Վանաձորցի Ժորա Հովհաննիսյանը՝ ազատ ոճի ըմբշամարտի վետերանների աշխարհի առաջնության 14-ակի հաղթող
ՀՀ վաստակավոր մարզիչ, վանաձորցի 54-ամյա ժորա Հովհաննիսյանը օրերս 14-րդ անգամ ճանաչվեց ազատ ոճի ըմբշամարտի վետերանների աշխարհի առաջնության  հաղթող: Հոկտեմբերի 10-ից 18-ը Հունաստանում անցկացվող վետերանների աշխարհի առաջնությունում ճապոնացի մարզիկի հետ պայքարում միավորների բացարձակ առավելությամբ 6/1 հաշվով նա նվաճել է հաղթողի դափնին ու օտար երկրում հայոց հիմնը հնչեցնելու իրավունքը:
Ըմբշամարտով սկսել է զբաղվել 12 տարեկանից:
«Ընկերներով ֆուտբոլ էինք խաղում, մեծերն ասացին՝ մեկի հետ պետք է բարբա կպնես: Այդ տղան պարապած էր, կպանք, ես հաղթեցի: Տղաներն ասացին՝ գնա ըմբշամարտով զբաղվի: Այդտեղից սկսեց իմ կապը ըմբշամարտի հետ»,- հիշում է Ժ. Հովհաննիսյանը:
Ըմբշամարտով զբաղվելուն ընտանիքի միակ անդամը՝ մայրը, դեմ է եղել:
«Հորս երկու տարեկանում եմ կորցրել: Մինուճար տղա էի: Մայրս շատ էր անհանգստանում իմ համար, ասում էր՝ մինուճար ես, մի տեղդ կջարդես, հաշմանդամ կդառնաս: Ուսուցիչներս էլ էին դեմ: Ասում էին, որ դասերով զբաղվեմ, որպեսզի ուսման մեջ հաջողություններ ունենամ: Բայց ես ոչ ոքի չլսեցի»,- հիշում է  վաստակաշատ մարզիկը:
Մարզական առաջին լուրջ հաջողությունը գրանցել է 15 տարեկանում` դառնալով Սովետական Միության մրցանակակիր: Առավել լուրջ հաջողությունները, սակայն, վանաձորցի մարզիկը գրանցել է հասուն տարիքում՝ ըմբշամարտի վետերանների աշխարհի առաջնություններում: Վերջին 15 տարիներին մասնակցելով վետերանների առաջնությանը` նա 14 անգամ հաղթող է ճանաչվել` ընդամենը մեկ անգամ զիջելով մրցակցին: Ամենադժվարն ու տպավորվածը, սակայն, վաստակաշատ մարզիչը համարում է 2001թ. Իրանում իրանցի մարզիկի նկատմամբ տարած հաղթանակը:
«Իրանցիները շատ են հզոր ըմբշամարտում, շատ են սիրում այս մարզաձևը: Մրցակիցս իրենց աշխարհի չեմպիոնն էր: Բոլորը զարմանում էին, թե ես ինչպե±ս կարող եմ հաղթել նրան: Իսկ երբ դժվարին պայքարից հետո վերջապես հաղթեցի,   այդ մարզիկն ինձ իր ուսերին նստեցրած երեք պտույտ կատարեց մրցագորգով՝  հանդիսատեսի ծափերի տակ»,- առաջին հաղթանակի հուշերն է պատմում Ժ. Հովհաննիսյանն ու հպարտանում,- 24 տարի է՝ ազատ ոճի ըմբշամարտի վետերանների աշխարհի առաջնությունն անց են կացնում, և ես միակն եմ աշխարհում, ով 14 հաղթանակ ունի»:
Մարզչական գործունեությամբ սկսել է զբաղվել 1983թ.-ից: Ասում է՝ բարդ աշխատանք է, երեխաներից յուրաքանչյուրին անհատական մոտեցում է  անհրաժեշտ:
«Երեխա կա՝ համարձակ է, բայց տեխնիկական հնարքներին լավ չի տիրապետում, կա և հակառակը՝ տեխնիկապես լավ է, բայց վստահ չի իր ուժերին»,- ասում է մարզիչը՝ ամենակարևորը համարելով ոչ թե լավ մարզիկ, այլ լավ մարդ դաստիարակելը:
Մրցագորգ դուրս եկող բոլոր սաներին նույն խորհուրդն է տալիս՝ չընկճվել, չկոտրվել, պարտություններից չհիասթափվել: Վստահ է՝ մարզական հաջողությունները միայն համառ պայքարի ու քրտնաջան աշխատանքի արդյունքում են գրանցվում:
Իր սաներով հպարտանալով՝ մարզիչը նշում է, որ հնարավոր է ավելի լավ արդյունքներ գրանցեին, եթե խանգարող հանգամանքներ չլինեին: Դրանցից առաջինն ու տարրականը, թերևս, շատ մարզիկների թերսնվելու խնդիրն է:
«Երեխաների հետ մարզումներ անցկացնելիս մեկ էլ երեխան ասում է՝ գլուխս պտտվում է: Ասում եմ՝ տղա ջան, ի±նչ ես կերել, ասում է՝ մակարոն կամ կարտոշկա: Ու զգում ես՝ եթե երեխուն նագրուզկա տաս, սիրտը շարքից կհանես: Եթե սնունդը նորմալ չեղավ, նա մեծ հաջողությունների դժվար հասնի,- ասում է զրուցակիցս ու միևնույն ժամանակ վստահաբար նշում,- այնուամենայնիվ, ճանաչված սպորտսմեններ հիմնականում դառնում են հենց չքավոր ընտանիքների երխաները»:
Խնդրի լուծումը մարզիչը տեսնում է պետական ու համայնքային մակարդակներում հոգածության բարձրացման մեջ:
«Հաղթողներին որոշակի աջակցություն կա: Բայց ախր միայն չեմպիոններով չի… Հնարավոր է՝ երկրորդ տեղ զբաղեցրած մարզիկը հաջորդ անգամ շատ ավելի լավ արդյունքներ գրանցի: Ախր մենք տաղանդավոր շատ  երեխեք ունենք…»:
Հայաստանյան ազատ ոճի ըմբշամարտի հաջորդ կարևորագույն խնդիրը մարզիչը համարում է դրսից մարզիկներ հրավիրելը:
«Դրսից  ճանաչված ըմբիշներ են բերում, մեր երեխաների առաջը փակում են ոնց որ:  Բերածները համարյա հավասար են մեր տղերքի հետ, բայց որ չբերեն ավելի լավ կլինի: Դա խանգարում է մեր երեխաներին: Հավասար արդյունքների դեպքում էլ օտարազգի մարզիկին են տալիս հաղթանակը: Բայց հավասարի դեպքում նախապատվությունը գոնե մեր մարզիկին պետք է տան»,- ասում է մարզիչը:
