Հեքըթոն [ՅԱՆ]` տո՞ն, թե՞ մրցույթ
Արդեն տարիներով փորձված ավանդույթի համաձայն տարեվերջին Հեքըթոն [ՅԱՆ]-ը միավորում է բազմաթիվ նորարար երիտասարդների, ՏՏ և այլ ոլորտների մասնագետների 24-ժամյա մեծ տոն/մրցույթի շուրջ։ Ով գոնե մեկ անգամ մասնակցել է Հեքըթոնին, վերը նշվածին կավելացնի անքուն գիշեր, կարմրած աչքեր, համոոոով անառողջ սնունդ և հավես շրջապատ, իսկ կազմակերպիչների համար 60-ից ավել թիմեր, ովքեր ամբողջ գիշեր աշխատում են («գոնե մի քիչ քնեն, հանգստանանք»), անվերջ հարցեր, բայց մեկ է, հավես շրջապատ և հաճելի մթնոլորտ։
Ինչպե՞ս Հեքըթոնի գաղափարը ներկայացվեց Հայաստանում
Դեռ մի քանի տարի առաջ Հանրային Լրագրության Ակումբի հետ համատեղ Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստանը որոշեց անցկացնել առաջին Հեքըթոն [ՅԱՆ]-ը։ Միջազգային ձևաչափի այս մրցույթը միանգամից հետաքրքրություն առաջացրեց, և ավելի քան 35 թիմեր դիմեցին, որոնք մշակեցին նախագծեր՝ հիմնականում ուղղված Երևանի տրանսպորտային, բնապահպանական, առողջապահական, կրթական, զբոսաշրջության ոլորտների խնդիրների լուծմանը: Ո՞վ կմտածեր, որ հայ վարորդների սիրելի 4car պլատֆորմը Հեքըթոն [ՅԱՆ] 2011-ի արդյունք է։ Խախտումներ, գույքահարկ, մեքենայի հետ կապված ամեն ինչ այս կայքում, որի գաղափարը մի խումբ երիտասարդների մոտ ծագել էր 24 ժամվա ընթացքում։ Հետագայում նրանք այնքան զարգացրեցին այդ գաղափարը, որ ստեղծեցին իրենց ստարտափը, ինչը մինչ օրս ակտիվորեն աշխատում է և դարձել է կենսունակ բիզնես։ Մայքրոսոֆթ ինովացոն կենտրոնը ընդգրկեց նրանց Աքսելերացիայի ծրագրում, ինչը հնարավորություն տվեց նրանց զարգացնել իրենց պրոդուկտը, մի ֆունկցիայից՝ ընդամենը խախտումների մասին ծանուցող SMS ծառայությունից, դառնալ բազմաֆունկցիոնալ վեբկայք 50,000 օգտատերերով և գտնել ներդրողները։
Հետաքրքիր մասնակիցներ, ժյուրիի անդամներ, լավ մարդիկ
Բոլոր Հեքըթոն [ՅԱՆ]ների մասնակիցներն, անկախ այն բանից՝ ինչ արդյունքների են հասել, միշտ նշում են, «Հավես էր շատ, լիքը հետաքրքիր մարդ կար, առաջատար ընկերություններից մարդիկ․․․»։ Հեքըթոն [ՅԱՆ]-ը միավորում է ոչ միայն սկսնակ ծրագրավորողների, այլ նաև արդեն կայացած և մեծ ճանապարհ անցած ծրագրավորողների, ձեռներեցների, տարբեր ոլորտների մասնագետների, ովքեր ամբողջ ընթացքում աջակցում են թիմերին։ Հեքըթոն [ՅԱՆ]-ը հիանալի հնարավորություն է ՏՏ համայնքում կապեր հաստատելու, նոր ծանոթություններ ձեռք բերելու համար։ Շատ հաճախ Հեքըթոնի ժամանակ հանդիպած մարդիկ հետագայում միավորվում են մեկ գաղափարի շուրջ, ստեղծում իրենց ստարտափը։ Նմանատիպ դեպքեր շատ են եղել ՄԻԿ-ի պրակտիկայում։ Միայն վերջին աքսելերացիայի ծրագրում ընդգրկվել էին երկու թիմեր, ովքեր առաջացել էին Հեքըթոն [ՅԱՆ] 2014-ի ժամանակ հաստատած ծանոթության արդյունքում։
Մրցանակներ
Երբ հայտարարվում է որևէ մրցույթ, բոլոր հետաքրքրված դիմորդները նախևառաջ ստուգում են, թե ինչ մրցանակներ են տրվելու։ Հեքըթոն [ՅԱՆ]-ը այդ առումով բացառություն չէ, սակայն մրցանակները տարբեր են՝ սկսած ֆինանսական աջակցությունից, արժեքավոր սարքավորումներից, մինչև ենթակառուցվածքային աջակցություն գաղափարը ստարտափի վերածելու համար։
Ի՞նչ ակնկալել այս տարվա Հեքըթոն [ՅԱՆ]-ից
Յուրաքանչյուր տարի Հեքըթոն [ՅԱՆ]-ը ներկայանում է նոր ձևաչափով, հետաքրքիր նորություններով և անցկացման հետաքրքիր և անսպասելի վայրով։ Այս տարին բացառություն չի լինելու։ Գաղտնիքները չբացելով՝ ավելացնենք, որ լինելու են նաև շատ հետաքրքիր մրցանակներ, ինչպես նաև որոշ թիմեր հնարավորություն են ստանալու ընդգրկվել ստարտափերի աքսելերացիայի ծրագրին։ Զինվեք համբերությամբ, նորարար գաղափարներով և լավ թիմակիցներով։

