Ադրբեջանական բանակը սեպտեմբերի 28-ին ունեցել է ևս 6 կորուստ
Երեկ` սեպտեմբերի 28-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված տեղեկությունն առ այն, թե իբր ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած հերթական առճակատման արդյունքում ադրբեջանական կողմը տվել է 3, իսկ հայկական կողմը` 7 կորուստ, ըստ ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության, ոչ միայն չէր համապատասխանում իրականությանը, այլև, իր սովորության համաձայն, պաշտոնական Բաքուն փորձել է սեփական կորուստների իրական թիվը վերագրել ղարաբաղյան կողմին:
Ինչպես հայտնի է դարձել պաշտպանության բանակի համապատասխան ծառայությունների կողմից ձեռքբերված տվյալներից, բացի արդեն նախօրեին հայտարարված զոհերից, ադրբեջանական բանակը սեպտեմբերի 28-ին ունեցել է ևս 6 կորուստ` Շահիյար Ալի օղլու Ույադով /զորակոչվել է 13.01.2015/, Էյուբ Աբդուլլա օղլու Ռամազանով /զորակոչվել է 28.04.2015/, Նիջաթ Մեհման օղլու Յարաև /զորակոչվել է 08.12.2014/, Ահմեդ Ջիվանշիր օղլու Էյուբով /զորակոչվել է 08.12.2014 /, Էլվին Մուշրու օղլու Յուսուֆով /զորակոչվել է 15.12.2014/ և Սամիր Սաբիր օղլու Ահմեդով /զորակոչվել է 18.07.2014/:
«Կատարվածը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը շարունակում է թաքցնել իր իրական կորուստները` սեփական հանրությանը մոլորության մեջ պահելու և ընտրած հանցավոր մարտավարության անհաջողությունները քողարկելու նպատակով»,- նշված է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ:
Չնայած վերոնշված կորուստների փաստին, հակառակորդը սեպտեմբերի 28-ին և լույս 29-ի գիշերը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 110 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 /76 արկ/, 82 /31 արկ/, և 120մմ /5 արկ/ ականանետերից ու ՀԱՆ-17  /15 արկ/ տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների  ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1600 կրակոց:
Վերոնշված զինատեսակներից բացի՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք /11արկ/:

Азербайджанская армия понесла новые потери: еще 6 погибших
Распространенные 28 сентября Министерством обороны Азербайджана сведения о том, что якобы в результате боевых действий на линии соприкосновения с азербайджанской стороны погибли трое военнослужащих, с армянской – семеро, не соответствуют действительности. Об этом сообщает пресс-с лужба Министерства обороны НКР. Официальный Баку предпринял попытку приписать реальное число собственных потерь карабахской стороне.
Министерство обороны Нагорно-Карабахской Республики сообщило данные о потерях ВС Азербайджана, понесенных ими в результате собственной агрессии.
По данным соответствующих служб Армии обороны НКР, помимо объявленных накануне жертв 28 сентября азербайджанская сторона потеряла убитыми еще 6 военнослужащих: Шахияр Али оглу Уядов (призван 13.01.2015), Эйуб Абдулла оглу Рамазанов (призван 28.04.2015), Ниджат Мехман оглу Яраев (призван 08.12.2014), Ахмед Дживаншир оглу Эйубов (призван 08.12.2014), Элвин Мушру оглу Юсуфов (призван 15.12.2014) и Самир Сабир оглу Ахмедов (призван 18.07.2014).
“Произошедшее свидетельствует о том, что оборонное ведомство Азербайджана продолжает скрывать реальные потери с целью держать в неведении собственное общество, а также скрыть провалы выбранной им преступной тактики”,- говорится в сообщении пресс-службы МО НКР.
Несмотря на понесенные потери, противник в ночь с 28 на 29 сентября продолжал интенсивно нарушать режим перемирия. За указанный период азербайжанская сторона нарушила режим перемирия около 110 раз, произведя в направлении карабахских позиций свыше 1600 выстрелов из автоматического оружия различного калибра, а также из минометов калибра 60 мм (76 снарядов), 82 мм (31 снаряд) и 120 мм (5 снарядов), гранатомета “АГС- 17” (15 снарядов).
Помимо перечисленного вооружения противник вновь применил ЗРК TR-107 турецкого производства (11 снарядов).