Վանաձորցի Ժորա Հովհաննիսյանը՝ ազատ ոճի ըմբշամարտի վետերանների աշխարհի առաջնության 14-ակի հաղթող
ՀՀ վաստակավոր մարզիչ, վանաձորցի 54-ամյա ժորա Հովհաննիսյանը օրերս 14-րդ անգամ ճանաչվեց ազատ ոճի ըմբշամարտի վետերանների աշխարհի առաջնության  հաղթող: Հոկտեմբերի 10-ից 18-ը Հունաստանում անցկացվող վետերանների աշխարհի առաջնությունում ճապոնացի մարզիկի հետ պայքարում միավորների բացարձակ առավելությամբ 6/1 հաշվով նա նվաճել է հաղթողի դափնին ու օտար երկրում հայոց հիմնը հնչեցնելու իրավունքը:
Ըմբշամարտով սկսել է զբաղվել 12 տարեկանից:
«Ընկերներով ֆուտբոլ էինք խաղում, մեծերն ասացին՝ մեկի հետ պետք է բարբա կպնես: Այդ տղան պարապած էր, կպանք, ես հաղթեցի: Տղաներն ասացին՝ գնա ըմբշամարտով զբաղվի: Այդտեղից սկսեց իմ կապը ըմբշամարտի հետ»,- հիշում է Ժ. Հովհաննիսյանը:
Ըմբշամարտով զբաղվելուն ընտանիքի միակ անդամը՝ մայրը, դեմ է եղել:
«Հորս երկու տարեկանում եմ կորցրել: Մինուճար տղա էի: Մայրս շատ էր անհանգստանում իմ համար, ասում էր՝ մինուճար ես, մի տեղդ կջարդես, հաշմանդամ կդառնաս: Ուսուցիչներս էլ էին դեմ: Ասում էին, որ դասերով զբաղվեմ, որպեսզի ուսման մեջ հաջողություններ ունենամ: Բայց ես ոչ ոքի չլսեցի»,- հիշում է  վաստակաշատ մարզիկը:
Մարզական առաջին լուրջ հաջողությունը գրանցել է 15 տարեկանում` դառնալով Սովետական Միության մրցանակակիր: Առավել լուրջ հաջողությունները, սակայն, վանաձորցի մարզիկը գրանցել է հասուն տարիքում՝ ըմբշամարտի վետերանների աշխարհի առաջնություններում: Վերջին 15 տարիներին մասնակցելով վետերանների առաջնությանը` նա 14 անգամ հաղթող է ճանաչվել` ընդամենը մեկ անգամ զիջելով մրցակցին: Ամենադժվարն ու տպավորվածը, սակայն, վաստակաշատ մարզիչը համարում է 2001թ. Իրանում իրանցի մարզիկի նկատմամբ տարած հաղթանակը:
«Իրանցիները շատ են հզոր ըմբշամարտում, շատ են սիրում այս մարզաձևը: Մրցակիցս իրենց աշխարհի չեմպիոնն էր: Բոլորը զարմանում էին, թե ես ինչպե±ս կարող եմ հաղթել նրան: Իսկ երբ դժվարին պայքարից հետո վերջապես հաղթեցի,   այդ մարզիկն ինձ իր ուսերին նստեցրած երեք պտույտ կատարեց մրցագորգով՝  հանդիսատեսի ծափերի տակ»,- առաջին հաղթանակի հուշերն է պատմում Ժ. Հովհաննիսյանն ու հպարտանում,- 24 տարի է՝ ազատ ոճի ըմբշամարտի վետերանների աշխարհի առաջնությունն անց են կացնում, և ես միակն եմ աշխարհում, ով 14 հաղթանակ ունի»:
Մարզչական գործունեությամբ սկսել է զբաղվել 1983թ.-ից: Ասում է՝ բարդ աշխատանք է, երեխաներից յուրաքանչյուրին անհատական մոտեցում է  անհրաժեշտ:
«Երեխա կա՝ համարձակ է, բայց տեխնիկական հնարքներին լավ չի տիրապետում, կա և հակառակը՝ տեխնիկապես լավ է, բայց վստահ չի իր ուժերին»,- ասում է մարզիչը՝ ամենակարևորը համարելով ոչ թե լավ մարզիկ, այլ լավ մարդ դաստիարակելը:
Մրցագորգ դուրս եկող բոլոր սաներին նույն խորհուրդն է տալիս՝ չընկճվել, չկոտրվել, պարտություններից չհիասթափվել: Վստահ է՝ մարզական հաջողությունները միայն համառ պայքարի ու քրտնաջան աշխատանքի արդյունքում են գրանցվում:
Իր սաներով հպարտանալով՝ մարզիչը նշում է, որ հնարավոր է ավելի լավ արդյունքներ գրանցեին, եթե խանգարող հանգամանքներ չլինեին: Դրանցից առաջինն ու տարրականը, թերևս, շատ մարզիկների թերսնվելու խնդիրն է:
«Երեխաների հետ մարզումներ անցկացնելիս մեկ էլ երեխան ասում է՝ գլուխս պտտվում է: Ասում եմ՝ տղա ջան, ի±նչ ես կերել, ասում է՝ մակարոն կամ կարտոշկա: Ու զգում ես՝ եթե երեխուն նագրուզկա տաս, սիրտը շարքից կհանես: Եթե սնունդը նորմալ չեղավ, նա մեծ հաջողությունների դժվար հասնի,- ասում է զրուցակիցս ու միևնույն ժամանակ վստահաբար նշում,- այնուամենայնիվ, ճանաչված սպորտսմեններ հիմնականում դառնում են հենց չքավոր ընտանիքների երխաները»:
Խնդրի լուծումը մարզիչը տեսնում է պետական ու համայնքային մակարդակներում հոգածության բարձրացման մեջ:
«Հաղթողներին որոշակի աջակցություն կա: Բայց ախր միայն չեմպիոններով չի… Հնարավոր է՝ երկրորդ տեղ զբաղեցրած մարզիկը հաջորդ անգամ շատ ավելի լավ արդյունքներ գրանցի: Ախր մենք տաղանդավոր շատ  երեխեք ունենք…»:
