Հայաստանը փաստաթղթեր է ստորագրել մի շարք աֆրիկյան երկրների հետ
Երևանում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական համաժողովի շրջանակներում ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը աֆրիկյան վեց երկրների արտգործնախարարների հետ ստորագրել է հարաբերությունների զարգացմանը միտված յոթ փաստաթուղթ։
ԱԳՆ պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ Սենեգալի Հանրապետության հետ ստորագրվել է երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև խորհրդակցությունների անցկացման մասին փոխըմբռնման հուշագիր:
Հայաստանի և Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետության միջև ստորագրվել է արձանագրություն դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ։
Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Մադագասկարի Հանրապետության կառավարության միջև ստորագրվել է մշակութային համագործակցության մասին հուշագիր, նաև հուշագիր արտաքին գործերի նախարարությունների համագործակցության մասին:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության և Կոմորյան կղզիների միության Հանրապետության արտաքին գործերի, համագործակցության հարցերով նախարարության միջև ստորագրվել է համագործակցության հուշագիր։
Համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել նաև Հայաստանի ԱԳՆ և Տոգոյի արտաքին գործերի, համագործակցության և աֆրիկյան ինտեգրման հարցերով նախարարության միջև։
Հայաստանի արտգործնախարարության և Կոտ դ’Իվուարի արտաքին գործերի նախարարության միջև ստորագրվել է երկկողմ քաղաքական խորհրդակցությունների մասին փոխըմբռնման հուշագիր։

During the 31st session of the Ministerial Conference of the International Organisation of La Francphonie that took place in Yerevan On October 10 and 11, Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian signed seven documents with six African countries designed to strengthen ties between them and Armenia.
Armenia and Senegal signed a memorandum of understanding to hold talks between the foreign ministries of the two nations.
Armenia and the Democratic Republic of the Congo signed a protocol to establish diplomatic relations.
Armenia and Madagascar signed a memo on cultural cooperation, and another regarding cooperation between their respective foreign ministries.
Armenia and the Comoro Islands signed a memo on future cooperation between their respective foreign ministries.
Armenia and Togo signed a similar memo.
Armenia and the Ivory Coast signed a memorandum of understanding regarding holding bilateral political consultations.