Ժ. Հովհաննիսյանը վստահ է՝ հայկական դրոշի տակ հայ մարզիկներն են պայքարելու. «Եթե հայ չի մասնակցում այդ դրոշի տակ, արդեն էն չի, էլի: Եթե ուրիշ ազգ է քո դրոշը բարձրացում, էն չի: Իրանք վաղը մյուս օրը էստեղից գնալու են: Մեր հողը մենք, մեր երեխեքն են պահելու»:

Жора Ованнисян в 14-й раз стал победителем чемпионата мира по вольной борьбе среди ветеранов
Заслуженный тренер РА 54-летний Жора Ованнисян из Ванадзора в 14-й раз завоевал звание чемпиона мира по вольной борьбе среди ветеранов. На проходившем 10-18 октября в Греции мировом первенстве наш спортсмен со счетом 6/1 выиграл у японского борца и завоевал звание чемпиона.
Жора Ованнися начал заниматься борьбой в 12 лет. “Мы с друзьями играли в футбол. Старшие сказали, что я должен с кем-нибудь побороться. Этот парень занимался борьбой, но выиграл я. Ребята сказали мне: начни заниматься борьбой. Так я увлекся этим видом спорта”,- рассказал Ж.Ованнисян. Мать, однако, была против увлечения сына. “Отца я потерял в два года, в семье был единственным ребенком, поэтому мама очень беспокоилась за меня. Учителя тоже были против, так как хотели, чтобы я больше времени уделял урокам, добился успехов. Но я никого не стал слушать”,- сказал заслуженный тренер.
Первый серьезный успех пришел к Жоре Ованнисяну в 15-летнем возрасте, когда он стал призером Советского Союза. А вот более серьезных успехов борец из Ванадзора добился уже в зрелом возрасте – на чемпионатах мира по борьбе среди ветеранов. За последние 15 лет Ованнисян 14 раз становился победителем этих соревнований, лишь один раз уступив сопернику. Самой трудной и впечатляющей для нашего собеседника стала победа, одержанная им в Иране над иранским спортсменом.
“Иранцы очень сильны в борьбе, они любят этот вид спорта. Мой соперник был чемпионом мира. Никто не верил, что я смогу его победить. Когда же я после трудной борьбы все-таки одержал победу, этот спортсмен посадил меня на плечи и под аплодисменты зрителей сделал три круга почета вокруг ковра”,- делится воспоминаниями Жора Ованнисян, отмечая, что он единственный, кто 14 раз стал чемпионом мира.
Тренерскую деятельность Ованнисян начал в 1983 г. Говорит, что это трудная работа, так как к каждому ребенку нужен индивидуальный подход.
Всем своим воспитанникам, которые выходят на ковер, тренер дает один и тот же совет: не отчаиваться, не дать себя сломать и не разочаровываться в случае поражений.
Ованнисян гордится своими питомцами, но отмечает, что если бы не некоторые обстоятельства, можно было бы добиться больших успехов. Первой и самой важной проблемой Жора Ованнисян считает недоедание юных спортсменов. “Бывает, во время тренировок ребенок жалуется на головокружение. Спрашиваю: что ты ел? Оказывается, макароны или картошку. В таких случаях понимаешь, что если ребенку дать дополнительную нагрузку, то сердце может не выдержать. В отстутствие нормального питания ребенок вряд ли добьется серьезных успехов”,- утверждает наш собеседник, добавляя, что, тем не менее, признанными спортсменами становятся в основном дети из необеспеченных семей.
Решение этой проблемы тренер видит в повышении заботы на государственном и общинном уровне.
Другой важной проблемой Жора Ованнисян считает приглашение спортсменов из-за рубежа.
“Приглашают известных борцов и тем самым перекрывают путь нашим детям. А приглашенные, можно сказать, не лучше наших ребят. Желательно, чтобы вообще не приглашали. Это мешает нашим детям. При равных результатах победу присуждают иностранному спортсмену. Но ведь в равной борьбе предпочтение следует отдавать нашему спортсмену”,- отметил тренер.
Жора Ованнисян уверен, что под армянским флагом должны выступать армянские спортсмены: “Если участвует не армянин, то это уже не то. Завтра-послезавтра они уедут отсюда. А приносить славу нашей стране должны мы, наши дети”.