Հայաստանյան ազատ ոճի ըմբշամարտի հաջորդ կարևորագույն խնդիրը մարզիչը համարում է դրսից մարզիկներ հրավիրելը:
«Դրսից  ճանաչված ըմբիշներ են բերում, մեր երեխաների առաջը փակում են ոնց որ:  Բերածները համարյա հավասար են մեր տղերքի հետ, բայց որ չբերեն ավելի լավ կլինի: Դա խանգարում է մեր երեխաներին: Հավասար արդյունքների դեպքում էլ օտարազգի մարզիկին են տալիս հաղթանակը: Բայց հավասարի դեպքում նախապատվությունը գոնե մեր մարզիկին պետք է տան»,- ասում է մարզիչը:
Ժ. Հովհաննիսյանը վստահ է՝ հայկական դրոշի տակ հայ մարզիկներն են պայքարելու. «Եթե հայ չի մասնակցում այդ դրոշի տակ, արդեն էն չի, էլի: Եթե ուրիշ ազգ է քո դրոշը բարձրացում, էն չի: Իրանք վաղը մյուս օրը էստեղից գնալու են: Մեր հողը մենք, մեր երեխեքն են պահելու»:

Zhora Hovhannisyan, a nationally celebrated sports trainer from Vanadzor, was recently recognized as the international senior freestyle wrestling champ for the fourteenth time.
The competition was held in Armenia form October 10-18 and Hovhannisyan bested his Japanese opponent by a score of 6 to 1.
Hovhannisyan says he began to wrestle at the age of 12. “I and a bunch of friends were playing football. The older guys said I had to wrestle someone. I did and I won. They advised me to take up the sport,” says Hovhannisyan, adding that his mother was against it.
“I lost my father when I was two. My mother fretted over me as the only son. My teachers were also opposed, wanting me to focus on my studies. I didn’t listen to any of them,” says the veteran wrestler.
Hovhannisyan won his first major match at the age of 15, being christened a Soviet champion. He would rack up more serious victories later in life, as a senior wrestler.
The Armenian athlete says his most challenging, but satisfying match, was against an Iranian in 2001.
“The Iranians are strong wrestlers and love the sport. My opponent was their world champion. They were all amazed when I beat him. Even my opponent hoisted me on his shoulders and paraded me around the ring three times, to widespread applause,” says Hovhannisyan.
He started to train other athletes in 1983. It’s tough work, he says, since an individual approach is required for every child he trains.
“There are courageous kids who lack the technical skills and just the opposite, technically good kids who lack confidence,” Hovhannisyan notes. He gives them all the same advice – don’t give up and get disappointed over losses.
He says that he could achieve even greater results as a trainer if not for a number of hindrances, the first being that many of the athletes he trains are undernourished.
“While training kids, a child will say that he’s dizzy. When I ask what he’s eaten, he’ll say some macaroni or potatoes. If the boy isn’t eating properly, he won’t get far in the sport. Nevertheless, Hovhannisyan notes that the best athletes come from poor families.
He says the government and local municipalities must step in and raise the level of care for budding athletes.
“Certain assistance is provided to the winners. But we can’t only focus on champions. Second place winners might win first place next time. We have loads of talented children.”
Hovhannisyan also points out the need to stop inviting athletes from abroad to represent Armenia, saying the policy restricts local wrestlers from advancing.
But the veteran trainer is confident that Armenians will wrestle under the Armenian flag.
“It’s not the same if an Armenian isn’t battling it out under our flag. It’s not the same if a non-Armenia lifts the flag in victory. Sooner or later they will leave Armenia. We and our children must defend our soil.”