food products and jeans. In the van we talked about what’s new. We arrived at the Parakar intersection.
“Oh, I forgot to tell you. The Hamalir, the new sports complex burned down,” said Hovig, one of the students who met us at the airport. “Oh no…how? What happened?” “It’s not clear yet what exactly happened. But Karen Demirchyan, the first secretary spoke on TV. He gave a very moving speech. It was really sad.”
We were silent.
Before its opening in 1983 a delegation from Moscow had decided to transfer the location of the World Weightlifting Championship to Moscow, claiming they were worried that the construction of the Sports Complex would not be finished on time. Everyone was disappointed and unhappy about the decision. Months later we, a group of students at the dormitory, ran to the black and white television to watch the victory of weightlifter Yuri Vardanyan. Despite the change of location, the weightlifting champion was our sportsman. He was our pride.
The fire at the Sports Complex affected the whole nation. People cried hearing the news and swore to rebuild it. In the following month’s comrade Harutyounian, our dean, often came to dismiss us early from classes so we could participate in the cleaning efforts of the Sports Complex. Thousands of students and civilians cleaned the blackened seats and the remnants of smoke. The Hamalir belonged to all of us. It brought pride to all of us. When it got a Soviet prize all of us shared the excitement.
There were debates about the choice of location and even the architectural style for building the Sports Complex. But once it was built, everyone was happy with the new monumental building. They said that in response to people complaining about building it next to the Tzitzernakaberd Genocide Memorial, First Secretary Karen Demirichyan responded that we would show the world our rebirth and will to create despite the immense suffering that our nation experienced.
When the Hamalir opened, we were amazed by it. My roommate and I went to see a figure skating championship, then to many other concerts. I participated in the choir festival of Soviet republics with the university Komitas Choir, conducted by the unparalleled Harutyoun Topikian. I remember that when the Azerbaijani choir sang my Ainjar nationalism rose in me. “How can they allow Turkish songs on this stage? Booooo, Booooo,” I shouted. My pathetic voice disappeared in the noise. My friends in the choir looked at me perplexed. After all, we were part of a union of peaceful, brotherly countries.
Years later, I attended a reception in the beautiful foyer of the Sports Complex hosted by the first president of Armenia on the occasion of Armenian independence. Later on, the Armenia Diaspora conference took place there. At the end of the1990s I was invited for the wedding of an official’s daughter at the Sports Complex. I did not attend that wedding and for me Hamalir stayed at the level it had in the past.
A few weeks ago I told my architect husband, “They’re selling Hamalir for $30 million.” “That guy is getting himself a deal for $30 million,” he said shaking his head. He and a few other architects I knew were blown away by the architecture.
The rationalizations that high maintenance costs have forced the sale are pitiful and degrading to our people. There certainly are some trustworthy people who can manage it. Or, a reduction of some government expenses might assist in providing the funds necessary to keep it. After all, the Sports Complex is our people’s pride. But a casino-style Sports Complex will not be the pride of people like me.
During the disparaged Soviet years, the Sports Complex maintained its high level of integrity. Moreover, it was on the list of national priorities and was considered a national treasure. And now? All that is left is to privatize Tzitzernakaberd and the Yerablour Military Pantheon as well and finally put an end to this privatization spree.