Хекатон [ЯН]: праздник или конкурс?
В соответствии с многолетней традицией в конце года Хекатон [ЯН] объединяет многочисленных молодых инноваторов, специалистов в области ИТ и других сфер вокруг 24-часового праздника/конкурса. Кто хоть раз участвовал в Хекатоне, добавит к вышеперечисленному бессонную ночь, красные глаза, нездоровое питание и классное окружение. А для организаторов – это более чем 50  команд, которые работают всю ночь, нескончаемый поток вопросов, но опять-таки классное окружение и приятная атмосфера.
Как была представлена идея Хекатона в Армении
Несколько лет назад Инновационный центр Майкрософт-Армения совместно с Клубом общественной журналистики решил провести первый Хекатон [ЯН]. Этот международныйконкурс сразу вызвал к себеинтерес. Заявки подали свыше 35  команд, которые разработали проекты, направленные в основном на решение проблем в транспортной, экологической, медицинской, образовательной, туристической сферах Еревана. Никому, наверное, не приходит в голову, что любимая армянскими водителями платформа 4car– результат Хекатон [ЯН]2011-го года. На этом сайтеможно найти всю информацию по автомобилю, а идея его создания возникла у группы молодых людей в течение 24 часов. В дальнейшем на основе этой идеи былсоздан стартап, который работает по сей день, превратившись в жизнеспособный бизнес. Инновационный центр Майкрософт включил авторов в программу акселерации, что дало им возможность развить свой продукт, превратив его из SMS-услуги, оповещающей только о нарушениях, в многофункциональный веб-сайт с 50.000 пользователей.
Интересные участники, члены жюри, хорошие люди
Участники всех Хекатон [ЯН], независимо от достигнутых ими результатов, всегда отмечают: “Было очень здорово, участвовало много интересных людей, специалистов ведущих компаний…”
Хекатон [ЯН] объединяет не только начинающих программистов, но и уже состоявшихся, прошедших большой путь специалистов из различных сфер, предпринимателей, которые оказывают всяческую поддержку командам.
Хекатон [ЯН] предоставляет прекрасную возможность установить связи в ИТ-сфере, завести новые знакомства. Очень часто участники, познакомившиеся в рамках Хекатон [ЯН], в дальнейшем объединяются вокруг одной идеи, создают свой стартап.
Призы
Когда объявляется какой-либо конкурс, все заинтересованные лица прежде всего выясняют, какие призы будут вручены. В этом плане исключение не составляет и Хекатон [ЯН]. Однако призы этого конкурса очень разные – начиная с финансовой поддержки и ценной аппаратуры до инфраструктурного содействия в деле превращения идеи в стартап.
Что ожидать от Хекатон [ЯН] в этом году
Каждый год Хекатон [ЯН] проводится в новом формате, в интересном и неожиданном месте. Исключением не станет и этот год. Не раскрывая секрет, отметим, что ожидаются очень интересные призы, а некоторым командам будет предоставлена возможность войти в программу акселерации стартапов. Вооружитесьтерпением, инновационнымиидеями и хорошимичленамикоманды.